Piszą o nas
Sardynia.. 24h / 7dni w tygodniu info@wakacjenasardynii.pl

Orgosolo

Włochy / Sardynia / Barbagia - dzika Sardynia

Naścienne malowidła o bardzo różnej , często zaangażowanej w sprawy publiczne, polityczne i społeczne tematyce, zaczęły pojawiać się w miasteczku na budynkach pod koniec lat 60. I jest ich dziś ok. 300. Stałych mieszkańców jest ok. 4,5 tysiąca , w sezonie pojawia się tu mnóstwo turystów z aparatami fotograficznymi. Prócz oryginalnych malowideł w miasteczku warto odwiedzić duży plac Piazza Don Maziano Muntoni, na którego ławeczkach grzeją się obowiązkowo odziani na czarno sędziwi mieszkańcy Orgosolo, jeśli będzie z Wami polski przewodnik lub mówicie po włosku, bardzo chętnie pogawędzą z Wami o sardyńskim życiu. Jest tu też kilka zabytkowych, cennych kościołów jak np. najstarszy w miejscowości Chiesa di Sant’Antonio Abate, z którego w styczniu kroczy uroczysta procesja kobiet odmawiających wspólnie modlitwę po sardyńsku, w czasie święta świętego Antonio Abate , specjalnie na tę okoliczność piecze się specjalne ciasteczka su pistiddi.

W okolicy uprawia się zboża, warzywa, owoce, hoduje zwierzęta, wytwarza sery głównie kozie caprino, wino, oliwę z oliwek. W tym miejscu żyli ludzie już w IV wieku przed naszą erą i w okolicy wiele na to dowodów archeologicznych. Żyjące tu plemiona bardzo długo czciły pierwotne siły natury i miały swoją pierwotną, pogańską religię związana z żywiołami planety, chrześcijaństwo na dobre zagościło tutaj dopiero po VI wieku naszej ery. W Orgosolo działało, jak w wielu sardyńskich miasteczkach, silne lokalne stowarzyszenie działające na rzecz ochrony lokalnej kultury, zwyczajów, tradycji – il Gruppo Folk dell’Associazione Culturale Murales. W Orgosolo odbywa się kilka ciekawych cyklicznych świąt i festynów, warto przejechać wysokie góry by zobaczyć te malownicze święta np. wielkie dziesięciodniowe Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny Festa di Santa Maria Vergine Assunta z piękną procesją – paradą w strojach regionalnych, w czasie karnawału w Orgosolo odbywa się wesoła parada dziwnych wozów, nad przygotowaniem których mieszkańcy pracują nieraz wiele miesięcy wcześniej,piękne i smaczne jest także święto Fetsa di Anna Mesian w maju, na którym można skosztować lokalnych dań – carne arrosto czyli opiekane mięso, danie z ziemniaków sa patata a perras. W czasie innego z lokalnych festynów, w sierpniu uliczkami miasteczka paraduje 200 jeźdźców na koniach.

CO ZOBACZYĆ?

Niesamowite i bardzo sardyńskie widoki czekają Was już podczas jazdy w stronę miasteczka, pełna zakrętów i serpentyn droga biegnąca w górę zapewni Wam miejscami widok na zielone doliny otoczone najwyższymi górami Sardynii, miejscami otoczy Was gęsty wiecznie zielony las pełen dębów, cisów, jesionów, wawrzynu i drzew oliwnych.Warto poczuć magię prehistorii Sardynii w Nekropoli di Su Calavriche –zbiór prehistorycznych grobów wykutych w skale granitowej przy drodze z Orgosolo do Nuoro, w ich pobliżu także resztki dolmenów. Inne prehistoryczne pozostałości, które można tutaj spotkać to sas pedras fittas – duże, ustawione na sztorc kamienne bloki, są takie np. koło wioski Gavoi-Lodine, archeologowie przypuszczają, że są to tzw. „święte kamienie”, ich kult był na Sardynii żywy jeszcze w VI w.n.e. Piękna jest także kamienna wieża nuragiczna pod miasteczkiem Orgosolo - Nurage Dovilineo , zachowana w dobrym stanie składa się z głównej wieży i 2 bocznych oraz nuraghe Mereu w samym sercu Supramonte.

Zapierające dech w piersiach widoki znajdziecie podczas wędrówek górskimi szlakami w masywie Supramonte np. na szczyt Monte Corrasi 1463 m.n.p.m. lub na Monte Novo San Giovanni. Głębiej w górach można spotkać ślady przeszłości tych terenów – su pinnettu, chatki zbudowane z nieociosanych pni cisu, dębu lub s’edile zagrody dla zwierząt. Wycieczkę do Orgosolo najlepiej połączyć z wizytą w kilku innych klimatycznych miasteczkach rejonu Barbagia – Bitti, Oliena, , Mamoida, czy w stolicy regionu, Nuoro.

GDZIE ZJEŚĆ?

W Nuoro posmakujecie pyszną i zdrową tradycyjną kuchnię sardyńska, np. w Ristorante Rifugio lub Ristorante Ciusa. W pobliżu miasta wiele gospodarstw agroturystycznych, zjecie w nich dania, z których słynie ten region , np. , involtini di cavolo – przypominające nasze gołąbki, ale z ziemniakami i mozzarellą w środku, fagioli con pancetta – danie z fasoli i boczku, culunzones – podobne od naszych pierogów, wypełnione szpinakiem i szafranem, na deser aranciata nuorese – pyszny deser ze skórki pomarańczowej i migdałów

 

region
  • liczne kolorowe murale
  • sery kozie caprino
  • Piazza Don Maziano Muntoni

Miasta w tym regionie:

Nuoro

Barbagia jest nazywana sercem Sardynii, natomiast Nuoro sercem Barbagii. Spore, jak na sardyńską miarę, miasto (liczy bowiem ok. 40 tysięcy mieszkańców) choć miejscami bywa niezwykle nowoczesne, to ma jednak wiele urokliwych miejsc, związanych z historią i kulturą Sardynii. Dziś Nuoro to jedno z najważniejszych miast Sardynii. Jest to istotny ośrodek akademicki i handlowy, a także stolica regionu z wieloma nowoczesnymi budynkami, rozwiniętą siecią usług i wzmożonym ruchem turystycznym.

Orgosolo

Jedno z najbardziej znanych miasteczek w głębi Sardynii z powodu kolorowych wielkich murali pokrywających całe ściany większości domostw i budynków w miasteczku. O Orgosolo krążą straszne opowieści o miejscowych bandytach, maja one związek z wydarzeniami z ubiegłego wieku, kiedy rzeczywiście dochodziło tutaj do krwawych porachunków, ale dziś nie mają one już żadnego związku z rzeczywistością, a mieszkańcy miasteczka są sympatyczni i chętnie witają przyjezdnych z całego świata, którzy przejeżdżają wysokie góry by zobaczyć to najbardziej wymalowane miasteczko na Sardynii.

Oliena

Jedno z najciekawszych miasteczek w sercu Sardynii,w prowincji Nuoro, słynące z wina Nepente, gościnności mieszkańców i najpiękniejszego widoku na Supramonte – skalny masyw górujący nad krajobrazem z najwyższym szczytem Monte Corrasi. Niecałe 7,5 tysiąca mieszkańców, których przodkowie zamieszkiwali to miejsce już od paleolitu, wysokość nad poziomem morza jak na Sardynię znaczna, bo 379 m.

MAMOIADA

To pełne uroku miasteczko w rejonie Barbagia, które zasłynęło dzięki mamuthones – przebierańcom w grubych owczych skórach i groźnych, ciemnych, wykonanych z drewna maskach, którzy paradują uliczkami podczas regionalnych świąt. 

partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner

Piszą o nas

 

National Geographic:

Czy wystarczy wyjechać na gorącą wyspę, by czuć się jak na wiecznych wakacjach? Opowiada Polka, która od 16 lat żyje na Sardynii

czytaj więcej

Cessanis

Wywróciła swoje życie do góry nogami i wyjechała z Polski na Sardynię

czytaj więcej

Wakacje-Sardynia Blog

W tym dziale bloga oddaję głos mojej wieloletniej przyjaciółce, Monice Szredel - naszej rodaczce mieszkającej od wielu lat na Sardynii. Miałam ogromna, i dla mnie niebywale egzotyczną, możliwość poznania z Moniką miejsc na Sardynii, które skromna blogerka może znać tylko ze słyszenia...

czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

PL +48 517 417 659
IT +393314126886

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Płatności zabezpieczają
przelewy

Formularz kontaktowy