Archipelag la Maddalena

Ta bajkowa, przynależąca do Sardynii, część morza pokryta mnóstwem większych i mniejszych wysepek jest niezaprzeczalnie ogromnym skarbem narodowym Sardyńczyków i  stanowi wakacyjny cel dla tysięcy turystów. Dlatego też od roku 1994 jego teren objęto prawną ochroną jako park narodowy - Parco Nazionale dell Arcipelago della Maddalena. 7 Głównych wysp Archipelagu to: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria oraz Razzoli. Prócz nich na szmaragdowym morzu natura rozsypała prawie 60 mniejszych wysepek.

Ciekawostką jest fakt, że archipelag jest pozostałością odległego w czasie, w geologicznym znaczeniu, połączenia lądowego między Sardynią a Korsyką, które na skutek eustatycznych ruchów morza dosłownie rozsypało się w ten piękny archipelag. Obszar archipelagu to "raj na ziemi" - piękne małe wysepki porośnięte naturalną miejscową roślinnością, małe plażyczki poprzedzielane skalnymi cypelkami i formacjami granitowych skał i podmorskie życie, w które w żaden sposób nie ingeruje człowiek. Na największej wyspie archipelagu La Maddalena, mającej powierzchnię ok. 20 km. kw., znajdziecie prężne i zadbane miasteczko La Maddalena z pełnymi życia uliczkami obfitującym w różne lokale i sklepiki, ładnym nabrzeżem portowym, wzdłuż którego biegnie szeroka, obsadzona wysokimi palmami aleja. Mieszka w nim na stałe ok. 10 tys. osób. Wieczorami w sezonie miasteczko jest pełne życia, ludzi i muzyki. Z portu w Palau płynie się tu promem ok. 20 minut. Z wyspy La Maddalena na sąsiednią Caprera mozna przejść lub przejechać mostem.

CO ROBIĆ?

Po pierwsze oczywiście korzystać z wszelkich uciech i atrakcji związanych z przebywaniem w pobliżu najpiękniejszego w Europie archipelagu wysp - plażować, żeglować, pływać na SUP, uprawiać windsurfing i kitesurfing, snorkeling oraz koniecznie spróbować nurkowania. Pełen życia podwodny świat, nie tknięty ręką człowieka dzięki ochronie parku narodowego, oferuje jedne z najciekawszych przeżyć związanych z nurkowaniem na Sardynii. Jeśli nie odważycie się zanurkować głębiej, możecie zdecydować się na użycie maski i rurki, a więc leniwy snorkeling, który jest tutaj wręcz obowiązkowym punktem programu. ;) Oczywiście w okolicy, w tym na wyspie La Maddalena, nie zabraknie miejsc z dobrym i zdrowym jedzeniem, ciekawych wydarzeń kulturalnych, rozstawianych wieczorami na głównym deptaku stoisk z rękodziełem i pamiątkami czyli bancarelle, na wyspie organizowane są ciekawe festy i święta folklorytyczne, np. święto ku czci Św. Jana Festa di San Giovanni w czerwcu, czy główna bardzo barwna i wesoła festa wyspy, która jest organizowana w lipcu, czyli Festa patronale di Santa Maria Maddalena ku czci patronki miasteczka Marii Magdaleny. W okolicy archipelagu jest możliwość udać sie na rejs połączony z połowem ryb i wędkowaniem tzw. pescaturismo. Na wyspie można wynająć rowery i objechać wyspę dookoła zatrzymując się na wielu przepięknych plażach - zatoczkach poprzedzielanych skalnymi cyplami z piaszczystym zejściem do morza, a także wjechać na najwyższy punkt wyspy skąd rozpościera się naprawdę niezwykły widok na cały archipelag.

CO ZOBACZYĆ?

Oczywiście odwiedzić jak najwięcej wysepek archipelagu, począwszy od największej La Maddalena i sąsiedniej Caprera, obie połączone mostem, skończywszy na małych rajskich wysepkach rozsianych dookoła. Jeśli udacie się na całodniowy rejs żaglowcem lub jachtem z indywidualnie ustalona trasą, ominiecie zatłoczone w sezonie główne punkty tutejszych wycieczek zbiorowych i traficie na naprawdę dziewicze wysepki i plaże. Możecie też skorzystać z tzw. taxi boat - zamówiona motorówka zawiezie Was rano na taką wysepkę i odbierze wieczorem. Tym, co koniecznie trzeba zobaczyć jest na pewno bogactwo podwodnego życia. Warto więc, a nawet trzeba, spróbować snorkelingu lub nurkowania.

Poza pięknem plaż warto poświęcić czas na wizytę w Compendio Garibaldino - Muzeum Garibaldiegona wyspie Caprera - cel patriotycznych pielgrzymek wielu Włochów. Na tej samej, drugiej co do wielkości na archipelagu wyspie, jest ciekawe Muzeum Geomineralne z kolekcją minerałów, skał, muszli, różnego gatunku piasku. Warto wiedzieć, że Sardynia jest niezwykle ciekawą wyspą pod względem geologicznym i tektonicznym. Pod koniec lipca nie można ominąć pięknej procesji łodzi zakończonej pokazem sztucznych ogni podczas święta patronki miasta Św.Marii Magdaleny Festa patronale di Santa Maria Maddalena.W miasteczku La Maddalena jest wiele ciekawych także historycznie miejsc - Muzeum Sztuki Sakralnej, resztki fortu z XVIII wiekuForte Sant'Andrea,urokliwy mały port z wciąż zacumowanymi starymi barkami rybackimi Porto di Cala Gavetta,czy witająca przypływających na wyspę zaraz obok portu wysoka kolumna Garibaldiego Colonna Garibaldi z 1907 r.

PLAŻE - plaż na archipelagu, ze względu na taką ilośc wysp i wysepek, jest bardzo dużo, a najsłynniejsze z nich to:

Baia Trinita - znajduje na wyspie La Maddalena, w jej północnej części. Plaża składa się z 3 mniejszych zatoczek, morze i widoki są tu wspaniałe, a na tyłach plaży pachnące krzewy makii, w poblizu plaży parking i mały lokal gastronomiczny.

Spiaggetta di Giardinelli - znajduje się na wyspie La Maddaena, zwana także Spiaggia Testa di Polpo, co znaczy "głowa ośmiornicy" i pochodzi od charakterystycznego kształtu wielkiej skały stojącej przy tej plaży. Plaża ma kryształową błękitną wodę przypominająca luksusowy basen. Na tej plaży podobno lubił odpoczywać od zgiełku Porto Cervo młody książę Aga Khan.

Spalmatore - ma miejsce na wyspie La Maddalena, to mała śliczna plaża chroniona przed wiatrem wzgórzami z płytkim piaszczystym dnem. W pobliżu jest bar, restauracja, molo, wypożyczalnia leżaków i parasoli. Jedna z najczęściej uczęszczanych plaż na wyspie.

Spiaggia Due Mari - plaża na wyspie Caprera, drugiej pod względem wielkości wyspie na Arcipelago La Maddalena, połączonej z największą wyspą mostem. Jest to mała urokliwa plaża, obok której ciągnie się kilka naprawdę maleńkich zatoczek, dno jest całkowicie piaszczyste i bardzo płytkie.

Spiaggia Relitto - znajduje się na wyspie Caprera, nazwa pochodzi od odkrytego tutaj szkieletu pewnego antycznego statku, na którym wybuchł pożar i spłonął. Mimo tragicznej historii związanej z plażą, jest ona prześliczna, ma drobny jasny piasek, dno płytkie, a wodę szmaragdową i krystalicznie czystą. Otoczenie oczywiście bardzo naturalne i śródziemnomorskie, pachnące w słońcu olejkami eterycznymi z krzewów mirto, jałowca, kwitnącego czystka i dzikiej lawendy.

Cala Napoletana - przepiękna mała plaża-zatoczka na północnym wschodzie wyspy Caprera. Można na nią dojść szlakiem turystycznym lub podpłynąć łodzią, motorówka lub jachtem. W sezonie sporo jest tu ludzi, ale poza sezonem to bajkowe miejsce. Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych plaż na całym Archipelagu La Maddalena.

Cala Coticcio, zwana także Tahiti Beach - leży na wschodnim wybrzeżu wyspy Caprera. To kolejna zachwycająca dziewicza wysepka z jaśniutkim piaskiem i bardzo szmaragdową, pięknie lśniącą w popołudniowym słońcu wodą. Miejsce bardzo egzotyczne i romantyczne. Dotrzeć można tutaj na piechotę po 40 minutowym spacerze ścieżką turystyczną lub od strony morza łodzią, jachtem lub motorówką.

Cala Corsara - umiejscowiona na jednej z 7 największych wysp archipelagu - Spargi. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych plaż podczas rejsów zorganizowanych po archipelagu. Właściwie jest to plażowa komnata, oddzielona wysokimi ścianami skał, między którymi można wąską ścieżką wspiąć się i zejść na kolejne plaże-zatoczki. Wspaniałe miejsce na dobre zdjęcia w popołudniowym słońcu.

Spiaggia Rosa - słynna różowa plaża na wyspie Budeli, podczas rejsów po archipelagu stateczki i jachty zatrzymują się przy niej. Schodzenie w tym miejscu na brzeg jest od wielu lat surowo zabronione. W przeszłości plaża była o wiele bardziej różowa, jednak odwiedzający plażę turyści zabierali z niej piękny różowy piasek i postanowiono temu zapobiec zamykając plażę dla turystów.

GDZIE ZJEŚĆ?

Na terenie Arcipelago La Maddalena właściwie zjeść przygotowany posiłek można tylko w 2 miejscach - albo na wyspie La Maddalena, w jednej z wielu polecanych i dobrych restauracji, pizzerii i kawiarenek, albo na pokładzie statku, żaglowca czy jachtu podczas rejsu po archipelagu. Pozostaje jeszcze ewentualna degustacja podczas lokalnej festy na wyspie La Maddalena. W miasteczku polecane restauracje to przede wszystkim Il Rifugio dei Peccatori, restauracja Magreta oraz Avventura. Podobno najlepsze lody są w lodziarni La Finestrella. Podczas indywidualnych wycieczek na archipelag, np. żaglowcem, można zjeść dobry obiad.

Popularne miejsca i atrakcje:

  • 7 głównych wysp
  • 60 małych wysepek
  • park narodowy
  • taxi boat
  • Festa patronale di Santa Maria Maddalena
  • windurfing
  • Muzeum Garibaldiego na wyspie Caprera
  • piękne plaże, w tym Spiaggia Rosa z różowym piaskiem
wycieczka_sardynia_49 logo-4 apartamenty_z_basenem_sardynia_49 16 logo0 logo_home logo-header1x logo-skypoland pobrane logo apartamenty_sardynia_79 hotele_sardynia_152 apartamenty_sardynia_296

Opinie

Marlena z rodziną

wrzesień 2017

Jesteśmy oczarowani przepiękną i gościnną Sardynią.Jej fantastyczne widoki,różnorodne krajobrazy oraz przemili mieszkańcy sprawiają,że pragnie się wracać,co zresztą zamierzamy niebawem uczynić, a wszystko to dzięki wspaniałej Monice,która tak serdecznie się nami zaopiekowała i z wielką starannością odkryła przed nami uroki i smaki tej cudownej wyspy. Moniko to była wielka przyjemność podróżowania z Tobą poprzez kręte drogi Gallury na prawdziwe Sardyńskie Uczty,które to między innymi uczyniły naszą wyprawę tak ogromnie udaną .
Dziękujemy bardzo i do zobaczenia!
Marlena i Bartek 

Paraside Resort 5* 

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Bartosz z Łomianek

sierpień 2017

Pani Moniko dziękujemy za fajny pobyt i wycieczki. Dzięki Pani Sardynia nas zauroczyła. Nie zdążylismy pożegnac się osobiscie wiec teraz to robimy:-D  Pozdrawiamy Ania, Piotr, Olga, Marysia i Bartek z Łomianek:-D

Capo Ceraso Resort

Rejs katamaranem

Wycieczka Dzika Sardynia

Krzysztof z rodziną

Hej!
My dopiero zeszliśmy z katamaranu! Było fantastycznie.... to mało powiedziane było jak u dziadka, tylko my, cały katamaran dla nas, poczęstunek jak zwykle porcje dla konia. Krzysztof kierował katamaranem, sami pływaliśmy pontonem i słów brak jaki cudny jest ten człowiek.....
 Bardzo dziękujemy!

Marcin i Ola na bezludnej wyspie

sierpień 2017

MONIKA.... Ola zachwycona ..... Dzięki za  niesamowitą wycieczke taxi boat na bezludną wyspsę na archipelagu, którą nam zorganizowałaś!
Wrócilismy. Wszystko OK. Bylo naprawde super. Marco łodzią przywiózl nas prosto do hotelu. Nigdy nie zapomnimy tego dnia...

Wycieczka na bezludną wyspę

Romantyczna kolacja na plaży

Maksymiliana

lipiec 2017

witamy, dziękujemy za piękne wakacje, noclegi w super autentycznych sardyńskich gospodarstwach, rejs katamaranem był meeega! 

wszyscy zachwyceni, naprawdę super było ☺️ dziękujemy, szkoda że dziś już wyjeżdżamy...

Agroturystyka Guthiddai

Agroturystyka Sa Mandra

Rejs katamaranem

Michał

sierpień 2017

Witam Pani Moniko. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w organizacji wakacji, polecony przez Panią hotel był doskonały, dziękujemy także za świetnie spędzony dzień na wycieczce, do usłyszenia. Pozdrawiamy

Hotel Cala di Lepre

Rejs żaglowcem

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Ewa z rodziną

sierpień 2017

Witam, na zorganizowanym przez Państwa rejsie żaglowcem po archipelagu było przesympatycznie. Kapitan i załoga rozpieścili nas pysznym jedzeniem, plaże piękne i ogólnie wycieczka suuuper, bardzo dziękujemy, jesteśmy bardzo zadowoleni!!:)
Ewa z rodziną

Rezydencja Morska

Rejs żaglowcem

Renata z Poznania

czerwiec 2017

Właśnie przeglądam zdjęcia z pobytu na Sardynii.  Wspaniałe zdjęcia, wspaniałe wspomnienia, wspaniała wyspa i ludzie.

Muszę powiedzieć, że przez te 4 dni, które spędziliśmy pod Pani opieką były bardzo męczące - w sensie bardzo, bardzo pozytywnym. Zobaczyliśmy Sardynię i Korsykę ze strony "tubylca". Mamy ogromną liczbę zdjęć z miejsc, gdzie bez Pani, Pani Moniko na pewno byśmy nie dotarli- małe miasteczka, ale jakże urokliwe, małe, przytulne knajpki, w których można było zjeść i wypić lokalne przysmaki np. piwo z kasztanów. 

Nie ukrywam, że jedno z piękniejszych miejsc, jakie widziałam to zatoka na Korsyce i widok z klifu na morze. Oglądanie zdjęć ma to do siebie, że tęskni się za miejscami gdzie się było i za ludźmi, których się poznało. Myślę, że jeszcze wrócimy na Sardynię i wtedy się spotkamy. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny niż Pani mogła nas powitać w tak urokliwym miejscu i pokazać nam to, czego jeszcze nie widzieliśmy.

Pozdrowienia dla Pani i wszystkich, których poznaliśmy dzięki Pani,

Rejs na Korsykę

Tadeusz z rodziną

Wrzesień 2016

Witamy po wakacjach Pani Moniko! Nie pisaliśmy od razu, bo ciężko było się odnaleźć w szarej rzeczywistości. Na początku zachwyciło nas przede wszystkim morze; bywaliśmy już na wakacjach we Włoszech i myśleliśmy, ze tamto morze jest piękne, ale sardyńskie morze przerasta po prostu wszelkie oczekiwania! Nasi synowie nie rozstawali się z rurkami i maskami. Nasz apartament U Marianny w Porto San Paolo był czyściutki i dobrze wyposażony, a Marianna bardzo miła. Kiedy była mała awaria z prądem, przyjechała w ciągu godziny i pomogła. Bardzo sprawdził się dla dzieci niewielki basen na podwórku, do którego mieliśmy dostęp. Na plażę Porto Taverna często chodziliśmy pieszo, autem podjeżdżaliśmy do tych dalszych. Najbardziej spodobały nam się Porto Istana oraz plaże na przylądku Coda Cavallo. Cieszymy się, że wybraliśmy drugą połowę września, bo nie było już tak gorąco i mało ludzi na plażach. Wieczorami w San Teodoro wciąż sporo się działo i kupiliśmy tam fajne pamiątki. Dziękuję także za wycieczkę po Szmaragdowym Wybrzeżu i wszystkie opowieści o wielkich tego świata, którzy tam bywają. Na pewno wrócimy znowu na Sardynię, wtedy także poprosimy Panią o pomoc, serdecznie pozdrawiamy z zimnej i deszczowej Polski!

 

Krzysztof i Elżbieta

Sierpień 2016

Droga Pani Moniko! Piszemy, by podziękować za wakacje, które zorganizowała Pani dla naszej rodziny w lipcu 2016. Zaproponowana przez Panią willa bliziutko plaży na Szmaragdowym Wybrzeżu okazała się strzałem w dziesiątkę. Możliwość znalezienia się na pięknej plaży w każdej chwili, kiedy przyszła nam na to ochota, nasza wielka piękna weranda z widokiem na morze i bliskość Porto Cervo – to było dokładnie to, o czym marzyliśmy. Nasze dzieci wciąż wspominają rejs z oglądaniem delfinów, ja i kuzynka wieczory spędzone na Piazzetta oraz targ w San Pantaleo, a nasi mężowie tour po winnicach. Żałujemy tylko, że nie zdecydowaliśmy się na ten rejs katamaranem i na pewno nadrobimy te zaległości następnym razem. Pani nieoceniona pomoc jako nasz wakacyjny concierge, pełna dyspozycyjność, bezcenne porady i pomysły związane z atrakcjami dla dzieci – za to wszystko serdecznie dziękujemy i polecamy Pani profesjonalne usługi wszystkim znajomym w kraju!

Piotr i Ola z dziećmi

Czerwiec 2016

A może wakacje na Sardynii?!?! 

Tak brzmiało nasze pierwsze pytanie w styczniu 2016 roku - jak tylko usiedliśmy do planowania nadchodzących wakacji. Sardynia okazała się strzałem w 10! Ale zacznijmy od początku: nieśmiało marzyliśmy o wakacjach na Sardynii, wakacjach nie z popularnych biur podróży tylko takich naszych - stworzonych specjalnie z myślą o nas, dla nas i pod nas! No tak: łatwo powiedzieć a zdecydowanie trudniej zrobić... Dlatego kontakt jaki nawiązaliśmy z Panią Moniką Szredel był dla mnie bardzo istotny, a jak się później okazało - to było to! Dzięki Pani Monice mogliśmy spokojnie, bez pośpiechu przebierać w oferowanych przez nią lokalizacjach, miejscach noclegowych, miejscach postojowych, gastronomii, wycieczkach. Trzeba jasno sobie powiedzieć: nie były to łatwe decyzje, ale nigdy ich nie żałowaliśmy - właśnie dzięki Pani Szredel, która odpisywała i odpowiadała na każde nasze pytanie, rozwiewała każdą naszą wątpliwość, była do dyspozycji w zasadzie przez cały czas tu w Polsce, a także tam już na miejscu: gdzie odebrała nas z portu, pojechała z nami i oprowadziła nas po naszej "rezydencji". Jej optymizm, nie schodzący z ust uśmiech i niesamowite pokłady empatii sprawiły, że czuliśmy się na tej pięknej wyspie bezpiecznie, swobodnie i pewnie. Wycieczki jakie zostały nam zaproponowane przeszły nasze wszelkie wyobrażenia: wyprawa żaglowcem na archipelag La Maddalena (wspaniałe przeżycie nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci: możliwość kąpieli i opalania się na plażach dostępnych tylko od strony morza, obiad na pokładzie z menu dla dzieci i dla dorosłych z przepysznym sardyńskim winem i przesympatyczną załogą), czy chociaż wycieczka jachtem na Korsykę, podczas której to my decydowaliśmy, kiedy i gdzie chcemy zrobić sobie przerwę na opalanie, czy chociażby kosztowanie przepysznych owoców i słodkości z lampką szampana, podziwiając cudowne i zapierające dech w piersiach krajobrazy... Mogłabym tak pisać jeszcze długo - ale niestety pomimo ogromnych chęci nie da się przelać na papier tego wszystkiego czego doświadczyliśmy na tej wspaniałej wyspie. I tu kieruję swoje podziękowania właśnie Pani Monice, dzięki której te wakacje na Sardynii przewyższyły nasze oczekiwania. Zakochaliśmy się w Sardynii, pokochały ją także nasze dzieci i każde z nas zostawiło tam cząstkę siebie.

Karol z rodziną

Lipiec 2016

Nie odkrylibyśmy Sardynii tak pięknej i malowniczej bez pomocy i wiedzy wspaniałej przewodniczki, jaką jest Monika i jej zespół. Organizują cudowne wakacje od pierwszego do ostatniego dnia urlopu. 

 

Renata z rodziną

Lipiec 2016

Degustacja win w jednej z sardyńskich winiarni polecanej i zorganizowanej przez Monikę po prostu wyśmienita. Wspaniale dopasowane wina to przystawek i ten smak wyrafinowany! Rejs statkiem na Korsykę i sama Korsyka to jedno z wielu miejsc, które naprawdę warto zobaczyć - przepiękne plaże, morze, zabytki, stare uliczki i widoki, niezapomniane wrażenia uwiecznione na zdjęciach w naszym rodzinnym albumie. Jest co wspominać!!! :) Rejs statkiem po archipelagu Sardynii to coś wspaniałego, co polecam wszystkim, którzy choć raz odwiedzą wyspę. Lazurowe morze otoczone złocistymi plażami i piękną przyrodą. Polecamy również obiad z kapitanem, zmierzeniem się z kapitańskim sterem i skokami ze statku do błękitnej wody.

 

Marta z rodziną

czerwiec 2017

Dzień dobry, pani Moniko, przepraszam, ze dopiero teraz się odzywam, ale mieliśmy małe zamieszanie po powrocie. Chciałam bardzo podziękować za organizacje naszego pobytu oraz super opiekę! Jesteśmy pod wrażeniem Sardynii oraz Pani. Będziemy Panią polecać. Dziękujemy i do usłyszenia!

Paradise Resort 5*

Rejs żaglowcem na Archipelag La Maddalena

Wycieczka dzika SardyniaKontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

IT 0039 0789 1782505
0039 331 4126886
PL 0048 517 417659

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Formularz kontaktowy

Wyślij wiadomość