Palau

Atuty

 • miasto wspominane przez Homera
 • taxi boat
 • Zielona Ciuchcia
 • możliwość rejsu na Korsykę
 • latarnia morska na plaży Punto Faro
Poznaj region

Palau to przede wszystkim „brama” do archipelagu La Maddalena, właśnie stąd jest najbliżej do jego głównych wysp – La Maddalena, Caprera, Spargi i innych. Z portu w Palau regularnie, wiele razy dziennie, odpływają promy na największą wyspę Arcipelagodi La Maddalena. To bardzo ładne przyportowe miasteczko, ogromną zaletą tej okolicy są niesamowite, egzotyczne dzięki fantastycznym granitowym skałom i klifom, widoki wybrzeża, wysokie skalne cyple otwierają się na szeroka panoramę morza, archipelagu La Maddalena i bliskiej francuskiej sąsiadki – Korsyki. W Palau i najbliższej okolicy nie brak pięknych rezydencji, willi i apartamentów, często z basenem, zatopionych w zieleni pięknie utrzymanych ogrodów i z widokiem na najpiękniejszą część wybrzeża Sardynii. Bliskość lotniska i portu promowego w Olbii, a jednocześnie bliskość całej północnej części Sardynii czyni to miejsce świetnym celem wakacyjnej podróży. W okolicy zachwycające plaże, małe porty turystyczne, centra sportów wodnych, miejsca, gdzie można dobrze i po sardyńsku zjeść oraz nacieszyć oczy zielenią śródziemnomorskiej roślinności.

O tym miejscu wspomina już Homer w Odysei – podczas jednej z morskich przygód Odyseusz przybija do portu właśnie w Palau. Miła jest świadomość odwiedzenia miejsca, o którym wspomina tak słynna epopeja jak Odyseja Homera. Inne ciekawe wydarzenie z dużo już młodszej przeszłości to zwycięska bitwa stoczona przez miejscową ludność, głównie marynarzy i pasterzy, z wojskami Napoleona Bonaparte, który w roku 1793 chciał okupować wyspe La Maddalena. Z Palau wyrusza w malowniczą podróż w głąb wyspy tzw. Zielona Ciuchcia – Trenino Verde. W sezonie w miasteczku urządzane są liczne koncerty, festyny i barwne święta folklorystyczne. Wakacje spędzone w Palau to piękne plaże, krystaliczne szmaragdowe morze, rdzenna sardyńska kultura, jedzenie i piękna przyroda.

CO ROBIĆ?

Spędzając wakacje w Palau możecie prócz plażowania na bajecznych plażach i odwiedzania rajskich wysepek Arcipelagu La Maddalena podziwiać umiejętność miejscowych do wspólnej tradycyjnej zabawy, rękodzieła, sztuki kulinarnej, muzyki. Od 15 czerwca do 15 września w Palau trwa Mostra Mercato dell’Artigianato Artistico – Wystawa i Targ Rękodzieła Artystycznego przy ulicy – via Fonte Vecchia.

W pierwszą niedzielę września natomiast w Palau odbywa się Festa patronale Della Nostra Signora del Mare e di San Mauro – święto na cześć patronki miasta – w wolnym tłumaczeniu – Uroczystości Świętej Panienki od Morza – odbywa się wtedy piękna idąca ku morzu procesja osób w strojach tradycyjnych z posągami świętych przy dźwiękach tradycyjnej muzyki granej m.in. na launeddas – (oryginalny wytwarzany tylko na Sardynii instrument tradycyjny), wieczorem wielki pokaz ogni sztucznych. Również we wrześnu w miasteczku odbywa się bardzo ciekawy festiwal międzynarodowy Le Isole che Parlano, co znaczy „wyspy, które mówią”. Chwalą się na nim swoimi dziełami i osiągnięciami ludzie sztuki, muzyki i teatru z całego świata. W Palau mieści się Muzeum Etnograficzne, stacja kolejowa – zwyczajnej kolei oraz wspomnianej Zielonej Ciuchci – zabytkowej kolejki turystycznej. Na amatorów sportów wodnych takich jak windsurg i kitesurf czekają świetne warunki i centra ze sprzętem i instruktorami w pobliskim Porto Pollo oraz na Isola dei Gabbiani lub w Isuledda, 9 km z Palau. Na rejs po archipelagu warto wybrać się żaglowcem, katamaranem lub jachtem indywidualnie wyznaczona trasą, daleką od zwykłych tras z przystankami na mniej znanych i pustych wysepkach. Planując wakacje w Palau lub w okolicy możecie skorzystać z rzadkiej możliwości uszycia ich dokładnie na Waszą miarę – zaplanowania wymarzonych wycieczek i rejsów, wizyty w winnicach, wspólne gotowanie z mistrzami sardyńskiej kuchni, taxi boat, czyli podwiezienie łodzią motorową na wybraną wysepkę lub dziką plażę i odbiór po plażowaniu, jazdę konną na plaży, windsurfing i kitesurfng, romantyczną kolację na żaglowcu lub na plaży (wspaniała wakacyjna niespodzianka dla ukochanej, ukochanego), wyprawa łodzią na morskie wędkowanie, udział w lokalnych festach i degustacjach, wizyty w najmodniejszych miejscach pobliskiego Costa Smeralda, w których bywają sławy i osobistości.

CO ZOBACZYĆ?

Okolice Palau to hipmotyzujące, pozostające na długo w pamięci widoki. Blisko miasteczka jest bardzo piękny punkt panoramiczny – punto panoramico di Baragge z widokiem na Palau, archipelag La Maddalena i Korsykę. Koniecznie trzeba przejechać sie na na widokowy cypel Capo d\’Orso – skalny klif z ogromną skałą w kształcie niedźwiedzia. Jeśli natomiast lubicie latarnie morskie, ok. 12 minut na piechotę z portu turystycznego, na północ znajduje się plaża Punto Faro z piękną latarnią. W pobliżu portu raz w tygodniu odbywa się duży lokalny targ mercatino settimanale – kupicie tutaj lokalne wyroby – sery owce i kozie, wędliny, wina, nalewki i słodycze, a także rękodzieło i pamiątki. Rejon jest bogaty w miejsca zwiazane z bardzo dawną historią Sardynii, mające 3-4 tysiące lat, np. groby gigantów Tombe dei Giganti di Li Mizzani lub Sajacciu, podobno w tych 2 miejscach są niesamowite zachody słońca. Warto odiwedzić także nurag Nuraghe Luchìa z dobrze zachowanymi pozostałosciami nuragicznej wioski dookoła. Zainteresowanych wojenna, młodszą historia regionu zapraszamy na zwiedzanie fortów z XVIII wieku – Fortezza di Monte Altura na wzgórzu Baragge. Jeśli pozwolicie nam uszyć dla Was indywidualną wycieczkę na miarę, poznacie najciekawsze zakątki północy Sardynii, skosztujecie najlepszych lokalnych dań w agriturismo, weźmiecie udział w eleganckiej degustacji w winnicy, odwiedzicie Korsykę i słynne Bonifacio– miasteczko „przyklejone” do wysokich klifów Korsyki.

PLAŻE – blisko centrum miasteczka Palau jest kilka ładnych plaż, następne kilkadziesiąt czeka na Was oczywiście na archipelagu. Warto pamiętać, że całkiem niedaleko leżą bajeczne plaże i kurorty Szmaragdowego Wybrzeża…

Spiaggia dell’Isolotto – zaraz obok głównego portu w Palau. Jest to malutka plaża, ale bardzo ładna z jasnym piaskiem.

Spiaggia di Porto Faro – jedna z ciekawszych okolicznych plaż. „Faro” znaczy latarnia i właśnie latarnia góruje pięknie nad tą plażą.

Cala di Trana – otoczona granitowymi skałami i śródziemnomorską pachnąca w słońcu roślinnością z nieco różowawym piaskiem i bardzo turkusowa wodą. Dociera się na nią na piechotę ścieżką wzdłuż wybrzeża.

Cala Capra – 4 km z Palau naprzeciw Archipelagu La Maddalena, polecana szczególnie dla małych dzieci, dojeżdża się na nią droga, która prowadzi na widokowy cypel Capo d\’Orso.

Porto Pollo – miejsce ukochane przez surferów. Jest to plaża o bardzo ciekawym ukształtowaniu terenu – znajduje się na wąskim pasku piasku, który na końcu rozszerza się w spory okrągły cypel, plaża ma więc morze po obu stronach.

GDZIE ZJEŚĆ?

Według znawców restauracji w okolicy, w Palau działają 2 godne polecenia restauracje – La Gritta w Porto Faro, w której zjecie tradycyjne sardyńskie dania, np. ravioli nadziewane bakłażanami, oraz CuCumiao chwalona za świetne wina i antipasti. Oczywiście świetnym miejscem, gdzie posmakujecie rdzennej sardyńskiej kuchni będzie któreś z urokliwych okolicznych agriturismo, tam najlepiej wybrać się w ramach indywidualnej wycieczki z polskim przewodnikiem, dowiecie się wtedy mnóstwa ciekawych rzeczy o lokalnej kuchni, jej dobroczynnym wpływie na zdrowie i słynną długowieczność Sardów.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony