San Vero Milis

Atuty

 • kościół z roku 600
 • Święto Ciociorki
 • muzeum Antiquarium
 • wino Vernaccia o lekkim zapachu migdałów
 • muzeum etnograficzno-archeologiczne Peppetto Pau
Poznaj region

Miasteczko San Vero Milis leży na wschód od półwyspu Sinis, w prowincji Oristano, u podnóża górskiego łańcucha Montiferru. Miejscowość słynie przede wszystkim z wytwarzanych tutaj kunsztownych wyrobów z sitowia. Mieszka tutaj i przekazuje następnym pokoleniom tajniki tego rzemiosła artystka Maria Pinna, która wytwarza cudeńka z sitowia, trzciny, a także z łodyg zbóż. W miasteczku warto odwiedzić bardzo wiekowy, bo z roku 600 n.e. kościół św. Zofii – Chiesa di Santa Sofia.

San Vero Milis jest bardzo ciekawie usytuowane – blisko wybrzeża, w pobliżu unikatowych przyrodniczo wielkich jezior, stawów i mokradeł Oristano i Cabras, a także w pobliżu terenów górskich. Jego nadmorskie dzielnice leżą przy pięknych plażach np. Spiaggia di S\’Arena Scoada. Samo centrum miasteczka położone jest ok. 15 km od wybrzeża. Przy tym mnóstwo tutaj stanowisk archeologicznych związanych z prehistorią, czasami najazdów fenickich i rzymskich. Znajdziecie tutaj także mnóstwo okazji do smakowania i degustowania kuchni sardyńskiej. Spędzając wakacje na Sardynii w tym rejonie możecie więc połączyć różne aktywności rekreacyjne i sportowe, Wasz wypoczynek tutaj może być bardzo ciekawy i zróżnicowany. Możecie plażować na pięknych, w większości dzikich i sugestywnych, plażach półwyspu Sinis, podziwiać flamingi i inne ptactwo wodne na stawach i jeziorach, uprawiać sporty wodne, łowić ryby, zwiedzać interesujące wioski i miasteczka tego regionu, degustować wino w ślicznych winnicach i potrawy lokalnej kuchni w dobrych gospodarstwach agroturystycznych i świetnych restauracjach. Sąsiednie miasta – duże gwarne Oristano, pełne ciekawych zabytków i z barwnymi świętami regionalnymi, urocze małe Cabras, dawna osada rybacka, czy znajdujące się na końcu Półwyspu Sinis San Giovanni di Sinis – to świetne cele wycieczek – miejsca na pyszne kolacje i ciekawe zwiedzanie. W okolicy czekają najciekawsze na Sardynii ruiny fenickiego miasta Tharros, unikatowe środowisko przyrodnicze w stawach i mokradłach np. Stagno di Cabras oraz pyszne wino Vernaccia o lekkim zapachu migdałów. Najpiękniejsze plaże w okolicy to Spiaggia Mari Ermi w Cabras, Spiaggia Putzu Idu, słynna kwarcowa Is Arenas, a także malutkie dzikie zatoczki z bielutkim piaskiem wymieszanym z ziarnami kolorowego kwarcu w rejonie S’Arena Scoada.

W oddalonym o 6 km. na północ miasteczku Milis organizowane są ciekawe festy i święta regionalne, na przykład styczniowa Festa di San Sebastiano z ceremonialnym pochodem przez miasto na bosaka i nawiązującym do Ewangelii, myciem stóp. Wiosną odbywa się tam wielkie święto Primavera in Giardino, czyli wiosna w ogrodzie. Są organizowane wtedy wystawy kwiatów i ekspozycje roślin, a wśród nich toczą się koncerty, występy i festyny. W marcu świętuje się i degustuje dania z cieciorki podczas Sagra dei Ceci – Święta Cieciorki. Te okolice to idealny cel wędrówek kulinarnych i enogastronomicznych. Znajdziecie tu mnóstwo małych rodzinnych wytwórni oliwy z oliwek, piekarni lokalnego pieczywa, wytwórni makaronu, domowych win i nalewek, marmolad itp.

CO ROBIĆ?

Wasze wakacje w San Vero Milis to wypoczynek pełen morza, jezior, pysznego i zdrowego jedzenia, ciekawej lokalnej kultury i folkloru, doskonałego wina a jeśli zechcecie, mogą w nim być elementy atrakcji górskich. Możecie tutaj relaksować się i uprawiać sporty wodne na wielu różnych plażach, są długie, szerokie i piaszczyste, z wypożyczalniami sprzętu i lokalami jak Spiaggia di Torregrande, możecie tutaj uprawaić windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo. Jest w okolicy wiele małych zacisznych zatoczek z piaszczystym zejściem do morza , otoczonych dzika przyrodą, często ze stawami i zalewiskami na tyłach plaży, gdzie łatwo spotkać flamingi i inne ptactwo wodne., takie plaże spotkacie na półwyspie Sinis. Jedna z piękniejszych i spokojniejszych plaż w tym rejonie to Spiaggia del Mare Morto. San Vero Milis i okolice to idealne miejsca na uprawianie birthwatchingu, czyli obserwacje ptactwa w naturalnym środowisku, możecie tutaj poznawać piękno słodkowodnej fauny i flory, pływając np. łódka po stawach w Cabras Stagno di Marceddi oraz Stagno di San Giovanni , możecie obserwować flamingi, kaczki, żurawie i mnóstwo innego ptactwa. Dookoła San vero Milis wiele urokliwych małych wiosek i osad, a w każdej inna ciekawostka kulinarna, historyczna czy kulturano-folklorystyczna. 4,5 km. na południe z miasteczka leży urokliwa, znana z dobrych pomidorów, wioska Zeddiani, pełno w niej resztek nurag po prehistorycznych warowniach kamiennych z epoki cywilizacji nuragicznej, np. Niraghe di Couau e Urigu. W sercu wioski stoi kościółek z XIII wieku Chiesa della Madonna delle Grazie. W połowie sierpnia odbywa ise tu Sagra del Pomodoro czyli święto pomidora. Jadąc w stronę wielkiego jeziora Cabras możecie odwiedzić miasteczko Nurachi, ludzie zamieszkiwali to miejsce już w neolicie. Na jego terenie odkryto bardzo wiele cennych mnóstwo znalezisk sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą. W miasteczku stoi kościół Św. Jana Chrzciciela, który zbudowano na antycznej świątyni z VI wieku p.n.e. Jest tutaj także interesujące muzeum etnograficzno-archeologiczne Peppetto Pau.

CO ZOBACZYĆ?

Miłośnicy jazdy krętymi drogami z pięknymi widokami powinni przejechać się drogą SS126 z Oristano do Iglesias. Po drodze czeka Was wiele zakrętów, piękne gęste lasy dębowe, dookoła pustka i uczucie zagubienia w czasie. Na tej trasie leży mityczna Świątynia Antas, która stoi w bardzo malowniczym miejscu. Oddawano w niej niegdyś cześć mitycznemu przodkowi Sardyńczyków tzw. Sardus Pater.

Piękne plaże, które możecie odwiedzić na dalszych wycieczkach w tej części Sardynii, to na południe np. Torre dei Corsari, czyli plaża korsarzy, otoczona przez wysokie wydmy, z różowawym drobnym piaskiem i wodą o mocnym zielono turkusowym kolorze lub na północy plaże koło miasteczka Bosa – Cala’e Moro czy Cala S’Abba Drucche. Linia brzegowa zachodniej Sardynii jest kręta i różnorodnie ukształtowana. Znajdziecie tu nadmorskie, w pół zatopione groty, wysokie skalne brzegi, łagodne płaskie nadmorskie tereny z unikatowymi wydmami, spokojne plaże z laskiem sosnowym czy eukaliptusowym za plecami. Możecie wybrać się na północ i odwiedzić urokliwą rybacką starówkę w Bosa lub zrobić eleganckie zakupy na Starym Mieście w sardyńskiej „małej Barcelonie”, czyli Alghero. Możecie pojechać w głąb wyspy dalej na wschód i zwiedzić największy i najlepiej zachowany na Sardynii kompleks wież nuragicznych Sa Nuraxi w Barrumini. Blisko stamtąd na wyżynę Gesturi, gdzie biegają stada dzikich koni.

Na pewno warto choć raz odwiedzić Oristano – największe miasto zachodniej Sardynii. Pospacerujecie tutaj po urokliwej starówce, zrobicie zakupy na eleganckiej ulicy Corso Umberto, odwiedzicie kilka pięknych, zabytkowych świątyń, a w muzeum Antiquarium Arborense obejrzycie dzieła sztuki oraz zbiory archeologiczne z pobliskiego fenickiego miasta Tharros. Jeśli spędzacie tutaj wakacje w czerwcu, obejrzyjcie obchody święta festa di San Giovanni. W Oristano odbywa się również wielka impreza dla motocyklistów – Motoraduno Internazionale.

Wszystkie najpiękniejsze miejsca w okolicy i najcenniejsze smaki lokalnej kuchni możecie poznać na całodniowej wycieczce uszytej dla Was na miarę. Może się ona składać z rejsu rybacką łodzią po pełnym ptactwa jeziorze, wizyty i degustacji w winnicy, udziału w warsztatach kulinarnych, udziału w lokalnej feście, przejażdżki jeepem czy motorem po bezdrożach – wszystko zależy od Waszych wakacyjnych marzeń i oczekiwań.

PLAŻE

Spiaggia di S\’Arena Scoada – plaża administracyjnie znajduje się na terenie San Vero Milis. Leży pomiędzy cypelkiem Punta S\’Incodina, a inną plażą – Putzu Idu. Plaża niewielka, piasek biały i bardzo drobny z dodatkiem kolorowych ziaren kwarcu, płytkie dno i piękne widoki m.in. na sporą wysepkę Isola di Mal di Ventre. Na północnym krańcu plaży znajdują się malownicze wysokie wapienne ściany.

Spiaggia Putzu Idu – położona na północ od plaży S\’Arena Scoada. Długa, wąska plaża z biało szarym piaskiem i dużym stawem na tyłach. Jest to bardzo spokojna plaża z płytkim dnem, polecana dla rodzin z małymi dziećmi oraz na snorkeling. Na plaży znajdują się świetne warunki na windsurfing. Na widoczną z plaż w tym rejonie wysepkę Isola di Mal di Ventre można dopłynąć wynajęta łodzią lub podczas rejsów morskich w tym rejonie.

Spiaggia di Sa Mesa Longa – plaża w Putzu Idu – nadmorskiej dzielnicy San Vero Milis. Jest toduża i szeroka plaża. Piasek na niej jest żółto-różowawy i grubszy. Urozmaiceniem krajobrazu na plaży jest położony kilka metrów od brzegu ogromny płaski głaz, przypominający stół (stąd w nazwie „mesa”). Łatwo jest do niego dopłynąć. Plażę dzieli na 2 części wysunięty w morze skalny cypel. Przy plaży ulokowany jest bar oraz duży parking, także dla kamperów. Woda tutaj jest bardzo płytka.

GDZIE ZJEŚĆ?

W San Vero Milis polecana jest restauracja Il Pesca Tore Ittiturismo, która specjalizuje się w daniach rybnych oraz z owoców morza.

Oczywiście w San Vero Milis zjecie wiele świetnych dań rybnych i owoców morza, np. sałatkę z ośmiorniczek w occie, z ziemniakami, nadziewane ślimaki, grillowane ryby morskie i słodkowodne, a także podawane na różne sposoby małże. Jako przekąskę lub dodatek do drugiego dania podają tu często małą lokalną pizzę – cavazzas cum belda. Jest to rodzaj focaccia z mąki razowej z kawałeczkami wieprzowiny. Spotkacie tu mnóstwo przetworów z karczocha, to jedno z uprawianych tu intensywnie warzyw. W tych okolicach produkuje się nalewki na bazie goryczki, rośliny dziko rosnącej w pobliskich górach. Świetnie działa na trawienie.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony