Archipelag la Maddalena

Atuty

 • 7 głównych wysp
 • 60 małych wysepek
 • park narodowy
 • taxi boat
 • Festa patronale di Santa Maria Maddalena
 • windurfing
 • Muzeum Garibaldiego na wyspie Caprera
 • piękne plaże, w tym Spiaggia Rosa z różowym piaskiem
Poznaj region

Ta bajkowa, przynależąca do Sardynii, część morza pokryta mnóstwem większych i mniejszych wysepek jest niezaprzeczalnie ogromnym skarbem narodowym Sardyńczyków i  stanowi wakacyjny cel dla tysięcy turystów. Dlatego też od roku 1994 jego teren objęto prawną ochroną jako park narodowy – Parco Nazionale dell Arcipelago della Maddalena. 7 Głównych wysp Archipelagu to: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria oraz Razzoli. Prócz nich na szmaragdowym morzu natura rozsypała prawie 60 mniejszych wysepek.

Ciekawostką jest fakt, że archipelag jest pozostałością odległego w czasie, w geologicznym znaczeniu, połączenia lądowego między Sardynią a Korsyką, które na skutek eustatycznych ruchów morza dosłownie rozsypało się w ten piękny archipelag. Obszar archipelagu to „raj na ziemi” – piękne małe wysepki porośnięte naturalną miejscową roślinnością, małe plażyczki poprzedzielane skalnymi cypelkami i formacjami granitowych skał i podmorskie życie, w które w żaden sposób nie ingeruje człowiek. Na największej wyspie archipelagu La Maddalena, mającej powierzchnię ok. 20 km. kw., znajdziecie prężne i zadbane miasteczko La Maddalena z pełnymi życia uliczkami obfitującym w różne lokale i sklepiki, ładnym nabrzeżem portowym, wzdłuż którego biegnie szeroka, obsadzona wysokimi palmami aleja. Mieszka w nim na stałe ok. 10 tys. osób. Wieczorami w sezonie miasteczko jest pełne życia, ludzi i muzyki. Z portu w Palau płynie się tu promem ok. 20 minut. Z wyspy La Maddalena na sąsiednią Caprera mozna przejść lub przejechać mostem.

CO ROBIĆ?

Po pierwsze oczywiście korzystać z wszelkich uciech i atrakcji związanych z przebywaniem w pobliżu najpiękniejszego w Europie archipelagu wysp – plażować, żeglować, pływać na SUP, uprawiać windsurfing i kitesurfing, snorkeling oraz koniecznie spróbować nurkowania. Pełen życia podwodny świat, nie tknięty ręką człowieka dzięki ochronie parku narodowego, oferuje jedne z najciekawszych przeżyć związanych z nurkowaniem na Sardynii. Jeśli nie odważycie się zanurkować głębiej, możecie zdecydować się na użycie maski i rurki, a więc leniwy snorkeling, który jest tutaj wręcz obowiązkowym punktem programu. 😉 Oczywiście w okolicy, w tym na wyspie La Maddalena, nie zabraknie miejsc z dobrym i zdrowym jedzeniem, ciekawych wydarzeń kulturalnych, rozstawianych wieczorami na głównym deptaku stoisk z rękodziełem i pamiątkami czyli bancarelle, na wyspie organizowane są ciekawe festy i święta folklorytyczne, np. święto ku czci Św. Jana Festa di San Giovanni w czerwcu, czy główna bardzo barwna i wesoła festa wyspy, która jest organizowana w lipcu, czyli Festa patronale di Santa Maria Maddalena ku czci patronki miasteczka Marii Magdaleny. W okolicy archipelagu jest możliwość udać sie na rejs połączony z połowem ryb i wędkowaniem tzw. pescaturismo. Na wyspie można wynająć rowery i objechać wyspę dookoła zatrzymując się na wielu przepięknych plażach – zatoczkach poprzedzielanych skalnymi cyplami z piaszczystym zejściem do morza, a także wjechać na najwyższy punkt wyspy skąd rozpościera się naprawdę niezwykły widok na cały archipelag.

CO ZOBACZYĆ?

Oczywiście odwiedzić jak najwięcej wysepek archipelagu, począwszy od największej La Maddalena i sąsiedniej Caprera, obie połączone mostem, skończywszy na małych rajskich wysepkach rozsianych dookoła. Jeśli udacie się na całodniowy rejs żaglowcem lub jachtem z indywidualnie ustalona trasą, ominiecie zatłoczone w sezonie główne punkty tutejszych wycieczek zbiorowych i traficie na naprawdę dziewicze wysepki i plaże. Możecie też skorzystać z tzw. taxi boat – zamówiona motorówka zawiezie Was rano na taką wysepkę i odbierze wieczorem. Tym, co koniecznie trzeba zobaczyć jest na pewno bogactwo podwodnego życia. Warto więc, a nawet trzeba, spróbować snorkelingu lub nurkowania.

Poza pięknem plaż warto poświęcić czas na wizytę w Compendio Garibaldino – Muzeum Garibaldiegona wyspie Caprera – cel patriotycznych pielgrzymek wielu Włochów. Na tej samej, drugiej co do wielkości na archipelagu wyspie, jest ciekawe Muzeum Geomineralne z kolekcją minerałów, skał, muszli, różnego gatunku piasku. Warto wiedzieć, że Sardynia jest niezwykle ciekawą wyspą pod względem geologicznym i tektonicznym. Pod koniec lipca nie można ominąć pięknej procesji łodzi zakończonej pokazem sztucznych ogni podczas święta patronki miasta Św.Marii Magdaleny Festa patronale di Santa Maria Maddalena.W miasteczku La Maddalena jest wiele ciekawych także historycznie miejsc – Muzeum Sztuki Sakralnej, resztki fortu z XVIII wiekuForte Sant\’Andrea,urokliwy mały port z wciąż zacumowanymi starymi barkami rybackimi Porto di Cala Gavetta,czy witająca przypływających na wyspę zaraz obok portu wysoka kolumna Garibaldiego Colonna Garibaldi z 1907 r.

PLAŻE – plaż na archipelagu, ze względu na taką ilośc wysp i wysepek, jest bardzo dużo, a najsłynniejsze z nich to:

Baia Trinita – znajduje na wyspie La Maddalena, w jej północnej części. Plaża składa się z 3 mniejszych zatoczek, morze i widoki są tu wspaniałe, a na tyłach plaży pachnące krzewy makii, w poblizu plaży parking i mały lokal gastronomiczny.

Spiaggetta di Giardinelli – znajduje się na wyspie La Maddaena, zwana także Spiaggia Testa di Polpo, co znaczy „głowa ośmiornicy” i pochodzi od charakterystycznego kształtu wielkiej skały stojącej przy tej plaży. Plaża ma kryształową błękitną wodę przypominająca luksusowy basen. Na tej plaży podobno lubił odpoczywać od zgiełku Porto Cervo młody książę Aga Khan.

Spalmatore – ma miejsce na wyspie La Maddalena, to mała śliczna plaża chroniona przed wiatrem wzgórzami z płytkim piaszczystym dnem. W pobliżu jest bar, restauracja, molo, wypożyczalnia leżaków i parasoli. Jedna z najczęściej uczęszczanych plaż na wyspie.

Spiaggia Due Mari – plaża na wyspie Caprera, drugiej pod względem wielkości wyspie na Arcipelago La Maddalena, połączonej z największą wyspą mostem. Jest to mała urokliwa plaża, obok której ciągnie się kilka naprawdę maleńkich zatoczek, dno jest całkowicie piaszczyste i bardzo płytkie.

Spiaggia Relitto – znajduje się na wyspie Caprera, nazwa pochodzi od odkrytego tutaj szkieletu pewnego antycznego statku, na którym wybuchł pożar i spłonął. Mimo tragicznej historii związanej z plażą, jest ona prześliczna, ma drobny jasny piasek, dno płytkie, a wodę szmaragdową i krystalicznie czystą. Otoczenie oczywiście bardzo naturalne i śródziemnomorskie, pachnące w słońcu olejkami eterycznymi z krzewów mirto, jałowca, kwitnącego czystka i dzikiej lawendy.

Cala Napoletana – przepiękna mała plaża-zatoczka na północnym wschodzie wyspy Caprera. Można na nią dojść szlakiem turystycznym lub podpłynąć łodzią, motorówka lub jachtem. W sezonie sporo jest tu ludzi, ale poza sezonem to bajkowe miejsce. Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych plaż na całym Archipelagu La Maddalena.

Cala Coticcio, zwana także Tahiti Beach – leży na wschodnim wybrzeżu wyspy Caprera. To kolejna zachwycająca dziewicza wysepka z jaśniutkim piaskiem i bardzo szmaragdową, pięknie lśniącą w popołudniowym słońcu wodą. Miejsce bardzo egzotyczne i romantyczne. Dotrzeć można tutaj na piechotę po 40 minutowym spacerze ścieżką turystyczną lub od strony morza łodzią, jachtem lub motorówką.

Cala Corsara – umiejscowiona na jednej z 7 największych wysp archipelagu – Spargi. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych plaż podczas rejsów zorganizowanych po archipelagu. Właściwie jest to plażowa komnata, oddzielona wysokimi ścianami skał, między którymi można wąską ścieżką wspiąć się i zejść na kolejne plaże-zatoczki. Wspaniałe miejsce na dobre zdjęcia w popołudniowym słońcu.

Spiaggia Rosa – słynna różowa plaża na wyspie Budeli, podczas rejsów po archipelagu stateczki i jachty zatrzymują się przy niej. Schodzenie w tym miejscu na brzeg jest od wielu lat surowo zabronione. W przeszłości plaża była o wiele bardziej różowa, jednak odwiedzający plażę turyści zabierali z niej piękny różowy piasek i postanowiono temu zapobiec zamykając plażę dla turystów.

GDZIE ZJEŚĆ?

Na terenie Arcipelago La Maddalena właściwie zjeść przygotowany posiłek można tylko w 2 miejscach – albo na wyspie La Maddalena, w jednej z wielu polecanych i dobrych restauracji, pizzerii i kawiarenek, albo na pokładzie statku, żaglowca czy jachtu podczas rejsu po archipelagu. Pozostaje jeszcze ewentualna degustacja podczas lokalnej festy na wyspie La Maddalena. W miasteczku polecane restauracje to przede wszystkim Il Rifugio dei Peccatori, restauracja Magreta oraz Avventura. Podobno najlepsze lody są w lodziarni La Finestrella. Podczas indywidualnych wycieczek na archipelag, np. żaglowcem, można zjeść dobry obiad.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony