Wielu turystów wybiera właśnie te okolice jako bazę wypadową i nad morze i w góry, rezerwując na wakacje na Sardynii któryś z wygodnych hoteli, apartamentów w rezydencjach czy willę z basenem i widokiem na jasne skalne ściany Supramonte, pięknie wybarwiające się o zachodzie słońca. To słynące z gościnności miasteczko oferuje wiele atrakcji kulturalnych i historycznych. Na historię miasteczka wpłynęli jezuici, którzy założyli tutaj uprawy zbóż, bobu i drzew owocowych, dziś Oliena jest prężna społecznością rolników. Dlatego jedząc tutaj, możecie być pewni, że wszystko co znajdziecie na talerzu wyrosło tuz obok. Mieszkając tutaj można poznać wszystkie uroki Sardynii, piękno i surowość krajobrazu, smaki zdrowej kuchni, malowniczość lokalnej kultury, gościnność mieszkańców i atrakcje związane z formami aktywnego spędzania czasu mając jednocześnie w zasięgu 30 minut autem najpiękniejsze plaże wschodniego wybrzeża wyspy. To miasteczko uwielbiała słynna sardyńska pisarka i laureatka literackiej Nagrody Nobla Grazia Deledda i spacerując po okolicy szukała natchnienia do swoich pięknych opowiadań o Sardynii. W Olienie jest kilkanaście zabytkowych kościołów, kilak dobrych restauracji, w okolicy kilka doskonałych i polecanych przez znawców sardyńskiej kuchni agriturismo, pełne klimatu wąskie uliczki i przede wszystkim otwarci dla przybywających, gościnni mieszkańcy. W miasteczku dba się o rdzenną lokalna kulturę i zwyczaje, odbywają się tu ciekawe święta i festy, np. S’Incontru podczas Wielkanocy, kiedy uliczkami miasteczka przechodzi piękna procesja w strojach ludowych czy innego święta w sierpniu, kiedy to ulicami Olieny paraduje imponująca procesja jeźdźców na koniach. Będąc w Olienie nie można nie odwiedzić słynnego źródła Su Gologone, które bije z wnętrza wapiennej skały i wpada wysoką kaskadą do rzeki Cedrino.
CO ROBIĆ?
Jezioro Cedrino – jest to sztuczny zbiornik wodny, utworzony z zapory na rzece, aby ułatwić irygacje terenów miejscowości i powiatu Dorgali (u podnóża Gór Gennargentu). Jezioro jest zasilane z najważniejszych źródeł krasowych i tak jak rzeka idealnie nadaje się do sportów wodnych takich jak kajakarstwo i spływy kajakowe, canoa.
Okolice jeziora Cedrino można odwiedzić aby po prostu aby wybrać się na spacer, trekking po łonie natury lub piknik. Fauna wokół jeziora jest bardzo bogata, jak i flora zawsze obfita i bujna.
Wyprawa na Jezioro Cedrino daje również możliwość wzięcia udziału w wycieczce całodniowej na łodzi prowadzonej przez naszego lokalnego partnera Gianpiero. Tutaj odwiedzamy starożytny kościółek z VII-VIII wieku n.e., groty i źródło Su Gologone, gdzie robimy przerwę na kawę, a na pokładzie zostaje serwowany obiad na bazie lokalnych produktów bio, wyprodukowanych przez Gianpiero i jego lokalne gospodarstwo agroturystyczne, tutaj serwowane są przepyszne sery, ricotta z marmoladą, wędliny, chleb z dorgali, wino cannonau lokalne i inne delicje, jednym słowem sardyńska uczta.
Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego zablokowało dostęp do wzgórza San Pantaleo, gdzie znajdują się dwa wiejskie kościołki datowane na VII i VIII wieku naszej ery. Tutaj w sobotę w ostatni tydzień lipca obchodzi się znaną lokalną fiestę, uroczysty obiad na wzgórzu San Pantaleo z pieczenią z sardyńskiego prosiaka, chlebem carasau, wędlinami, serami i czerwonym winem Cannonau. Podczas naszych wycieczek do dzikiej Sardynii zdarza się wziąć udział bezpośrednio w tej lokalnej uroczystości jeśli trafimy tam przed ostatnią sobotą lipca. Jest to na pewno wielkie urozmaicenie.
Jeśli spędzacie w Oliena wakacje lub tylko zatrzymaliście się w okolicy na krótszy pobyt, na pewno nie będziecie się nudzić. Do wyboru jest tu wiele ciekawych aktywności sportowych i rekreacyjnych, piękne i wygodne miejsca do relaksu, ciekawe wydarzenia kulturalne. Można wybrać się na wędrówkę na La Marmora 1834 m. n.p.m. najwyższy szczyt Sardynii, lub sąsiedni Bruncu Spina 1829m.n.p.m. Nawet krótszy spacer górską ścieżką poprzedzony ekscytującą przejażdżką jeepem po serpentynach kamienistych szlaków zapewni Wam niezapomniane widoki i da możliwość wykonania oryginalnych zdjęć, to idealny teren do uprawiania fotografii przyrodniczej i panoramicznej. W miasteczku łatwo znaleźć przewodnika, który zabierze Was na górski szlak, do kanionu czy jaskini. Przy odrobinie szczęścia traficie tutaj na którąś z lokalnych fiest np. Festa di Sant’Antonio Abate w karnawale, festa di Cristo Risorto w czasie Wielkanocy, czerwcowa Festa di San Giovanni Battista czy San Lussorio w sierpniu. Ta ostatnia ma bardzo długą tradycję – wspomina się o niej w dokumentach historycznych z roku 800 naszej ery! Warto w wakacyjnych planach uwzględnić wizytę i degustację w którejś z winnic, te okolcie słyną z wina Cannonau, jego lokalny przykład Vino Nepente jest bardzo znane a jego producenci skupieni w miejscowej spółdzielni producentów wina Cantina Sociale di Oliena. Winnice prywatne, które warto odwiedzić to Gostolai oraz Fratelli Puddu. Uroki miasteczka i okolicy najlepiej poznacie podczas którejś z całodniowych wycieczek indywidualnych z polskim przewodnikiem z serii Dzika Sardynia, w programie tych całodniowych objazdówek jest m.in. Wizyta w Muzeum Masek Śródziemnomorskich w Mamoiada, spływ kajakiem rzeką Cedrino, sjesta w baśniowym hotelu Su Gologone, spotkanie ze starszyzną miasteczka i historią murali w Orgosolo, wjechanie jeepem na szczyt Supramonte. Podczas innej z takich wycieczek można poznać te okolice bardziej od strony podniebienia – kulinarna przygoda pod nazwą Master Class Kuchni Sardyńskiej zapewni Wam takie atrakcje jak obiad w gospodarstwie agroturystycznym połączony z warsztatami gotowania i wykładem o aspektach zdrowotnych diety sardyńskiej, degustacje win i nalewek, lokalnych ciasteczek np. coricheddos, wizytę u górskich pasterzy i możliwość podejrzenia jak wytwarzają wyśmienite sery kozie i owcze, możliwość kupna w 100% bio domowej oliwy z oliwek, wyśmienitego wina, domowych konfitur. Przebywając na wakacjach w Olienie możecie odwiedzać okoliczne miasteczka Barbagii – Nuoro, Orgosolo, Gavoi a także rejony nadmorskiego regionu Ogliastra – miasteczka portowe Cala Gonone, Santa Maria Navarrese.
CO ZOBACZYĆ?
Do zobaczenia i podziwiania w Oliena i okolicy jest dużo –piękne, pieczołowicie ozdabiane i przekazywane pokolenia na pokolenia stroje ludowe, te kobiece z Oliena słyną szczególnie z finezyjnego wykończenia i bogatych ozdób, doskonałą okazją do obejrzenia ich piękna są liczne lokalne festy i święta. Niezapomnianych przeżyć estetycznych dostarcza tutaj sama natura – wzgórza porośnięte drzewkami oliwnymi i migdałowcami, gaje korków dębowych, sady drzew owocowych, połacie sardyńskiego janowca ciernistego cudownie kwitnące wiosną na żółto , bardziej surowy górski krajobraz na wyżej położonych terenach, ostre granitowe i wapienne skały otaczające wiecznie zielone doliny, ogromne bogactwo świata zwierzęcego – orły, sokoły, sępy, kozice górskie, dziki, muflony, jelenie i wiele wiele innych.
W miasteczku warto obejrzeć co najmniej 2 z kilkunastu kościołów kościół Św. Ignacego Chiesa di S. Ignazio , kościół parafialny miasteczka pod wezwaniem Św. Marii Chiesa di Santa Maria. Nie tylko w pobliskim, słynącym z malowideł na ścianach budynków, Orgosolo możemy podziwiać murale. Wiele znajdziemy także spacerując po Olienie i tak jak w Orgosolo, wiele z nich porusza tematy społeczne, polityczne i kulturalne. Natomiast jadąc z Olieny do Dorgali napotkamy po drodze punkty archeologiczne np. kompleks nuragiczny Sa Sedda de Sos Carros.
GDZIE ZJEŚĆ?
Oliena to Barbagia a Barbagia to wspaniałe jedzenie. Najbardziej znana restauracja w miasteczku to Masilonghi. W okolicy miasteczka znajdziecie mnóstwo doskonałych gospodarstw agroturystycznych czyli agriturismo, specjalizujących się w karmieniu gośćmi pysznymi lokalnymi i bardzo zdrowymi potrawami, przygotowanymi w całości z lokalnych produktów. Odwiedźcie więc np. agriturismo Su Gologone, które prócz doskonałego i pięknie podanego jedzenia zachwyci Was wyglądem – to bajkowe miejsce ukryte w górach stworzone przez sardyńskich artystów. Innym miejscem, gdzie warto wybrać się na obiad lub kolację, jest agroturystyka Guttidai, w której zjecie pyszne ravioli di formaggio fresco lub ravioli di risotta a s’antica – pierożki z serem, finochietti selvatici , pasta bocciu al cinghiale – lokalny makaron z mięsem dzika, pane frattau – chleb Carasu, czyli cienkie przypominające wysuszony naleśnik płaty pieczywa zatopione z rosole, z jajkiem sadzonym, serem i pomidorem – bardzo tradycyjne i pożywne lokalne danie, culurzones di patate – przypominające nasze pierogi z ziemniakami, pieczone mięso dzika, koziołka, grillowane warzywa, na deser biały świeży ser polany miodem (oczywiście lokalnym, np. eukaliptusowym), dolcini di mandorle – desery i słodkości na bazie migdałów, który w ogóle króluje w sardyńskich słodyczach, i na koniec pomagająca to wszystko strawić czyli digestivo, np. nalewka mirto.