Piszą o nas
Sardynia.. 24h / 7dni w tygodniu info@wakacjenasardynii.pl

Oristano

Włochy / Sardynia / Costa Verde

Jeśli widzieliście zdjęcia z Oristano w przewodnikach turystycznych to najprawdopodobniej była tu pełna ruchu i pasji scena ubranego w biała koszulę, czerwona kamizelkę i białą maskę jeźdźca pędzącego na koniu ze szpadą w ręce. To fragment słynnego, organizowanego w Oristano od wielu wieków turnieju jeździeckiego i szumnego regionalnego święta Sa Sartiglia. To pełna uroczych, barwnych tradycji i zwyczajów impreza folklorystyczna, urządzana w czasie karnawału. Ceremonialnie wybierany najlepszy jeździec ma za zadanie w kulminacyjnym momencie uroczystości trafić w pełnym galopie szpadą w wisząca na drogą gwiazdę. Od celności i ilości trafień zależy, według lokalnych wierzeń i przekonań, urodzaj i powodzenie w Oristano.

To największe miasto zachodniej Sardynii ma ponad 30 tysięcy mieszkańców, co na sardyńskie warunki jest bardzo dużą liczbą. Już od średniowiecza było najważniejszym miastem zachodniej Sardynii. W czasach gdy Sardynia była podzielona na 4 regiony tzw. giudicati, tutaj właśnie znajdowała się stolica jednego z nich. Z historią miasta jest silnie związana jedna z najważniejszych i najbardziej pozytywnych postaci sardyńskiej historii – księżna Eleonora d’Arborea, symbol sardyńskich marzeń o niepodległości. Miasto leży na żyznych terenach, umiejscowionych między brzegiem morza, ujściem rzeki Tirso, a wielkimi stawami pełnymi ryb. Zwiedzicie tutaj urokliwą starówkę, której strzeże już tylko jedna wieża Torre di Marianno II. Zrobicie także zakupy na eleganckiej ulicy Corso Umberto, odwiedzicie kilka pięknych, zabytkowych świątyń np. Cattedrale di Santa Maria Assunta oraz Chiesa di San Francesco. W muzeum Antiquarium Arborense obejrzycie dzieła sztuki oraz zbiory archeologiczne z pobliskiego fenickiego miasta Tharros i być może zapragniecie wrócić tutaj w czasie karnawału, by zobaczyć na własne oczy słynną Sa Sartiglia, która przyciąga co roku tłumy widzów. W Oristano przez cały rok dużo się dzieje. Na przykład w maju odbywa się Festa della Beata Vergne di\'itra oraz rozgrywane są tu ogólnowłoskie zawody w bilardzie Gara Nazionale di Biliardo, w czerwcu zaś ma miejsce festa di San Giovanni, organizowana również z paradą jeźdźców na koniach, we wrześniu konkurs chórów Rassegna dei Cori Polifonici, konkurs hippiczny oraz gratka dla pasjonatów 2 kółek z silnikiem – wielka międzynarodowa 5 dniowa impreza dla motocyklistów Motoraduno Internazionale.

Pięknym dopełnieniem wszystkich tych atrakcji jest sąsiadujący od północy z Oristano piękny i rozległy półwysep Sinis – Penisola del Sinis. Czekają tam na Was stawy i rozlewiska pełne flamingów i ptactwa wodnego, wciąż urzekające majestatem fenickie miasto Tharros z VIII wieku przed naszą erą, czyli jedno z najbardziej intrygujących miast basenu Morza Śródziemnego. Na półwyspie Sinis wśród wielu cudnych, dzikich plaż, znajduje się także jedyna na Sardynii kwarcowa plaża Is Arutas.

CO ROBIĆ?

Jeśli Wasze wakacje na Sardynii macie zamiar spędzić w Oristano lub okolicy, możecie plażować na długiej piaszczystej plaży Torregrande, uprawiać sporty wodne i lądowe, poznawać i podziwiać środowisko przyrodnicze okolicznych jezior i stawów np. Santa Giusta, zwiedzać miasto, odbywać wycieczki enogastronomiczne poznając niezwykle ciekawą i wielowiekową kulturę kulinarną i winiarską tych okolic. W najbliższej okolicy, na północ od Oristano czeka na miłośników przyrody, plażowania i historii antyku półwysep Sinis Penisola Sinis. To jeden z najdzikszych zakątków Sardynii, rezerwat przyrodniczy pełen rozległych stawów, mokradeł i zalewisk. Na jego wybrzeżach są urocze plaże, w tym słynna kwarcowa Is Arutas. Na półwyspie Sinis zobaczycie kilka niezwykle sugestywnych plaż otoczonych przepięknym dzikim krajobrazem np. Spiaggia di Su Siccu, Spiaggia di Funtana Meiga, czy urokliwa Spiaggia di San Giovanni. Na końcu półwyspu znajduje się miłe miasteczko San Giovanni di Sinis, z jednym z najstarszych kościołów na Sardynii Chiesa di San Giovanni. W pobliżu tej nadmorskiej osady stoją resztki fortyfikacji z III wieku przed naszą erą. Na półwyspie możecie zobaczyć ostatnie już tradycyjne rybackie chaty zbudowane z drewna, traw i trzciny. W tym rejonie nietrudno umówić się z miejscowymi rybakami, wędkarzami na połów, czy morskie wędkowanie. Stoi tu także, jak w wielu innych miejscach na wybrzeżu Sardynii, strażnicza wieża z czasów hiszpańskich - Torre San Giovanni. Jednak najważniejszym i najsłynniejszym miejscem na półwyspie Sinis są majestatyczne ruiny fenickiego miasta Tharros. Leży ono niemal na końcu wąskiego cypla w bardzo malowniczym miejscu, otoczone przez szmaragdowe morze. Założyli je Fenicjanie w VIII wieku przed naszą era, później kwitło nadal pod panowaniem rzymskim. Do dziś odkryto jedną trzecia tego fascynującego antycznego miasta. Możecie tam podziwiać smukłe wysokie korynckie kolumny, pozostałości po świątyniach, domach, grobowcach, systemie kanalizacyjnym, murach obronnych. Wiadomo już, że miasto powstało na o wiele starszych resztkach osady nuragicznej. Dość specyficznym miejscem jest fenicki tophet – miejsce gdzie chowano dzieci składane w ofierze bogom. Niektórzy badacze twierdzą, że sprawa nie była aż tak makabryczna. Chowano w takich miejscach dzieci zmarłe także z przyczyn naturalnych, np. w wyniku choroby czy wypadku. Z powodu pirackich najazdów ok. IX wieku naszej ery mieszkańcy opuścili piękne Tharros i zamieszkali w Oristano i okolicy. Z najwyżej położonego punktu wykopalisk roztacza się fascynujacy widok na kilkunastokilometrowy półwysep Sinis w kształcie półksiężyca, oblany turkusowym morzem. Świetnie widać stąd największy we Włoszech staw Cabras.

Oristano i okolice to świetny cel podróży enogastronomicznych. Ze względu na doskonałe położenie geograficzne, na żyznych terenach krainy Campidano, między morzem a słodkimi jeziorami, ta okolica jest źródłem wszelkiego typu naturalnych, doskonałych produktów spożywczych. Produkuje się tu doskonałe wino, głównie białe Vernaccia z winnicy Cantina della Vernaccia. Cenione winnice w tym rejonie znajdują się w Cabras – Cantine Cabras. Okolica słynie z wielu kulinarnych specjalności, produktów wytwarzanych tylko tutaj. Często są one związane z uroczymi zwyczajami i starymi tradycjami. Lokalne szczególne makarony ręcznie wytwarzane, to np. - przypominające koguci grzebień crocoristas oraz lorighittas w kształcie skręconych obrączek, podawane tylko raz w roku na Wszystkich Świętych. W okolicy produkuje się w małych rodzinnych wytwórniach pyszne sery np. ser casizolu. Z lokalnych słodyczy trzeba dać się skusić migdałowym amaretti i mostaccioli, podawanym często w towarzystwie białego wina Vernaccia. Oczywiście w Oristano zjecie pyszną kuchnię marynarską. Na stołach królują tu zarówno ryby i owoce morza, jak i ryby słodkowodne. W lokalnych restauracjach i trattoriach podawane są m.in. pyszne cefale i węgorze. To świetne tereny na wycieczkę pescaturismo, czyli rejs z wędkowaniem i połowem ryb. Tutaj macie do wyboru środowisko zarówno słono jak słodkowodne. Jeśli zechcecie, by Wasze wakacje na Sardynii zostały zaplanowane przez polskojęzycznego concierge i znawcę wyspy, nie ominie was żadna atrakcja w rejonie Oristano i poznacie najpiękniejsze miejsca Costa Verde. Z przyjemnością zorganizujemy także dla Was szytą na miarę indywidualną wycieczkę w oparciu o wasze wakacyjne oczekiwania, pasje I marzenia.

CO ZOBACZYĆ?

Orostano i okolice to wspaniałe tereny na prowadzenie obserwacji przyrodniczych, uprawianie tak popularnego ostatnio birthwatchingu oraz poznawanie piękna śródziemnomorskiej fauny i flory. Pływając np. łódką po stawach w Cabras Stagno di Marceddi oraz Stagno di San Giovanni, możecie obserwować flamingi, kaczki, żurawie i mnóstwo innego ptactwa. Zaraz obok leży kolejna kraina ptactwa, flamingów, przyrody i pięknych plaż - Półwysep Sinis. Podczas wycieczek po okolicy warto zajrzeć do Guspini, miasteczka otoczonego gajami oliwnymi. Leży ono u podnóża gór Monte Arcuentu. Jest tam śliczny kościółek San Nicola di Mira. w miasteczku podczas sierpniowego święta Festa di Santa Maria odbywa się wyścig konny i procesja. W pobliżu Guspini można zwiedzać teren starej kopalni i górniczej osady w Montevecchio. Jadąc dalej na południe ujrzycie najsłynniejsze wydmy Sardynii - Piscinas. Są to ruchome wydmy o wysokości do 50 metrów, znajdujące się u ujścia rzeki Piscinas. Na wydmach rosną ciekawe rośliny – piaskownica zwyczajna, dzikie lilie, jałowiec, pistacja lentyszek. Można tu spotkać wiele zwierząt – żbiki, lisy i króliki. Żółwie karetta składaja na wydmach jaja. Piękne plaże w tej okolicy to Spiaggia di Piscinas, Spiagia di Portu Maga, a bardziej na południe zlokalizowana jest ciekawa plaża Cala Domestica, na którą wchodzi się przez „skalne oko”. Naprzeciw plaży wznoszą się wysokie klify, a z sąsiedniej plaży prowadzi na nie w górę ścieżka górników „sentiero di minatori”. Na górze czekają na was fascynujące widoki na dużą część wybrzeża i wielki skalny łuk widoczny tylko z tego miejsca w okolicy. Jadąc jeszcze dalej na południe wzdłuż wybrzeża, droga robi się bardzo widokowa i biegnie na górze skalnego klifu. Patrzcie uważnie na prawo – za chwilę z morza wyłoni się wielka wysoka na 133 m skała – to Pan di Zucchero – wielka skalna "kostka cukru" rzucona tutaj w morze przez olbrzyma. Niedaleko stąd, w okolicy miejscowości Masua, od głównej drogi odchodzi lokalna droga do Porto Flavia i na plażę Masua. Możecie odwiedzić też starą kopalnię w Porto Flavia oraz śliczną plażę Spiaggia Masua.

PLAŻE

Spiaggia di Torregrande – nazywana także Sa Turri Manna, najbliższa plaża z centrum Oristano. Jest to piękna, bardzo długa i szeroka piaszczysta plaża, na tyłach której rosną palmy. Wzdłuż plaży usytułowanych jest wiele barów, lokali, restauracji i wypożyczalni. Na plaży można uprawiać windsurfing, kitesurfing i żeglarstwo. To piękne miejsce także na wieczorny spacer. Plaża jest wtedy pełna życia i muzyki, pięknie rozjaśniona światłami lokali przy deptaku lunghomare wzdłuż plaży.

Spiaggia Mari Ermi – duża, szeroka piaszczysta plaża na terenie miasteczka Cabras, sąsiadującego z Oristano. Leży tu bardzo jasny drobny piasek i trochę białych okrągłych kamyczków. Woda ma piękny szmaragdowo-niebieski kolor. Plaża polecana jest dla rodzin z dziećmi, a także dla surferów. Na plaży znajdują się bary i lokale.

Spiaggia Is Arutas – absolutnie do odwiedzenia. W 2013 plaża znalazła się na liście najpiękniejszych plaż świata. Zamiast piasku na plaży leżą okrąglutkie, wyszlifowane przez morze wielkości dużych ziaren ryżu kamyczki kwarcowe, białe, kremowe, zielonkawe i różowe. Plażę lubią surferzy, a także nurkowie i pasjonaci snorkelingu. Pod wodą kryją się piękne widoki i wiele ryb, a sama woda jest krystaliczna. Z plaży zaś ciągną się piękne widoki na morze i wybrzeże półwyspu Sinis.

GDZIE ZJEŚĆ?

W Oristano zjecie pyszną kuchnię marynarską. Ze względu na położenie między morzem a stawami, na stołach królują tu zarówno ryby i owoce morza jak i ryby słodkowodne. W lokalnych restauracjach i trattoriach podawane są m.in. pyszne cefale i węgorze.

region
  • Sa Sartiglia
  • bliskość fenickiego miasta Tharros
  • ogólnowłoskie zawody w bilardzie
  • plaża kwarcowa Is Arutas
  • wycieczki enogastronomiczne
  • birthwatching

Miasta w tym regionie:

Oristano

Jeśli widzieliście zdjęcia z Oristano w przewodnikach turystycznych to najprawdopodobniej była tu pełna ruchu i pasji scena ubranego w biała koszulę, czerwona kamizelkę i białą maskę jeźdźca pędzącego na koniu ze szpadą w ręce. To fragment słynnego, organizowanego w Oristano od wielu wieków turnieju jeździeckiego i szumnego regionalnego święta Sa Sartiglia. To pełna uroczych, barwnych tradycji i zwyczajów impreza folklorystyczna, urządzana w czasie karnawału. Ceremonialnie wybierany najlepszy jeździec ma za zadanie w kulminacyjnym momencie uroczystości trafić w pełnym galopie szpadą w wisząca na drogą gwiazdę. Od celności i ilości trafień zależy, według lokalnych wierzeń i przekonań, urodzaj i powodzenie w Oristano.

Cabras

Cabras to nazwa i miejscowości i wielkiego stawu na północ od Oristano, w pobliżu sporej zatoki Golfo di Oristano. Staw i pobliskie mokradła mają powierzchnię prawie 2300 hektarów. To największe słodkowodne jezioro na Sardynii oraz jeden z najważniejszych obszarów podmokłych na wyspie i jeden z kilku najcenniejszych tego typu terenów przyrodniczych w całej Europie. Ponieważ słodkie wody są tutaj połączone z morzem siecią kanałów, powstało niezwykle interesujące środowisko dla fauny i flory. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w wodach znajduje się mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali. Jeśli słyszeliście o słynnej sardyńskiej bottarga, czyli lokalnym kawiorze wytwarzanym m.in. z ikry tuńczyka, to musicie wiedzieć, że najcenniejsza i najsmaczniejsza jest bottarga z cefala, a Cabras to główne źródło tego przysmaku. Smakosze właśnie ikrę z cefala z Cabras nazywają "kawiorem Morza Śródziemnego".

TORRE DI CORSARI, MARINA DI ARBUS, PISCINAS

Piękno dzikiej przyrody, cudowne nadmorskie wydmy, bajeczne dzikie i często puste plaże, turkusowo zielone morze, wspaniała kuchnia i wina, a także wesołe i pyszne święta regionalne - to wszytsko w wielkim skrócie czeka na turystów gotowych odkryć uroki tej części Sardynii. Na południe od długiej zatoki Golfo di Oristano nie spotkacie już, tak jak powyżej, wielu jezior i stawów. Wybrzeże w tym rejonie im dalej na południe, tym jest bardziej urozmaicone, urokliwe, ze smaczkiem rozległych dziewiczych wydm oraz majestatycznego morza, rozbijającego się o wysokie brzegi. W pobliżu plaż morze śródziemnomorskiej makii, dużo pięknie kwitnących krzewów i palm, co nadaje tym miejcom bardzo egzotyczne i śródziemnomorskie klimaty. Niewielu jest tu za to turystów. Tym, co najbardziej wyróżnia ten fragment wybrzeża spośród innych na Sardynii są cudowne, wysokie wydmy okalające wiele plaż i nietknięty przez cywilizację krajobraz.

Arborea

Morze, jeziora, dzika przyroda, wino, smaki lokalnej kuchni i konie – oto w wielkim skrócie wakacje w Arborea. Na Sardynii nietrudno znaleźć wioski i miasta, w których ludzie żyli już 3 tys. lat przed naszą erą, ale Arborea to bardzo młode miasto, w porównaniu z większością sardyńskich miejscowości. Założono je w 1930 roku, a zamieszkali w nim osadnicy z Włoch kontynentalnych. Plan miasta oparto na nowoczesnych zasadach organizowania zabudowań miejskich. Ma w związku z tym bardzo regularną budowę. Nazwa miasteczka upamiętnia jedną z najważniejszych postaci sardyńskiej historii – Eleonerę d’Arborea, symbol sardyńskich marzeń o niepodległości i własnym państwie. Stoją w nim eleganckie budynki secesyjne. Od głównego placu Piazza Maria Ausiliatrice odchodzą promieniście główne szerokie i osadzone drzewami ulice miasta, Leży nad zatoką Oristano - Golfo di Oristano. Jesteście więc tutaj i nad morzem i w pobliżu wielkich jezior i mokradeł słodkowodnych, a przy tym godzinę drogi autem od najwyższych gór Sardynii.

San Vero Milis

Miasteczko San Vero Milis leży na wschód od półwyspu Sinis, w prowincji Oristano, u podnóża górskiego łańcucha Montiferru. Miejscowość słynie przede wszystkim z wytwarzanych tutaj kunsztownych wyrobów z sitowia. Mieszka tutaj i przekazuje następnym pokoleniom tajniki tego rzemiosła artystka Maria Pinna, która wytwarza cudeńka z sitowia, trzciny, a także z łodyg zbóż. W miasteczku warto odwiedzić bardzo wiekowy, bo z roku 600 n.e. kościół św. Zofii - Chiesa di Santa Sofia.

 

partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner

Piszą o nas

 

National Geographic:

Czy wystarczy wyjechać na gorącą wyspę, by czuć się jak na wiecznych wakacjach? Opowiada Polka, która od 16 lat żyje na Sardynii

czytaj więcej

Cessanis

Wywróciła swoje życie do góry nogami i wyjechała z Polski na Sardynię

czytaj więcej

Wakacje-Sardynia Blog

W tym dziale bloga oddaję głos mojej wieloletniej przyjaciółce, Monice Szredel - naszej rodaczce mieszkającej od wielu lat na Sardynii. Miałam ogromna, i dla mnie niebywale egzotyczną, możliwość poznania z Moniką miejsc na Sardynii, które skromna blogerka może znać tylko ze słyszenia...

czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

PL +48 517 417 659
IT +393314126886

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Płatności zabezpieczają
przelewy

Formularz kontaktowy