Piszą o nas
Sardynia.. 24h / 7dni w tygodniu info@wakacjenasardynii.pl

Stintino

Włochy / Sardynia / Zatoka Asinara

Bardzo znane i wspominane w każdym przewodniku miejsce, głównie z powodu pięknej plaży La Pelosa. Ta niewielka nadmorska miejscowość leży na północno-zachodnim krańcu Sardynii, niemal na końcu wydłużonego, sięgającego na północ półwyspu o tej samej nazwie Stintino. Na samym końcu półwyspu znajduje się słynna La Pelosa, a kawałeczek dalej strzelają z morza w góre wysokie skalne brzegi wyspy Asinara. To właśnie na niej żyli kiedyś rybacy i pasterze, którzy założyli wioskę Stintino, po tym, jak zostali z wyspy wypędzeni. Wschodnia część półwyspu Stintino to wiele slicznych plaż z białym, drobnym i miękkim piaskiem. Natomiast po stronie zachodniej jest bardziej surowo, wybrzeże jest tu raczej skaliste. Wśród kilkunastu ślicznych plaż w okolicy miasteczka Stntino są Spiaggia L’Ancora, Spiaggia di Punta Negra, Cala Lupo, Spiaggia di Tamerici, Spiaggia di Punta Elice. W pobliżu tych bajecznych plaż znajdziecie duży wybór wygodnych i pięknie urządzonych apartamentów w rezydencjach i eleganckich, 4 i 5 gwiazdkowych hoteli. Ich otoczenie jest dobrze przygotowane na przyjęcie turystów, są wypożyczalnie leżaków i parasoli na plażach, centra surfowe, nurkowe, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. Dookoła półwyspu leżą rozrzucone na morzu mniejsze wyspy i wysepki, m.in. Isola Piana, Isola della Pelosa.

Do Stintino turyści dotrą z nieodległego lotniska w Alghero, z portu promowego w Porto Torres, a także z lotniska i portu promowego w Olbii. To dobra baza wypadowa do zwiedzania całej północy Sardynii a także zachodniego wybrzeża, warto wybrać się także w głąb wyspy. Na południe od Stintino, na początku półwyspu znajduje się prężny ośrodek turystyczny Tonnara Saline, stoi tam stara urokliwa wieża strażnicza z 1572 roku, w pobliżu plaża Spiaggia delle Saline. Samo miasteczko Stintino jest dość spokojne, wieczorami w małym centrum zapełniają się restauracje, jak na nadmorskie miasteczko z rybacką przeszłością przystało, zjecie tu głównie potrawy z ryb, owoców morza. Wieczorem miło jest pospacerować miejskimi uliczkami w centrum miasteczka, podziwiając oświetlone przystanie jachtowe. W okolicy znajdą się otwarte do późna dyskoteki i lokale. W zamkniętych ośrodkach turystycznych organizowane są przyjęcia przy basenach. Latem odbywa się w Stintino duża impreza kulturalna - "Stintino Summer Festival". W miasteczku organizuje się także 3 ciekawe festy, czyli święta regionalne. W lipcu Sagra del Polpo, kiedy to można gratis lub za niewielką opłata posmakować różnych potraw z ośmiornicy, w sierpniu urządzane są w Stintino regaty La Regata della Vela Latina, natomiast we wrześniu świętuje się dzień patronki miasta – festa della Beata Vergine della Difesa, czyli święto błogosławionej dziewicy.

Kilka słów o samej wyspie Asinara, czyli Isola Asinara. Ma ona ok. 51 km. kw., w 1885 została zagospodarowana przez państwo, założono na niej kolonię karną oraz szpital. W 1997 więzienie i szpital zamknięto i na bardzo cennej przyrodniczo wyspie utworzono Park Narodowy Parco Nazionale dell’Asinara. Na wyspie mnóstwo dzikiej przyrody, unikatowy w rejonie basenu Morza Śródziemnego ekosystem, biegają tam dzikie białe osiołki, żyjące na wolności konie, dziki, muflony i lata mnóstwo ptactwa morskiego i drapieżnego. Wyspę można zwiedzać tylko z przewodnikiem, jeżdżąc autobusem, jeepem lub wędrując piechotą. Dopływa się tam łodzią, stateczkiem, motorówką wyruszając z portu turystycznego w Stintino lub Porto Torres.

CO ROBIĆ?


Spędzając wakacje w Stintino lub w okolicy oczywiście wypada się wybrać choć raz na wyspę Asinara. Asino znaczy osioł i właśnie od tego zwierzęcia wzięła swoją nazwę ta skalista wyspa, pełna rzadkich i chronionych roślin oraz zwierząt. Żyją tu bowiem rzadkie osiołki albinosy. Wybierając się na jedną z naszych szytych na miarę wycieczek w kameralnym gronie, możecie popłynąć na wyspę Asinara katamaranem. W czasie rejsu czeka na Was pyszny i obfity obiad na bazie ryb i owoców morza. W Stintino i okolicy możecie jeździć na rowerze lub motorze, pływać kajakiem, rowerem wodnym, wypożyczyć motorówkę samodzielnie lub ze skipperem. Otaczające półwysep Stintino wysokie skalne brzegi i klify kryją śliczne małe plaże, z których część jest dostępna tylko od strony morza.  Za cel jednej z wycieczek koniecznie obierzcie bliskie Alghero – duże eleganckie miasto z piękną starówką, pełną sklepików z biżuterią i ozdobami z korala. Do tego zabytkowego , zwanego „Małą Barceloną” miasta wybierzcie się najlepiej na całe popołudnie. Pospacerujcie po wąskich urokliwych uliczkach oraz na wysokich murach bastionów, odpocznijcie w cieniu zabytkowych wież, wypijcie kawę w którejś z kawiarni z widokiem na morze, zjedzcie kolację z ryb i owoców morza przy uchodzącym za jeden z najpiękniejszych zachodów słońca przy Lido di Alghero.


W Stintino znajdziecie dobre centra sportów wodnych i bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu kitesurfingu. W jaskiniach, w rejonie Capo Caccia, w pobliżu Alghero możecie uprawiać ekscytujące nurkowanie jaskiniowe, a na klifach tego pięknego skalnego cypla uprawiać wspinaczkę, a także pokonać górską drogę ubezpieczoną – ferrata del cabirol.Najpiękniejsze miejsca w tej części Sardynii możecie odwiedzić w miłej atmosferze, z polskim przewodnikiem, podczas uszytej dla Was na miarę indywidualnej wycieczki w kameralnym gronie. Może to być wycieczka do Alghero, na Capo Caccia i do groty Neptuna. Możecie także ruszyć z nami w niesamowitą podróż kulinarno-winiarską w głąb Sardynii, odwiedzić małe miasteczka i wioski, poznając na miejscu ich bogate tradycje kulinarne, pospacerować po winnicach i wziąć udział w doskonałych degustacjach, zjeść wielką sardyńska ucztę w którymś z lokalnych agriturismo.


CO ZOBACZYĆ?


Wybrzeże w rejonie Stintino jest niezwykle zróżnicowane i morze dookoła wąskiego półwyspu kryje ogromne bogactwo podwodnego życia. Jeśli lubicie snorkeling lub nurkowanie, ujrzycie tutaj pod wodą mnóstwo różnych ryb i innych morskich stworzeń. Nie zapominajmy, że jesteśmy tutaj blisko Koralowego Wybrzeża, można się więc wybrać na nurkowanie ze sprzętem w profesjonalnym gronie wśród raf koralowych.
Miejscem, które warto w okolicy zobaczyć jest Argentiera, jeden z wielu na Sardynii śladów górniczej przeszłości. To teren opuszczonych kopalni, miejsce pełne klimatycznych, sugestywnych widoków. Szyb kopalniany i część dawnej górniczej osady pozostawiono nietkniętą i objęto ochroną prawną, natomiast na pozostałej części powstał nowoczesny ośrodek turystyczny. W okolicy jest wiele miejsc na coraz bardziej popularny w ostatnich latach sposób kontaktu z naturą – tzw. birdwatching, w specjalnie przygotowanych stanowiskach możecie nie ingerując w życie przyrody obserwować ptaki, np. na cyplu Capo Falcone czy przy stawie Stagno di Casaraccio Pilo. Miasta i wioski w głębi lądu, które warto odwiedzić w czasie wakacji nad Zatoką Asinara, to na pewno duży ośrodek kulturalny i naukowy i piękne miasto Sassari, Trinita’ d’Agultu e Viniola, Tempio Pausania.

PLAŻE

Stintino słynie przede wszystkim z plaży La Pelosa, którą zobaczycie w każdym przewodniku o Sardynii, jednakże na półwyspie jest wiele innych bajecznych plaż.

La Pelosa - jedna z „plażowych wizytówek” Sardynii. Piasek przypomina tu śnieżnobiałą mąkę, a woda jest krystaliczna i błękitno szmaragdowa i płytka na dużej odległości od brzegu. Z plaży cudowny widok na wyspę Asinara oraz hiszpańską wieżę strażniczą. W sezonie bardzo dużo ludzi tutaj plażuje, ale poza sezonem to miejsce z bajki...

Spiaggia Pelosetta – kamienisto-piaszczysta mała zatoczka na północ od słynnej La Pelosa, umiejscowiona naprzeciw Wyspy Asinara i wyspy Isola Piana. Znajdziesz tu piękne widoki i krystaliczną wodę, a w pobliżu plaży bary, punkty usługowe, wypożyczalnie.

Spiaggia di Punta Elice – długa i rozległa plaża zaraz na początku półwyspu Stintino na jego północnym brzegu. Jej kolejne odcinki noszą nazwy Le Saline, Ezzi Mannu, di Pazzona e di Pilo.
Znajduje się tu średniej grubości bardzo jasny piasek, troche malutkich kamyków, krystaliczna woda o zielonym odcieniu z przebłyskami turkusu, dno piaszczyste i płytkie. Na tyłach plaży trochę wydm, duży staw Stagni di Pilo, mnóstwo śródziemnomorskiej roślinności. Dookoła ciągnie się urokliwe skaliste wybrzeże.

Spiaggia di Capo Falcone – piękne miejsce zupełnie na północno-zachodnim krańcu lądu Sardynii, na końcu półwyspu Stintino. Jest tu mnóstwo fantastycznych skał, maleńkich zejść do morza, fantastyczne widoki, miejsce gdzie bywa sokół wędrowny. Stoi tu Torre del Falcone – "wieża sokoła” z XV wieku.

Porto Ferro – urokliwa dość duża plaża na północ od Cypla Capo Caccia na obrzeżach rezerwatu Parco Conte, w kształcie półksiężyca. Od prawej strony zamyka ją wysokie wzgórze z hiszpańską wieżą strażniczą. Plaża lubiana jest przez pasjonatów surfing. Tutejszy piasek jest ciemniejszy, ale drobny i miękki, woda krystaliczna i płytka na sporej odległości od brzegu.

GDZIE ZJEŚC?

Lokalni smakosze, a także turyści polecają w Stintino restaurację L’Ancora Porticciolo. Oczywiście w tych okolicach musicie spróbować dań rybnych i owoców morza. Typowym daniem lokalnym jest zuppa di patate ed aragosta, czyli zupa z ziemniaków i langusty oraz polpo in agliata, ośmiorniczki doprawione czosnkiem, oliwą, serem. Jeśli zapragniecie wybrać się na sardyński tradycyjny posiłek w agriturismo, warto pojechać do gospodarstwa agroturystycznego Sa Mandra. Gdy natomiast zapragniecie zwiedzić winnicę i wziąć udział w degustacji win, polecamy winnicę Santa Maria La Palma i Sella & Mosca w oklicach Alghero. W programie jednej z naszych szytych na miarę wycieczek w tym rejonie są ciekawe elementy kulinarno-kulturalne. Możecie spędzić z polskim przewodnikiem poranek u pasterzy, wyjść z nimi w pole, obejść farmę, posłuchać o ich prostym i szczęśliwym życiu i pracy, spróbować wytwarzanych przez nich produktów w 100% bio, zjeść w przemiłej i gościnnej atmosferze śniadanie. Inna ciekawą możliwością jest udział w warsztatach kulinarnych, wspólny wypiek sardyńskiego chleba, makaronu, obserwacje z prowadzenia ogrodu i hodowli zwierząt. Na takiej wycieczce poznacie smak autentycznej Sardynii.

  • bliskość wyspy Asinara
  • piękne plaże, w tym słynna La Pelosa
  • Parco Nazionale dell’Asinara
  • liczne święta i eventy
  • podróż kulinarno-winiarska
  • birdwatching
partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner

Piszą o nas

Dzień dobry TVN

Polka, która swoją urodą i charakterem uwiodła mieszkańców Sardynii. Monika Szredel od 18 lat mieszka na Sardynii. Znalazła się tam dzięki swojej pierwszej miłości. Jak jej się żyje na wyspie?

czytaj więcej

 

National Geographic

Czy wystarczy wyjechać na gorącą wyspę, by czuć się jak na wiecznych wakacjach? Opowiada Polka, która od 16 lat żyje na Sardynii

czytaj więcej

Cessanis

Wywróciła swoje życie do góry nogami i wyjechała z Polski na Sardynię

czytaj więcej

Wakacje-Sardynia Blog

W tym dziale bloga oddaję głos mojej wieloletniej przyjaciółce, Monice Szredel - naszej rodaczce mieszkającej od wielu lat na Sardynii. Miałam ogromna, i dla mnie niebywale egzotyczną, możliwość poznania z Moniką miejsc na Sardynii, które skromna blogerka może znać tylko ze słyszenia...

czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

PL +48 517 417 659
IT +393314126886

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Płatności zabezpieczają
przelewy

Formularz kontaktowy