San Pantaleo

Atuty

 • nalewka z Mirto
 • czwartkowy targ
 • architerktura, na której wzorowali się architekci Costa Smeralda
 • Chiesa di San Michele Arcangelo
 • Spiaggia di Sa Rena Bianca
Poznaj region

Miejscowość jest położona w głębi lądu, otoczona pięknymi wysokimi górami, najwyższa z nich to szczyt Mucrone, miejscowość słynie z wysokiej jakości rękodzieła – ceramiki, wytworów z drewna i metalu. Wielu lokalnych, czasem bardzo znanych na międzynarodowej arenie sztuki, artystów i rzemieślników związało swoje życie z tym miejscem. Ich oryginalne wytwory często zdobią najekskluzywniejsze wille w okolicy. Warto wspomnieć że architekci planujący w latach sześćdziesiątych zabudowę Szmaragdowego Wybrzeża, pragnąc opierać swoje projekty na miejscowej kulturze i historii, wzorowali się między innymi na zabudowie właśnie San Pantaleo. Miasteczko jest naprawdę urocze, ma swój niepowtarzalny klimat, miejscami wydaje się wyjęte żywcem ze starych włoskich filmów, mnóstwo tu romantycznych kawiarenek, oryginalnych sklepików, stoisk z egzotycznymi wyrobami. W San Pantaleo kupicie także świetne, naturalne produkty bio – lokalna ricotta, marmolady, najlepszej jakości oliwą z oliwek, miejscowe wędliny, owcze i kozie sery pecorino i caprino, miejscowe słodkości, świetnie działające na trawienie sardyńskie nalewki np. mirto i doskonałe wina. Na słynny cotygodniowy czwartkowy targ w San Pantaleo zjeżdża towarzyska śmietanka z całej okolicy.

Charakterystycznym elementem krajobrazu są tu sugestywne wielkie granitowe bloki, głazy i naprawdę ogromne skalne formacje górujące nad okolicznymi zielonymi wzgórzami, , np. Punta di Sant’Andrea czy La Punta Muvrone. Tutaj najwyraźniej widać jak bardzo granitową wyspą jest Sardynia – geologicznie o wiele starszą niż kontynent europejski.

CO ROBIĆ? 

San Pantaleo dzięki swojemu położeniu stanowi świetną bazę wypadową zarówno na plaże jak i do miejsc w głębi lądu. W okolicy można spędzać czas plażując, nurkując i surfując a także uprawiając trekking, kolarstwo, wspinaczkę, jazdę konną. Nagrodą za wysiłek po osiągnięciu któregoś z okolicznych szczytów będą widoki, których tak naprawdę nie sposób opisać… W okolicznych miejscowościach odbywają się cykliczne święta i festy, często połączone z degustacjami, i tańcami, np. “La grande Danza” tańce grup z całego świata na głównym placu miasteczka w sierpniu, festa San Salvatore lipcowa 3 dniowa huczna Festa – obchody Dnia Św. Pantaleo – festyn, tradycyjne tańce sardyńskie, degustacje…Całkiem niedaleko stąd o maleńkiego ukrytego wśród gór Luogosanto, gdzie w sierpniu odbywa się Festa di San Quirico – bardzo sardyńska wspólna uczta pod gołym niebem i tańce do białego rana… Z miasteczka łatwo i szybko dojedziecie do innych modnych kurortów szmaragdowego Wybrzeża – Porto Cervo, Arzachena, Baja Sardinia. Oczywiście grzechem byłoby nie wybrać się w rejs żaglowcem, jachtem lub statkiem po najpiękniejszym archipelagu na Morzu Śródziemnym – Arcipelago Di La Maddalena.

CO WARTO ZOBACZYĆ? 

W miasteczku pachnie sztuką i rękodziełem, na uliczkach i placykach mnóstwo sklepików i pracowni rzemieślniczych i artystycznych. W San Pantaleo często urządzane są wystawy sztuki i rękodzieła. Co czwartek do miasteczka zjeżdża mnóstwo ludzi na słynny czwartkowy targ – Mercatino di San Pantaleo, to już niemal obowiązkowy punkt programu wakacji na Costa Smeralda i najlepszy sposób by przywieźć do domu oryginalne, autentyczne rękodzieło sardyńskie – piękne przedmioty, ozdoby , biżuterie i dzieła sztuki malarskiej, z drewna, ceramiki i żelaza. Chwilę skupienia i odpoczynku od zgiełku modnego miasteczka znajdziecie w romańskim kościółku z roku ok. 700 – Chiesa di San Michele Arcangelo – czyli Michała Archanioła. Statuę Świętego wynosi się z kościółka podczas uroczystych procesji. Wąskie urokliwe uliczki i klimatyczne zakamarki miasteczka warto uwiecznić na fotografii – San Pantaleo to wspaniałe miejsce na uprawianie fotografii.

PLAŻE 

Z miasteczka w kilka minut autem dojedziecie do najpiękniejszych plaż szmaragdowego Wybrzeża, te najbliższe to:

Spiaggette di Portisco – ulokowane naprzeciw skalistej wysepki Isolotto di Portisco 3 plaże poprzedzielane skałkami, z miękkim piaszczystym płytkim dnem i krystaliczną wodą o pięknych odcieniach szmaragdu i błękitu, chronione skalistymi zboczami i krzewami roślinności śródziemnomorskiej. Woda tutaj niesamowicie lśni w popołudniowym słońcu. W pobliżu znajduje się mały port turystyczny.

Spiaggia di Sa Rena Bianca – na tej plaży „grają w kolory” – szmaragdowy błękit morskiej wody, biel piasku z odcieniami różu od koralowców oraz zieleń śródziemnomorskiej makii. Śliczna plaża z płytką wodą tworząca z sąsiadującymi trzema plażami Spiaggie di Razza di Juncu ciąg bajkowych zatoczek, wszystkie połączone ścieżką biegnąca wśród pachnących ziołami krzewów.

Cala Bitta – plaża w pobliżu Baja Sardinia, ale już na terenie sąsiedniej Arzachena. Płytkie piaszczyste dno świetne na plażowanie z małymi dziećmi. Na plaży małe molo wykorzystywane przez surferów i żeglarzy. Można tu wynająć leżaki, parasol plażowy, motorówkę, sprzęt wodny.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony