San Vero Milis

Miasteczko San Vero Milis leży na wschód od półwyspu Sinis, w prowincji Oristano, u podnóża górskiego łańcucha Montiferru. Miejscowość słynie przede wszystkim z wytwarzanych tutaj kunsztownych wyrobów z sitowia. Mieszka tutaj i przekazuje następnym pokoleniom tajniki tego rzemiosła artystka Maria Pinna, która wytwarza cudeńka z sitowia, trzciny, a także z łodyg zbóż. W miasteczku warto odwiedzić bardzo wiekowy, bo z roku 600 n.e. kościół św. Zofii - Chiesa di Santa Sofia.

San Vero Milis jest bardzo ciekawie usytuowane – blisko wybrzeża, w pobliżu unikatowych przyrodniczo wielkich jezior, stawów i mokradeł Oristano i Cabras, a także w pobliżu terenów górskich. Jego nadmorskie dzielnice leżą przy pięknych plażach np. Spiaggia di S'Arena Scoada. Samo centrum miasteczka położone jest ok. 15 km od wybrzeża. Przy tym mnóstwo tutaj stanowisk archeologicznych związanych z prehistorią, czasami najazdów fenickich i rzymskich. Znajdziecie tutaj także mnóstwo okazji do smakowania i degustowania kuchni sardyńskiej. Spędzając wakacje na Sardynii w tym rejonie możecie więc połączyć różne aktywności rekreacyjne i sportowe, Wasz wypoczynek tutaj może być bardzo ciekawy i zróżnicowany. Możecie plażować na pięknych, w większości dzikich i sugestywnych, plażach półwyspu Sinis, podziwiać flamingi i inne ptactwo wodne na stawach i jeziorach, uprawiać sporty wodne, łowić ryby, zwiedzać interesujące wioski i miasteczka tego regionu, degustować wino w ślicznych winnicach i potrawy lokalnej kuchni w dobrych gospodarstwach agroturystycznych i świetnych restauracjach. Sąsiednie miasta – duże gwarne Oristano, pełne ciekawych zabytków i z barwnymi świętami regionalnymi, urocze małe Cabras, dawna osada rybacka, czy znajdujące się na końcu Półwyspu Sinis San Giovanni di Sinis – to świetne cele wycieczek - miejsca na pyszne kolacje i ciekawe zwiedzanie. W okolicy czekają najciekawsze na Sardynii ruiny fenickiego miasta Tharros, unikatowe środowisko przyrodnicze w stawach i mokradłach np. Stagno di Cabras oraz pyszne wino Vernaccia o lekkim zapachu migdałów. Najpiękniejsze plaże w okolicy to Spiaggia Mari Ermi w Cabras, Spiaggia Putzu Idu, słynna kwarcowa Is Arenas, a także malutkie dzikie zatoczki z bielutkim piaskiem wymieszanym z ziarnami kolorowego kwarcu w rejonie S’Arena Scoada.

W oddalonym o 6 km. na północ miasteczku Milis organizowane są ciekawe festy i święta regionalne, na przykład styczniowa Festa di San Sebastiano z ceremonialnym pochodem przez miasto na bosaka i nawiązującym do Ewangelii, myciem stóp. Wiosną odbywa się tam wielkie święto Primavera in Giardino, czyli wiosna w ogrodzie. Są organizowane wtedy wystawy kwiatów i ekspozycje roślin, a wśród nich toczą się koncerty, występy i festyny. W marcu świętuje się i degustuje dania z cieciorki podczas Sagra dei Ceci – Święta Cieciorki. Te okolice to idealny cel wędrówek kulinarnych i enogastronomicznych. Znajdziecie tu mnóstwo małych rodzinnych wytwórni oliwy z oliwek, piekarni lokalnego pieczywa, wytwórni makaronu, domowych win i nalewek, marmolad itp.

CO ROBIĆ?

Wasze wakacje w San Vero Milis to wypoczynek pełen morza, jezior, pysznego i zdrowego jedzenia, ciekawej lokalnej kultury i folkloru, doskonałego wina a jeśli zechcecie, mogą w nim być elementy atrakcji górskich. Możecie tutaj relaksować się i uprawiać sporty wodne na wielu różnych plażach, są długie, szerokie i piaszczyste, z wypożyczalniami sprzętu i lokalami jak Spiaggia di Torregrande, możecie tutaj uprawaić windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo. Jest w okolicy wiele małych zacisznych zatoczek z piaszczystym zejściem do morza , otoczonych dzika przyrodą, często ze stawami i zalewiskami na tyłach plaży, gdzie łatwo spotkać flamingi i inne ptactwo wodne., takie plaże spotkacie na półwyspie Sinis. Jedna z piękniejszych i spokojniejszych plaż w tym rejonie to Spiaggia del Mare Morto. San Vero Milis i okolice to idealne miejsca na uprawianie birthwatchingu, czyli obserwacje ptactwa w naturalnym środowisku, możecie tutaj poznawać piękno słodkowodnej fauny i flory, pływając np. łódka po stawach w Cabras Stagno di Marceddi oraz Stagno di San Giovanni , możecie obserwować flamingi, kaczki, żurawie i mnóstwo innego ptactwa. Dookoła San vero Milis wiele urokliwych małych wiosek i osad, a w każdej inna ciekawostka kulinarna, historyczna czy kulturano-folklorystyczna. 4,5 km. na południe z miasteczka leży urokliwa, znana z dobrych pomidorów, wioska Zeddiani, pełno w niej resztek nurag po prehistorycznych warowniach kamiennych z epoki cywilizacji nuragicznej, np. Niraghe di Couau e Urigu. W sercu wioski stoi kościółek z XIII wieku Chiesa della Madonna delle Grazie. W połowie sierpnia odbywa ise tu Sagra del Pomodoro czyli święto pomidora. Jadąc w stronę wielkiego jeziora Cabras możecie odwiedzić miasteczko Nurachi, ludzie zamieszkiwali to miejsce już w neolicie. Na jego terenie odkryto bardzo wiele cennych mnóstwo znalezisk sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą. W miasteczku stoi kościół Św. Jana Chrzciciela, który zbudowano na antycznej świątyni z VI wieku p.n.e. Jest tutaj także interesujące muzeum etnograficzno-archeologiczne Peppetto Pau.

CO ZOBACZYĆ?

Miłośnicy jazdy krętymi drogami z pięknymi widokami powinni przejechać się drogą SS126 z Oristano do Iglesias. Po drodze czeka Was wiele zakrętów, piękne gęste lasy dębowe, dookoła pustka i uczucie zagubienia w czasie. Na tej trasie leży mityczna Świątynia Antas, która stoi w bardzo malowniczym miejscu. Oddawano w niej niegdyś cześć mitycznemu przodkowi Sardyńczyków tzw. Sardus Pater.

Piękne plaże, które możecie odwiedzić na dalszych wycieczkach w tej części Sardynii, to na południe np. Torre dei Corsari, czyli plaża korsarzy, otoczona przez wysokie wydmy, z różowawym drobnym piaskiem i wodą o mocnym zielono turkusowym kolorze lub na północy plaże koło miasteczka Bosa - Cala’e Moro czy Cala S’Abba Drucche. Linia brzegowa zachodniej Sardynii jest kręta i różnorodnie ukształtowana. Znajdziecie tu nadmorskie, w pół zatopione groty, wysokie skalne brzegi, łagodne płaskie nadmorskie tereny z unikatowymi wydmami, spokojne plaże z laskiem sosnowym czy eukaliptusowym za plecami. Możecie wybrać się na północ i odwiedzić urokliwą rybacką starówkę w Bosa lub zrobić eleganckie zakupy na Starym Mieście w sardyńskiej „małej Barcelonie”, czyli Alghero. Możecie pojechać w głąb wyspy dalej na wschód i zwiedzić największy i najlepiej zachowany na Sardynii kompleks wież nuragicznych Sa Nuraxi w Barrumini. Blisko stamtąd na wyżynę Gesturi, gdzie biegają stada dzikich koni.

Na pewno warto choć raz odwiedzić Oristano - największe miasto zachodniej Sardynii. Pospacerujecie tutaj po urokliwej starówce, zrobicie zakupy na eleganckiej ulicy Corso Umberto, odwiedzicie kilka pięknych, zabytkowych świątyń, a w muzeum Antiquarium Arborense obejrzycie dzieła sztuki oraz zbiory archeologiczne z pobliskiego fenickiego miasta Tharros. Jeśli spędzacie tutaj wakacje w czerwcu, obejrzyjcie obchody święta festa di San Giovanni. W Oristano odbywa się również wielka impreza dla motocyklistów - Motoraduno Internazionale.

Wszystkie najpiękniejsze miejsca w okolicy i najcenniejsze smaki lokalnej kuchni możecie poznać na całodniowej wycieczce uszytej dla Was na miarę. Może się ona składać z rejsu rybacką łodzią po pełnym ptactwa jeziorze, wizyty i degustacji w winnicy, udziału w warsztatach kulinarnych, udziału w lokalnej feście, przejażdżki jeepem czy motorem po bezdrożach – wszystko zależy od Waszych wakacyjnych marzeń i oczekiwań.

PLAŻE

Spiaggia di S'Arena Scoada – plaża administracyjnie znajduje się na terenie San Vero Milis. Leży pomiędzy cypelkiem Punta S'Incodina, a inną plażą - Putzu Idu. Plaża niewielka, piasek biały i bardzo drobny z dodatkiem kolorowych ziaren kwarcu, płytkie dno i piękne widoki m.in. na sporą wysepkę Isola di Mal di Ventre. Na północnym krańcu plaży znajdują się malownicze wysokie wapienne ściany.

Putzu IduSpiaggia Putzu Idu – położona na północ od plaży S'Arena Scoada. Długa, wąska plaża z biało szarym piaskiem i dużym stawem na tyłach. Jest to bardzo spokojna plaża z płytkim dnem, polecana dla rodzin z małymi dziećmi oraz na snorkeling. Na plaży znajdują się świetne warunki na windsurfing. Na widoczną z plaż w tym rejonie wysepkę Isola di Mal di Ventre można dopłynąć wynajęta łodzią lub podczas rejsów morskich w tym rejonie.

Spiaggia di Sa Mesa Longa – plaża w Putzu Idu - nadmorskiej dzielnicy San Vero Milis. Jest to duża i szeroka plaża. Piasek na niej jest żółto-różowawy i grubszy. Urozmaiceniem krajobrazu na plaży jest położony kilka metrów od brzegu ogromny płaski głaz, przypominający stół (stąd w nazwie "mesa"). Łatwo jest do niego dopłynąć. Plażę dzieli na 2 części wysunięty w morze skalny cypel. Przy plaży ulokowany jest bar oraz duży parking, także dla kamperów. Woda tutaj jest bardzo płytka.

GDZIE ZJEŚĆ?

W San Vero Milis polecana jest restauracja Il Pesca Tore Ittiturismo, która specjalizuje się w daniach rybnych oraz z owoców morza.

Oczywiście w San Vero Milis zjecie wiele świetnych dań rybnych i owoców morza, np. sałatkę z ośmiorniczek w occie, z ziemniakami, nadziewane ślimaki, grillowane ryby morskie i słodkowodne, a także podawane na różne sposoby małże. Jako przekąskę lub dodatek do drugiego dania podają tu często małą lokalną pizzę - cavazzas cum belda. Jest to rodzaj focaccia z mąki razowej z kawałeczkami wieprzowiny. Spotkacie tu mnóstwo przetworów z karczocha, to jedno z uprawianych tu intensywnie warzyw. W tych okolicach produkuje się nalewki na bazie goryczki, rośliny dziko rosnącej w pobliskich górach. Świetnie działa na trawienie.

Popularne miejsca i atrakcje:

  • kościół z roku 600
  • Święto Ciociorki
  • muzeum Antiquarium
  • wino Vernaccia o lekkim zapachu migdałów
  • muzeum etnograficzno-archeologiczne Peppetto Pau
wycieczka_sardynia_49 logo-4 apartamenty_z_basenem_sardynia_49 16 logo0 logo_home logo-header1x logo-skypoland pobrane logo apartamenty_sardynia_79 hotele_sardynia_152 apartamenty_sardynia_296

Opinie

Marlena z rodziną

wrzesień 2017

Jesteśmy oczarowani przepiękną i gościnną Sardynią.Jej fantastyczne widoki,różnorodne krajobrazy oraz przemili mieszkańcy sprawiają,że pragnie się wracać,co zresztą zamierzamy niebawem uczynić, a wszystko to dzięki wspaniałej Monice,która tak serdecznie się nami zaopiekowała i z wielką starannością odkryła przed nami uroki i smaki tej cudownej wyspy. Moniko to była wielka przyjemność podróżowania z Tobą poprzez kręte drogi Gallury na prawdziwe Sardyńskie Uczty,które to między innymi uczyniły naszą wyprawę tak ogromnie udaną .
Dziękujemy bardzo i do zobaczenia!
Marlena i Bartek 

Paraside Resort 5* 

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Bartosz z Łomianek

sierpień 2017

Pani Moniko dziękujemy za fajny pobyt i wycieczki. Dzięki Pani Sardynia nas zauroczyła. Nie zdążylismy pożegnac się osobiscie wiec teraz to robimy:-D  Pozdrawiamy Ania, Piotr, Olga, Marysia i Bartek z Łomianek:-D

Capo Ceraso Resort

Rejs katamaranem

Wycieczka Dzika Sardynia

Krzysztof z rodziną

Hej!
My dopiero zeszliśmy z katamaranu! Było fantastycznie.... to mało powiedziane było jak u dziadka, tylko my, cały katamaran dla nas, poczęstunek jak zwykle porcje dla konia. Krzysztof kierował katamaranem, sami pływaliśmy pontonem i słów brak jaki cudny jest ten człowiek.....
 Bardzo dziękujemy!

Marcin i Ola na bezludnej wyspie

sierpień 2017

MONIKA.... Ola zachwycona ..... Dzięki za  niesamowitą wycieczke taxi boat na bezludną wyspsę na archipelagu, którą nam zorganizowałaś!
Wrócilismy. Wszystko OK. Bylo naprawde super. Marco łodzią przywiózl nas prosto do hotelu. Nigdy nie zapomnimy tego dnia...

Wycieczka na bezludną wyspę

Romantyczna kolacja na plaży

Maksymiliana

lipiec 2017

witamy, dziękujemy za piękne wakacje, noclegi w super autentycznych sardyńskich gospodarstwach, rejs katamaranem był meeega! 

wszyscy zachwyceni, naprawdę super było ☺️ dziękujemy, szkoda że dziś już wyjeżdżamy...

Agroturystyka Guthiddai

Agroturystyka Sa Mandra

Rejs katamaranem

Michał

sierpień 2017

Witam Pani Moniko. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w organizacji wakacji, polecony przez Panią hotel był doskonały, dziękujemy także za świetnie spędzony dzień na wycieczce, do usłyszenia. Pozdrawiamy

Hotel Cala di Lepre

Rejs żaglowcem

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Ewa z rodziną

sierpień 2017

Witam, na zorganizowanym przez Państwa rejsie żaglowcem po archipelagu było przesympatycznie. Kapitan i załoga rozpieścili nas pysznym jedzeniem, plaże piękne i ogólnie wycieczka suuuper, bardzo dziękujemy, jesteśmy bardzo zadowoleni!!:)
Ewa z rodziną

Rezydencja Morska

Rejs żaglowcem

Renata z Poznania

czerwiec 2017

Właśnie przeglądam zdjęcia z pobytu na Sardynii.  Wspaniałe zdjęcia, wspaniałe wspomnienia, wspaniała wyspa i ludzie.

Muszę powiedzieć, że przez te 4 dni, które spędziliśmy pod Pani opieką były bardzo męczące - w sensie bardzo, bardzo pozytywnym. Zobaczyliśmy Sardynię i Korsykę ze strony "tubylca". Mamy ogromną liczbę zdjęć z miejsc, gdzie bez Pani, Pani Moniko na pewno byśmy nie dotarli- małe miasteczka, ale jakże urokliwe, małe, przytulne knajpki, w których można było zjeść i wypić lokalne przysmaki np. piwo z kasztanów. 

Nie ukrywam, że jedno z piękniejszych miejsc, jakie widziałam to zatoka na Korsyce i widok z klifu na morze. Oglądanie zdjęć ma to do siebie, że tęskni się za miejscami gdzie się było i za ludźmi, których się poznało. Myślę, że jeszcze wrócimy na Sardynię i wtedy się spotkamy. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny niż Pani mogła nas powitać w tak urokliwym miejscu i pokazać nam to, czego jeszcze nie widzieliśmy.

Pozdrowienia dla Pani i wszystkich, których poznaliśmy dzięki Pani,

Rejs na Korsykę

Tadeusz z rodziną

Wrzesień 2016

Witamy po wakacjach Pani Moniko! Nie pisaliśmy od razu, bo ciężko było się odnaleźć w szarej rzeczywistości. Na początku zachwyciło nas przede wszystkim morze; bywaliśmy już na wakacjach we Włoszech i myśleliśmy, ze tamto morze jest piękne, ale sardyńskie morze przerasta po prostu wszelkie oczekiwania! Nasi synowie nie rozstawali się z rurkami i maskami. Nasz apartament U Marianny w Porto San Paolo był czyściutki i dobrze wyposażony, a Marianna bardzo miła. Kiedy była mała awaria z prądem, przyjechała w ciągu godziny i pomogła. Bardzo sprawdził się dla dzieci niewielki basen na podwórku, do którego mieliśmy dostęp. Na plażę Porto Taverna często chodziliśmy pieszo, autem podjeżdżaliśmy do tych dalszych. Najbardziej spodobały nam się Porto Istana oraz plaże na przylądku Coda Cavallo. Cieszymy się, że wybraliśmy drugą połowę września, bo nie było już tak gorąco i mało ludzi na plażach. Wieczorami w San Teodoro wciąż sporo się działo i kupiliśmy tam fajne pamiątki. Dziękuję także za wycieczkę po Szmaragdowym Wybrzeżu i wszystkie opowieści o wielkich tego świata, którzy tam bywają. Na pewno wrócimy znowu na Sardynię, wtedy także poprosimy Panią o pomoc, serdecznie pozdrawiamy z zimnej i deszczowej Polski!

 

Krzysztof i Elżbieta

Sierpień 2016

Droga Pani Moniko! Piszemy, by podziękować za wakacje, które zorganizowała Pani dla naszej rodziny w lipcu 2016. Zaproponowana przez Panią willa bliziutko plaży na Szmaragdowym Wybrzeżu okazała się strzałem w dziesiątkę. Możliwość znalezienia się na pięknej plaży w każdej chwili, kiedy przyszła nam na to ochota, nasza wielka piękna weranda z widokiem na morze i bliskość Porto Cervo – to było dokładnie to, o czym marzyliśmy. Nasze dzieci wciąż wspominają rejs z oglądaniem delfinów, ja i kuzynka wieczory spędzone na Piazzetta oraz targ w San Pantaleo, a nasi mężowie tour po winnicach. Żałujemy tylko, że nie zdecydowaliśmy się na ten rejs katamaranem i na pewno nadrobimy te zaległości następnym razem. Pani nieoceniona pomoc jako nasz wakacyjny concierge, pełna dyspozycyjność, bezcenne porady i pomysły związane z atrakcjami dla dzieci – za to wszystko serdecznie dziękujemy i polecamy Pani profesjonalne usługi wszystkim znajomym w kraju!

Piotr i Ola z dziećmi

Czerwiec 2016

A może wakacje na Sardynii?!?! 

Tak brzmiało nasze pierwsze pytanie w styczniu 2016 roku - jak tylko usiedliśmy do planowania nadchodzących wakacji. Sardynia okazała się strzałem w 10! Ale zacznijmy od początku: nieśmiało marzyliśmy o wakacjach na Sardynii, wakacjach nie z popularnych biur podróży tylko takich naszych - stworzonych specjalnie z myślą o nas, dla nas i pod nas! No tak: łatwo powiedzieć a zdecydowanie trudniej zrobić... Dlatego kontakt jaki nawiązaliśmy z Panią Moniką Szredel był dla mnie bardzo istotny, a jak się później okazało - to było to! Dzięki Pani Monice mogliśmy spokojnie, bez pośpiechu przebierać w oferowanych przez nią lokalizacjach, miejscach noclegowych, miejscach postojowych, gastronomii, wycieczkach. Trzeba jasno sobie powiedzieć: nie były to łatwe decyzje, ale nigdy ich nie żałowaliśmy - właśnie dzięki Pani Szredel, która odpisywała i odpowiadała na każde nasze pytanie, rozwiewała każdą naszą wątpliwość, była do dyspozycji w zasadzie przez cały czas tu w Polsce, a także tam już na miejscu: gdzie odebrała nas z portu, pojechała z nami i oprowadziła nas po naszej "rezydencji". Jej optymizm, nie schodzący z ust uśmiech i niesamowite pokłady empatii sprawiły, że czuliśmy się na tej pięknej wyspie bezpiecznie, swobodnie i pewnie. Wycieczki jakie zostały nam zaproponowane przeszły nasze wszelkie wyobrażenia: wyprawa żaglowcem na archipelag La Maddalena (wspaniałe przeżycie nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci: możliwość kąpieli i opalania się na plażach dostępnych tylko od strony morza, obiad na pokładzie z menu dla dzieci i dla dorosłych z przepysznym sardyńskim winem i przesympatyczną załogą), czy chociaż wycieczka jachtem na Korsykę, podczas której to my decydowaliśmy, kiedy i gdzie chcemy zrobić sobie przerwę na opalanie, czy chociażby kosztowanie przepysznych owoców i słodkości z lampką szampana, podziwiając cudowne i zapierające dech w piersiach krajobrazy... Mogłabym tak pisać jeszcze długo - ale niestety pomimo ogromnych chęci nie da się przelać na papier tego wszystkiego czego doświadczyliśmy na tej wspaniałej wyspie. I tu kieruję swoje podziękowania właśnie Pani Monice, dzięki której te wakacje na Sardynii przewyższyły nasze oczekiwania. Zakochaliśmy się w Sardynii, pokochały ją także nasze dzieci i każde z nas zostawiło tam cząstkę siebie.

Karol z rodziną

Lipiec 2016

Nie odkrylibyśmy Sardynii tak pięknej i malowniczej bez pomocy i wiedzy wspaniałej przewodniczki, jaką jest Monika i jej zespół. Organizują cudowne wakacje od pierwszego do ostatniego dnia urlopu. 

 

Renata z rodziną

Lipiec 2016

Degustacja win w jednej z sardyńskich winiarni polecanej i zorganizowanej przez Monikę po prostu wyśmienita. Wspaniale dopasowane wina to przystawek i ten smak wyrafinowany! Rejs statkiem na Korsykę i sama Korsyka to jedno z wielu miejsc, które naprawdę warto zobaczyć - przepiękne plaże, morze, zabytki, stare uliczki i widoki, niezapomniane wrażenia uwiecznione na zdjęciach w naszym rodzinnym albumie. Jest co wspominać!!! :) Rejs statkiem po archipelagu Sardynii to coś wspaniałego, co polecam wszystkim, którzy choć raz odwiedzą wyspę. Lazurowe morze otoczone złocistymi plażami i piękną przyrodą. Polecamy również obiad z kapitanem, zmierzeniem się z kapitańskim sterem i skokami ze statku do błękitnej wody.

 

Marta z rodziną

czerwiec 2017

Dzień dobry, pani Moniko, przepraszam, ze dopiero teraz się odzywam, ale mieliśmy małe zamieszanie po powrocie. Chciałam bardzo podziękować za organizacje naszego pobytu oraz super opiekę! Jesteśmy pod wrażeniem Sardynii oraz Pani. Będziemy Panią polecać. Dziękujemy i do usłyszenia!

Paradise Resort 5*

Rejs żaglowcem na Archipelag La Maddalena

Wycieczka dzika SardyniaKontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

IT 0039 0789 1782505
0039 331 4126886
PL 0048 517 417659

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Formularz kontaktowy

Wyślij wiadomość