Piszą o nas
Sardynia.. 24h / 7dni w tygodniu info@wakacjenasardynii.pl

Nuoro

Włochy / Sardynia / Barbagia - dzika Sardynia

Barbagia jest nazywana sercem Sardynii, natomiast Nuoro sercem Barbagii. Spore, jak na sardyńską miarę, miasto (liczy bowiem ok. 40 tysięcy mieszkańców) choć miejscami bywa niezwykle nowoczesne, to ma jednak wiele urokliwych miejsc, związanych z historią i kulturą Sardynii. Dziś Nuoro to jedno z najważniejszych miast Sardynii. Jest to istotny ośrodek akademicki i handlowy, a także stolica regionu z wieloma nowoczesnymi budynkami, rozwiniętą siecią usług i wzmożonym ruchem turystycznym. Z jego historią są związane dwie bardzo ważne sardyńskie postaci: pochodzą stąd pisarka Grazia Deledda, sardyńska laureatka Literackiej Nagrody Nobla oraz poeta Sebastiano Satta. Pisarka Deledda jest pochowana w Nuoro w miejscu zwanym Świątynia Samotności - Chiesa Della Solitudine. Miasto leży na granitowym płaskowyżu poniżej Monte Ortobene. Do niedawna rzadko docierali tu turyści, a lokalne tradycje, kultura i stroje pozostały niezmienione i autentyczne od wieków. Stare Miasto w Nuoro jest pełne urokliwych uliczek i zabytkowych budynków. Zachwycą Was tutaj katedra Santa Maria Della Neve (kościół Śnieżnej Marii Panny) i śliczny, otoczony bielonymi budynkami plac imienia pochodzącego z Nuoro znanego poety - Piazza Sebastiano Satta. Miejscowe Museo Nazionale Archeologico - Muzeum Archeologiczne ma naprawdę bogate zbiory, które sięgają od neolitu do średniowiecza. Wśród nich znajduje się wiele posążków z brązu, znajdowanych w nuragach i osadach nuragicznych. Opowiadają nam one dziś pełną tajemnic historię tej prehistorycznej cywilizacji, która nie pozostawiła po sobie żadnych źródeł pisanych. W Nuoro mieści się także największy zbiór sardyńskich strojów regionalnych, który znajdziecie w Museo Etnografico Sardo. Obejrzycie tutaj wiele innych eksponatów związanych z dawnym życiem typowej sardyńskiej wioski. W Nuoro odbywa się kilka bardzo ciekawych świąt regionalnych, np. sierpniowa Sagra del Redentore, podczas której ulicami Nuoro przechodzi jedna z największych procesji na Sardynii, a obchodom towarzyszą występy grup folklorystycznych. W czasie zwiedzania Barbagii warto zajechać do Nuoro, pospacerować krętymi uliczkami Citta Vecchia - Starego Miasta, wypić filiżankę kawy w kawiarni Tettamanzi oraz podziwiać panoramę miasta i okolicy ze wzgórza Monte Ortobene. Być może traficie tu akurat w piątek, kiedy w samym centrum miasta toczy się duży mercatosettimanale, cotygodniowy lokalny targ.

CO ROBIĆ?

Odwiedzając Nuoro i okolice, warto swoje turystyczne zainteresowania i zwiedzanie skierować tematycznie ku rejonom kultury i historii. Jest to idealne miejsce, by w jednym mieście dowiedzieć się wiele i poczuć co znaczy być Sardyńczykiem. Pomoże Wam w tym wizyta w Muzeum Archeologiczym, Etnograficznym, w Muzeum Sztuki Współczesnej, obiad lub kolacja w dobrej restauracji lub agriturismo w okolicy, spacer krętymi uliczkami starego miasta lub udział w lokalnej feście. Jeśli chodzi o te ostatnie, to wiele takich świąt regionalnych i festynów często połączonych z degustacjami odbywa się w całym rejonie Nuoro. Jest więc święto dywanów festa del Tapetto w Nule w miasteczku słynącym z tkania pięknych dywanów, wrześniowa słynna Festa di San Cosimo w Mamoiada - przybywają na nią tłumy ludzi, by obejrzeć pradawny zwyczaj parady okrytych skórą owiec mamuthones, jest październikowe Święto Kasztanów festa delle Castagne w Aritzo – święto z okazji zbioru kasztanów i orzechów, połączone z targiem wyrobów rzemieślniczych i wiele, wiele innych. Świetnym okresem, aby obejrzeć te oryginalne imprezy kulturalne jest jesień oraz karnawał. Jesienią toczy się objazdowy festiwal kulturalny Cortes Apertas, co znaczy "otwarte podwórka" – co weekend w innym miasteczku (od lat zawsze w podobnych terminach dla danej miejcwosci, np. "w drugi weekend listopada") odbywa się 3 dniowa festa. Mieszkańcy miejscowości przygotowują starannie swoje podwórka, a czasem i domy i przyjmują tam gości, których jest mnóstwo. Można za symboliczną opłata skosztować produktów i potraw, z których dana miejscowość słynie, oglądać rodzinne pamiątki, czasem bardzo stare i cenne, słuchać opowieści i muzyki, a przede wszystkim poznawać wielką gościnność Sardyńczyków. Na wielu festach wciąż tańczy się ballutundu – sardyński taniec narodowy. Jeśli pozwolicie, by plan waszych wakacji został ułożony i dopracowany przez polskojęzycznego concierge, na pewno nie ominie Was żadna z tych atrakcji i opuścicie tę wyspę pełni autentycznych sardyńskich przeżyć i wspomnień.

CO ZOBACZYĆ?

W Nuoro i okolicy znajduje się wiele pięknych miejsc wartych odwiedzenia – urokliwe widoki podczas spaceru w zielonym parku Sant’Onofrio, znajdującym się na wzniesieniu z panoramą na okolicę, klasycystyczna katedra Santa Maria Della Neve, czyli Matki Boskiej Śnieżnej, ciekawe i barwne eksponaty w Museo delle Tradizion iSarde Muzeum Sardyńskich Tradycji, nieco dalej od miasta zdobione płaskorzeźbami prehistoryczne domy czarodziejek domus de janas w Necropoli di Sas Concas, biegające wolno konie rasy giara w Foresta di Burgos czy liczące 3200 lat tzw. świątynie u źródła Su Tempiesu w Orune – podobno jedno z najbardziej magicznych miejsc na Sardynii. W pobliżu Nuoro kilka innych bardzo ciekawych miasteczek rejonu Barbagia – Orgosolo, ze słynnymi muralami pokrywającymi niemal wszystkie budynki miasteczka, Oliena słynąca z wina i pysznych lokalnych potraw i słodyczy czy Sarule z jednym z najważniejszych sanktuariów na Sardynii, zawieszonym na skale Nostra Signora di Gonare. Tym, co trudno przecenić, jeśli chodzi o widoki dookoła Nuoro, to sardyńska przyroda – widoki wzgórz, dolin i gór porośniętych lasami dębów, cisów, jałowców, starych drzew oliwnych i kasztanów, a jadąc czy wędrując przez nie trudno o spotkanie z jeleniem, muflonem, kozicą górską, dzikiem czy biegającymi na tzw. wolnym wypasie kozami, owcami, osiołkami, to wszystko sprawia, że z takiej wycieczki niechętnie wraca się do dużego miasta i gwaru nadmorskich ośrodków.

GDZIE ZJEŚĆ?

W Nuoro znajduje się znana i ceniona restauracja il Rifugio. Smakosze polecają także lokal Ciusa. Na stole królują potrawy bardzo proste, ale aromatyczne i bardzo zdrowe, z naturalnych i w 100% lokalnych produktów. Jeśli wybierzecie się w Nuoro na obiad czy kolacje, to najprawdopodobniej na stole wylądują Acciughe al pomodoro, czyli malutkie rybki zwane alici, z oliwą, czosnkiem, pomidorami i pietruszką. Zapewne będziecie mieć także okazję spróbować culunzones, przypominające nasze pierogi, wypełnione szpinakiem, świeżym sardyńskim serem z dodatkiem szafranu. Na deser warto skosztować pysznej przekąski z kandyzowanej skórki pomarańczowej i migdałów - Aranciata nuorese.

region
  • Karnawał w Mamoidzie
  • Cortes Apertas
  • Muzeum Archeologiczne
  • klimat rdzennej sardynii
  • Katedra Matki Boskiej Śnieżnej
  • Muzeum Tradycji Sardyńskich
  • Su Tempiesu w Orune

Miasta w tym regionie:

Nuoro

Barbagia jest nazywana sercem Sardynii, natomiast Nuoro sercem Barbagii. Spore, jak na sardyńską miarę, miasto (liczy bowiem ok. 40 tysięcy mieszkańców) choć miejscami bywa niezwykle nowoczesne, to ma jednak wiele urokliwych miejsc, związanych z historią i kulturą Sardynii. Dziś Nuoro to jedno z najważniejszych miast Sardynii. Jest to istotny ośrodek akademicki i handlowy, a także stolica regionu z wieloma nowoczesnymi budynkami, rozwiniętą siecią usług i wzmożonym ruchem turystycznym.

Orgosolo

Jedno z najbardziej znanych miasteczek w głębi Sardynii z powodu kolorowych wielkich murali pokrywających całe ściany większości domostw i budynków w miasteczku. O Orgosolo krążą straszne opowieści o miejscowych bandytach, maja one związek z wydarzeniami z ubiegłego wieku, kiedy rzeczywiście dochodziło tutaj do krwawych porachunków, ale dziś nie mają one już żadnego związku z rzeczywistością, a mieszkańcy miasteczka są sympatyczni i chętnie witają przyjezdnych z całego świata, którzy przejeżdżają wysokie góry by zobaczyć to najbardziej wymalowane miasteczko na Sardynii.

Oliena

Jedno z najciekawszych miasteczek w sercu Sardynii,w prowincji Nuoro, słynące z wina Nepente, gościnności mieszkańców i najpiękniejszego widoku na Supramonte – skalny masyw górujący nad krajobrazem z najwyższym szczytem Monte Corrasi. Niecałe 7,5 tysiąca mieszkańców, których przodkowie zamieszkiwali to miejsce już od paleolitu, wysokość nad poziomem morza jak na Sardynię znaczna, bo 379 m.

MAMOIADA

To pełne uroku miasteczko w rejonie Barbagia, które zasłynęło dzięki mamuthones – przebierańcom w grubych owczych skórach i groźnych, ciemnych, wykonanych z drewna maskach, którzy paradują uliczkami podczas regionalnych świąt. 

partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner

Piszą o nas

 

National Geographic:

Czy wystarczy wyjechać na gorącą wyspę, by czuć się jak na wiecznych wakacjach? Opowiada Polka, która od 16 lat żyje na Sardynii

czytaj więcej

Cessanis

Wywróciła swoje życie do góry nogami i wyjechała z Polski na Sardynię

czytaj więcej

Wakacje-Sardynia Blog

W tym dziale bloga oddaję głos mojej wieloletniej przyjaciółce, Monice Szredel - naszej rodaczce mieszkającej od wielu lat na Sardynii. Miałam ogromna, i dla mnie niebywale egzotyczną, możliwość poznania z Moniką miejsc na Sardynii, które skromna blogerka może znać tylko ze słyszenia...

czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

PL +48 517 417 659
IT +393314126886

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Płatności zabezpieczają
przelewy

Formularz kontaktowy