Santa Teresa di Gallura

Atuty

 • bliskość Korsyki i Costa Smeraldy
 • rejsy żaglowcem
 • plaże wyróżnione przez Legambiente oraz Bandiera Blu
 • snorkeling
 • cypel Capo Testa
 • wieża Torre di Longosardo
 • rzymskie kamieniołomy
Poznaj region

Nadmorskie spore miasteczko na północnym krańcu wybrzeża Sardynii, jak sama nazwa wskazuje należy do regionu Gallura – krainy wina, sugestywnych pejzaży z granitem i śródziemnomorską makią w tle, pięknych plaż i cudownego jedzenia. Wygodne i świetnie wyposażone we wszystko, co potrzebne do udanych wakacji rezydencje z basenami, kompleksy willi przy plażach i apartamenty pozwolą tutaj każdemu na wymarzony i pełen atrakcji wypoczynek. Spędzając wakacje w Santa Teresa di Gallura lub w okolicy macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia i wakacyjnych aktywności. Możecie odwiedzić sąsiednią francuską wyspę Korsykę, płynąc tam pięknym żaglowcem lub wygodnym jachtem, zwiedzać panoramiczne klify pełen fantazyjnych form skalnych, np. Capo Testa, plażować na ślicznych plażach otoczonych pachnącą i kwitnąca śródziemnomorską roślinnością, kosztować pysznej i zdrowej galluryjskiej kuchni, degustować słynne Vermentino, przyglądać się barwnym lokalnym festynom, uciec od cywilizacji na rajskie wysepki archipelagu La Maddalena, odwiedzać stanowiska archeologiczne związane z kilkutysięczną ciekawą historią rdzennych plemion wyspy. Silne piętno na tym rejonie odcisnęli w przeszłości Pizańczycy, którzy wykorzystywali miejscowy granit w budownictwie i wpłynęli na rozwój tego sektora gospodarki. Bliskość portu promowego w Porto Torres, Golfo Aranci i Olbii oraz lotnisk w Alghero i Olbii, piękne apartamenty blisko ślicznych piaszczystych plaż i ciekawa oferta wycieczkowa, to powody dla których warto wybrać to miasteczko, jako cel wakacyjnej podróży na Sardynię. Te rejony kochają nurkowie, żeglarze, poszukiwacze sugestywnych morskich krajobrazów, turyści szukający śladów prehistorycznej historii tego rejonu Europy i smakosze, których interesują aspekty niezwykłego wpływu lokalnej kuchni i wina na zdrowie i długowieczność ludzi. W odległości do 50 km z miasteczka Santa Teresa di Gallura znajdują się takie magiczne „perełki turystyczne” jak Valle di Luna, czyli księżycowa dolina oraz Costa Paradiso – odcinek niezwykle pięknych plaż na północy Sardynii. Na tym odcinku znajduje się słynne Portobello di Gallura – są to magiczne, zatopione w śródziemnomorskich gajach, prywatne rezydencje powstałe w latach 60. Wewnątrz tego ekskluzywnego, zamkniętego osiedla jest śliczny plac z widokiem na morze, z barami i restauracjami. Na terenie są korty tenisowe, kilka małych prywatnych plaż i prywatny port turystyczny.

Costa Smeralda – najekskluzywniejsza część Sardynii i Bonifacio – przytulone do wysokich klifów Korsyki tchnące dawnymi czasami miasteczko i oczywiście najpiękniejszy w Europie archipelag – Arcipelago di La Maddalena z kilkudziesięcioma dziewiczymi, niemal nietkniętymi rękoma człowieka, wysepkami. Najsłynniejsze i najpiękniejsze plaże w tym rejonie na Sardynii to Cala Sambuco, Spiaggia Rena BiancaSpiaggai Li Pultiddu, Cala Balcaccia, Porto Pollo, Spiaggia di Talmone, a również te na wyspie La Maddalena i sąsiedniej Caprera – Cala Napoletana, Spiaggia Testa del Polpo, Spiaggia Monte d\’Arena i wiele wiele innych. Jeśli Wasze wakacje przebiegną pod osobistą opieka polskojęzycznego concierge, na pewno nie ominie Was żadna z lokalnych atrakcji, żadne z ciekawych wydarzeń, ani żaden z galluryjskich smakołyków.

CO ROBIĆ?

Podczas wakacji w Santa Teresa di Gallura można cieszyć się plażami i ciepłym szmaragdowym morzem, cieszyć oczy pięknymi pejzażami z postrzępionym rękami natury granitem w tle, uprawiać sporty, pływać, surfować i żeglować po morzu, a w przerwach między tymi czynnościami oczywiście jeść – pyszną, zdrową i bardzo „bio” sardyńską kuchnię. Osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu, np. wspinaczką, trekkingiem, kolarstwem szosowym i górskim, nurkowaniem, jazdą konną, znajdą tutaj wiele miejsc do realizacji swoich pasji. Jeśli natomiast kochacie fotografię, tutejsze wyrzeźbione przez wiatr klify i morze pozwolą Wam wrócić do domu z niesamowitym materiałem fotograficznym. Piękne zdjęcia zrobicie także na obowiązkowym podczas wakacji w tej części Sardynii rejsie po archipelagu La Maddalena. Jeśli o fotografii mowa, możecie w tej okolicy wziąć udział w zorganizowanych warsztatach fotograficznych pod okiem polskiego fotografa, a także zamówić sobie prywatną sesję fotograficzną – bardzo popularne ostatnio zjawisko, dzięki temu wrócicie z wakacji z przepięknymi zdjęciami rodzinnymi i osobistymi portretami.

Warto odwiedzić kilka miejsc opowiadających do dziś swoją długa historię – od mających ponad 3000 lat grobów gigantów Le Tombe dei Giganti i nuragi np. w Lu Brandali, po miejsca związane z czasami podbojów fenickich, rzymskich i hiszpańskich. Takie miejsca, gdzie historia przemówi do Was w pięknym otoczeniu morza, skalnych klifów o porośniętych korkowymi dębami i jałowcami wzgórz to np.:

– stanowiska archeologiczne w Lu Brandali czy w okolicach niedalekiej Arzacheny,

– stare rzymskie kamieniołomy w pobliżu Capo Testa,

– wieża Torre di Longosardo z XVI wieku, prowadzą na nią schody i roztacza stamtąd niezapomniany widok, w oddali zobaczycie stamtąd białe klify Korsyki,

– majestatyczna latarnia na wysokim cyplu Capo Testa – jest to wysokie skaliste wypiętrzenie połączone z lądem wąskim paskiem piasku. Dojedziecie tam ładną panoramiczną drogą wzdłuż zatok Colba i Santa Reparata. Znajduje się tutaj świetny spot surfowy i centrum windsurfingu, to jedno z 3 miejsc na Sardynii z najlepszymi warunkami do surfowania.

Miłą odmianą po urokach plażowania, surfowania czy nurkowania będzie spacer regularnymi uliczkami miasteczka z odwiedzinami w kościele parafialnym San Vittorio, kawa wypita w jednej z kawiarenek na Starym Mieście, kolacja w jednej z dobrych restauracji w okolicy, czy wizyta w pięknej winnicy. Jeśli nie chcecie wyjechać stąd nie zobaczywszy najpiękniejszych miejsc i nie skosztowawszy najlepszych lokalnych potraw, umówcie się na indywidualnie uszytą dla Was wycieczkę z polskim przewodnikiem. – pasjonatą Sardynii.

CO ZOBACZYĆ?

Santa Teresa di Gallura to świetna baza wypadowa do wycieczek, najlepiej dobrze zorganizowanych całodniowych objazdówek z polskim przewodnikiem, na których jednego dnia możecie odwiedzić kilka najciekawszych miejsc, odpoczywać po drodze w odpowiednio dobranych pięknych relaksacyjnych punktach, zjeść obiad czy kolację w sprawdzonym agriturismo, degustować wina w lokalnej winnicy a wracając zatrzymać się na zachód słońca tam, gdzie jest on najpiękniejszy. W wielu z tych miejsc poczujecie się „przeniesieni w czasie” lub jak w bajce.

W okolicy miasteczka możecie podziwiać piękne widoki na wielu ślicznych plażach, np. Cala Grande, Spiaggia Rena BiancaSpiaggai Li Pultiddu, Cala Balcaccia, Porto Pollo. Inne, piekne, urokliwe plaże, które trzeba odwiedzić w tej okolicy to m. in. Sanbuco, Rena di Ponente, La Marmorata, Valle del’Erica, Porto Pozzo. Nie możecie stąd wyjechać nie zobaczywszy słynnej księżycowej doliny – Valle Della Luna, zwanej także Moon Valley. Jest to fragment wybrzeża na cyplu Capo Testa, składający się z 7 małych zatoczek. Urwiste w tym miejscu wybrzeże usiane jest granitowymi formacjami skalnymi o niesamowitych, bajkowych kształtach. Podczas zachodu słońca gra świateł i cieni tworzy tutaj niesamowite, hipnotyzujące widowisko. Ten kawałek sardyńskiego wybrzeża ma swoich zakochanych w nim bez pamięci fanów, którzy biwakują tam w sezonie. W tej pięknej dolinie można uprawiać trekking, fotografię, plażować i podziwiać niesamowite zachody słońca. Jeśli chcecie przywieźc z wakacji w tym rejonie najpiękniejsze zdjęcia i wspomnienia, wybierzcie się w rejs żaglowcem na Korsykę, gdzie odwiedzicie przyklejone do wysokich białych klifów urokliwe miasteczko francuskie Bonifacio, pospacerujecie po jego wąskich uliczkach, zjecie pyszny obiad w dobrej restauracji w marinie, a następnie wysączycie pyszną kawę na cytadeli, pokosztujecie lokalnego oryginalnego piwa z kasztanów, pożeglujecie między wysepkami Archipelagu La Maddalena, jednym słowem „Ahoj przygodo!” 🙂

PLAŻE – plaże w rejonie Santa Teresa di Gallura słyną z sugestywnego otoczenia postrzępionych granitowych skał o fantastycznych kształtach i dzikiej przyrody między nimi. Morze jak w wielu miejscach na Sardynii i tu jest krystaliczne i ma charakterystyczny turkusowo-zielony odcień. Plaże, które warto odwiedzić w miasteczku i okolicy to:

Spiaggia di Macchia Mala – jeśli szukacie spokojniej plaży w szczycie sezonu przyjedźcie tutaj. Jest to mała zaciszna plaża, zamknięta z obu stron skałami, piaszczyste zejście do turkusowego morza, z drobnym złotym piaskiem, żadnych barów i wypożyczalni i zwykle mało na niej ludzi. W roku 2013 Legambiente – stowarzyszenie przyrodniczo-ekologiczne zajmujące się m.in. wskazywaniem i odznaczaniem ilością tzw. Vele – „żagli” najpiękniejszym i najbardziej naturalnym miejscom na wybrzeżu całych Włoch, przyznał 3 Vele rejonowi plaż koło Palau, w tym tej właśnie plaży.

Spiaggia di La Rena Bianca – najbardziej znana i uczęszczana z okolicznych plaż. Lubiana przez surferów, jest na niej spot, chroniona przed silniejszymi wiatrami przez cypel Municca i wysepkę Isolotto di Municchedda, bardzo blisko centrum miasteczka. Piasek ma różowawe refleksy, a plaża jest polecana dla rodzin z dziećmi. W pobliżu plaży znajduje się bar. W czasie dobrej pogody i dalekiej widoczności z plaży widać bielejące na horyzoncie klify Korsyki.

Spiaggie di Capo Testa – to dwie plaże obok siebie, ich nazwy to Rena di Ponente oraz Rena di Levante, leżą po obu stronach wąskiego paska piasku, który w dalszej części rozszerza się w słynny okrągły cypel Capo Testa („testa” znaczy głowa lub łeb) i całość rzeczywiście przypomina głowę na cienkiej szyi. Plaże są przepiękne i dzięki temu dziwnemu ukształtowaniu terenu, skierowane do granitowych skalistych okolicznych brzegów, zamiast ku otwartemu morzu. Świetne na rodzinne plażowanie.

Cala Grande – znana piękna plaża na terenie słynnej doliny księżycowej – Valle della Luna, na „głowie” cypla Capo Testa, czyli w rozszerzonej dalszej części tego półwyspy o kształcie głowy na cienkiej szyi. To miejsce uważane przez wielu znawców Sardynii za szczególne, z najbardziej sugestywnym i magicznym krajobrazem, przypominającym stworzony rękami natury wielki granitowy amfiteatr, dzięki ukształtowaniu plaży na mocno zakręcającym półkolu linii brzegowej. Miejsce, które warto odwiedzić!

Cala Spinosa – na północy cypla Capo Testa, otoczona wysokimi skałami, mała plaża-zatoczka, na plaży można pływac i nurkować, a na okoliczne skały się wspinać, uprawiając tzw. nurkowspinaczkę. Wspaniałe miejsce także na snorkeling.

Spiaggia Sciumara – na pewno warta odwiedzenia plaża, wymieniona w 2014 roku przez Bandiera Blu na liście najpiękniejszych włoskich plaż. Drobny piasek, sliczna zielono-turkusowa bardzo płytka woda i dużo natury dookoła. W pobliżu plażyn są hotele, bary i restauracje oraz centrum windsurfingu.

Baia Santa Reparata – nazywana także Rena di La Colba, znajduje się na południe od Capo Testa, drobny i miękki złoty piasek, płytka ziolono-turkusowo woda. Na plaży można znaleźć często occhi di Santa Lucia – małe śliczne muszelki z rysunkiem spirali, wykorzystywane w lokalnym jubilerstwie i rzemiośle.

Spiaggia Licciola – piękna znana plaża w małej miejscowości o tej samej nazwie. Na plażę składają się 2 sąsiadujące zatoczki przedzielone skalnym cyplem, wspaniała plaża na plażowanie z młodszymi dziećmi, a także na snorkeling. W pobliżu plaży znajduje się piękny, wygodny hotel.

Spiaggia del Valle dell’Erica – bajeczna zatoczka na końcu wysuniętego w morze małego cypla, drobny jasny piasek, który w wodzie przechodzi w kolor ochry, rozrzucone finezyjnie tu i ówdzie graniowe skałki – sprawia, że to hipnotyzująca i bardzo urokliwa plaża! Dno dość szybko robi się tu głębokie i plaża jest polecana do nurkowania i snorkelingu.

GDZIE ZJEŚĆ ?

W tym nadmorskim miasteczku zjecie oczywiście pyszne dania rybne i z owocami morza. Polecamy restaurację La Cappannacia, gdzie zjecie min. pyszna potrawę z tuńczyka tartare di tonno, capessante lub insalata di mare – sałatkę z owoców morza. Miejsce jest także chwalone za świetne białe wina i desery. Jeśli marzycie by zjeść doskonały posiłek patrząc na morze, najlepsza będzie restauracja La Gritta.

Niezapomnianym posiłkiem będzie także obiad serwowany na pokładzie żaglowca lub jachtu w czasie rejsu po Archipelagu La Maddalena lub rejsu na Korsykę. Na żaglowcu przemiła załoga poda Wam makaron z małżami owocami morza, gotowane małże z pietruszką i czosnkiem w sosie własnym, sezonowe owoce, domowe wino, pyszną kawę, słodki deser, a na koniec najsłynniejszą sardyńską nalewkę mirto.

Na Korsyce w przyklejonym do skalnym klifów zabytkowym miasteczku Bonifacio zjecie obiad w romantycznej marinie lub na widokowej cytadeli.

Z naszą pomocą możecie umówić się na tipica cena sarda – prawdziwą sardyńską ucztę w którymś z lokalnych agroturismo, gdzie poznacie smaki sardyńskiej kuchni na bazie mięsa, tradycyjne lokalne dania, desery, miejscowe wina, nalewki. Po drodze na sardyńską kolację można odwiedzić bardzo ciekawe miasteczka i wioski w głębi lądu np. wieś Bassacutena z budynkami malowniczo wkomponowanymi w granitowe skały. Sardyński posiłek możecie zjeść w małym, zacisznym, klimatycznym gospodarstwie, ale także w dużej eleganckiej strukturze z basenem i SPA, np. Tenute Pilastru. Taka indywidualna kulinarna wycieczka może być połączona ze zwiedzaniem po drodze prehistorycznych nuragów np. Nuraghi Li Murru. W naszej ofercie wycieczkowej jest wiele atrakcji związanych z kuchnią sardyńską – jedną z najzdrowszych kuchni świata.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony