Bardzo znane i wspominane w każdym przewodniku miejsce, głównie z powodu pięknej plaży La Pelosa. Ta niewielka nadmorska miejscowość leży na północno-zachodnim krańcu Sardynii, niemal na końcu wydłużonego, sięgającego na północ półwyspu o tej samej nazwie Stintino. Na samym końcu półwyspu znajduje się słynna La Pelosa, a kawałeczek dalej strzelają z morza w góre wysokie skalne brzegi wyspy Asinara. To właśnie na niej żyli kiedyś rybacy i pasterze, którzy założyli wioskę Stintino, po tym, jak zostali z wyspy wypędzeni. Wschodnia część półwyspu Stintino to wiele slicznych plaż z białym, drobnym i miękkim piaskiem. Natomiast po stronie zachodniej jest bardziej surowo, wybrzeże jest tu raczej skaliste. Wśród kilkunastu ślicznych plaż w okolicy miasteczka Stntino są Spiaggia L’Ancora, Spiaggia di Punta Negra, Cala Lupo, Spiaggia di Tamerici, Spiaggia di Punta Elice. W pobliżu tych bajecznych plaż znajdziecie duży wybór wygodnych i pięknie urządzonych apartamentów w rezydencjach i eleganckich, 4 i 5 gwiazdkowych hoteli. Ich otoczenie jest dobrze przygotowane na przyjęcie turystów, są wypożyczalnie leżaków i parasoli na plażach, centra surfowe, nurkowe, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. Dookoła półwyspu leżą rozrzucone na morzu mniejsze wyspy i wysepki, m.in. Isola Piana, Isola della Pelosa.
Do Stintino turyści dotrą z nieodległego lotniska w Alghero, z portu promowego w Porto Torres, a także z lotniska i portu promowego w Olbii. To dobra baza wypadowa do zwiedzania całej północy Sardynii a także zachodniego wybrzeża, warto wybrać się także w głąb wyspy. Na południe od Stintino, na początku półwyspu znajduje się prężny ośrodek turystyczny Tonnara Saline, stoi tam stara urokliwa wieża strażnicza z 1572 roku, w pobliżu plaża Spiaggia delle Saline. Samo miasteczko Stintino jest dość spokojne, wieczorami w małym centrum zapełniają się restauracje, jak na nadmorskie miasteczko z rybacką przeszłością przystało, zjecie tu głównie potrawy z ryb, owoców morza. Wieczorem miło jest pospacerować miejskimi uliczkami w centrum miasteczka, podziwiając oświetlone przystanie jachtowe. W okolicy znajdą się otwarte do późna dyskoteki i lokale. W zamkniętych ośrodkach turystycznych organizowane są przyjęcia przy basenach. Latem odbywa się w Stintino duża impreza kulturalna – „Stintino Summer Festival”. W miasteczku organizuje się także 3 ciekawe festy, czyli święta regionalne. W lipcu Sagra del Polpo, kiedy to można gratis lub za niewielką opłata posmakować różnych potraw z ośmiornicy, w sierpniu urządzane są w Stintino regaty La Regata della Vela Latina, natomiast we wrześniu świętuje się dzień patronki miasta – festa della Beata Vergine della Difesa, czyli święto błogosławionej dziewicy.
Kilka słów o samej wyspie Asinara, czyli Isola Asinara. Ma ona ok. 51 km. kw., w 1885 została zagospodarowana przez państwo, założono na niej kolonię karną oraz szpital. W 1997 więzienie i szpital zamknięto i na bardzo cennej przyrodniczo wyspie utworzono Park Narodowy Parco Nazionale dell’Asinara. Na wyspie mnóstwo dzikiej przyrody, unikatowy w rejonie basenu Morza Śródziemnego ekosystem, biegają tam dzikie białe osiołki, żyjące na wolności konie, dziki, muflony i lata mnóstwo ptactwa morskiego i drapieżnego. Wyspę można zwiedzać tylko z przewodnikiem, jeżdżąc autobusem, jeepem lub wędrując piechotą. Dopływa się tam łodzią, stateczkiem, motorówką wyruszając z portu turystycznego w Stintino lub Porto Torres.
CO ROBIĆ?
Spędzając wakacje w Stintino lub w okolicy oczywiście wypada się wybrać choć raz na wyspę Asinara. Asino znaczy osioł i właśnie od tego zwierzęcia wzięła swoją nazwę ta skalista wyspa, pełna rzadkich i chronionych roślin oraz zwierząt. Żyją tu bowiem rzadkie osiołki albinosy. Wybierając się na jedną z naszych szytych na miarę wycieczek w kameralnym gronie, możecie popłynąć na wyspę Asinara katamaranem. W czasie rejsu czeka na Was pyszny i obfity obiad na bazie ryb i owoców morza. W Stintino i okolicy możecie jeździć na rowerze lub motorze, pływać kajakiem, rowerem wodnym, wypożyczyć motorówkę samodzielnie lub ze skipperem. Otaczające półwysep Stintino wysokie skalne brzegi i klify kryją śliczne małe plaże, z których część jest dostępna tylko od strony morza. Za cel jednej z wycieczek koniecznie obierzcie bliskie Alghero – duże eleganckie miasto z piękną starówką, pełną sklepików z biżuterią i ozdobami z korala. Do tego zabytkowego , zwanego „Małą Barceloną” miasta wybierzcie się najlepiej na całe popołudnie. Pospacerujcie po wąskich urokliwych uliczkach oraz na wysokich murach bastionów, odpocznijcie w cieniu zabytkowych wież, wypijcie kawę w którejś z kawiarni z widokiem na morze, zjedzcie kolację z ryb i owoców morza przy uchodzącym za jeden z najpiękniejszych zachodów słońca przy Lido di Alghero.
W Stintino znajdziecie dobre centra sportów wodnych i bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. W jaskiniach, w rejonie Capo Caccia, w pobliżu Alghero możecie uprawiać ekscytujące nurkowanie jaskiniowe, a na klifach tego pięknego skalnego cypla uprawiać wspinaczkę, a także pokonać górską drogę ubezpieczoną – ferrata del cabirol.Najpiękniejsze miejsca w tej części Sardynii możecie odwiedzić w miłej atmosferze, z polskim przewodnikiem, podczas uszytej dla Was na miarę indywidualnej wycieczki w kameralnym gronie. Może to być wycieczka do Alghero, na Capo Caccia i do groty Neptuna. Możecie także ruszyć z nami w niesamowitą podróż kulinarno-winiarską w głąb Sardynii, odwiedzić małe miasteczka i wioski, poznając na miejscu ich bogate tradycje kulinarne, pospacerować po winnicach i wziąć udział w doskonałych degustacjach, zjeść wielką sardyńska ucztę w którymś z lokalnych agriturismo.
CO ZOBACZYĆ?
Wybrzeże w rejonie Stintino jest niezwykle zróżnicowane i morze dookoła wąskiego półwyspu kryje ogromne bogactwo podwodnego życia. Jeśli lubicie snorkeling lub nurkowanie, ujrzycie tutaj pod wodą mnóstwo różnych ryb i innych morskich stworzeń. Nie zapominajmy, że jesteśmy tutaj blisko Koralowego Wybrzeża, można się więc wybrać na nurkowanie ze sprzętem w profesjonalnym gronie wśród raf koralowych.
Miejscem, które warto w okolicy zobaczyć jest Argentiera, jeden z wielu na Sardynii śladów górniczej przeszłości. To teren opuszczonych kopalni, miejsce pełne klimatycznych, sugestywnych widoków. Szyb kopalniany i część dawnej górniczej osady pozostawiono nietkniętą i objęto ochroną prawną, natomiast na pozostałej części powstał nowoczesny ośrodek turystyczny. W okolicy jest wiele miejsc na coraz bardziej popularny w ostatnich latach sposób kontaktu z naturą – tzw. birdwatching, w specjalnie przygotowanych stanowiskach możecie nie ingerując w życie przyrody obserwować ptaki, np. na cyplu Capo Falcone czy przy stawie Stagno di Casaraccio Pilo. Miasta i wioski w głębi lądu, które warto odwiedzić w czasie wakacji nad Zatoką Asinara, to na pewno duży ośrodek kulturalny i naukowy i piękne miasto Sassari, Trinita’ d’Agultu e Viniola, Tempio Pausania.
PLAŻE
Stintino słynie przede wszystkim z plaży La Pelosa, którą zobaczycie w każdym przewodniku o Sardynii, jednakże na półwyspie jest wiele innych bajecznych plaż.
La Pelosa – jedna z „plażowych wizytówek” Sardynii. Piasek przypomina tu śnieżnobiałą mąkę, a woda jest krystaliczna i błękitno szmaragdowa i płytka na dużej odległości od brzegu. Z plaży cudowny widok na wyspę Asinara oraz hiszpańską wieżę strażniczą. W sezonie bardzo dużo ludzi tutaj plażuje, ale poza sezonem to miejsce z bajki…
Spiaggia Pelosetta – kamienisto-piaszczysta mała zatoczka na północ od słynnej La Pelosa, umiejscowiona naprzeciw Wyspy Asinara i wyspy Isola Piana. Znajdziesz tu piękne widoki i krystaliczną wodę, a w pobliżu plaży bary, punkty usługowe, wypożyczalnie.
Spiaggia di Punta Elice – długa i rozległa plaża zaraz na początku półwyspu Stintino na jego północnym brzegu. Jej kolejne odcinki noszą nazwy Le Saline, Ezzi Mannu, di Pazzona e di Pilo.
Znajduje się tu średniej grubości bardzo jasny piasek, troche malutkich kamyków, krystaliczna woda o zielonym odcieniu z przebłyskami turkusu, dno piaszczyste i płytkie. Na tyłach plaży trochę wydm, duży staw Stagni di Pilo, mnóstwo śródziemnomorskiej roślinności. Dookoła ciągnie się urokliwe skaliste wybrzeże.
Spiaggia di Capo Falcone – piękne miejsce zupełnie na północno-zachodnim krańcu lądu Sardynii, na końcu półwyspu Stintino. Jest tu mnóstwo fantastycznych skał, maleńkich zejść do morza, fantastyczne widoki, miejsce gdzie bywa sokół wędrowny. Stoi tu Torre del Falcone – „wieża sokoła” z XV wieku.
Porto Ferro – urokliwa dość duża plaża na północ od Cypla Capo Caccia na obrzeżach rezerwatu Parco Conte, w kształcie półksiężyca. Od prawej strony zamyka ją wysokie wzgórze z hiszpańską wieżą strażniczą. Plaża lubiana jest przez pasjonatów surfing. Tutejszy piasek jest ciemniejszy, ale drobny i miękki, woda krystaliczna i płytka na sporej odległości od brzegu.
GDZIE ZJEŚC?
Lokalni smakosze, a także turyści polecają w Stintino restaurację L’Ancora Porticciolo. Oczywiście w tych okolicach musicie spróbować dań rybnych i owoców morza. Typowym daniem lokalnym jest zuppa di patate ed aragosta, czyli zupa z ziemniaków i langusty oraz polpo in agliata, ośmiorniczki doprawione czosnkiem, oliwą, serem. Jeśli zapragniecie wybrać się na sardyński tradycyjny posiłek w agriturismo, warto pojechać do gospodarstwa agroturystycznego Sa Mandra. Gdy natomiast zapragniecie zwiedzić winnicę i wziąć udział w degustacji win, polecamy winnicę Santa Maria La Palma i Sella & Mosca w oklicach Alghero. W programie jednej z naszych szytych na miarę wycieczek w tym rejonie są ciekawe elementy kulinarno-kulturalne. Możecie spędzić z polskim przewodnikiem poranek u pasterzy, wyjść z nimi w pole, obejść farmę, posłuchać o ich prostym i szczęśliwym życiu i pracy, spróbować wytwarzanych przez nich produktów w 100% bio, zjeść w przemiłej i gościnnej atmosferze śniadanie. Inna ciekawą możliwością jest udział w warsztatach kulinarnych, wspólny wypiek sardyńskiego chleba, makaronu, obserwacje z prowadzenia ogrodu i hodowli zwierząt. Na takiej wycieczce poznacie smak autentycznej Sardynii.