Arzachena

Atuty

 • wina z etykietą DOCG
 • Plaża Księcia i inne najsłynniejsze plaże Costa Smeralda
 • La Necropoli Li Muri
 • świetna lokalna kuchnia i bio produkty
 • granitowe budynki i zabytkowe kościoły
Poznaj region

Ta miejscowość, jak kilka innych w tym rejonie Sardynii, całkowicie zmieniła swój wygląd i przeznaczenie w latach sześćdziesiątych w związku z pracami konsorcjum księcia Agh Khana i stworzeniem Szmaragdowego Wybrzeża. Centrum miasteczka jest nieco w głębi lądu, ale do plaż i np. nadmorskiego Cannigione dzieli je zaledwie kilka kilometrów. Nadmorskie dzielnice Arzachena spływają łagodnie ku morzu z nieco wzniesionego na granitowym wzgórzu centrum. W ostatnich latach miejscowość znalazła się w gronie najbardziej poszukiwanych destynacji turystycznych we Włoszech. Miasteczko jest otoczone śródziemnomorską przyrodą, okolica ciekawa pod względem przyrodniczym, rekreacyjnym, historycznym, administracyjnie należy do niej spora część wybrzeża Costa Smeralda, w tym słynne plaże La Celvia, Capriccioli, Cala del Faro. Można spędzić tutaj wymarzone wakacje mieszkając w pięknym miejscu, mając pod ręką plaże Szmaragdowego Wybrzeża i inne jego kurorty, chłonąc jednocześnie przyrodę, kulturę, historię i smaki prawdziwej Sardynii. Okolica słynie ze świetnych naturalnych produktów spożywczych, małych wytwórni bio żywności, serów, win, mięs, nalewek – wszystko oparte na przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Z tych okolic pochodzi białe wino Vermentino di Gallura, słynna coppa sarda – delikatna, nietłusta wędlina z sezonowanej w specjalnych warunkach wieprzowiny. Wspaniałą okazją do ich degustacji są lokalne święta folklorystyczne, festy i sagry. Macie 100% pewność, że skosztujecie prawdziwego Vermentino, z którego słynie Gallura, jeśli wybierzecie się na zwiedzanie winnicy połączone z degustacją, np. do winnicy Surrau, Tenute Mancini czy Balajana. Najlepiej udać się tam z polskim przewodnikiem, który przetłumaczy Wam opowieści o uprawie winorośli, produkcji wina, pasji do tego napoju przekazywanej często z pokolenia na pokolenie. W miejscowości i w okolicy kultywuje się stare tradycje i rdzenną kulturę Sardynii, działają prężnie lokalne grupy folklorystyczne. Właśnie w Arzachena znajdują się najcenniejsze w tym regionie znaleziska prehistoryczne, wciąż świetnie zachowane i owiane tajemnicą cywilizacji sprzed 4 tysięcy lat groby gigantów Tombe dei Giganti i kamienne wieże Nuraghe. Trudno wyjechać z Sardynii nie zobaczywszy choć jednej z tych kamiennych, oryginalnych wież, które budowała tylko na Sardynii cywilizacja nuragiczna między XIV a IX wiekiem przed naszą erą. Mają dziś więc po ponad 3000 lat! Wiele z nich zachowało się w dobrej formie, te o stożkowym kształcie służyły do celów strategicznych i obronnych, otaczające je wioski nuragiczne były natomiast miejscami zgromadzeń i wyrobu narzędzi.

Samo miasto Arzachena jest sporą miejscowością, jak na sardyńskie warunki , zamieszkuje je na stałe ok. 12 tysięcy osób, ma duży, mogący pomieścić 1200 osób stadion, duże Stare Miasto pełne zabytkowych kamienic z granitowymi fasadami, kilka zabytkowych kościołów, w tym mający swe początki już w roku 700 kościół Św. Piotra Chiesa di San Pietro z piękną dzwonnicą. W Arzachena jest Muzeum Etnograficzne oraz Mineralno-Paleontologiczne. Spędzając wakacje na terenie Arzacheny można cieszyć się wszystkimi atrakcjami, które oferuje Szmaragdowe Wybrzeże – plażować, poznawać pzryrodę, kulturę i historię Sardynii, smakować niesamowicie zdrową i naturalną miejscową kuchnię, uprawiać sporty wodne, podziwiać widoki, jeżdżąc po okolicy na motorze czy rowerze lub jeepem, wybrać się na degustację do którejś ze znanych winnic lub na tipica cena sarda, czyli prawdziwą sardyńską ucztę do agriturismo. Agriturismo to zwykle położone w głębi lądu na sardyńskiej wsi i często pięknie utrzymane gospodarstwa połączone z restauracją. Tutaj skosztujecie prawdziwych lokalnych dań, pięknie podanych w sardyńskiej atmosferze i klimacie Gallury. Chętnie zabierzemy Was do takich miejsc np. do Tenuta Pilastru Resort&Spa, gdzie prócz pysznego sardyńskiego jedzenia możecie zakosztować jazdy konnej, a także przenocować. Jeśli nie chcecie, by ominęły Was najciekawsze miejsca i atrakcje, które ma do zaoferowania ta okolica, skorzystajcie na miejscu z profesjonalnej usługi polskojęzycznego concierge. Miejscowy polski pasjonata Sardynii z przyjemnością pokaże Wam bajeczne miejsca, często takie, o których nie przeczytacie w żadnym przewodniku…

CO ROBIĆ ?

W Arzachena i okolicy możecie robić na wakacjach wszystko, o czym zamarzycie – plażować, uprawiać sporty, żeglować po morzu, odwiedzić pobliską słynną wyspę Isola dei Gabbiani i uprawiać trekking. W tej okolicy to wszystko może mieć dodatkowo smak prawdziwej sardyńskiej kuchni i magię tajemniczej sardyńskiej prehistorii. Tutaj nie będzie trudno posmakować lokalnych słynnych potraw, owczych i kozich serów pecorino i caprino. Z powodu bliskości morza, ale lokalizacji nieco w głębi lądu, bez problemu zakosztujecie kuchni i opartej na rybach i owocach morza i tej na bazie mięs. Wybierając się na indywidualną wycieczkę uszytą na miarę Waszych oczekiwań i pragnień, możecie odwiedzic którąś z eleganckich winnic np. Surrau czy Tenute Mancini. Popłynąć żaglowcem w stronę francuskiej Korsyki, np. z portu w Palau, a najlepiej z portu w Poltu Quatu lub w Porto Cervo lub wybrać się w elegancki rejs jachtem między rajskimi wysepkami Archipelagu La Maddalena. Wziąć udział w lokalnej barwnej feście, zobaczyć balli sardi – piękne grupowe tańce w kręgu i posłuchać dźwięcznej, takiej samej od wieków tradycyjnej muzyki.

CO ZOBACZYĆ ?

Na pewno najpiękniejsze plaże – Spiaggia Capriccioli, La Celvia, Spiaggia del Principe, Liscia Ruja. Otoczenie plaż także tutaj jest bardzo naturalne, a na tyłach plaż często biegną wśród pachnących krzewów mirto i dzikiej lawendy romantyczne ścieżki.

Nie można wyjechać z wakacji w Arzachena lub w okolicy nie widząc choć raz któregoś z Nuragów, czy któregoś z grobu gigantów. Rejon Arzachena jak żaden inny na Szmaragdowym Wybrzeżu obfituje w miejsca związane z prehistorią sardynii – wyspy o wiele starszej niż kontynent europejski. Miejsca polecane przede wszystkim na taką „podróż w czasie” to Nuraghe e Villaggio La Prisgiona w rejonie Arzacheny Capichera, Le Tombe dei Giganti Li Lolghi e Coddu Vecchiu. Le Tombe dei Giganti znaczy „groby gigantów” lub „grobowce olbrzymów”, nazwa jest związana z długością komór grobowych – 5-12 metrów, takie grobowce stawiano na Sardynii w erze nuragicznej. Jedną z dobrze zachowanych w tym rejonie wyspy kamiennych wież – pozostałości po tajemniczej cywilizacji nuragicznej jest Nuraghe Albucciu – według archeologów stanowił domostwo przywódcy wioski. Do dziś można wejść na drugą kondygnację wieży, gdzie kiedyś znajdował się taras. Inne tchnące odlegą prehistorią Arzahceny i całej Sardynii miejsca w okolicy to La Necropoli Li Muri oraz Tomba dei Giganti Moru. Piekne i niezapomniane widoki zapewni nam także przyroda otaczająca i wypełniająca Arzachenę – morze śródziemnomorskiej makki otaczające plaże, gigantyczne opuncje figowe, dęby korkowe i drzewka poziomkowe przy drogach, wiecznie kwitnące krzewy i pnącza oplatające parkany luksusowych willi rozsianych w okolicy. Aby odwiedzić i zobaczyć najpiękniejsze, a często nie wymieniane w żadnych przewodnikach miejsca w Arzachena, wybierzcie się na którąś z proponowanych na naszej stronie indywidualnych wycieczek z polskim przewodnikiem.

PLAŻE – z Arzachena w kilka minut autem dojedziecie do najpiękniejszych plaż Szmaragdwego Wybrzeża.

La Spiaggia del Principe – „plaża księcia” czy „książęca plaża” – słynna plaża, jedna z głównych plaż Szmaragdowego Wybrzeża, słynie z niezwykle przejrzystej i turkusowej wody i białego piasku, szczególną przejrzystość wody zawdzięcza częściowo granitowemu dnu. Plaża została tak nazwana na cześć arabskiego księcia Aga Khana, który urzeczony pięknem tego fragmentu wybrzeża Sardynii zapoczątkował w latach 60 ogromny rozwój i przeobrażenie tego terenu. Tak właśnie powstała Costa Smeralda.

La Celvia – wymieniana na wszystkich listach najpiękniejszych plaż Costa Smeralda. Z powodu ciekawego dna i bogactwa podmorskiego życia polecana szczególnie dla osób kochających snorkeling i nurkowanie. Trudno wyjechać ze Szmaragdowego Wybrzeża bez wizyty na tej ślicznej plaży. Na tyłach plaży romantycznie szumią kępy trzciny i sitowia, a woda ma śliczny odcień szmaragdu i błękitu.

Spiaggia Capriccioli – czyli „plaża kaprysów” – kolejna „wizytówka” Costa Smeralda. Są to dokładnie 2 plaże oddzielone schodzącymi do morza skałami z różowawego granitu, z typowym dla tych rejonów białym drobniutkim piaskiem i bardzo turkusową wodą. Podobno zachody słońca na tej plaży należą do najpiękniejszych w okolicy.

Spiaggia Romazzino – jedna z najsłynniejszych plaż na Costa Smeralda, administracyjnie leży na terenie Arzachena. Nawet w wietrzne dni jest na niej bardzo spokojnie, piasek nie jest bardzo drobny, a woda ma bardzo szmaragdowy kolor. Świetne miejsce na rodzinne plażowanie, dobre także dla amatorów snorkelingu. Z boku plaży znajduje się trochę skałek, przy których jest co oglądać pod wodą. Na plaży bar, wypożyczalnia, parking.

Spiaggia del Pevero – plaża w sercu Szmaragdowego Wybrzeża koło Porto Cervo. Właściwie są to 2 plaże obok siebie – jedna większa, druga mniejsza i zaciszna. Na obu znajduje się drobny jasny piasek i piękna szmaragdowo-błękitna, krystaliczna woda. Natomiast w pobliżu znajdziemy eleganckie pola golfowe i rejon najpiękniejszych willi i rezydencji Costa Smeralda.

Spiaggia Liscia Ruja, Long Beach – wizytówka Szmaragdowego Wybrzeża”jedna z plaż, na których najłatwiej spotkać postaci znane nam z ekranów kin i TV oraz z wielkich koncertowych estrad. Tym bardziej, że właśnie tutaj można wsiąść w tzw. Taxi Boat i zostać zawiezionym motorówką na prywatną plażę dla Vip’ów, spędzić tam cały dzien, zjeść tam obiad w restauracji Reef Restaurant na plaży lub spędzić przygotowany na zamówienie romantyczny wieczór. Na tej szczególnej plaży widywano wiele znanych osobistości, ostatnio Caterine Zeta Jones i Michaela Douglasa. To świetna plaża na dłuższe spaceryjedna z najbardziej znanych dłuższych plaż w tym rejonie. Tutejszy jaśniutki piasek, wydaje się przy odpowiednim świetle różowawy. Na plaży znajduje się też modny lokal Long-Beach Cafè – idealny na romantyczna wieczorną przekąskę przy zachodzie słońca. Plaża otoczona roślinnością, krzewy czystka – cisto – i drzewa poziomkowe – corbezzolo. Woda krystaliczna o błękitnym odcieniu. Wieczorem i nocą 15 sierpnia na plaży odbywa się huczna festa.

GDZIE ZJEŚĆ ?

Najczęściej polecaną restauracją w Arzachena i najbliższej okolicy jest bardzo znana Vecchio Mulino, co znaczy Stary Młyn – 8 minut autem z centrum miasteczka. Znawcy lokali gastronomicznych radzą także wybrać sie do restauracji sardyńskiej Parco degli Ulivi. Spędzając wakacje w Arzachena możecie każdego wieczoru udać się na kolację do innego z pobliskich miasteczek Szmaragdowgo Wybrzeża, np. do Porto Cervo. Koniecznie spróbujcie typowych dań Gallury – zuppa gallure seravioli ai formaggi, czyli pierożki z serem lub z ricottą, gniocchi al sugo pmodoro, czyli małe kopytka z sosem pomidorowym, sardyńskie słodkości – seadas, pappasini, amaretti, formagelle, na koniec mocniejsze trunki i nalewki – aquavite, limoncello. Jeśli zapragniecie odmiany od kuchni sardyńskiej, to możecie spróbować np. brazylisjkiego mięsa w lokalu Churrascaria w Liscia Di Vacca. Oczywiście świetnym miejscem, gdzie posmakujecie rdzennej sardyńskiej kuchni, będzie któreś z urokliwych okolicznych agriturismo. Tam najlepiej wybrać się w ramach indywidualnej wycieczki z polskim przewodnikiem. Dowiecie się wtedy mnóstwo ciekawych rzeczy o lokalnej kuchni, jej dobroczynnym wpływie na zdrowie i słynną długowieczność Sardów. Niezapomnianych wrażeń kulinarnych doświadczycie także w którejś z lokalnych winnic – w niektórych znich degustacje to właściwie małe uczty. Miejscowe wina – białe Vermentino i czerwone Cannanau – często noszą cenne etykietki, świadczące oi najwyższej jakości DOCG. W restauracjach w Arzachena i okolicy najlepiej zarezerwować stolik z naszą pomocą, doradzimy odpowiednie miejsce i czas.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony