Blog

21.04.2017

Festiwal Wina w Porto Cervo

thumbnail

W połowie maja w sercu Costa Smeralda odbywa się fascynujące święto wina i lokalnego jedzenia pod nazwą Porto Cervo Wine & Food Festival. To już dziewiąta edycja tego wydarzenia. Organizowane jest przez luksusowe hotele pięciogwiazdkowe grupy Starwood. Należą do nich hotel Cervo, hotel Romazzino, hotel Pitrizza oraz hotel Cala di Volpe. To obowiązkowy punkt programu dla osób odwiedzających Sardynię w tym okresie.

Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w piątek 12 maja o godz. 15.00. Uroczystości potrwają aż do niedzielnego wieczoru. W tym czasie będzie można wziąć udział w konferencjach prowadzonych przez największych specjalistów od Sardynii i wina. Enolodzy, sommelierzy, profesorowie, blogerzy i dziennikarze. Lista gości i prelegentów jest długa, a poruszane tematy zróżnicowane. Bogaty program nie pozwoli się nudzić, a każdy amator dobrego wina znajdzie coś dla siebie.

Ważnym elementem obchodów festiwalu jest degustacja pod okiem ekspertów. Popołudniami, między godziną 15.00 a 19.00, będzie można próbować pysznych win i produktów od prawie 60 wystawców. Wśród nich znajdą się aż 23 stoiska należące do najlepszych sardyńskich winnic i gospodarstw. Poza nimi będzie można spotkać przedstawicieli innych włoskich regionów, takich jak Sycylia, czy Toskania, a także gości z Francji.

Zlokalizowanie takiego eventu na sardyńskiej wyspie jest nieprzypadkowe. Wino i jego prozdrowotne właściwości odgrywają ogromny wpływ na życie jej mieszkańców. Tutejsze wino, bogate w przeciwutleniacze (tzw. polifenole), jest uważane za jeden z elementów czyniących z Sardynii rejon Blue Zone. Sardyńczyków bowiem charakteryzuje dobre zdrowie i długie życie w pełni sił witalnych. W 2012 roku opublikowano wyniki badania, z których wynikało, że polifenole mają widoczny wpływ na spadek zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe i udary mózgu.

Wycieczka godna luksusowych wakacji

Skoro więc wino to sekret długowieczności tutejszej społeczności, to warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Jako eksperci od Sardynii i miłośnicy wina możemy zabrać Was nie tylko na festiwal do Porto Cervo, lecz również bezpośrednio do winnicy. Tam pod okiem enologa i profesjonalnego sommeliera zapewnimy Wam zwiedzenie, poznanie tajników produkcji oraz degustację wina i produktów bio. W program takiej całodniowej wycieczki włączyć można różne atrakcje, jak np. kolację z lokalnych naturalnych produktów, spotkanie z kardiologiem, czy udział w wyrobie sera.

Jakie wino polecamy zatem podczas wakacji na Sardynii? Regionalne. Każdy region wyspy słynie bowiem z innego wina. Natomiast każde z nich rozpieści wasze podniebienia i ukoi zmysły. W Gallurze musicie skosztować białego Vermentino. Doskonałość tego gatunku zawdzięczamy lokalnej granitowej glebie. Stworzono tu nawet specjalną Strade del Vermentino – winiarską trasę wyliczającą najważniejsze punkty dotyczące Vermentino. Na jej drodze można znaleźć m.in. biorącą udział w Festiwalu Wina winnicę Tenuta Masone Mannu, czy zaprzyjaźnioną z nami winnicę Cantina Vini Mura. Podróżując z Gallury na południe i zanurzając się w głąb wyspy warto spróbować charakterystycznych dla Barbagii czerwonego Cannonau oraz Nepente di Oliena. Bogactwo niezwykłych win odkryjemy również w okolicach Alghero. Tutaj, na terenie parku Parco di Porto Conte wytwarza się zachwycające czerwone Cagnulari i nowość – produkowane metodą charmat wino musujące, które dojrzewa w głębinach morskich. Będąc zaś na południu Sardynii trzeba posmakować Carignano di Sulcis, o pięknej czerwonej barwie.

Porto Cervo Wine & Food Festival oraz możliwość odwiedzenia urokliwych lokalnych winnic to kolejny powód, aby odwiedzić Sardynię w maju. To okres, gdy sezon dopiero rusza, więc turystów nie jest tak wielu, jak w wakacje, hotele i apartamenty nie są przepełnione, słońce świeci jasno, a morze już cieszy wysokimi temperaturami. Zapraszamy więc na Wasze wymarzone wakacje na Sardynii!

Sprawdź nasze wycieczki ze zwiedzaniem winnic! Zajrzyj tutaj.


avatar

Alicja Stolarczyk

Specjalistka i hobbystka w kwestiach wakacji na Sardynii. Ma za sobą udział w wielu wycieczkach i odwiedziła już wiele hoteli na Sardynii. Łączy w sobie wiele pasji. Jest nauczycielką, podróżniczką i indianistką. Prywatnie jest mamą i uwielbia góry, nie tylko te na sardyńskiej wyspie. Inspiruje ją wszelkiego rodzaju rękodzieło oraz działanie w grupie.

Instagram