Olbia - Gallura del Nord

Atuty

 • plaże wokół Olbii rozsianych jest mnóstwo plaż, od malutkich dzikich zatoczek poprzecinanych skałami i malutkimi wysuniętymi w morze cypelkami, po długie szerokie i świetnie wyposażone plaże
Poznaj region

Założone przez Kartagińczyków w VII wieku p.n.e. portowe miasto Olbia, to węzeł komunikacyjny najsłynniejszego fragmentu wybrzeża Sardynii. Jest tu nowoczesne lotnisko, obsługiwane przez takie linie jak Meridiana, Airberlin, EasyJet, a obok osobne lotnisko General Avviation Eccelsa przyjmujące samoloty i jety prywatne z całego świata. Znajduje się tu także duży port promowy Isola Bianca oraz stacja kolejowa. Miasto ma ponad 56 tysięcy mieszkańców. Największe miasto regionu Gallura, który zajmuje północno – wschodnią część wyspy. Od południa zamyka go wielka granitowa góra Monte Limbara, od północy oczywiście morze, a na nim bajkowy archipelag La Maddalena. Gallura słynie z produkcji korka i największych na wyspie lasów dębowych. Wielu amatorów Sardynii uważa ten fragment sardyńskiego wybrzeża za najurokliwszy. W tej cześci Sardynii jest najwięcej dobrze zachowanych tombe dei giganti – grobowców olbrzymów. W krajobrazie dominują granitowe skały często o fantastycznych kształtach i niemal wszędzie „panoszy się” dzika przyroda.

Od połowy czerwca do końca września na Starym Mieście w Olbii wzdłuż ulicy Corso Umberto I stoją dziesiątki rozświetlonych bancarelli – stoisk i kiosków pełnych ciekawego rękodzieła, lokalnych przysmaków, oryginalnych pamiątek, biżuterii i dekoracyjnych drobiazgów. Gra muzyka, a pod miejską biblioteką często odbywają się uliczne koncerty. Tłumy turystów zjeżdżające co wieczór do miasta na kolację i spacer, spacerują do późna w przyportowym parku. Wraki statków z epoki rzymskiej obejrzycie w Museo Archeologico Nazionale, zwane także Museo del Mare, czyli muzeum morza. Wiele eksponatów w muzeum jest związanych z najazdem Wandali w 450 r., kiedy to zatonęło w porcie wiele statków. Dzięki nowoczesnej aparaturze zwiedzający mogą zobaczyć jak przebiegał atak i bitwa morska. Tylko kilka km od centrum miasta znajdują się 2 interesujące miejsca prehistoryczne – tzw. święta studnia Pozzo Sacro di Sa Testa oraz nuragiczny kompleks Cabu Abbas, sugestywne miejsca, w których poczujecie klimat Sardynii sprzed kilku tysięcy lat. W okolicy Olbii możecie odwiedzić miejsca związane z rzymskim panowaniem na Sardynii, np. Fattoria Roamana lub Acquedotto Romano – studnię z epoki brązu i rzymski akwedukt. Historia czeka tutaj na turystów na każdym rogu.

Do Olbii warto zawitać w czasie któregoś z cyklicznych lokalnych świąt i festynów, np. kwietniowej Fiera Della Gallura, czyli galluryjskich targów rękodzieła i rzemiosła, majowej Festa di Sant’Angelo lub czerwcowej Festa Della Madonna del Mare e di San Giovanni Battista. W sierpniu odbywa sie w Olbii duża Festa Della Vergine Assunta. Najbardziej znanym i pysznym świętem w Olbii jest kilkudniowe Święto Małż – SagradelleCozze w połowie maja, kiedy to w parku Parco Fausto można podegustowac małże i wino.

W Olbii i jej nadmorskich dzielnicach czeka na was wiele wygodnych i spełniających najwyższe wymagania miejsc noclegowych – np. zlokalizowane zaraz przy piaszczystych plażach rezydencje, zatopione w zieleni i kwiatach prywatne wille z basenem lub małe klimatyczne hotele.

CO ROBIĆ?

Spędzając wakacje w Olbii możecie połączyć różne zainteresowania i potrzeby – relaksować się na modnych plażach, uprawiać wszelkie sporty wodne i lądowe, zwiedzać miejsca w głębi wyspy, jadać w dobrych restauracjach w centrum miasteczek lub w wiejskich agroturystykach na wsi, spróbować czegoś zupełnie nowego jak nurkowanie głębinowe czy rejs katamaranem, a także, z naszą pomocą, urządzić ukochanej osobie romantyczną niespodziankę. Dla ukochanego mężczyzny lubiącego męskie sporty, może to być niespodziewany udział w enduro na galluryjskich granitowych bezdrożach, czyli mały rajd na motorach crossowych. Na eleganckie zakupy możecie wybrać się na pobliskie Szmaragdowe Wybrzeże do najmodniejszych butików, np. w Porto Cervo lub Porto Rotondo. Wiele dobrych sklepów z odzieżą, dodatkami i biżuterią znajdziecie także w Olbii.

W Olbii grzechem byłoby nie zjeść kolacji na bazie małż – to miasto słynie z ich hodowli i świetnego przyrządzania. Tutaj odbywa się co roku w maju znane i przyciągające tłumy uczestników Święto Małż – SagradelleCozze. Jeśli wylądujecie w Olbii w maju, musicie zobaczyć huczne obchody święta patrona miasta Festa di San Semplicio.

Jadąc na bardziej oddalone plaże wszędzie po drodze czekają na Was fascynujące miejsca związane z najstarszymi, jak i młodszymi dziejami Sardynii – tylko kilka km od lotniska w Olbii, w kierunku miasteczka Loiri, stoi na wzgórzu śliczny średniowieczny zamek Castello di Peders, a obok niego mające po ok. 3 tysiące lat Nuraghe Casteddu i grobowiec olbrzymów Tomba dei Giganti. Spacerując po Olbii spotkacie piękny kościół z XI wieku Chiesa di San Semplicio i mury z czasów punickich. W Muzeum obok portu możecie obejrzeć rzymskie wraki zatopionych tutaj kiedyś statków, związane z wielką bitwą morską stoczoną na wodach Olbii.

Oczywiście warto wykorzystać bliskość Szmaragdowego Wybrzeża, Costa Smeralda i wybrać się w ten najekskluzywniejszy rejon Sardynii by posmakować tam zapachu luksusu, podziwiać najdroższe jachty świata i być może minąć na uliczkach Porto Cervo znanego aktora czy piosenkarza. Olbia leży bardzo blisko najpiękniejszego w Europie archipelagu Arcipelago di La Maddalena, więc koniecznie trzeba wybrać się w całodniowy rejs po tym obszarze, pełnym dziewiczych rajskich wysepek. Najlepiej zrobić to żaglowcem, jachtem lub katamaranem. Najpiękniejsze przeżycia i wspomnienia zapewni Wam uszyta na miarę indywidualna wycieczka z polskim przewodnikiem np. po Szmaragdowym Wybrzeżu lub  wycieczka kulinarno-winiarska z wizytami w najciekawszych winnicach Gallury i kolacja w klimatycznym agroturismo.

W pobliżu Olbii leży kilka ciekawych miasteczek, np. Sant’Antonio di Gallura – usytuowane na skale miasteczko z umiejscowionym w centrum ciekawym parkiem archeologicznym. Odbywa się we wrześniu FestaSant’Antonio, kiedy to udekorowane woły i traktory podążają w procesji za posągami świętych.

CO ZOBACZYĆ?

W Olbii warto zobaczyć, szczególnie wieczorem, wypełnione gwarem i muzyką Stare Miasto, sobotni lub wtorkowy targ cotygodniowy w Olbii, wybudowaną w całości z granitu bazylikę San Semplicio. Kilka km od centrum miasta stoi bizantyjski zamek Castello di SaPaulazza, zniesiony na miejscu kamiennej wieży nuragicznej. Na obrzeżach miasta znajdziecie największy na Sardynii grobowiec olbrzymów Tomba Dei Giganti w Su Monte de s\’Ape, a we wsi Luras koło Calangianus prehistoryczne dolmeny.

W maju możecie przyjrzeć się zmaganiom najlepszych kierowców rajdowych podczas słynnego rajdu samochodowego Rally d’Italia-Sardinia, który rozgrywa się na bezdrożach Gallury i zboczach góry Monte Acuto.

Oczywiście nie można stąd wyjechać nie zobaczywszy kilku najpiękniejszych plaż w tym rejonie – Cala Moresca,Porto Istana, Cala del Dottore, Cala Brabdinchi, La Cinta, Cal Sassari, Cala Banana.

Spędzając wakacje w Olbii możecie odwiedzić miasteczko Calangianus – krainę korka, główny ośrodek produkcji korka w Gallurze. Zobaczycie tam odarte z kory dęby korkowe o charakterystycznym czerwonym kolorze, stosy schnącej zdartej kory, małe zakłady przetwórcze i sklepiki z korkowymi wyrobami. Co roku we wrześniu odbywa się tu wystawa i targ produktów i dzieł z korka. Wśród miejsc z piękną panoramą trzeba wymienić Capo Figaro w GolfoAranci – na sam szczyt wysokiego skalnego cypla dojdziecie spacerem wygodną drogą, a z góry roztaczają się wspaniałe widoki na cały półwysep, miasteczko Golfo Aranci, wysepki na morzu. Na końcu drogi stoi stary budynek, z którego wynalazca radia Giugliano Marconi nadał pierwszy w historii komunikat. W Golfo Aranci odbywa się latem bardzo interesujący Festiwal Masek Sardyńskich

PLAŻE – wokół Olbii rozsianych jest mnóstwo plaż, od malutkich dzikich zatoczek poprzecinanych skałami i malutkimi wysuniętymi w morze cypelkami, po długie szerokie i świetnie wyposażone plaże. Ciekawym rejonem, jeśli chodzi o plaże i infrastrukturę turystyczną, jest dzielnica Pittulongu na północ od Olbii, są tam np. piękne plaże w Bados, a przy nich świetne trattorie i restauracje, czasem wprost na plaży, np. Trattoria Rossi, restauracja i pizzeria Lo Squalo, czy restauracja Pelikan.

Poniżej najbardziej znane i polecane plaże wokół Olbii, a także w pobliżu miasteczka Golfo Aranci, na północ od Olbii:

Spiaggia Bianca – czyli „biała plaża” – rzeczywiście słynie z bielutkiego i bardzo drobnego piasku. Woda jest tu płytka na dużej przestrzeni i wspaniały widok na wyspe Tavolara. Lokal umiejscowiony niedaleko plaży często organizuje w sezonie huczne nocne imprezy na plaży. Parking przy plaży jest gratis. Na plaży bar, leżaki itp. Na dużym dystansie od brzegu morze jest odgrodzone dla pływających, nie mogą podpływać łodzie, więc można spokojnie popływać i ponurkować dość daleko od brzegu. Plaża w sezonie jest zatłoczona. Dojeżdża się na nią z głównej drogi wąską drogą gruntową. Z centrum GolfoAranci to 7 minut autem.

Cala Moresca – co znaczy plaża mauretańska, to piękna, otoczona tylko naturą plaża, daleko od cywilizacji. Z parkingu trzeba iść ok. 15 minut piechotą. Mała, ale bardzo piękna plaża, blisko skały, a więc jest co oglądać pod wodą. Piękna monumentalna wyspa, którą widać całkiem blisko z plaży to Figarolo.

Spiaggia di Pittulongu – nazywana także La Playa, to główna plaża Olbii długa na 5 km. Tutejszy piasek jest drobny i jasny, a morze krystaliczne. Na tyłach plaży znajdują się lokale i bary, w sezonie przyjeżdża tutaj sporo plażowiczów. Znajduje się w położonej na północ z Olbii dzielnicy o tej samej nazwie. Stoją tam blisko plaży śliczne apartamenty, okolica jest modna i już tutaj pachnie urokami Szmaragdowego Wybrzeża, które zaczyna się całkiem niedaleko stąd. Plaża jest często wymieniana na listach najmodniejszych plaż w rejonie Olbia.

Cala Banana – jedna z ładniejszych plaż w tym rejonie. Zaokrąglony kształt, drobny jasny piasek, otoczona roślinnością śródziemnomorską, na tyłach staw.

Cala Sassari – piękna spora plaża w formie zatoki. Tutejszy krajobraz to drobniutki piasek, przechodzący na obrzeżach w drobne kamyczki, granitowe skały o fantastycznych kształtach, brzegi porośnięte niską roślinnością śródziemnomorską, taką jak mirto, czystek, jałowce. Z plaży można przejść ścieżką między skałkami na sąsiednia dzikszą zatoczkę, zwykle pustą. Jest tu wygodny parking, a na plaży są udogodnienia turystyczne – bar i toalety. Na młodszych plażowiczów czeka tu w sezonie dmuchane atrakcje usadowione na wodzie.

GDZIE ZJEŚĆ? – W Olbii i okolicy polecamy lokal Essanzabistro, a także Ristorante Bachus. Wegetarianie posilą się świetnie w agroturystyce Agrisole 8 km od miasta, smakosze nie gardzący mięsem dobrze zjedzą w agriturismo Sa Crescia Ezza w Berchideddu – stoliki są tu rozstawiane wprost pod oliwnymi drzewami, gra muzyka, jest prawdziwie sardyńska atmosfera. Świeżutkie ryby i owoce morza z porannego połowu podadzą Wam na talerz w portowej restauracji Isola Bianca Gourmet. Olbia słynie z cozze, czyli małż i w miejscowych lokalach zjecie wiele pysznych potraw z małżami i owocami morza.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony