Po zachodniej stronie północnych wybrzeży Sardynii, między wąskim półwyspem Stintino i wyspą Asinara, a cyplem Capo Testa ciągnie się piękne wybrzeże zatoki Asinara – Golfo dell’Asinara. To ok. 150 km uroczych piaszczystych plaż, interesujące nadmorskie miasteczka, rezerwaty przyrodnicze, stanowiska archeologiczne i mnóstwo dzikiej sardyńskiej przyrody. Najważniejsze miasteczka nadmorskie tego rejonu to Stintino ze słynną plażą La Pelosa, malownicze Castelsardo na wulkanicznym przylądku, Porto Torres, do którego przypływają promy z kontynentu, bardzo turystyczne Badesi w dolinie rzeki Coghinas, Isola Rossa z wciąż żywym klimatem dawnej wioski rybackiej. We wschodniej części tego odcinka wybrzeża ciągnie się słynące z pięknych plaż Costa Paradiso, czyli Rajskie Wybrzeże.
Nad Zatokę Asinara turyści z całego świata docierają dzięki lotniskom w Olbii oraz w Alghero, a także portom promowym w Porto Torres, Golfo Aranci oraz Olbii. Widokami z tego rejonu, które najczęściej ujrzycie w przewodnikach turystycznych są wielka skała w kształcie słonia Roccia dell’Elefante obok Castelsardo, nagie skaliste brzegi wyspy Asinara z biegającymi białymi osiołkami albinosami i oczywiście plaża La Pelosa z charakterystycznym śnieżnobiałym piaskowym pyłem i bardzo jasno szmaragdową wodą, pięknie odbijająca promienie słońca oraz majaczącymi w pobliżu ruinami hiszpańskiej wieży.
W głębi lądu ciekawe miejsca cierpliwie czekają na tych, którzy nie szukają tylko plażowej rozrywki. Są to miejsca pełne rdzennej sardyńskiej kultury, tchnące prehistorycznymi dziejami wyspy, oferujące smaki autentycznej lokalnej kuchni i świetnego wina.
Ta część Sardynii leży na terenie aż 4 różnych regionów historyczno-kulturalnych wyspy, są to Nurgia, Romangia, Anglona i Gallura, a każdy z nich to inne lokalne dania, przysmaki, wina i nalewki. Inne zwyczaje, stroje regionalne, święta i inne kulturalne „smaczki”. Dlatego, w zależności gdzie pojedziecie na kolację, możecie w agritusirmo czy trattoria zjeść coś zupełnie innego. Czekają was tu liczne przygody w kulinarym świecie. Kilka ciekawych dań z tych rejonów to np. malloreddus – ręcznie wyrabiane małe kopytka z sardyńskiej mąki semola z sosem i tartym serem owczym lub favata – zupa z bobu czy giocca minuda – danie ze ślimaków przyprawionych czosnkiem i papryczką.
Plaże w tym rejonie, jak niemal na całej Sardynii, otacza bogata śródziemnomorska roślinność. Linia brzegowa jest miejscami bardzo „kreatywna” i obfituje w małe piaszczyste zatoczki poprzedzielane skalnymi klifami lub małymi cyplami. Są tu także długie piaszczyste plaże, po których można godzinami spacerować. Jest wiele portów turystycznych i marin, kilka świetnie przygotowanych na przyjęcie turystów ośrodków wypoczynkowych i kurortów. Są centra sportów wodnych, wypożyczalnie rowerów, skuterów, świetne gospodarstwa agroturystyczne o doskonałe winnice z długą tradycją. Obszar sprzyja wycieczkom rowerowym, przejażdżkom na skuterze, uprawianiu windsurfingu i kitesurfingu, snorkelingu i nurkowaniu. Najsłynniejsze i najczęściej polecane plaże nad Zatoką Asinara to, prócz słynnej La Pelosa, Platamona, Baia delle Mimose, Poltu Binacu, Cala Rossa, Lu Bagnu, Spiaggia di Ampurias, Spiaggia Li Cossi…
Możecie spędzić tutaj wakacje w wygodnych i świetnie wyposażonych apartamentach blisko plaż, w rezydencjach z basenami np. w Badesi czy Isola Rossa, w eleganckich hotelach w wersji All inclusive lub w prywatnej willi zaraz przy plaży. Spędzając tutaj wakacje możecie wybrać się z nami na uszytą na miarę indywidualną wycieczkę w kameralnym gronie z polskim przewodnikiem, odwiedzić najciekawsze miejsca i spróbować lokalnej kuchni i win w regionie, a także pojechać na zwiedzanie całkiem bliskiego Szmaragdowego Wybrzeża Costa Smeralda czy popłynąć katamaranem lub jachtem w rejs po morzu.