Arborea

Atuty

 • morze, jeziora i góry w zasięgu ręki
 • atrakcje dla miłośników koni
 • rzymska nekropolia S’Ungron
 • enduro
 • bottarga
Poznaj region

Morze, jeziora, dzika przyroda, wino, smaki lokalnej kuchni i konie – oto w wielkim skrócie wakacje w Arborea. Na Sardynii nietrudno znaleźć wioski i miasta, w których ludzie żyli już 3 tys. lat przed naszą erą, ale Arborea to bardzo młode miasto, w porównaniu z większością sardyńskich miejscowości. Założono je w 1930 roku, a zamieszkali w nim osadnicy z Włoch kontynentalnych. Plan miasta oparto na nowoczesnych zasadach organizowania zabudowań miejskich. Ma w związku z tym bardzo regularną budowę. Nazwa miasteczka upamiętnia jedną z najważniejszych postaci sardyńskiej historii – Eleonerę d’Arborea, symbol sardyńskich marzeń o niepodległości i własnym państwie. Stoją w nim eleganckie budynki secesyjne. Od głównego placu Piazza Maria Ausiliatrice odchodzą promieniście główne szerokie i osadzone drzewami ulice miasta, Leży nad zatoką Oristano – Golfo di Oristano. Jesteście więc tutaj i nad morzem i w pobliżu wielkich jezior i mokradeł słodkowodnych, a przy tym godzinę drogi autem od najwyższych gór Sardynii. W ciągu jednego dnia możecie odwiedzić Alghero na północnym zachodzie i stolicę wyspy Cagliari na południu. Na plażach w okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa, pływania na SUP i snorkelingu. To miejsce, gdzie możecie spędzić wakacje wypełnione zarówno wakacyjnymi rozrywkami morskimi i obcowaniem z przyrodą i środowiskiem jezior i stawów, jak i zwiedzaniem miejsc interesujących historycznie i kulinarnie. Arborea jest jednym z najczęściej polecanych na Sardynii miejsc dla miłośników koni. Znajduje się tu znany, śliczny ośrodek specjalizujący się w organizowaniu „wakacji z końmi”. Leży przy długiej piaszczystej prywatnej plaży, z fantastycznym widokiem na półwysep Sinis, na którym czekają na Was kilkutysięczne ruiny fenickiego miasta i bajeczne dzikie plaże. W rezydencji znajduje się wielki basen, pokoje z łazienkami i małe wille. Nie zabraknie też możliwości jazdy konnej, treningów hippicznych z wykwalifikowanymi instruktorami ENGEA, wycieczek konnych w dalsze rejony wyspy, a nawet możliwości „zaopiekowania się” na czas wakacji jednym rumakiem na wyłączność, tylko do Waszej dyspozycji. Resort daje możliwość wypoczynku z elementami końskiej pasji w zależności od Waszych preferencji.

CO ROBIĆ?

Jeśli na czas Waszych wakacji na Sardynii zamieszkacie właśnie w Arborea, możecie wspaniale połączyć tutaj leniwy nadmorski wypoczynek z poznawaniem piękna sardyńskiej przyrody. Dodajcie do tego pyszny lokalny posiłek oraz łyk doskonałego wina. Jeśli kochacie konie, to tutaj możecie realizować tę pasję szczególnie łatwo. Te rejony słyną od lat jako idealna destynacja wakacyjna dla wszystkich przyjaciół koni. Konno, na rowerze, motorze lub autem możecie odwiedzać okoliczne plaże, jeziora, trasy turystyczne, urokliwe wioski i miasteczka, np. śliczną wioskę rybacką Marceddi, strzeżoną przez średniowieczną hiszpańską wieżę z XVI wieku, czy Cabras, umiejscowione nad największych sardyńskim jeziorem. Wybierzcie się także do rolniczego miasteczka Santa Giusta nad brzegiem jeziora i mokradeł. Stoi tam klejnot architektury pizańsko-romańskiej – Katedra Santa Giusta. We wnętrzu świątyni zobaczycie antyczne kolumny wydobyte z ruin okolicznych rzymskich miast – ciekawe połączenie antyku i chrześcijaństwa. W maju możecie w miasteczku obejrzeć regaty na łodziach. Jeśli kochacie motory, chętnie pomożemy zorganizować Wam jedno lub kilkudniowy tour na motorach. Może to być spokojna przejażdżka po okolicy lub pasjonujące enduro po bezdrożach. Okolica sprzyja wszelkiego typu motorowym i rowerowym wędrówkom. Świetnym sposobem na dalszą wycieczkę będzie uszyta przez nas na miarę wycieczka w kameralnym gronie np. do serca Sardynii, do krainy Barbagia, gdzie najwyższe góry Sardynii, gościnność mieszkańców, rdzenna sardyńska kultura i smakowita kuchnia tworzą fantastyczną mieszankę. Innym świetnym pomysłem jest wybranie się z nami na wycieczkę kulinarną czy enogastronomiczną, np. z warsztatami kuchni sardyńskiej w lokalnym uroczym gospodarstwie agroturystycznym lub tour po winnicach. Lokalna kuchnia jest pełna szczególnych lokalnych smaczków i ciekawych tradycji. Mnóstwo tu małych domowych wytwórni oliwy, sera czy makaronów.

CO ZOBACZYĆ?

Arborea i okolice to miejsce, gdzie urzeknie Was oryginalne połączenie środowiska morskiego i ekosystemów słodkowodnych, ponieważ bardzo blisko wybrzeża ustytułowanych jest tu kilkanaście różnej wielkości jezior, stawów i mokradeł. Właściwie jest to „sardyńska kraina wielkich jezior”. W pobliżu miasteczka jest więc np. 800 hektarowe Stagno Laguna di Marceddi, malutkie Stagno di San GiovanniStagno Santa Giusta czy największe słodkowodne jezioro na Sardynii – Stagno di Cabras. Po jeziorach w tym rejonie suną urokliwe stare łodzie plecione z trzciny i traw – fassonis, wokół jezior i stawów leżą rozrzucone małe wioski rybackie. To świetne rejony do wybrania się na rejs połączony z wędkowaniem i połowem: zarówno na morzu, na jak i na którymś z wielkich jezior, czyli tzw. pescaturismo. W niektórych zbiornikach woda morska łączy się tutaj ze słodką, tworząc niezwykle interesujące środowisko przyrodnicze. Nigdzie nie złowicie takich ryb jak tutaj. Miejscem absolutnie obowiązkowym do odwiedzenia w pobliżu Arborea jest półwysep Sinis – Penisola del Sinis. Zobaczycie tam fenickie miasto Tharros z VIII wieku przed naszą erą, jedno z najbardziej intrygujących miast basenu Morza Śródziemnego. Wśród wielu cudnych, dzikich plaż, znajduje się także jedyna na Sardynii kwarcowa plaża Is Arutas.

W okolicy znajduje sie wiele zakątków ciekawych historycznie, także w sensie bardzo odległym, np. rzymska nekropolia S’Ungroni, odkryta przypadkowo podczas prac melioracyjnych, czy pozostałości kamiennej wieży nuragcznej Sa Domu Beccia’ koło wioski Uras. Nieco młodsze dzieje okolicy możcie poznać w Sanl.

PLAŻE

Marina di Arborea – plaża kilka km z centrum Arborea. Jest to długa i szeroka plaża z białym, grubszym piaskiem. W pobliżu plaży są piękne wydmy i spory las Pineta di Arborea. Dzięki rozległości i położeniu, plaża nie bywa zatłoczona nawet w szczycie sezonu. W pobliżu znajduje się wiele barów, lokali, restauracji i wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego.

Spiaggia di Abarossa – plaża na północ od Arborea, w stronę Oristano, w pobliżu miejscowości Cirras. Nazywana jest także Spiaggia di Cirras. Rozciąga sie z niej piękny widok na półwysep Sinis. Umiejscowiona jest w głębi ustronnej zatoki Golfo di Oristano. Uchodzi za jedną z najspokojniejszych plaż w rejonie. Woda jest tu bardzo ciepła i krystaliczna.

Spiaggia Mari Ermi – duża, szeroka piaszczysta plaża na terenie miasteczka Cabras. Leży na niej bardzo jasny drobny piasek i trochę białych okrągłych kamyczków, woda ma tutaj piękny kolor szmaragdowo-niebieski. Polecana jest dla rodzin z dziećmi, a także dla surferów. Na plaży znajdują się bary i lokale.

Spiaggia di Torregrande – nazywana także Sa Turri Manna. Jest to piękna, bardzo długa szeroka piaszczysta plaża, na tyłach której rosną palmy. Wzdłuż plaży zlokalizowanych jest wiele barów, lokali, restauracji i wypożyczalni. Na plaży można uprawiać windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo. Piękne miejsce także na wieczorny spacer. Plaża jest wtedy pełna życia i muzyki, pięknie rozjaśniona światłami lokali usytułowanych przy deptaku lunghomare wzdłuż plaży.

CO ZJEŚĆ?

W Arborea zjecie mnóstwo pysznych lokalnych dań i produktów. Oczywiście dania rybne i owoce morza, słynną lokalną bottarga, czyli lokalny kawior, wytwarzany tutaj z ikry cefala. Smakosze właśnie ikrę z cefala nazywają „kawiorem Morza Śródziemnego”. Jeśli natomiast skusicie się w tych rejonach na grillowane mięso, będzie ono pewnie polane smakowitym sosem z gorgonzoli, masła i pietruszki – burro allo zola. Obowiązkiem każdego miłośnika dobrego wina jest degustacja najsłynniejszego białego wina sardyńskiego Vernaccia, wytwarzanego właśnie w tych rejonach. W okolicznych wioskach i miasteczkach często organizowane są przeróżne regionalne swięta o tematyce kulinarnej, np. święto pomidora w Zeddani, czyli sierpniowa Sagra del Pomodoro. W licpu w Arborea macie wspaniałą okazję skosztowania lokalnych dań z kilku róznych włoskich regionów podczas imprezy enogastronomicznej „Piatti Tipicie delle Etnie”. W roku 2015 Sardynię reprezentowało tutaj danie gnochetti alla campidanese, czyli małe kopytka w sosie na bazie lokalnej kiełbasy i sera owczego pecorino.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony