Cabras

Cabras to nazwa i miejscowości i wielkiego stawu na północ od Oristano, w pobliżu sporej zatoki Golfo di Oristano. Staw i pobliskie mokradła mają powierzchnię prawie 2300 hektarów. To największe słodkowodne jezioro na Sardynii oraz jeden z najważniejszych obszarów podmokłych na wyspie i jeden z kilku najcenniejszych tego typu terenów przyrodniczych w całej Europie. Ponieważ słodkie wody są tutaj połączone z morzem siecią kanałów, powstało niezwykle interesujące środowisko dla fauny i flory. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w wodach znajduje się mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali. Jeśli słyszeliście o słynnej sardyńskiej bottarga, czyli lokalnym kawiorze wytwarzanym m.in. z ikry tuńczyka, to musicie wiedzieć, że najcenniejsza i najsmaczniejsza jest bottarga z cefala, a Cabras to główne źródło tego przysmaku. Smakosze właśnie ikrę z cefala z Cabras nazywają "kawiorem Morza Śródziemnego". Cabras i okolice to idealny cel wędrówek kulinarnych i enogastronomicznych. Ziemie na tym terenie są bardzo urodzajne i uprawia się tu mnóstwo warzyw i owoców, które spełniają wszelkie wymogi tak bardzo poszukiwanej obecnie żywności „bio”. W okolicy funkcjonuje wiele małych rodzinnych wytwórni oliwy z oliwek, piekarni lokalnego pieczywa, wytwórni ręcznie lepionego makaronu, domowych win i nalewek, marmolad oraz konserwowanych w różnego typu zalewach i sosach karczochów.

Samo miasteczko Cabras nie jest duże. Jest to dawna osada rybacka i leży nad brzegiem jeziora Cabras. W miejscowości warto odwiedzić kościół parafialny Chiesa di Santa Maria Assunta, w pobliżu którego stoją ruiny zamku Castello Mar’e Pontis oraz ciekawe muzeum Museo Civico Archeologico Giovanni Marongiu, w którym zgromadzono przede wszystkim obiekty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie sąsiedniego półwyspu Sinis. Są to eksponaty z fenickiego miasta Tharros oraz jeszcze starsze – z czasów cywilizacji nuragicznej. W Cabras możecie się posilić w świetnej restauracji Il Caminetto polecanej przez przewodnik Michelin. W pobliżu miasteczka, jak w wielu miejscach na wybrzeżu Sardynii, spotkamy jedną ze strażniczych wież nabrzeżnych – hiszpańską wieżę Torre di Su Pottu z roku 1577. Dookoła Cabras znajdziecie kilka ciekawych miejsc związanych z prehistorycznymi dziejami Sardynii, np. Villaggio Prenuragico di Cuccuru Is Arrius. Odkryto tam resztki osady z ok. 4200 r. przed naszą erą, a w nich m.in. figurki Matki Ziemi – bóstwa związanego z najstarszymi wierzeniami na naszej planecie. W latach 70 na okolicznych polach rolnicy znaleźli fragmenty gigantycznych figur – Giganti di Mont’e Prima. Finalnie odkopano tam figury lub fragmenty 30 ponad dwumetrowych figur z czasów fenickich. Można je dziś oglądać w muzeach w Cagliari i w Cabras. Wiąże się z nimi historia skandalu naukowego. Otóż przeleżały one ok. 30 lat, zapomniane, w magazynie muzeum w Cagliari i ujrzały światło dzienne dopiero dzięki artykułowi w gazecie.

Jeśli chodzi o plaże w okolicy Cabras, to warto odwiedzić główną plażę miasteczka Spiaggia Mari Ermi, a w sąsiednim Oristano długą piaszczystą i otoczona pięknymi palmami Spiaggia Torregrande oraz piękne, pełne sugestywnych, dzikich klimatów, plaże na półwyspie Sinis np. słynną kwarcową Spiaggia Is Arutas.

CO ROBIĆ?

Spędzając wakacje w tej okolicy możecie plażować na pięknych plażach, uprawiać sporty wodne, podziwiać unikatowe środowisko przyrodnicze na stawach i mokradłach, smakować wspaniałą lokalną kuchnię i jeździć na dalsze wycieczki po okolicy. To idealne tereny dla miłośników wędkowania i połowów. Można tutaj wziąć udział w wycieczce z serii pescatirusimo, czyli rejsu połączengo z wędkowaniem i połowem. W jego ramach można spróbować swoich sił zarówno na słonych, morskich wodach, jak i na słodkich wodach okolicznych jezior i stawów. Niezapomnianą wycieczką może być wypłynięcie na jezioro jedną z tylko tutaj spotykanych łodzi fassonis, uplecionych z sitowia. Możecie tutaj uprawiać birtchwatching, czyli obserwować ptactwo wodne w naturalnym środowisku. W okolicy możecie zobaczyć ostatnie już tradycyjne rybackie chaty zbudowane z drewna, traw i trzciny

Bardzo blisko Cabras leży półwysep Sinis Penisola Sinis, który jest wspaniałym miejscem dla miłośników przyrody, plażowania i historii antyku. To jeden z najdzikszych zakątków Sardynii, rezerwat przyrodniczy pełen rozległych stawów, mokradeł, zalewisk, a na jego wybrzeżach czekają na Was urocze, dzikie plaże, jak np. Spiaggia di Su Siccu, Spiaggia di Funtana Meiga, czy urokliwa Spiaggia di San Giovanni. Koniecznie trzeba tam odwiedzić choć na chwilę słynną kwarcowa Is Arutas. Na końcu półwyspu leży miłe miasteczko San Giovanni di Sinis, z jednym z najstarszych kościołów na Sardynii Chiesa di San Giovanni. Stoi tu także, jak w wielu innych miejscach na wybrzeżu Sardynii, strażnicza wieża z czasów hiszpańskich - Torre San Giovanni. Jednak najważniejszym i najsłynniejszym miejscem na półwyspie Sinis są majestatyczne ruiny fenickiego miasta Tharros. Wykopaliska położone są na końcu wąskiego cypla w bardzo malowniczym miejscu. Założyli je Fenicjanie w VIII wieku przed naszą erą, ale wiadomo już, że miasto powstało na o wiele starszych resztkach osady nuragicznej. Później kwitło nadal pod panowaniem rzymskim. Do dziś odkryto jedną trzecia tego fascynującego antycznego miasta. Możecie tam podziwiać smukłe wysokie korynckie kolumny, pozostałości po świątyniach, domach, grobowcach, systemie kanalizacyjnym i murach obronnych. Z powodu pirackich najazdów ok. IX wieku naszej ery mieszkańcy opuścili piękne Tharros i zamieszkali w Oristano i okolicy. Z najwyżej położonego punktu wykopalisk roztacza się fascynujący widok na kilkunastokilometrowy półwysep Sinis w kształcie półksiężyca, oblany turkusowym morzem. Świetnie widać stąd największy we Włoszech staw Cabras.

Jeśli Wasze wakacje na Sardynii spędzacie w tym rejonie, możecie wybrać się na bardzo męską wyprawę na motorze i pojechać np. niezwykle panoramiczną, pełna serpentyn trasą na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża i odwiedzić sliczną plażę Torre dei Corsari i inne zakątki Costa Verde – Zielonego Wybrzeża. Chętnie ułożymy Wam plan takiej trasy indywidualnie do terminu, czasu, pomożemy wynająć motor, a także w razie potrzeby przewodnika. Znajda się tu szerokie wygodne drogi dla większych i cięższych motorów, a także biegnące bezdrożami pasjonujące trasy na wyprawy enduro na motorach crossowych.

CO ZOBACZYĆ?

W Cabras i w okolicy nie sposób wyliczyć w kilku zdaniach wszystkich pięknych miejsc, wartych obejrzenia. Najważniejsze z nich to oczywiście stawy i mokradła Cabras, ale w okolicy ciekawych przyrodniczo i panoramicznie stawów i jezior jest mnóstwo, np. Stagno di Mistras, Stagno Santa Giusta czy Stagno Sale Porcus. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w zbajduje się wodach mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali.

Piękne widoki czekają na Was, jeśli wybierzecie się na przejażdżkę wzdłuż wybrzeża: czy to na południe, czy na północ. Można tu jechać godzinami przez kręte drogi wzdłuż wybrzeża i nie spotkać niemal nikogo. Znajdziecie po drodze piaszczyste plaże otoczone wysokimi wydmami, małe dzikie zatoczki, rezerwaty dziewiczej przyrody i rozległe odludne tereny. Jadąc na południe możecie odwiedzić tajemniczą plaże Cala Domestica, na którą wchodzi się przechodząc przez mały skalny tunel tzw. "skalne oko”.

Celem ciekawej wycieczki mogą być okoliczne winnice. W okolicach Oristano produkowane jest najsłynniejsze białe wino sardyńskie Vernaccia, a lokalna kuchnia potwierdza znane na całym świecie niezwykle zdrowe działanie kuchni sardyńskiej. Jedna z najciekawszych fest regionalnych w tej części Sardynii to organizowana właśnie w w Oristano Sa Sartiglia di Oristano. Jest to piękne barwne święto regionalne połączone z turniejem jeździeckim. Na terapeutyczny relaks możecie się wybrać do wciąż działających naturalnych rzymskich łaźni w Fordongianus, a po tradycyjny sardyński nóż do słynącego z ich produkcji miasteczka Arbus. Innym ciekawym miasteczkiem w głębi lądu jest San Leonardo di Siete Fuentes, czyli "miasteczko siedmiu źródeł”, oddalone o 50 km z Cabras. Zobaczycie tam śliczny kościółek z XII wieku oraz rozmieszczone wprost przy głównej drodze źródła z wodą o właściwościach leczniczych. W głębi lądu na wschód z Cabras czeka na turystów lubiących historię i przyrodę przyklejone do wysokiej skały tajemnicze zamczysko Castello di Medusa.

Podczas waszego urlopu na Sardynii na zachodnim wybrzeżu wyspy, możecie się wybrać do Su Nuraxi w Barumini. To jeden z 3 największych na Sardynii zespołów nuragicznych. Nuraghe to tajemnicze budowle w kształcie ściętego stożka z ok. 1500 – 400 r.p.n.e. Wzniesione zostały z wielkich bloków wulkanicznego bazaltu i budowane "na sucho", a więc bez zaprawy. Na wyspie znajduje się ok. 7000 nuragów, które rozsiane są po całej wyspie. Nuraghe w Barumini to najpiękniejszy i najpełniejszy przykład tej wyjątkowej formy architektury prehistorycznej. Znajduje się on 60 km na północ od Cagliari w prowincji Medio Campidano. W pobliżu obszaru archeologicznego stoi duże nowoczesne Centro Giovanni Lilliu. Jest to wielki obiekt wystawowy. W środku do obejrzenia i kupienia są lokalne rękodzieło, przewodniki i książki. Nadjeżdżając do Barrumini od strony Cagliari drogą 197 po drodze miniecie miejscowość Villamare z wieloma muralami na ścianach budynków.

CO ZJEŚĆ?

Najsłynniejsze danie z Cabras to Sa Mrecca. Jest to bardzo wiekowa tradycja kulinarna, o korzeniach fenickich. To namoczona uprzednio w słonej wodzie ryba cefal, owinięta w pewną specjalną, rosnącą na bagnach trawą. W okolicach wśród kilku doskonałych win, często poleca się wino Pontis, intensywne i lekkie jednocześnie, o lekko bursztynowym kolorze.

 

Popularne miejsca i atrakcje:

  • ręcznie lepiony makaron
  • Museo Civico Archeologico
  • restauracja Il Caminetto polecana przez przewodnik Michelin
  • fragmenty gigantycznych figur
  • łodzie fassonis uplecione z sitowia
  • największy we Włoszech staw Cabras
wycieczka_sardynia_49 logo-4 apartamenty_z_basenem_sardynia_49 16 logo0 logo_home logo-header1x logo-skypoland pobrane logo apartamenty_sardynia_79 hotele_sardynia_152 apartamenty_sardynia_296

Opinie

Marlena z rodziną

wrzesień 2017

Jesteśmy oczarowani przepiękną i gościnną Sardynią.Jej fantastyczne widoki,różnorodne krajobrazy oraz przemili mieszkańcy sprawiają,że pragnie się wracać,co zresztą zamierzamy niebawem uczynić, a wszystko to dzięki wspaniałej Monice,która tak serdecznie się nami zaopiekowała i z wielką starannością odkryła przed nami uroki i smaki tej cudownej wyspy. Moniko to była wielka przyjemność podróżowania z Tobą poprzez kręte drogi Gallury na prawdziwe Sardyńskie Uczty,które to między innymi uczyniły naszą wyprawę tak ogromnie udaną .
Dziękujemy bardzo i do zobaczenia!
Marlena i Bartek 

Paraside Resort 5* 

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Bartosz z Łomianek

sierpień 2017

Pani Moniko dziękujemy za fajny pobyt i wycieczki. Dzięki Pani Sardynia nas zauroczyła. Nie zdążylismy pożegnac się osobiscie wiec teraz to robimy:-D  Pozdrawiamy Ania, Piotr, Olga, Marysia i Bartek z Łomianek:-D

Capo Ceraso Resort

Rejs katamaranem

Wycieczka Dzika Sardynia

Krzysztof z rodziną

Hej!
My dopiero zeszliśmy z katamaranu! Było fantastycznie.... to mało powiedziane było jak u dziadka, tylko my, cały katamaran dla nas, poczęstunek jak zwykle porcje dla konia. Krzysztof kierował katamaranem, sami pływaliśmy pontonem i słów brak jaki cudny jest ten człowiek.....
 Bardzo dziękujemy!

Marcin i Ola na bezludnej wyspie

sierpień 2017

MONIKA.... Ola zachwycona ..... Dzięki za  niesamowitą wycieczke taxi boat na bezludną wyspsę na archipelagu, którą nam zorganizowałaś!
Wrócilismy. Wszystko OK. Bylo naprawde super. Marco łodzią przywiózl nas prosto do hotelu. Nigdy nie zapomnimy tego dnia...

Wycieczka na bezludną wyspę

Romantyczna kolacja na plaży

Maksymiliana

lipiec 2017

witamy, dziękujemy za piękne wakacje, noclegi w super autentycznych sardyńskich gospodarstwach, rejs katamaranem był meeega! 

wszyscy zachwyceni, naprawdę super było ☺️ dziękujemy, szkoda że dziś już wyjeżdżamy...

Agroturystyka Guthiddai

Agroturystyka Sa Mandra

Rejs katamaranem

Michał

sierpień 2017

Witam Pani Moniko. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w organizacji wakacji, polecony przez Panią hotel był doskonały, dziękujemy także za świetnie spędzony dzień na wycieczce, do usłyszenia. Pozdrawiamy

Hotel Cala di Lepre

Rejs żaglowcem

Wycieczka Dzika Sardynia

 

Ewa z rodziną

sierpień 2017

Witam, na zorganizowanym przez Państwa rejsie żaglowcem po archipelagu było przesympatycznie. Kapitan i załoga rozpieścili nas pysznym jedzeniem, plaże piękne i ogólnie wycieczka suuuper, bardzo dziękujemy, jesteśmy bardzo zadowoleni!!:)
Ewa z rodziną

Rezydencja Morska

Rejs żaglowcem

Renata z Poznania

czerwiec 2017

Właśnie przeglądam zdjęcia z pobytu na Sardynii.  Wspaniałe zdjęcia, wspaniałe wspomnienia, wspaniała wyspa i ludzie.

Muszę powiedzieć, że przez te 4 dni, które spędziliśmy pod Pani opieką były bardzo męczące - w sensie bardzo, bardzo pozytywnym. Zobaczyliśmy Sardynię i Korsykę ze strony "tubylca". Mamy ogromną liczbę zdjęć z miejsc, gdzie bez Pani, Pani Moniko na pewno byśmy nie dotarli- małe miasteczka, ale jakże urokliwe, małe, przytulne knajpki, w których można było zjeść i wypić lokalne przysmaki np. piwo z kasztanów. 

Nie ukrywam, że jedno z piękniejszych miejsc, jakie widziałam to zatoka na Korsyce i widok z klifu na morze. Oglądanie zdjęć ma to do siebie, że tęskni się za miejscami gdzie się było i za ludźmi, których się poznało. Myślę, że jeszcze wrócimy na Sardynię i wtedy się spotkamy. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny niż Pani mogła nas powitać w tak urokliwym miejscu i pokazać nam to, czego jeszcze nie widzieliśmy.

Pozdrowienia dla Pani i wszystkich, których poznaliśmy dzięki Pani,

Rejs na Korsykę

Tadeusz z rodziną

Wrzesień 2016

Witamy po wakacjach Pani Moniko! Nie pisaliśmy od razu, bo ciężko było się odnaleźć w szarej rzeczywistości. Na początku zachwyciło nas przede wszystkim morze; bywaliśmy już na wakacjach we Włoszech i myśleliśmy, ze tamto morze jest piękne, ale sardyńskie morze przerasta po prostu wszelkie oczekiwania! Nasi synowie nie rozstawali się z rurkami i maskami. Nasz apartament U Marianny w Porto San Paolo był czyściutki i dobrze wyposażony, a Marianna bardzo miła. Kiedy była mała awaria z prądem, przyjechała w ciągu godziny i pomogła. Bardzo sprawdził się dla dzieci niewielki basen na podwórku, do którego mieliśmy dostęp. Na plażę Porto Taverna często chodziliśmy pieszo, autem podjeżdżaliśmy do tych dalszych. Najbardziej spodobały nam się Porto Istana oraz plaże na przylądku Coda Cavallo. Cieszymy się, że wybraliśmy drugą połowę września, bo nie było już tak gorąco i mało ludzi na plażach. Wieczorami w San Teodoro wciąż sporo się działo i kupiliśmy tam fajne pamiątki. Dziękuję także za wycieczkę po Szmaragdowym Wybrzeżu i wszystkie opowieści o wielkich tego świata, którzy tam bywają. Na pewno wrócimy znowu na Sardynię, wtedy także poprosimy Panią o pomoc, serdecznie pozdrawiamy z zimnej i deszczowej Polski!

 

Krzysztof i Elżbieta

Sierpień 2016

Droga Pani Moniko! Piszemy, by podziękować za wakacje, które zorganizowała Pani dla naszej rodziny w lipcu 2016. Zaproponowana przez Panią willa bliziutko plaży na Szmaragdowym Wybrzeżu okazała się strzałem w dziesiątkę. Możliwość znalezienia się na pięknej plaży w każdej chwili, kiedy przyszła nam na to ochota, nasza wielka piękna weranda z widokiem na morze i bliskość Porto Cervo – to było dokładnie to, o czym marzyliśmy. Nasze dzieci wciąż wspominają rejs z oglądaniem delfinów, ja i kuzynka wieczory spędzone na Piazzetta oraz targ w San Pantaleo, a nasi mężowie tour po winnicach. Żałujemy tylko, że nie zdecydowaliśmy się na ten rejs katamaranem i na pewno nadrobimy te zaległości następnym razem. Pani nieoceniona pomoc jako nasz wakacyjny concierge, pełna dyspozycyjność, bezcenne porady i pomysły związane z atrakcjami dla dzieci – za to wszystko serdecznie dziękujemy i polecamy Pani profesjonalne usługi wszystkim znajomym w kraju!

Piotr i Ola z dziećmi

Czerwiec 2016

A może wakacje na Sardynii?!?! 

Tak brzmiało nasze pierwsze pytanie w styczniu 2016 roku - jak tylko usiedliśmy do planowania nadchodzących wakacji. Sardynia okazała się strzałem w 10! Ale zacznijmy od początku: nieśmiało marzyliśmy o wakacjach na Sardynii, wakacjach nie z popularnych biur podróży tylko takich naszych - stworzonych specjalnie z myślą o nas, dla nas i pod nas! No tak: łatwo powiedzieć a zdecydowanie trudniej zrobić... Dlatego kontakt jaki nawiązaliśmy z Panią Moniką Szredel był dla mnie bardzo istotny, a jak się później okazało - to było to! Dzięki Pani Monice mogliśmy spokojnie, bez pośpiechu przebierać w oferowanych przez nią lokalizacjach, miejscach noclegowych, miejscach postojowych, gastronomii, wycieczkach. Trzeba jasno sobie powiedzieć: nie były to łatwe decyzje, ale nigdy ich nie żałowaliśmy - właśnie dzięki Pani Szredel, która odpisywała i odpowiadała na każde nasze pytanie, rozwiewała każdą naszą wątpliwość, była do dyspozycji w zasadzie przez cały czas tu w Polsce, a także tam już na miejscu: gdzie odebrała nas z portu, pojechała z nami i oprowadziła nas po naszej "rezydencji". Jej optymizm, nie schodzący z ust uśmiech i niesamowite pokłady empatii sprawiły, że czuliśmy się na tej pięknej wyspie bezpiecznie, swobodnie i pewnie. Wycieczki jakie zostały nam zaproponowane przeszły nasze wszelkie wyobrażenia: wyprawa żaglowcem na archipelag La Maddalena (wspaniałe przeżycie nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci: możliwość kąpieli i opalania się na plażach dostępnych tylko od strony morza, obiad na pokładzie z menu dla dzieci i dla dorosłych z przepysznym sardyńskim winem i przesympatyczną załogą), czy chociaż wycieczka jachtem na Korsykę, podczas której to my decydowaliśmy, kiedy i gdzie chcemy zrobić sobie przerwę na opalanie, czy chociażby kosztowanie przepysznych owoców i słodkości z lampką szampana, podziwiając cudowne i zapierające dech w piersiach krajobrazy... Mogłabym tak pisać jeszcze długo - ale niestety pomimo ogromnych chęci nie da się przelać na papier tego wszystkiego czego doświadczyliśmy na tej wspaniałej wyspie. I tu kieruję swoje podziękowania właśnie Pani Monice, dzięki której te wakacje na Sardynii przewyższyły nasze oczekiwania. Zakochaliśmy się w Sardynii, pokochały ją także nasze dzieci i każde z nas zostawiło tam cząstkę siebie.

Karol z rodziną

Lipiec 2016

Nie odkrylibyśmy Sardynii tak pięknej i malowniczej bez pomocy i wiedzy wspaniałej przewodniczki, jaką jest Monika i jej zespół. Organizują cudowne wakacje od pierwszego do ostatniego dnia urlopu. 

 

Renata z rodziną

Lipiec 2016

Degustacja win w jednej z sardyńskich winiarni polecanej i zorganizowanej przez Monikę po prostu wyśmienita. Wspaniale dopasowane wina to przystawek i ten smak wyrafinowany! Rejs statkiem na Korsykę i sama Korsyka to jedno z wielu miejsc, które naprawdę warto zobaczyć - przepiękne plaże, morze, zabytki, stare uliczki i widoki, niezapomniane wrażenia uwiecznione na zdjęciach w naszym rodzinnym albumie. Jest co wspominać!!! :) Rejs statkiem po archipelagu Sardynii to coś wspaniałego, co polecam wszystkim, którzy choć raz odwiedzą wyspę. Lazurowe morze otoczone złocistymi plażami i piękną przyrodą. Polecamy również obiad z kapitanem, zmierzeniem się z kapitańskim sterem i skokami ze statku do błękitnej wody.

 

Marta z rodziną

czerwiec 2017

Dzień dobry, pani Moniko, przepraszam, ze dopiero teraz się odzywam, ale mieliśmy małe zamieszanie po powrocie. Chciałam bardzo podziękować za organizacje naszego pobytu oraz super opiekę! Jesteśmy pod wrażeniem Sardynii oraz Pani. Będziemy Panią polecać. Dziękujemy i do usłyszenia!

Paradise Resort 5*

Rejs żaglowcem na Archipelag La Maddalena

Wycieczka dzika SardyniaKontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

IT 0039 0789 1782505
0039 331 4126886
PL 0048 517 417659

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Formularz kontaktowy

Wyślij wiadomość