Barbagia - dzika Sardynia

Turystów odwiedzających ten ukryty w sercu Sardynii region, zachwyci surowe piękno krajobrazu, dzika przyroda, pyszne i bardzo naturalne jedzenie, barwne święta regionalne zwyczaje, a także silne poczucie kulturowej tożsamości jego mieszkańców. Mimo, że wymarzone wakacje to zwykle piękne plaże i wszelkie atrakcje związane z morzem, warto choć na jeden dzień uciec od gwaru nadmorskich kurortów i szmaragdu morza, by nacieszyć wszystkie zmysły tym, co oferuje serce Sardynii.

Żyjący tu ludzie żyją wciąż tak, jak ich przodkowie przed wiekami - w zgodzie z rytmami natury, porami roku, otaczająca ich przyrodą. Bardzo często mają artystyczne zdolności, zajmują się rękodziełem i sztuką. Barbagia to najwyżej położony rejon Sardynii, należą do niej tereny leżące w pobliżu najwyższych sardyńskich gór Gennargentu ze szczytem Supramonte ponad 1800 m.n.p.m - to część wyspy, która pozostała od wieków taka sama, także kulturowo. Znajdziesz tutaj zachwycające, pełne spokoju i natury miejsca, w których poczujecie się jak „przeniesieni w czasie”. Barbagia obfituje w mnóstwo ciekawych stanowisk archeologicznych, trudniejszych i łatwiejszych szlaków turystycznych, małych, ukrytych w górach miasteczek, gdzie turyści nie zaglądają za często lub wcale, a przede wszystkim miejsc z doskonałym jedzeniem i winem. Mają tu co robić i smakosze i osoby aktywne sportowo – mogą w Barbagia jeździć na rowerze, konno, spływać kajakiem na rzece Cedrino, wspinać się i wędrować po górach. Do wielu pięknych panoramicznych miejsc dojedziecie także wygodnym jeepem, a podczas indywidualnej wycieczki z polskim przewodnikiem przyjdzie Wam odpocząć po trudach zwiedzania w niesamowitych, baśniowych miejscach. Rejon nazwali Barbagia Rzymianie z powodu odmienności kulturowej żyjących tu plemion. Już ok. XV wieku przed naszą erą cywilizacja tragiczna budowała tutaj nuragi, osady, groby gigantów. Do ważniejszych z nich należą Nuraghe Longu, Nurage Nolza, S’Altare de Logula koło miasteczka Saruli. W Barbagia macie także możliwość zobaczenia słynnych „domów czarodziejek” domus de janas – małych kamiennych domostw o wysokości 1-2 m, w których - według ludowych wierzeń - mieszkały istoty o nadprzyrodzonych mocach, zwane janas. W Barbagia możecie zamieszkać na dłużej, są tu miasteczka, jak np. Oliena, z których w pół godziny autem dojedziecie na piękne plaże nad zatoką Orosei Golfo di Orosei. Możecie także zaplanować w tym ciekawym regionie krótszy pobyt związany z podróżą, np. wycieczka z północy na południe wyspy z kilkudniowym zwiedzaniem okolicznych gór, miasteczek, rezerwatów przyrodniczych czy udziałem w lokalnych świętach i festach. Jeśli traficie na Sardynie jesienią lub zimą, nie możecie nie przyjechać na którąś ze słynnych fest w Mamoiada, Oliena czy Nuoro. W Barbagia toczy się od wielu lat cykliczny objazdowy festiwal kulinarno-folklorystyczny „Autunno In Barbagia”, zwany także Cortas Apertas. Święto kasztanów Sagra delle Castagne odbywające się w wiosce Aritzo oraz święto wiśni z miasteczka Belvi, przyciągają ludzi z całej Sardynii i turystów z całego świata.

Zamieszkać w tym rejonie możecie w małych klimatycznych agroturystykach, a także w pięknych, ukrytych wśród gór i dzikiej przyrody, wygodnych hotelach z basenem, w prywatnych ekskluzywnych willach z niesamowitym widokiem na góry. Część z nich nie jest daleko od morza i plaż, co pozwala połączyć plażowanie i uroki morskich rozrywek z poznawaniem gór, kanionów, trekkingowych szlaków prowadzących do unikatowych, ukrytych pod klifami, słynnych plaż jak Cala Goloritze’ czy Cala Mariolu. W tej okolicy macie okazję odwiedzić kilka naprawdę niesamowitych miejsc, wymienianych w każdym przewodniku o Sardynii, np. jedne z najbardziej fascynujących zespołów nuragicznych na Sardynii. W potężnym kraterze na szczycie góry Monte Tiscali na wysokości 515 m.n.p.m. XIX wieczni drwale wędrując przez góry odkryli tę prehistoryczną nuorską osadę. Podobno ludzie zamieszkiwali to miejsce aż do czasów rzymskich, osiedlenie się w tak oryginalnym miejscu miało zapewnić osadzie bezpieczeństwo. To magiczne miejsce znajduje się w dolinie Lanaittu Valle di Lanaitho w masywie górskim Supramonte, a wybranie się tam górskim szlakiem to wielka przygoda. Wędrując po dolinie Lanaitto spotkacie wielkie groty, których ściany pokryte są śnieżnobiałymi osadami oraz cuile – zbudowane z kamienia i drewna pasterskie szałasy.

W tym rejonie znajduje się kilka szczególnych miejsc przyrodniczych – najgłębszy w Europie Kanion Su Gorroppu, słynne, największe na Sardynii źródło Su Gologone, którego krystaliczne wody spadają z wysokiej skały piękną kaskadą, płaskowyż Golgo z biegającymi luzem, uroczymi oswojonymi osiołkami. Lokalna kuchnia należy do najzdrowszych na świecie, to właśnie długowieczność ludzi w rejonie Nuoro sprawiła, że Sardynia należy do 3 miejsc na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej. Na ogólnoświatowej mapie tzw. Blu Zone, czyli rejonów, w których średnia wieku znacznie przekracza średnią światową, jest właśnie Barbagia oraz sąsiednia Ogliastra. Warto wspomnieć tutaj, że rejony Blu Zone mają niebawem zostać włączone w patrymonium UNESCO. Dlatego właśnie możecie być pewni, że tutaj zjecie bardzo zdrowo! W Barbagia skosztujecie także wiele oryginalnych, niespotykanych nigdzie indziej potraw, m. in. pane frattau (z sardyńskiego chleba Carasu, jajek i pomidorów), wspaniałe miody, które bywa, że pochodzą z upraw dla nas bardzo egzotycznych roślin jak oset, corbellolo, drzewko poziomkowe czy eukaliptus. Będzieci mogli spróbować także chleba z żołędzi – pozostałość bardzo ubogich czasów, a także su filindeu –„nić Boga”, czyli szczególnej pasty powstającej z cieniutkich nici ciasta suszonego w oryginalny sposób na wiklinowym koszu - podobno już tylko 2 osoby w Barbagia potrafią go wytwarzać. Z tym oryginalnym rodzajem makaronu możecie tutaj zjeść pyszny rosół brodo con filindeu. Pospieszcie się, aby go spróbować, bo za jakiś czas ta piękna tradycja może zaniknąć...

W Barbagia spotkacie wiele miasteczek i wiosek, w których czas zatrzymał się dawno temu np. mieścina Lollove – wymieniana często na angielskojęzycznych forach turystycznych jako sardyńskie „Ghost Town”, mieszka tam tylko ok. 20 osób i nic nie zostało zmienione od wielu dziesiątek lat. Innym ciekawym miasteczkiem jest mieścina Fonni. To tutaj podobno kuchnia jest najbardziej wierna najstarszym kulinarnym tradycjom Barbagii, a w okolicy kilka tradycyjnych agroturystyk, prowadzonych przez sardyńskich gospodarzy. W małych schowanych w głębi lądu miasteczkach w Barbagia, takich jak Lollove, Fonni, Sadali, Gavoi, Sarule czas zatrzymał się w miejscu i wcale nie ma potrzeby go budzić... ;)

Barbagia - dzika Sardynia

Miasta w tym regionie:

Nuoro

Barbagia jest nazywana sercem Sardynii, natomiast Nuoro sercem Barbagii. Spore, jak na sardyńską miarę, miasto (liczy bowiem ok. 40 tysięcy mieszkańców) choć miejscami bywa niezwykle nowoczesne, to ma jednak wiele urokliwych miejsc, związanych z historią i kulturą Sardynii. Dziś Nuoro to jedno z najważniejszych miast Sardynii. Jest to istotny ośrodek akademicki i handlowy, a także stolica regionu z wieloma nowoczesnymi budynkami, rozwiniętą siecią usług i wzmożonym ruchem turystycznym.

Orgosolo

Jedno z najbardziej znanych miasteczek w głębi Sardynii z powodu kolorowych wielkich murali pokrywających całe ściany większości domostw i budynków w miasteczku. O Orgosolo krążą straszne opowieści o miejscowych bandytach, maja one związek z wydarzeniami z ubiegłego wieku, kiedy rzeczywiście dochodziło tutaj do krwawych porachunków, ale dziś nie mają one już żadnego związku z rzeczywistością, a mieszkańcy miasteczka są sympatyczni i chętnie witają przyjezdnych z całego świata, którzy przejeżdżają wysokie góry by zobaczyć to najbardziej wymalowane miasteczko na Sardynii.

Oliena

Jedno z najciekawszych miasteczek w sercu Sardynii,w prowincji Nuoro, słynące z wina Nepente, gościnności mieszkańców i najpiękniejszego widoku na Supramonte – skalny masyw górujący nad krajobrazem z najwyższym szczytem Monte Corrasi. Niecałe 7,5 tysiąca mieszkańców, których przodkowie zamieszkiwali to miejsce już od paleolitu, wysokość nad poziomem morza jak na Sardynię znaczna, bo 379 m.

MAMOIADA

To pełne uroku miasteczko w rejonie Barbagia, które zasłynęło dzięki mamuthones – przebierańcom w grubych owczych skórach i groźnych, ciemnych, wykonanych z drewna maskach, którzy paradują uliczkami podczas regionalnych świąt. 

wycieczka_sardynia_49 logo-4 apartamenty_z_basenem_sardynia_49 16 logo0 logo_home logo-header1x logo-skypoland pobrane logo apartamenty_sardynia_79 hotele_sardynia_152 apartamenty_sardynia_296

Opinie

Marlena z rodziną

wrzesień 2017

Jesteśmy oczarowani przepiękną i gościnną Sardynią.Jej fantastyczne widoki,różnorodne krajobrazy oraz przemili mieszkańcy sprawiają,że pragnie się wracać,co zresztą zamierzamy niebawem uczynić, a wszystko to dzięki wspaniałej Monice,która tak serdecznie się nami zaopiekowała i z wielką starannością odkryła przed nami uroki i smaki tej cudownej wyspy. Moniko to była wielka przyjemność podróżowania z Tobą poprzez kręte drogi Gallury na prawdziwe Sardyńskie Uczty,które to między innymi uczyniły naszą wyprawę tak ogromnie udaną .
Dziękujemy bardzo i do zobaczenia!
Marlena i Bartek 

Paraside Resort 5* 

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Bartosz z Łomianek

sierpień 2017

Pani Moniko dziękujemy za fajny pobyt i wycieczki. Dzięki Pani Sardynia nas zauroczyła. Nie zdążylismy pożegnac się osobiscie wiec teraz to robimy:-D  Pozdrawiamy Ania, Piotr, Olga, Marysia i Bartek z Łomianek:-D

Capo Ceraso Resort

Rejs katamaranem

Wycieczka Dzika Sardynia

Krzysztof z rodziną

Hej!
My dopiero zeszliśmy z katamaranu! Było fantastycznie.... to mało powiedziane było jak u dziadka, tylko my, cały katamaran dla nas, poczęstunek jak zwykle porcje dla konia. Krzysztof kierował katamaranem, sami pływaliśmy pontonem i słów brak jaki cudny jest ten człowiek.....
 Bardzo dziękujemy!

Marcin i Ola na bezludnej wyspie

sierpień 2017

MONIKA.... Ola zachwycona ..... Dzięki za  niesamowitą wycieczke taxi boat na bezludną wyspsę na archipelagu, którą nam zorganizowałaś!
Wrócilismy. Wszystko OK. Bylo naprawde super. Marco łodzią przywiózl nas prosto do hotelu. Nigdy nie zapomnimy tego dnia...

Wycieczka na bezludną wyspę

Romantyczna kolacja na plaży

Maksymiliana

lipiec 2017

witamy, dziękujemy za piękne wakacje, noclegi w super autentycznych sardyńskich gospodarstwach, rejs katamaranem był meeega! 

wszyscy zachwyceni, naprawdę super było ☺️ dziękujemy, szkoda że dziś już wyjeżdżamy...

Agroturystyka Guthiddai

Agroturystyka Sa Mandra

Rejs katamaranem

Michał

sierpień 2017

Witam Pani Moniko. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w organizacji wakacji, polecony przez Panią hotel był doskonały, dziękujemy także za świetnie spędzony dzień na wycieczce, do usłyszenia. Pozdrawiamy

Hotel Cala di Lepre

Rejs żaglowcem

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Ewa z rodziną

sierpień 2017

Witam, na zorganizowanym przez Państwa rejsie żaglowcem po archipelagu było przesympatycznie. Kapitan i załoga rozpieścili nas pysznym jedzeniem, plaże piękne i ogólnie wycieczka suuuper, bardzo dziękujemy, jesteśmy bardzo zadowoleni!!:)
Ewa z rodziną

Rezydencja Morska

Rejs żaglowcem

Renata z Poznania

czerwiec 2017

Właśnie przeglądam zdjęcia z pobytu na Sardynii.  Wspaniałe zdjęcia, wspaniałe wspomnienia, wspaniała wyspa i ludzie.

Muszę powiedzieć, że przez te 4 dni, które spędziliśmy pod Pani opieką były bardzo męczące - w sensie bardzo, bardzo pozytywnym. Zobaczyliśmy Sardynię i Korsykę ze strony "tubylca". Mamy ogromną liczbę zdjęć z miejsc, gdzie bez Pani, Pani Moniko na pewno byśmy nie dotarli- małe miasteczka, ale jakże urokliwe, małe, przytulne knajpki, w których można było zjeść i wypić lokalne przysmaki np. piwo z kasztanów. 

Nie ukrywam, że jedno z piękniejszych miejsc, jakie widziałam to zatoka na Korsyce i widok z klifu na morze. Oglądanie zdjęć ma to do siebie, że tęskni się za miejscami gdzie się było i za ludźmi, których się poznało. Myślę, że jeszcze wrócimy na Sardynię i wtedy się spotkamy. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny niż Pani mogła nas powitać w tak urokliwym miejscu i pokazać nam to, czego jeszcze nie widzieliśmy.

Pozdrowienia dla Pani i wszystkich, których poznaliśmy dzięki Pani,

Rejs na Korsykę

Tadeusz z rodziną

Wrzesień 2016

Witamy po wakacjach Pani Moniko! Nie pisaliśmy od razu, bo ciężko było się odnaleźć w szarej rzeczywistości. Na początku zachwyciło nas przede wszystkim morze; bywaliśmy już na wakacjach we Włoszech i myśleliśmy, ze tamto morze jest piękne, ale sardyńskie morze przerasta po prostu wszelkie oczekiwania! Nasi synowie nie rozstawali się z rurkami i maskami. Nasz apartament U Marianny w Porto San Paolo był czyściutki i dobrze wyposażony, a Marianna bardzo miła. Kiedy była mała awaria z prądem, przyjechała w ciągu godziny i pomogła. Bardzo sprawdził się dla dzieci niewielki basen na podwórku, do którego mieliśmy dostęp. Na plażę Porto Taverna często chodziliśmy pieszo, autem podjeżdżaliśmy do tych dalszych. Najbardziej spodobały nam się Porto Istana oraz plaże na przylądku Coda Cavallo. Cieszymy się, że wybraliśmy drugą połowę września, bo nie było już tak gorąco i mało ludzi na plażach. Wieczorami w San Teodoro wciąż sporo się działo i kupiliśmy tam fajne pamiątki. Dziękuję także za wycieczkę po Szmaragdowym Wybrzeżu i wszystkie opowieści o wielkich tego świata, którzy tam bywają. Na pewno wrócimy znowu na Sardynię, wtedy także poprosimy Panią o pomoc, serdecznie pozdrawiamy z zimnej i deszczowej Polski!

 

Krzysztof i Elżbieta

Sierpień 2016

Droga Pani Moniko! Piszemy, by podziękować za wakacje, które zorganizowała Pani dla naszej rodziny w lipcu 2016. Zaproponowana przez Panią willa bliziutko plaży na Szmaragdowym Wybrzeżu okazała się strzałem w dziesiątkę. Możliwość znalezienia się na pięknej plaży w każdej chwili, kiedy przyszła nam na to ochota, nasza wielka piękna weranda z widokiem na morze i bliskość Porto Cervo – to było dokładnie to, o czym marzyliśmy. Nasze dzieci wciąż wspominają rejs z oglądaniem delfinów, ja i kuzynka wieczory spędzone na Piazzetta oraz targ w San Pantaleo, a nasi mężowie tour po winnicach. Żałujemy tylko, że nie zdecydowaliśmy się na ten rejs katamaranem i na pewno nadrobimy te zaległości następnym razem. Pani nieoceniona pomoc jako nasz wakacyjny concierge, pełna dyspozycyjność, bezcenne porady i pomysły związane z atrakcjami dla dzieci – za to wszystko serdecznie dziękujemy i polecamy Pani profesjonalne usługi wszystkim znajomym w kraju!

Piotr i Ola z dziećmi

Czerwiec 2016

A może wakacje na Sardynii?!?! 

Tak brzmiało nasze pierwsze pytanie w styczniu 2016 roku - jak tylko usiedliśmy do planowania nadchodzących wakacji. Sardynia okazała się strzałem w 10! Ale zacznijmy od początku: nieśmiało marzyliśmy o wakacjach na Sardynii, wakacjach nie z popularnych biur podróży tylko takich naszych - stworzonych specjalnie z myślą o nas, dla nas i pod nas! No tak: łatwo powiedzieć a zdecydowanie trudniej zrobić... Dlatego kontakt jaki nawiązaliśmy z Panią Moniką Szredel był dla mnie bardzo istotny, a jak się później okazało - to było to! Dzięki Pani Monice mogliśmy spokojnie, bez pośpiechu przebierać w oferowanych przez nią lokalizacjach, miejscach noclegowych, miejscach postojowych, gastronomii, wycieczkach. Trzeba jasno sobie powiedzieć: nie były to łatwe decyzje, ale nigdy ich nie żałowaliśmy - właśnie dzięki Pani Szredel, która odpisywała i odpowiadała na każde nasze pytanie, rozwiewała każdą naszą wątpliwość, była do dyspozycji w zasadzie przez cały czas tu w Polsce, a także tam już na miejscu: gdzie odebrała nas z portu, pojechała z nami i oprowadziła nas po naszej "rezydencji". Jej optymizm, nie schodzący z ust uśmiech i niesamowite pokłady empatii sprawiły, że czuliśmy się na tej pięknej wyspie bezpiecznie, swobodnie i pewnie. Wycieczki jakie zostały nam zaproponowane przeszły nasze wszelkie wyobrażenia: wyprawa żaglowcem na archipelag La Maddalena (wspaniałe przeżycie nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci: możliwość kąpieli i opalania się na plażach dostępnych tylko od strony morza, obiad na pokładzie z menu dla dzieci i dla dorosłych z przepysznym sardyńskim winem i przesympatyczną załogą), czy chociaż wycieczka jachtem na Korsykę, podczas której to my decydowaliśmy, kiedy i gdzie chcemy zrobić sobie przerwę na opalanie, czy chociażby kosztowanie przepysznych owoców i słodkości z lampką szampana, podziwiając cudowne i zapierające dech w piersiach krajobrazy... Mogłabym tak pisać jeszcze długo - ale niestety pomimo ogromnych chęci nie da się przelać na papier tego wszystkiego czego doświadczyliśmy na tej wspaniałej wyspie. I tu kieruję swoje podziękowania właśnie Pani Monice, dzięki której te wakacje na Sardynii przewyższyły nasze oczekiwania. Zakochaliśmy się w Sardynii, pokochały ją także nasze dzieci i każde z nas zostawiło tam cząstkę siebie.

Karol z rodziną

Lipiec 2016

Nie odkrylibyśmy Sardynii tak pięknej i malowniczej bez pomocy i wiedzy wspaniałej przewodniczki, jaką jest Monika i jej zespół. Organizują cudowne wakacje od pierwszego do ostatniego dnia urlopu. 

 

Renata z rodziną

Lipiec 2016

Degustacja win w jednej z sardyńskich winiarni polecanej i zorganizowanej przez Monikę po prostu wyśmienita. Wspaniale dopasowane wina to przystawek i ten smak wyrafinowany! Rejs statkiem na Korsykę i sama Korsyka to jedno z wielu miejsc, które naprawdę warto zobaczyć - przepiękne plaże, morze, zabytki, stare uliczki i widoki, niezapomniane wrażenia uwiecznione na zdjęciach w naszym rodzinnym albumie. Jest co wspominać!!! :) Rejs statkiem po archipelagu Sardynii to coś wspaniałego, co polecam wszystkim, którzy choć raz odwiedzą wyspę. Lazurowe morze otoczone złocistymi plażami i piękną przyrodą. Polecamy również obiad z kapitanem, zmierzeniem się z kapitańskim sterem i skokami ze statku do błękitnej wody.

 

Marta z rodziną

czerwiec 2017

Dzień dobry, pani Moniko, przepraszam, ze dopiero teraz się odzywam, ale mieliśmy małe zamieszanie po powrocie. Chciałam bardzo podziękować za organizacje naszego pobytu oraz super opiekę! Jesteśmy pod wrażeniem Sardynii oraz Pani. Będziemy Panią polecać. Dziękujemy i do usłyszenia!

Paradise Resort 5*

Rejs żaglowcem na Archipelag La Maddalena

Wycieczka dzika SardyniaKontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

IT 0039 0789 1782505
0039 331 4126886
PL 0048 517 417659

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Formularz kontaktowy

Wyślij wiadomość