Dzięki całorocznemu połączeniu lotniczemu z Polski oraz lotom z 2 polskich miast, Cagliari to obecnie jeden z głównych kierunków polskich podróży na Sardynię. Umiejscowiony tu duży port promowy łączy stolicę wyspy z kontynentem. Dopłyniecie do niego promem z Civitavecchia spod Rzymu. Szybką drogą SS131 przecinającą zygzakiem wnętrze Sardynii dojedziecie z Cagliari do Olbii na północy w 3 godz. Wygodna sieć dróg, połączeń kolejowych i autobusowych łączy stolicę Sardynii z resztą wyspy.
Stolica Sardynii, której dawna nazwa brzmiała Karalis – skalne miasto, ma bardzo stare fenickie korzenie, pod miastem, szczególnie w północno wschodniej części stolicy, do dziś ciągną się podziemne korytarze i rozległe komory wydrążone w skale przez Fenicjan. Największa z komór, która przetrwała do dziś ma 2500 mkw. Spacerując po mieście na każdym rogu spotkacie się ze śladami historii, pamiątkami panowania kolejnych najeźdźców, którzy na przestrzeni wieków chcieli na Sardynii panować i czerpać z niej korzyści, którzy często wpłynęli także na sardyńską architekturę, kulturę, sztukę, zdobnictwo a także na miejscowe dialekty. Znajdziecie więc w Cagliari wykuty w skale rzymski amfiteatr Amfiteatro Romano z II wieku. Urządzano w nim widowiska z dzikimi zwierzętami, a nawet przedstawiano bitwy morskie. Władający przez pewien czas miastem i częścią Sardynii Aragończycy wznieśli na wzgórzu nad miastem Castello, dzisiejszą urokliwą starówkę, późniejszy władcy miasta Pizańczycy, znacznie je rozbudowali. W mieście zwiedzicie wiele świątyń chrześcijańskich z różnych epok, a wzdłuż nabrzeża na Via Roma, przy głównym porcie możecie spacerować w arkadowych podcieniach wielkich XIX wiecznych budynków, spoglądając na nowoczesny port promowy i jachtowy. Od via Roma odchodzą w górę wąskie klimatyczne uliczki Mariny – dzielnicy portowej, pełne sklepików, trattorii, restauracji i butików Dawniej mieszkali tu kupcy i rybacy. Spacerując po Cagliari możecie odpoczywać na ładnych placach i w parkach lub zwiedzać liczne muzea. Warto spędzić popołudnie w pięknym, największym na Sardynii, ogrodzie botanicznym Orto Botanico. Znajdziecie tutaj ponad 500 różnych gatunków roślin tropikalnych z całego świata na obszarze ok. 5 hektarów. Najważniejsze kościoły w stolicy Sardynii to Katedra Santa Maria Assunta na starym mieście, Bazylika San Saturnino, i kościół Santa Chiara z XIII wieku. Jeśli chcecie odpocząć w chłodnym wnętrzu małego urokliwego kościółka po drodze z portu na stare miasto, to polecamy kapliczkę Cripta di Sant Agostino z pięknym muralem na murze wewnętrznego dziedzińca koło placu Yenne. Co ciekawe, do wnętrza tej świątyni wchodzi się przez zakrystię.
CO ROBIĆ?
Eleganckie zakupy zrobicie w Cagliari np. na szerokiej prowadzącej w górę od portu alei Largo Carlo Felice oraz na uliczkach dzielnicy portowej Marina. Świetnym miejscem na spokojne wypicie filiżanki kawy, przyglądając się rytmowi przepływającego dookoła miasta, będzie któraś z kawiarni z wystawionymi na zewnątrz stolikami na miłym zielonym placu Piazza Yenne. W stolicy Sardynii warto choć jeden cały dzień przeznaczyć na zwiedzanie i chłoniecie atmosfery miasta. Może uda się Wam być tutaj w czasie którejś z licznych barwnych fest i świąt regionalnych, np. podczas sierpniowej Sagra del Pesce odbywającej się na stadionie stolicy Stadio Sant Elia, październikowego święta patrona Cagliari Festa di San Saturnino lub w czasie Wielkiego Tygodnia Wielkanocy. Wtedy w Cagliari dużo się dzieje: urządzane są procesje i inscenizacje przedstawiające stare obrzędy.
Po w 100% lokalne produkty spożywcze dobrej jakości wybierzcie się na Wielki Targ Spożywczy – Mercato di San Benedetto. Jest to wielki kilkupoziomowy targ. Na dole znajdują się tylko ryby i owoce morza, wyżej mięsa i inne specjały spożywcze. Otwarty jest codziennie poza niedzielami. Znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie – San Benedetto. Jeśli szukacie oryginalnych starych pamiątek, polecamy targ staroci i innych „różności”, który odbywa się w każdą niedzielę przy ulicy Viale Trento. Zwiedzając miasto warto zajrzeć do Citadella dei Musei. Jest to dawny arsenał królewski, mieszczący obecnie kilka muzeów, m.in. Narodowe Muzeum Archeologiczne – Museo Nazionale Archeologico. W Citadella jest także galeria malarstwa – Pinacoteca. Citadella znajduje się na terenie Castello, blisko bramy Porta Cristina.
Podczas waszych wakacji na Sardynii spędzanych nad Zatoką Aniołów trzeba oczywiście odwiedzić najpiękniejsze plaże w tym rejonie. Jeśli lubicie na plaży długie spacery, to idealna będzie dla Was główna plaża stolicy, ciągnąca się przez 11 km – Poetto. Sięgaja ona aż sąsiadującego z Cagliari od wschodu miasteczka Quartu Sant’Elena. Na plaży umiejscowionych jest mnóstwo barów, lokali, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, a na tyłach plaży znajduje się rezerwat przyrodniczy, stawy i zalewiska pełne ptactwa wodnego, w tym także flamingów – Parco Molentargius Saline. Na terenie parku można jeździć wynajętym na miejscu rowerem. Jeśli lubicie plażować i nurkować na mniejszych klimatycznych plażach – zatoczkach, to świetnym rejonem będzie dla Was Chia w zachodniej części Zatoki Aniołów, natomiast jeśli chcecie plażowanie połączyć z wizytą na terenie antycznych wykopalisk i odwiedzinami w centrum przyrodniczym ze szpitalem dla żółwi, udajcie się na plażę Nora w Pula.
Obowiązkowym punktem programu wakacji na Sardynii powinien być choć krótki rejs po morzu. W Cagliari możecie w taki wyruszyć wycieczkowym stateczkiem, jachtem, żaglowcem czy motorówką samodzielnie lub ze skipperem z portu głównego w centrum stolicy lub z portu turystycznego Marina Piccola. W pobliży stolicy jest także port turystyczny w Capitana, nadmorskiej dzielnicy miasta Quartu Sant’Elena.
CO ZOBACZYĆ?
W Cagliari jest mnóstwo urokliwych miejsc, które zachwycają turystów i podróżników. Piękne jest całe Stare Miasto, czyli Castello, wznoszące się na wzgórzu wysoko nad miastem. Plątanina wąskich, krętych uliczek, poprzecinana placami i dziedzińcami widokowymi, otoczona wysokimi hiszpańskimi murami obronnymi ze strzegącymi ich na rogach wieżami. Na teren starego miasta wchodzi się przez zabytkowe bramy, np. przez Torre del Elefante – Wieżę Słonia. Jest na niej z boku figura słonia. To jedna z 2 głównych wież Castello, widocznych z daleka w całym Cagliari, zaraz za nią zobaczycie piękne stare budynki dookoła. Są to budynki Uniwersytetu Cagliari. Idąc nieco w prawo, uliczką Via Universitaria, dochodzicie na wielki taras widokowy – Bastione di San Remy. Rozciąga się z niego fascynujący widok na cała okolicę. Schodami do góry z tarasu, uliczką via Duomo, dojdziecie do słynnej kaliarskiej katedry – Catedrale di Cagliari z roku 1254. W środku jest zejście do podziemnej krypty – sanktuarium męczenników, wykutej w litej skale na której wznosi się Castello. W krypcie są 3 maleńkie kapliczki z pięknymi ołtarzami. W Cagliari możecie odwiedzić ciekawą, także widzianą tylko z zewnątrz, jedną z największych nekropolii w Europie. Jest to nekropoli di Tuvixeddu – ok. 100 fenickich i punickich grobów wykutych w skale. Spośród miejsc, w których poczujecie klimat przeszłości miasta, na pewno trzeba wymienić wykuty w skale rzymski amfiteatr Amfiteatro Romano z II wieku, który mieścił aż 10 000 widzów. Na piechotę z amfiteatru dojdziecie do pięknego rozległego ogrodu botanicznego Orto Botanico, w którym czekają na Was setki roślin tropikalnych, w tym ogromne palmy z całego świata. Śródziemnomorską przyrodę, szczególnie ptactwo wodne, w tym flamingi, możecie podziwiać w pięknym rezerwacie przyrodniczym Parco Molentargius Saline. Park znajduje się na dużym terytorium, zlokalizowanym częściowo w Cagliari, a częściowo w sasiadującym od wschodu ze stolicą Questu Sant’Elena. Powstał w miejscu dawnych salinas, wodnych poletek do wydobywania soli. Z daleka widać różowe stadka brodzących po wodzie flamingów. Różowo robi się tu w maju i czerwcu.
Ciekawym miejscem w pobliżu Cagliari, po drodze do Villasimius jest La Tomba dei Giganti Is Concias, czyli grób gigantów. Obiekt jest bardzo ciekawy o prehistorycznych korzeniach. Sam grób jest w świetnym stanie (mimo ok. 3500 tys lat), a teren dookoła przypomina krainę hobbitów. W centrum Quartu Sant’Elena kilka km z Cagliari jest ciekawe Muzeum Etnograficzne, Sa Domu e Farra, co znaczy „dom mąki”. Jest to autentyczne stare domostwo sardyńskie, pełne wyposażenia, mebli, używanych niegdyś narzędzi itp. Niezapomniane widoki czekają na Was na klifie Capo Sant’Elia. Jest to wysoki skalny cypel na południe od Cagliari przed plażą Poetto. Stoi tam latarnia Faro di Capo Sant’Elia i jest to bardzo ładne widokowe miejsce.
Charakterystycznym, widocznym na wielu widokówkach z Cagliari, elementem krajobrazu jest połokrągłe wcięcie w skalnym wysokim zboczu półwyspu Sant’Elia, górującego nad plażą Poetto. Jest to Sella del Diavolo, co w tłumaczeniu oznacza „siodło diabła”. Nazwa ta jest związana z miejscową legendą o walce diabła z aniołami. Możecie podziewiać tę wiztytówke stolicy Sardynii z dołu – jest widoczna z wielu punktów w okolicy, a także ze starego miasta Castello, ale możecie także po półgodzinnym spacerze pod górę z plaży Cala Mosca, znaleźć się w „siodle diabła”. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na całe wybrzeże i można zrobić piękne zdjęcia Cagliari. Po drodze miniemy antyczne zbiorniki kamienne: rzymski i punicki, które służyły do przechowywania wody.
W stolicy toczy się ciekawe życie kulturalne, koncerty, wystawy, pokazy mody itp. Letnie wieczorne pokazy mody i koncerty pod gołym niebem są też organizowane w Pula, nadmorskim turystycznym miasteczku na zachód z Cagliari.
PLAŻE
Poetto – to plażowa wizytówka stolicy. Jest to plaża piaszczysta, szeroka, która ciągnie się przez 11 km od portu turystycznego Marina Piccola aż do Margine Rosso – nadmorskiej dzielnicy miasta Quartu sant’Elena. Jeśli lubicie długie spacery po plaży to tutaj mogą być one naprawdę długie. Woda jest tu płytka, turkusowo-zielona i bardzo czysta. Od 2012 roku plaża jest oznaczona tzw. „banderą blu” – Błękitna Flaga, przyznawaną najpiękniejszym plażom przez Europejska Federacje Środowiska. Przy plaży znajduje się sporo barów, restauracji, punktów wynajmu sprzętu sportowego. Na tyłach plaży znajdują się oddzielone tylko wąskim paskiem lądu solniska i stawy pełne ptactwa wodnego. Często bywają tu flamingi.
Spiaggia Sant’Elia – malutka piaszczysta plaża z rozrzuconymi sporymi głazami. Znajduje się u spodu wysokiego klifu Sant’Elia, a po drodze umiejscowiona jest restauracja Lo Scoglio.
Spiaggia Calamosca – plaża na południowym krańcu półwyspu Sant’Elia w dzielnicy San Bartolomeo. Jest niewielka w porównaniu z sąsiednią Poetto i odgrodzona wzgórzami po bokach. Jej główne cechy: piaszczysta, piękny kolor wodny, ładne widoki, a w pobliżu plaży bary i lokale. Dojeżdżają w jej pobliże autobusy miejskie z Cagliari. Z plaży można się wybrać na spacer ścieżką w stronę słynnej Sella del Diavolo – Czarciego Siodła.
Spiaggia La Maddalena – ostatnia plaża przed stolicą od strony zachodniej. Toładna, duża, długa piaszczysta plaża z barami, wypożyczalnią sprzętu wodnego, a w tym sprzętu do wind i kitesurfingu. Woda ma tutaj piękny turkusowy kolor. Widok kolorowych żagli kitesurfingu, unoszących się nad morzem w wietrzny dzień, jest bardzo ładny. Przy głównej ulicy, z której schodzi się na plażę La Maddalena, znajduje się punkt informacji turystycznej – Info Point Maddalena Spiaggia. Plaża ta niezatłoczona jest nawet w sierpniu. Na tyłach plaży znajduje się bezpłatny parking. Ciekawostka folklorystyczna – co roku od ponad 300 lat podczas słynnej procesji majowej Sant Efisio na tej plaży wielka procesja ma drugi postój.
GDZIE ZJEŚĆ?
Przy głównej drodze Cagliari do Capoterry jest bardzo znana restauracja słynąca z prawdziwego sardyńskiego jedzenia – Sa Cardiga e Su Schironi, która wymieniana jest w kulinarnym przewodniku Michelin. Lokal specjalizuje się w daniach opartych o ryby i owoce morza.
Najlepsze lody w stolicy zjecie na via Roma – to ta główna szeroka aleja wzdłuż nabrzeża portu z wieloma palmami po bokach. Lodziarnia nazywa się „Peter Pan”, zawsze są w niej tłumy chętnych na te, naprawdę pyszne lody.
Spośród położonych dookoła stolicy licznych gospodarstw agroturystycznych znawcy tematu polecają agriturismo Su Leunaxi w Soleminis kilkanaście km na północ z Cagliari. Miejsce jest śliczne i można poczuć w nim klimat wsi. Gospodarze są przemili, a kuchnia autentyczna. Eszystko co jecie wyrosło w tym gospodarstwie lub (jak sery) pochodzi od sąsiadów. Na stole znajdziecie tam także pyszne dobre domowe wina i nalewki. Gospodarz osobiście wita przybyłych i jeśli sobie życzą, oprowadza ich po gospodarstwie, pokazuje szklarnie, sady i pola uprawne.