Pogoda na Sardynii, czyli słońce przez 300 dni w roku
Skwarne, przyjemne sardyńskie lato dobiegło końca, a to oznacza, że nadszedł jeden z najlepszych okresów do wyprawy na tę piękną włoską wyspę. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż klimatyczne, jesienne wakacje spędzane na tej pięknej perle Morza Śródziemnego. Oznaczają one bowiem nic innego jak ciszę, spokój i przyjemne temperatury, bogactwo smaków sardyńskiej kuchni i niesamowity festiwal rewii jesiennych barw. O tym jednak można się przekonać kierując swoje kroki bezpośrednio do tego unikalnego, pięknego regionu Italii.
Po śródziemnomorskich, upalnych miesiącach letnich, Sardynia zaczyna stopniowo ochładzać się. Nie oznacza to jednak, że jest tam zimno. Temperatura spada do niezwykle komfortowych, dla osób przyzwyczajonych do klimatu umiarkowanego, 23-25 stopni w październiku i 18-20 w listopadzie. W dalszym ciągu osoby zainteresowane “plażowaniem”, zwłaszcza na początku sezonu jesiennego mogą korzystać z kąpielisk, bowiem średnia temperatura Morza Śródziemnego wynosi w tym okresie, bagatela 21 stopni. Ta, w dalszym ciągu letnia (z polskiego punktu widzenia) aura i nieznaczna wilgoć powietrza powodują, że zwiedzanie i globtroterka stają się niezwykle przyjemne.
Trochę inaczej sytuacja przedstawia się w listopadzie i grudniu. Sardyńska pogoda w tym okresie dopisuje wówczas bezchmurną aurą z towarzyszącym jej czystym przejrzystym niebem. Temperatury w tym czasie są o wiele wyższe niż w innych częściach Europy, takich jak chociażby Francja czy Wielka Brytania. Wysokość temperatury w tym czasie waha się pomiędzy 13 a 18 stopni Celsjusza i utrzymuje w tej amplitudzie aż do lutego. Zdarza się, że w najgorętszych dniach osiąga nawet skalę do 20 stopni Celsjusza w cieniu. Należy jednak pamiętać, że wieczory mogą być już chłodniejsze, dlatego odwiedzając wyspę w okresie zimowym, należy bezwzględnie pamiętać o spakowaniu ciepłego płaszcza i ubrań do przebrania się “na cebulkę”. Oczywiście, ta chłodna pogoda dotyczy również morza. Temperatury morza spadają w zimie, między 14 a 16 stopni Celsjusza, czyli są niewiele niższe od temperatury Bałtyku w porze wakacji, a na drzewach w dalszym ciągu znajdziemy dojrzewające w słońcu cytrusy.
Okres zimowy jest idealnym czasem na wyjazd we dwoje. Romantyczne spacery po plaży, w połączeniu z łagodnym klimatem, tak innym od polskiego, na długo pozostaną w Waszej pamięci. Warto też rozważyć pobyt w czasie karnawału, który na Sardynii jest ściśle powiązany z dawnymi wierzeniami.
Wiosna na Sardynii jest niezwykle podobna do jesieni, ale dzięki braku intensywnych opadów dużo bardziej zachęcająca dla spragnionych odpoczynku turystów. Piękna, wiosenna, słoneczna pogoda i nadal wyciszone po zimie, budzące się wraz z słonecznym klimatem miasta zachęcają do intensywnego zwiedzania, stanowiąc widoczną przeciwwagę dla miesięcy letnich. Od marca do maja średnia temperatura wynosi od 17 do 20 stopni Celsjusza, a w maju osiąga pułap nawet 30 stopni. Myśląc o wiosennych wakacjach trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu letniej odzieży bowiem koszula z krótkim rękawem może być najważniejszym elementem naszej garderoby już od początku marca.
Lato jest najbardziej popularnym okresem zwiedzania Sardynii, otrzymujemy bowiem wtedy pogodę w jej najlepszym wakacyjnym wydaniu. Trwa ono nieprzerwanie od maja do wczesnego października.
Ciepło i słonecznie jest absolutnie przez cały sezon letni. Wczesne i późne lato to temperatury wahające się w okolicach około 24 stopni, osiągające średnio od 33 do nawet 46 stopni w szczycie sezonu. W lipcu i sierpniu noce są bardzo ciepłe, utrzymując się wokół 25°C. Jednakże, jeśli przebywacie w okolicach wybrzeża, gorąca aura absolutnie Was nie przytłoczy, dzięki powiewowi morskiej, rześkiej bryzy. W niektórych krajach śródziemnomorskich zaleca się unikanie szczytowych miesięcy lata, ale Sardynia jest tu chlubnym pogodowym wyjątkiem, będąc przyjemną i odświeżającą w ciągu najbardziej gorących, wakacyjnych miesięcy. Jeśli Waszym głównym celem jest zrelaksowanie się na plaży i uzyskanie opalenizny, lato jest idealnym momentem na zwiedzanie tej pięknej, urokliwej włoskiej wyspy.
Wróćmy jednak do jesieni. Należy wspomnieć, że w ostatnich dniach sierpnia Sardyńczycy wracają do pracy, i tym samym kończy się „alta stagione” (czyli szczyt sezonu, w którym ceny są najwyższe na przestrzeni prawie całego roku). We wrześniu zaczyna się czas szkolny. Dzieci i młodzież kierują swe kroki do szkoły. Sardyńskie miasteczka wyludniają się, co powoduje, że możemy cieszyć się dziewiczą plażą i środkowo- wyspiarskimi atrakcjami, wolnymi od tłumów i zgiełku – charakterystycznych dla okresu wakacyjnego. Co więcej, w przeciwieństwie do wiosny, temperatura wody nadal jest ciepła. Nieważne gdzie jesteście, pamiętajcie, aby zawsze posiadać przy sobie kostium kąpielowy.
Musimy pamiętać, że jesień na Sardynii to czas plonów. Poza boskim smakiem fig, winogron i oliwek, w sardyńskich restauracjach spotka Was obłędna kuchnia sezonowa. Eskapada na Sardynię w tym czasie jest fantastyczną chwilą na eksplorację winnic, poznanie tajemnic sardyńskiego winobrania i smakowanie doskonałego wina.
Wyspiarska jesień to też istna eksplozja kolorów. Najpiękniejsze z nich występują w środkowej części wyspy, jednak cudownie jest wszędzie. Warto zatem pomyśleć o tym relaksacyjnym wypoczynku z dala od dużych miast, o zwiedzaniu parków, górskim trekkingu, i obejrzeniu sardyńskiej wsi z gajami oliwnymi i winnicami w roli głównej oraz pejzażami wszystkich innych wyspiarskich regionów.
Często spotykamy się z pytaniem: jaka pora roku jest najlepsza na przyjazd? I jest to chyba jedyne pytanie w kontekście wyspy, na które nie potrafimy odpowiedzieć. Sardynia posiada łagodny, śródziemnomorski klimat, słońce świeci przez 300 dni w roku, a temperatury poniżej 10 stopni są rzadkością. Nie dziwi zatem fakt, że takie warunki sprzyjają dobremu samopoczuciu, które pozwalają rodowitym mieszkańcom na długowieczność. Wielu mieszkańców wyspy już dawno przekroczyło setkę i wszyscy zgodnie twierdzą, że wpływ na to ma spokojne życie oraz gorące sardyńskie słońce.
A na pytanie kiedy przyjechać, najlepiej odpowiedzieć po odwiedzeniu Sardynii w każdej z czterech pór roku.