Blog

13.12.2017

5 dań absolutnie do spróbowania na Sardynii

thumbnail

 1. Ravioli z serem i sosem pomidorowym z mięsem

Delikatne pierożki lepione ręcznie, wypełnione miękkim świeżym serem owczym pecorino, polane sosem pomidorowo - mięsnym lub pomidorowo-pomarańczowym. Podawane często w agroturystykach jako pierwsze danie główne.

2. Fregula z owocami morza

Spotykany tylko na Sardynii makaron w kształcie małych twardych kuleczek, podawany na wiele sposobów, my najbardziej polecamy fregulę w gęstym sosie pomidorowym z owocami morza. Smaki sardyńskiego morza i sardyńskiej ziemi w jednym daniu.

3. Sardyński młody prosiaczek pieczony na ruszcie z mirtem 

Obowiązkowy element sardyńskiej uczty w głębi lądu, tutaj kuchnia , w odróżnieniu od tej na wybrzeżu, jest oparta na mięsie, a nie na rybach i owocach morza. Malutkie i młodziutkie prosię pieczone jest często na wielkich, dekoracyjnych rusztach na oczach gości, bez pospiechu i w typowym sardyńskim podejściem w stylu "slow food", jest na co czekać... Aromatyczne i miękkie mięsiwo dekoruje się gałązkami mirto - śródziemnomorskiego krzewu porastającego całą wyspę i wykorzystywanego do produkcji nalewek i konfitur.

4. Seadas - deser z owczym serem i miodem

Seadas  potocznie zwany Sebada, najczęściej spotykany na Sardynii deser, popularny we wszystkich rejonach wyspy. Słusznych rozmiarów okrągły pieróg z kruchego, delikatnego ciasta wypełniony rozpływającym się w ustach młodym owczym serem. Podawany na gorąco i polany miodem, oczywiście także sardyńskim, bowiem wyspa słynie z wielu gatunków świetnych miodów. Dla miłośników słodkich smaków, seadas to zdecydowanie jeden z powodów, by wrócić na Sardynię...

5. Riccota z miodem Abbamele 

Kolejny z sardyńskich, fantastycznych deserów, jak wiele dań na wyspie, prosty ale efektowny -  świeżutka ricotta polana płynnym miodem. Niebo w ustach i wspaniałe zwieńczenie sardyńskiej uczty. Potem już tylko słynna sardyńska nalewka Mirto, która pomoże strawić niezapomniany posiłek 

 


avatar

Alicja Stolarczyk

Specjalistka i hobbystka w kwestiach wakacji na Sardynii. Ma za sobą udział w wielu wycieczkach i odwiedziła już wiele hoteli na Sardynii. Łączy w sobie wiele pasji. Jest nauczycielką, podróżniczką i indianistką. Prywatnie jest mamą i uwielbia góry, nie tylko te na sardyńskiej wyspie. Inspiruje ją wszelkiego rodzaju rękodzieło oraz działanie w grupie.

Instagram