Cala Gonone

Atuty

 • deptak spacerowy
 • Nuraghe Mannu
 • park narodowy
 • Cala Gonone Jazz Festival
 • kursy nurkowania dla dzieci
 • jaskinie z malowidłami skalnymi
Poznaj region

Cala Gonone to nadmorskie, portowe miasteczko nad zatoką Golfo Orosei, blisko Dorgali. Dawniej była tu mała wioska rybacka, dziś to spora, znana miejscowość turystyczna.Wybrzeże jest urozmaicone i częściowo niedostępne z powodu schodzących do morza najwyższych gór Sardynii Gennargentu. Znajdziecie tutaj małe plaże – zatoczki pod skalnymi klifami, a w skalnych ścianach wybrzeża kryją się groty. Wiele z nich można zwiedzać. Centrum miasteczka jest sympatyczne, sporo uliczek z kawiarniami, lodziarniami, restauracjami oraz ciągnący się wzdłuż nabrzeża i plaż, urokliwy deptak spacerowy Lunghomare, pełen stojących niemal nad brzegiem morza kawiarenek i lokali ze stolikami na zewnątrz. Z tej okolicy, prócz jednodniowych rejsów po zatoce Orosei, wyruszają także 7 dniowe rejsy dookoła Sardynii katamaranem, jachtem żaglowym lub motorowym. W 7 dni opłyniecie całą Sardynię zatrzymując się w najpiękniejszych miejscach, na jachcie jest zwykle 4-5 kabin, skipper i hostessa. To świetny pomysł na niezapomnianą przygodę w grupie przyjaciół. Chętnie pomożemy taki rejs zarezerwować. Oczywiście możliwy jest także rejs jednodniowy katamaranem lub jachtem tylko po Golfo di Orosei.

Cala Gonone to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wschodniego wybrzeża i pięknych, najwyższych gór Sardynii – Parku Narodowego – Parco Nazionale del Golfo Orosei e del Gennargentu. Nigdzie tak jak tutaj nie połączycie na wakacjach miłości do morza i do gór. Przy okazji jest to najlepsza okazja, by poznać bliżej niesamowicie ciekawą i oryginalną rdzenna kulturę Sardynii. Możecie tutaj odbywać długie spacery doliną Valle di Lanaitho z postojami na posiłki u gościnnych górskich pasterzy lub obejrzeć pokazy w sugestywnych maskach i strojach regionalnych z tańcami i śpiewami.

W Cala Gonone możecie obserwować „na sucho” podmorskie życie w świetnie zorganizowanym akwarium, odwiedzać ciekawe wioski w głębi lądu, degustować lokalne wina np. Canonau z winnic Dorgali czy Olieny, poznawać prehistoryczna historię Sardynii. W miasteczku organizuje się wiele ciekawych wydarzeń, świąt, festynów. Znany Cala Gonone Jazz Festival odbywa się w pięknej zabytkowej willi otoczonej zadbanym, pełnym kwiatów parkiem Villa Ticca w drugiej połowie lipca.

Do najcenniejszych archeologicznie miejsc w pobliżu Cala Gonone należy zbudowany z ogromnych białych wapiennych płyt Dolmen di Monte Longu, który fascynująco wygląda o zachodzie słońca. Innym miejscem, w którym poczujecie klimat prehistorycznej Sardynii jest dość dobrze zachowana trachito-bazaltowa nuraga Nuraghe Mannu, w przeszłości była otoczona osadą, w której mieszkało ok. 1000 osób. Jeśli chodzi o świat przyrody, warto w Cala Gonone odwiedzić Museo Della Foca Monaca, czyli Muzeum Foki Mniszki. Jest poświęcone nie tylko fokom, ale także innym zwierzętom żyjącym w otaczających Cala Gonone górach. Miejscem, którego rodzina z dziećmi nie może ominąć w Cala Gonone jest piękne akwarium Acquario di Cala Gonone, gdzie nie tylko młodsi obserwatorzy będą zachwyceni bogactwem podwodnego świata.

W samym miasteczku i w okolicy czekają na Was wygodne apartamenty, mieszkania na piechotę do plaży i w centrum miasteczka, pokoje w dobrych hotelach. Jeśli sobie tego życzycie, w tej okolicy możecie zatrzymać się na kilka dni lub spędzić dłuższy pobyt w bardzo wyrafinowanych wnętrzach, w bajkowych domkach ukrytych wśród otaczających miasteczko gór, często stworzonych przez sardyńskich artystów, w uroczych rezydencjach z basenem, nad którym rozciąga się panorama masywu Supramonte.

CO ZOBACZYĆ?

Podczas wakacji w Cala Gonone widoki na pewno Was nie zawiodą. Musicie zobaczyć słynne unikatowe plaże – Cala Luna, Cala Goloritze’, Cala Sisine, Cala Mariolu.

Pięknymi miejscami do odwiedzenia są także jaskinie i groty, a trzeba wiedzieć, że te sardyńskie powstały prawie 500 tysięcy lat temu w erze paleozoicznej, są więc dużo starsze od innych jaskiń na kontynencie. Jaskinie w tej okolicy charakteryzują się ogromnym bogactwem form i są wciąż badane przez naukowców, warto odwiedzić grotę Bue Marino, zobaczycie w niej mające ok. 5000 lat malowidła naskalne. Podczas resju po zatoce Orsoei jeden z przystanków jest pod Grotta del Fico, pełną zjawiskowych form skalnych.

Wspaniałych widoków dostarczy Wam przejażdżka w głąb lądu Zieloną Ciuchcią, czyli Trenino Verde. W tej okolicy przebiega jedna z najpiękniejszych tras tej zabytkowej kolejki, z Arbatax do Mandas, możecie przejechać tylko fragment długiej trasy, warto wysiąść np. w mieście źródeł – Sadali.

Jeśli spędzacie wakacje z młodszymi turystami i Wasze zainteresowania są w związku z tym nastawione na bardziej rodzinne atrakcje, także znajdziecie w okolicy cos dla Was. W Cala Gonone jest najciekawsze na Sardynii akwarium, bardzo miły spacerowy deptak wzdłuż morza pełen lodziarni. W pobliskim Baunei jeździ elektryczna ciuchcia, w kilku miejscach np. na rzece Cedrino możecie popływać kajakiem. Wielka frajdą dla dzieci będzie rejs po zatoce Orosei spokojnym stateczkiem, z toaletą i obiadem na pokładzie. Mała rodzinna wyprawa w góry tez może się okazać dla maluchów fascynująca, na pewno zachwycą je wesołe, oswojone i łatwo zaprzyjaźniające się z turystami wyposażonymi w marchewkę, osiołki na płaskowyżu Golgo. Wszędzie w okolicy duża szansa na spotkanie zwierząt – małe świnki, kozy, osiołki często biegają tutaj samopas, to element tzw. „wolnego wypasu” , stosowanego już w niewielu miejscach w Europie. Nieco starszym dzieciom wiele uciechy sprawi snorkeling, plażując w tych okolicach macie możliwość obserwować niezwykle bogate podwodne życie. W parku w Cala Gonone w sezonie we wtorki i czwartki odbywa się program dla dzieci – przedstawienia, pokazy akrobacji np. na rowerach, natomiast na plaży organizowane są kursy podstaw nurkowania dla dzieci powyżej 10 lat.

PLAŻE:

Cala Sisine – kolejna z ukrytych pod klifami piękności, osiągalna jak inne tylko od strony morza lub piechotą przez góry. To jeden z najczęstszych przystanków podczas rejsów po zatoce Orosei. Średnich rozmiarów plaża otulona wysokimi górami, z jasnym złotawym piaskiem pełnym małych kremowych kamyczków. Dookoła plaży piękna śródziemnomorska górska roślinność. Plaża otrzymała zaszczytne odznaczenie w rankingu plaż według stowarzyszenia ekologiczno-przyrodniczego Legambiente w 2013 roku – aż 5 żagli, tzw. 5 vele. Na tyłach plaży restauracja z lokalnymi sardyńskimi potrawami.

Cala Goloritze’ – słynna plaża, którą na pewno widzieliście na wielu zdjęciach, wizytówka Sardynii – skalny łuk wyłaniający się z morza w pobliżu plaży, a na niej czarujące rumowisko śnieżnobiałych marmurowych odłamków i głazów. Plaża, jak wiele tych unikatowych plaż w okolicy, powstała przez osunięcie się części klifu setki lub miliony lat temu. Dzięki jasnemu dnu, woda ma tutaj fascynująco błękitno szmaragdowy kolor i jest bardzo krystaliczna. Pod plażę nie podjedziecie autem, można tylko podpłynąć od strony morza albo dojść Gorskim szlakiem z płaskowyżu Golgo. Piękna, miejscami bardzo panoramiczna droga zajmuje ok. 2 godzin, a wysiłek jest zdecydowanie tego wart. Wstęp na plaże jest płatny, ok. 6 euro. Uwaga – zbieranie kamyczków na plaży jest surowo wzbronione i grozi wysokim mandatem. Plaża otrzymała zaszczytne odznaczenie w rankingu plaż według stowarzyszenia ekologiczno-przyrodniczego Legambiente w 2013 roku – aż 5 żagli, tzw. 5 vele. W rankingu plaż włoskich na Tripadvisor plaża zajmuje 4 miejsce.

Cala Luna – kolejna na liście królowych sardyńskich i nie tylko sardyńskich plaż, duża w kształcie półksiężyca piaszczysta plaża obrośnięta bujnymi różowymi oleandrami, z 6 dużymi grotami widocznymi na niemal wszystkich zdęciach tej plaży, jeden z obowiązkowych przystanków podczas rejsu po Zatoce Orosei. Można do niej dojść pięknym górskim szlakiem w 2,5-3 godziny. Nie można podjechać pod nią autem. Na plaży drobny biało złoty piasek i okrągłe śliczne kamyczki białe i kremowe. Na tyłach plaży mała restauracja, bar.

Cala Mariolu – nie bez powodu wymieniania przez pasjonatów Sardynii w pierwszej trójce jako najpiękniejsza, najurokliwsza, najmagiczniejsza, same naj… Natura stworzyła tutaj z białego marmuru i śródziemnomorskiej roślinności niesamowite zjawisko. Na plażę składają się 2 zatoczki z drobnym białym paiskiem wymieszanym ze śnieżnobiałymi marmurowymi kamyczkami (ich zbieranie jest surowo wzbronione i grozi wysokim mandatem!) Białe dno sprawia, że woda ma tutaj fascynujący błękitno-turkusowy kolor. Dotrzecie tutaj tylko od strony morza podczas rejsu po zatoce Orosei lub wynajętą motorówka. Alternatywną trasą może być długi, ok. 4 godzinny trekking przez góry. W sezonie na plaży często przebywają instruktorzy nurkowania ze sprzętem, można więc spróbować divingu.

Cala Osalla – bardzo ładna piaszczysta zatoka otoczona przyrodą, należąca administracyjnie do sąsiadującego z Cala Gonone Dorgali, 12 km z Cala Gonone, na jej lewym (stojąc twarzą do morza) końcu na wzgórzu stoją resztki kamiennej wieży nuragicznej Nuraghe Osalla.

Cala Cartoe – 10 km na północ z Cala Gonone, średniej wielkości plaża zamknięta z obu stron wysokim brzegiem i granitowymi skałami, piasek średniej grubości jasno szary i trochę kamyczków, krystaliczna turkusowa woda, płytkie piaszczyste dno. Nie zatłoczona nawet w szczycie sezonu. Na tyłach plaży mały staw. W 2002 roku na plaży kręcono sceny do filmu z udziałem Madonny.

Spiaggia di Sos Dorrores – plaża na południe z centrum miasteczka, za plażą Palmasera. Na tyłach plaży teren raptownie wznosi się osłaniając ją dobrze od wiatru, tworzące tę osłonę zwietrzałe wapienne skały mają mocno pomarańczowy, sugestywny kolor. Podobno to ostatnia plaża we Włoszech z tak ciekawym zjawiskiem na tyłach. Piasek gruby, ciemny i wymieszany ze żwirem.

Palmasera – jedna z 3 głównych plaż, najbliżej centrum miasteczka Cala Gonone, składa się z 2 części z małym cyplem pomiędzy, w pobliżu parkingi, bare, lokale, na piechotę z centrum miejscowości, piasek grubszy złoto różowy z drobnymi białymi kamykami, dno piaszczyste i płytkie. Blisko plaży znajduje się akwarium do zwiedzania.

Spiaggia Centrale – główna miejska plaża w Cala Gonone, zaraz obok portu. Bardzo spokojna plaża dobrze osłonięta od wiatru i z bardzo płytkim dnem – świetna na plażowanie z maluchami.

GDZIE ZJEŚĆ?

Na wakacjach w Cala Gonone prócz dań rybnych i owoców morza, które oferują liczne w miasteczku restauracje, warto wybrać się w głąb wyspy do któregoś z gospodarstw agroturystycznych czyli tzw. agriturismo, gdzie często podaje się obiad czy kolację na bazie mięsa, wtedy na pewno na stole pojawi się carne arrosto, czyli opiekane mięso lub danie z ziemniaków sa patata a perras. Takimi agroturystykami, gdzie na pewno zjecie autentyczne lokalne dania, są np. agriturismo Gutthidai, Ecoparco Neule czy hotel i restauracja Su Gologone.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony