Blog

16.03.2017

Wielkanoc na Sardynii

thumbnail

Co powstanie jeśli połączymy codziennie świecące słońce, piękną wiosenną przyrodę oraz smaczną i zdrową kuchnię z barwnymi obrzędami Wielkanocnymi? Odpowiedź jest tylko jedna: Wielkanoc na Sardynii. Tymczasem w Polsce wiosenna pogoda nie rozpieszcza, a wielkanocny krajobraz coraz częściej nie różni się bardzo od bożonarodzeniowego. Jeśli chcesz przeżyć najpiękniejsze święta w swoim życiu, to znak, że czas spakować walizki!

Na wyspie ważne obchody związane z Wielkanocą zaczynają się już w Wielkim Tygodniu, który nazywany jest tutaj Chida Santa. W całej Sardynii odbywają się w tym czasie liczne procesje i misteria, nawiązujące do męki Chrystusa. W domach zaś święta przebiegają pod znakiem dobrego miejscowego jedzenia, a na turystów czeka wiele atrakcji.

Uroczystości w Cagliari

W Cagliari pierwsza uroczystość ma miejsce już w piątek przed Niedzielą Palmową, zwany Venerdì di Passione. Rozpoczyna się ona popołudniem przy kościele San Giacomo. W jej trakcie mężczyźni z istniejącego od XVII wieku bractwa przeniosą realistycznie wyglądające figury ulicami miasta, zatrzymując się w 7 siedmiu świątyniach stolicy. Rzeźby przedstawiają Jezusa w różnych momentach przed ukrzyżowaniem i samo ukrzyżowanie, a także Matkę Bożą. Procesji towarzyszą także ubrane na czarno płaczki oraz tłumy rozmodlonych mieszkańców i zaintrygowanych turystów. Nie przeszkadza im nawet zapadnięcie zmroku, ponieważ figury są podświetlane. Pochód przemieszcza się na ogół w milczeniu. Ciszę przerywa odgłos werbli oraz mocny, męski śpiew członków konfraterni. Podobne obchody mieszkańcy Cagliari przeżywać będą kilkakrotnie podczas całego tygodnia poprzedzającego Wielkanoc. Za każdym razem z takim samym zaangażowaniem. W Niedzielę Wielkanocną również wyruszy procesja, a nawet dwie. Z kościoła San Giacomo oraz z oratorium Santo Cristo a Villanova wyjdą naprzeciw siebie figury Jezusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej. Spotkają się w połowie drogi na Via Galibardi.

Uroczystości w Iglesias i Alghero

Natomiast w Iglesias, krzyżowi wędrującemu ulicami miasta towarzyszą ubrane na biało postacie. Ich twarze zakrywają długie szpiczaste kaptury, z wyciętymi jedynie otworami na oczy. Uroczystości Wielkiego Tygodnia odbywają się tu we wtorek, czwartek i piątek. W Alghero zaś figury przedstawiające Jezusa zdejmuje się z krzyża i składa się w Wielki Piątek do trumien. Tutejsze tradycje i rytuały są tak naprawdę syntezą wpływów włoskich i katalońskich. Podczas odbywających się tu marszów, uliczki rozświetlane są czerwonymi świecami, a nad ich poprawnym przebiegiem czuwa bractwo Misericordia.

Uroczystości w Castelsardo

W Castelsardo – w odróżnieniu od innych miast – szczególnie obchodzonym dniem jest Poniedziałek Wielkanocny. Wraz ze wschodem słońca wyrusza tu procesja zwana Lunissanti. Rozpoczynana jest uroczystą mszą świętą, a później bez udziału duchownych zmierza do oddalonego o ok. 8 km Tergu. Biorą w niej udział członkowie Konfraterni Świętego Krzyża podzieleni na dwie grupy: gli apostuli oraz li cantori. Pierwsi odpowiedzialni są za niesienie symbolów męki Chrystusa, a drudzy za tradycyjne śpiewy. Po dotarciu na miejsce procesja wraca tą samą drogą. Do punktu wyjścia dociera po zachodzie słońca, a drogę rozświetlają jej światło lampionów. Inne ważne wydarzenia w Castelsardo to La pruzissioni w Wielki Czwartek i L`isclavamentu w Wielki Piątek.

Wielkanoc w gronie rodzinnym

Podczas domowych uroczystości Wielkanocnych na Sardynii istotną rolę odgrywają wspólne posiłki. Na świątecznym stole na pewno pojawią się ravioli z ricottą i karczochami z sosem pomidorowym lub tagliatelle z sosem i dziczyzną, a także baran lub prosię z rusztu i pieczone ziemniaki. Nie brakuje oczywiście świeżych warzyw i sezonowych owoców. Potrawom towarzyszy typowa sardyńska nalewka Mirto lub likier cytrynowy Limoncello. Wśród słodkości nie może zabraknąć Colomba Pasquale - odpowiednika naszej polskiej babki.

W niedzielny poranek dzieci szukają ukrytych w ogrodzie czekoladowych jajek. Lokalni cukiernicy prześcigają się w pomysłach na ich urozmaicenie. Wśród tegorocznych propozycji można znaleźć chociażby jajka z całymi orzechami laskowymi i.g.p. lub z ciemnej czekolady o 72% zawartości kakao. Bardziej wymagający mogą skorzystać ze spersonalizowanych pisanek, a nawet wykonywanych ręcznie na specjalne zamówienie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych cukierników na wyspie jest Anna Gradu. Znana jest z przygotowywania kunsztownych czekoladek dla sławnych osobistości oraz misternie zdobionych babek. Jej smakołyki można podziwiać i skosztować między innymi w hotelu Su Gologone w Oliena.

Wielkanocny odpoczynek - hotele i apartamenty

Słońce świeci coraz dłużej, a temperatura na Sardynii sięga już 20 stopni Celsjusza. To dobra okazja, aby w ramach świąt wybrać się tu na wypoczynek. Plaże zachęcają do kąpieli całym rokiem, a temperatura wody w morzu jest tutaj na wiosnę taka, jak w Bałtyku latem. Gdyby jednak komuś było na plaży za zimno, to może udać się do sardyńskich term. Ośrodki te wyposażone są w centra fitness i spa z basenami rehabilitacyjnymi. Szczególnie polecamy termy w Casteldoria ze względu na ich bliskość do Castelsardo. Nocleg i wypoczynek znaleźć można w takich miejscach jak Willa Rudalza i agroturystyka Ludurru w Olbii, Sa Mandra i Villa Las Tronas 5* w Alghero. Na uwagę zasługuje również wspomniane wcześniej Su Gologone, Ecoparco Neule oraz Gutthidai w Oliena. Wiele hoteli i ośrodków SPA przygotowało z okazji Wielkanocy specjalne wiosenne pakiety i promocje. Przy okazji takiego świątecznego pobytu warto wziąć udział w degustacjach i warsztatach lokalnej kuchnii lub odwiedzić winnicę. Dzięki temu będziecie mogli spróbować prawdziwego sardyńskiego Obiadu Wielkanocnego.

 


avatar

Alicja Stolarczyk

Specjalistka i hobbystka w kwestiach wakacji na Sardynii. Ma za sobą udział w wielu wycieczkach i odwiedziła już wiele hoteli na Sardynii. Łączy w sobie wiele pasji. Jest nauczycielką, podróżniczką i indianistką. Prywatnie jest mamą i uwielbia góry, nie tylko te na sardyńskiej wyspie. Inspiruje ją wszelkiego rodzaju rękodzieło oraz działanie w grupie.

Instagram