Blog

08.09.2017

Jesienne wakacje na Sardynii z wycieczkami kulinarnymi

thumbnail

Jesienią na Sardynii można wciąż plażować, cieszyć się słońcem, uprawiać sporty wodne, ale prócz tego to idealny czas na wycieczki enogastronomiczne i smakowanie sardyńskiej kuchni. To czas na sardyńskie produkty i sardyńskie przysmaki.  Możecie wybrać się na przykład na bardzo smakowitą całodniową wycieczkę do dzikiej krainy Barbagia. To rejon w głębi wyspy pełen magicznych miejsc, o których nie wspominają zwykłe przewodniki.  Rankiem zostaniecie zabrani wygodnym busem wprost z willi lub apartamentu i ruszycie w towarzystwie polskojęzycznego przewodnika do ukrytego w głębi wyspy,  uroczego miasteczka Oliena. Tam na jednej z wąskich uliczek klimatycznego Starego Miasta czeka na Was Pasquale – nasz wielki przyjaciel i niezwykle gościnny gospodarz, znany lokalny wytwórca doskonałej bio żywności, znawca najpiękniejszych miejsc w okolicy. Wszyscy wsiadają do jego dużego jeepa i ruszają przez dzikie bezdroża wśród niezwykłych, górskich krajobrazów do Valle di Lanaitho. To niezwykła dolina ukryta pod Supramonte – najwyższym masywem sardyńskich gór. Pierwszy przystanek będzie w panoramicznym punkcie z fantastycznymi widokami, stoi tu niepozorna górska chata. Tutaj mieszkał, żył i pracował przyjaciel naszego przewodnika – pasterz Naneddu. Są tu jego zdjęcia, możecie posłuchać o jego życiu i zwyczajach, o wielowiekowej tradycji sardyńskiego pasterstwa i miłości do tej ziemi.  Pyszne drugie śniadanie z lokalnych produktów i aromatyczna kawa, fantastyczne widoki na gaje oliwne. Pewnie niektórych zainteresuje fakt, że bywały tu na sardyńskich ucztach Madonna i Claudia Schiffer.

Następnym etapem wycieczki jest spacer górskim szlakiem do jednego z kilku ciekawych miejsc . Może to być grota Sa Oche lub grota Corbeddu , to dwie z wielu okolicznych , bardzo głębokich i rozległych grot. Można w nich podziwiać ogromne stalaktyty i stalagmity, wewnętrzne jeziora, a nawet kwarcowe plaże. Groty mają 20.000 lat, w grocie Corbeddu znaleziono najstarsze na Sardynii ślady Homo Sapiens. Może to być  Tiscali – pozostałości nuragicznej osady sprzed ok. 3500 ukryte w kraterze prastarego wulkanu . Okolica jest pełna magicznych miejsc... Tutaj poczujecie, że wakacje na Sardynii to nie tylko plaże i baseny. Popołudniu powrót do Oliena, gdzie czeka żona Pasquale, zostajecie zaproszeni do ich rodzinnej winnicy i gospodarstwa, gdzie cała rodzina wytwarza wspaniałe sery, wędliny, nalewki, oliwę. Właśnie tutaj czeka na uczestników wycieczki wielka sardyńska uczta, a na niej mnóstwo ciekawych przystawek, lokalny chlep Carasu, bio oliwa, domowe wędliny bez żadnych konserwantów, ręcznie wyrabiane makarony, zapiekane w cieście cebulki ( lokalna specjalność) , dziczyzna, desery z lokalnymi miodami, świeże sezonowe owoce, domowe wino, grappa, kawa... Jest oczywiście seadas – rozpływające się w ustach pierogi z kruchego ciasta wypełnione serem i miodem, są bakłażany, pomidory i inne warzywa z ogrodu gospodarzy, jest wspaniała atmosfera włoskiej festy.

      

Po uczcie możecie wraz z Pasquale przejść się uliczkami Olieny, spotkać kilku mieszkańców miasteczka , dzięki polskojęzycznemu przewodnikami będziecie mieć możliwość porozmawiania z rdzennymi mieszkańcami krainy Barbagia, wypić aperitif w jednym z klimatycznych miasteczkowych lokali. Na koniec muscie odwiedzić słynne źródło Su Gologone. Nie można być w Oliena i nie zobaczyć tego miejsca! Spadająca ze skał woda tworzy piękną wysoką kaskadę, woda ma niesamowity ciemno turkusowy kolor, mimo wielu prób, nikomu nie udało się dotrzeć do dna zbiornika. Oczywiście wycieczka jest szyta na miare, w jej programie może znaleźć się, prócz wizyty u sardyńskiego gospodarza, zwiedzanie najbardziej kolorowego miasteczka na Sardynii – Orgosolo pokrytego wielobarwnymi muralami i wpisanego na listę UNESCO lub wizyta w pięknej winnicy Puddu i spotkanie z ludźmi, którzy oddali całe swoje życie wytwarzaniu doskonałych win.

Jeśli Wasza wycieczka przypadnie w weekend  jesienią, we wrześniu, październiku lub listopadzie, możecie odwiedzić przy okazji bardzo barwne i pełne lokalnych przysmaków wydarzenie -  Cortes Apertas  – niesamowity objazdowy festiwal kulinarno-folklorystyczny. W każdy weekend w innym miasteczku lub wiosce ludzie otwierają swoje, pięknie przystrojone na tę okazję, podwórza, a często także domy, dla przyjezdnych. Można smakować lokalnych potraw, podziwiać rękodzieło, stroje regionalne , muzykę i taniec. Te rejony Sardynii to obszar tzw. Blu Zone – jeden z zaledwie 5 obszarów naszej planety, gdzie ludzie żyją najdłużej, najzdrowiej i do bardzo późnego wieku są zadowoleni z życia. Niezaprzeczalnie jednym z powodów jest zdrowe lokalne jedzenie.

Takie wycieczki są jedyne w swoim rodzaju – żadna turystyka masowa nie pozwoli Wam poznać niesamowitej atmosfery w małych ukrytych w głębi lądu miasteczkach, otwartości i gościnności ich mieszkańców i autentycznych smaków lokalnej kuchni, kultury i tradycji rdzennych Sardyńczyków. Niektóre z naszych wycieczek z sardyńską kuchnią w roli głownej:

W GOŚCINIE U SARDYŃSKIEGO GOSPODARZA

WYCIECZKA Z WARSZTATAMI KULINARNYMI I WIZYTĄ W WINNICY

BARBAGIA - DZIKIE OBLICZE SARDYNII

BARBAGIA - KUCHNIA, FOLKLOR, GÓRY I MORZE


avatar

Alicja Stolarczyk

Specjalistka i hobbystka w kwestiach wakacji na Sardynii. Ma za sobą udział w wielu wycieczkach i odwiedziła już wiele hoteli na Sardynii. Łączy w sobie wiele pasji. Jest nauczycielką, podróżniczką i indianistką. Prywatnie jest mamą i uwielbia góry, nie tylko te na sardyńskiej wyspie. Inspiruje ją wszelkiego rodzaju rękodzieło oraz działanie w grupie.

Instagram