Piszą o nas
Sardynia.. 24h / 7dni w tygodniu info@wakacjenasardynii.pl

Cabras

Włochy / Sardynia / Costa Verde

Cabras to nazwa i miejscowości i wielkiego stawu na północ od Oristano, w pobliżu sporej zatoki Golfo di Oristano. Staw i pobliskie mokradła mają powierzchnię prawie 2300 hektarów. To największe słodkowodne jezioro na Sardynii oraz jeden z najważniejszych obszarów podmokłych na wyspie i jeden z kilku najcenniejszych tego typu terenów przyrodniczych w całej Europie. Ponieważ słodkie wody są tutaj połączone z morzem siecią kanałów, powstało niezwykle interesujące środowisko dla fauny i flory. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w wodach znajduje się mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali. Jeśli słyszeliście o słynnej sardyńskiej bottarga, czyli lokalnym kawiorze wytwarzanym m.in. z ikry tuńczyka, to musicie wiedzieć, że najcenniejsza i najsmaczniejsza jest bottarga z cefala, a Cabras to główne źródło tego przysmaku. Smakosze właśnie ikrę z cefala z Cabras nazywają "kawiorem Morza Śródziemnego". Cabras i okolice to idealny cel wędrówek kulinarnych i enogastronomicznych. Ziemie na tym terenie są bardzo urodzajne i uprawia się tu mnóstwo warzyw i owoców, które spełniają wszelkie wymogi tak bardzo poszukiwanej obecnie żywności „bio”. W okolicy funkcjonuje wiele małych rodzinnych wytwórni oliwy z oliwek, piekarni lokalnego pieczywa, wytwórni ręcznie lepionego makaronu, domowych win i nalewek, marmolad oraz konserwowanych w różnego typu zalewach i sosach karczochów.

Samo miasteczko Cabras nie jest duże. Jest to dawna osada rybacka i leży nad brzegiem jeziora Cabras. W miejscowości warto odwiedzić kościół parafialny Chiesa di Santa Maria Assunta, w pobliżu którego stoją ruiny zamku Castello Mar’e Pontis oraz ciekawe muzeum Museo Civico Archeologico Giovanni Marongiu, w którym zgromadzono przede wszystkim obiekty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie sąsiedniego półwyspu Sinis. Są to eksponaty z fenickiego miasta Tharros oraz jeszcze starsze – z czasów cywilizacji nuragicznej. W Cabras możecie się posilić w świetnej restauracji Il Caminetto polecanej przez przewodnik Michelin. W pobliżu miasteczka, jak w wielu miejscach na wybrzeżu Sardynii, spotkamy jedną ze strażniczych wież nabrzeżnych – hiszpańską wieżę Torre di Su Pottu z roku 1577. Dookoła Cabras znajdziecie kilka ciekawych miejsc związanych z prehistorycznymi dziejami Sardynii, np. Villaggio Prenuragico di Cuccuru Is Arrius. Odkryto tam resztki osady z ok. 4200 r. przed naszą erą, a w nich m.in. figurki Matki Ziemi – bóstwa związanego z najstarszymi wierzeniami na naszej planecie. W latach 70 na okolicznych polach rolnicy znaleźli fragmenty gigantycznych figur – Giganti di Mont’e Prima. Finalnie odkopano tam figury lub fragmenty 30 ponad dwumetrowych figur z czasów fenickich. Można je dziś oglądać w muzeach w Cagliari i w Cabras. Wiąże się z nimi historia skandalu naukowego. Otóż przeleżały one ok. 30 lat, zapomniane, w magazynie muzeum w Cagliari i ujrzały światło dzienne dopiero dzięki artykułowi w gazecie.

Jeśli chodzi o plaże w okolicy Cabras, to warto odwiedzić główną plażę miasteczka Spiaggia Mari Ermi, a w sąsiednim Oristano długą piaszczystą i otoczona pięknymi palmami Spiaggia Torregrande oraz piękne, pełne sugestywnych, dzikich klimatów, plaże na półwyspie Sinis np. słynną kwarcową Spiaggia Is Arutas.

CO ROBIĆ?

Spędzając wakacje w tej okolicy możecie plażować na pięknych plażach, uprawiać sporty wodne, podziwiać unikatowe środowisko przyrodnicze na stawach i mokradłach, smakować wspaniałą lokalną kuchnię i jeździć na dalsze wycieczki po okolicy. To idealne tereny dla miłośników wędkowania i połowów. Można tutaj wziąć udział w wycieczce z serii pescatirusimo, czyli rejsu połączengo z wędkowaniem i połowem. W jego ramach można spróbować swoich sił zarówno na słonych, morskich wodach, jak i na słodkich wodach okolicznych jezior i stawów. Niezapomnianą wycieczką może być wypłynięcie na jezioro jedną z tylko tutaj spotykanych łodzi fassonis, uplecionych z sitowia. Możecie tutaj uprawiać birtchwatching, czyli obserwować ptactwo wodne w naturalnym środowisku. W okolicy możecie zobaczyć ostatnie już tradycyjne rybackie chaty zbudowane z drewna, traw i trzciny

Bardzo blisko Cabras leży półwysep Sinis Penisola Sinis, który jest wspaniałym miejscem dla miłośników przyrody, plażowania i historii antyku. To jeden z najdzikszych zakątków Sardynii, rezerwat przyrodniczy pełen rozległych stawów, mokradeł, zalewisk, a na jego wybrzeżach czekają na Was urocze, dzikie plaże, jak np. Spiaggia di Su Siccu, Spiaggia di Funtana Meiga, czy urokliwa Spiaggia di San Giovanni. Koniecznie trzeba tam odwiedzić choć na chwilę słynną kwarcowa Is Arutas. Na końcu półwyspu leży miłe miasteczko San Giovanni di Sinis, z jednym z najstarszych kościołów na Sardynii Chiesa di San Giovanni. Stoi tu także, jak w wielu innych miejscach na wybrzeżu Sardynii, strażnicza wieża z czasów hiszpańskich - Torre San Giovanni. Jednak najważniejszym i najsłynniejszym miejscem na półwyspie Sinis są majestatyczne ruiny fenickiego miasta Tharros. Wykopaliska położone są na końcu wąskiego cypla w bardzo malowniczym miejscu. Założyli je Fenicjanie w VIII wieku przed naszą erą, ale wiadomo już, że miasto powstało na o wiele starszych resztkach osady nuragicznej. Później kwitło nadal pod panowaniem rzymskim. Do dziś odkryto jedną trzecia tego fascynującego antycznego miasta. Możecie tam podziwiać smukłe wysokie korynckie kolumny, pozostałości po świątyniach, domach, grobowcach, systemie kanalizacyjnym i murach obronnych. Z powodu pirackich najazdów ok. IX wieku naszej ery mieszkańcy opuścili piękne Tharros i zamieszkali w Oristano i okolicy. Z najwyżej położonego punktu wykopalisk roztacza się fascynujący widok na kilkunastokilometrowy półwysep Sinis w kształcie półksiężyca, oblany turkusowym morzem. Świetnie widać stąd największy we Włoszech staw Cabras.

Jeśli Wasze wakacje na Sardynii spędzacie w tym rejonie, możecie wybrać się na bardzo męską wyprawę na motorze i pojechać np. niezwykle panoramiczną, pełna serpentyn trasą na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża i odwiedzić sliczną plażę Torre dei Corsari i inne zakątki Costa Verde – Zielonego Wybrzeża. Chętnie ułożymy Wam plan takiej trasy indywidualnie do terminu, czasu, pomożemy wynająć motor, a także w razie potrzeby przewodnika. Znajda się tu szerokie wygodne drogi dla większych i cięższych motorów, a także biegnące bezdrożami pasjonujące trasy na wyprawy enduro na motorach crossowych.

CO ZOBACZYĆ?

W Cabras i w okolicy nie sposób wyliczyć w kilku zdaniach wszystkich pięknych miejsc, wartych obejrzenia. Najważniejsze z nich to oczywiście stawy i mokradła Cabras, ale w okolicy ciekawych przyrodniczo i panoramicznie stawów i jezior jest mnóstwo, np. Stagno di Mistras, Stagno Santa Giusta czy Stagno Sale Porcus. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w zbajduje się wodach mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali.

Piękne widoki czekają na Was, jeśli wybierzecie się na przejażdżkę wzdłuż wybrzeża: czy to na południe, czy na północ. Można tu jechać godzinami przez kręte drogi wzdłuż wybrzeża i nie spotkać niemal nikogo. Znajdziecie po drodze piaszczyste plaże otoczone wysokimi wydmami, małe dzikie zatoczki, rezerwaty dziewiczej przyrody i rozległe odludne tereny. Jadąc na południe możecie odwiedzić tajemniczą plaże Cala Domestica, na którą wchodzi się przechodząc przez mały skalny tunel tzw. "skalne oko”.

Celem ciekawej wycieczki mogą być okoliczne winnice. W okolicach Oristano produkowane jest najsłynniejsze białe wino sardyńskie Vernaccia, a lokalna kuchnia potwierdza znane na całym świecie niezwykle zdrowe działanie kuchni sardyńskiej. Jedna z najciekawszych fest regionalnych w tej części Sardynii to organizowana właśnie w w Oristano Sa Sartiglia di Oristano. Jest to piękne barwne święto regionalne połączone z turniejem jeździeckim. Na terapeutyczny relaks możecie się wybrać do wciąż działających naturalnych rzymskich łaźni w Fordongianus, a po tradycyjny sardyński nóż do słynącego z ich produkcji miasteczka Arbus. Innym ciekawym miasteczkiem w głębi lądu jest San Leonardo di Siete Fuentes, czyli "miasteczko siedmiu źródeł”, oddalone o 50 km z Cabras. Zobaczycie tam śliczny kościółek z XII wieku oraz rozmieszczone wprost przy głównej drodze źródła z wodą o właściwościach leczniczych. W głębi lądu na wschód z Cabras czeka na turystów lubiących historię i przyrodę przyklejone do wysokiej skały tajemnicze zamczysko Castello di Medusa.

Podczas waszego urlopu na Sardynii na zachodnim wybrzeżu wyspy, możecie się wybrać do Su Nuraxi w Barumini. To jeden z 3 największych na Sardynii zespołów nuragicznych. Nuraghe to tajemnicze budowle w kształcie ściętego stożka z ok. 1500 – 400 r.p.n.e. Wzniesione zostały z wielkich bloków wulkanicznego bazaltu i budowane "na sucho", a więc bez zaprawy. Na wyspie znajduje się ok. 7000 nuragów, które rozsiane są po całej wyspie. Nuraghe w Barumini to najpiękniejszy i najpełniejszy przykład tej wyjątkowej formy architektury prehistorycznej. Znajduje się on 60 km na północ od Cagliari w prowincji Medio Campidano. W pobliżu obszaru archeologicznego stoi duże nowoczesne Centro Giovanni Lilliu. Jest to wielki obiekt wystawowy. W środku do obejrzenia i kupienia są lokalne rękodzieło, przewodniki i książki. Nadjeżdżając do Barrumini od strony Cagliari drogą 197 po drodze miniecie miejscowość Villamare z wieloma muralami na ścianach budynków.

CO ZJEŚĆ?

Najsłynniejsze danie z Cabras to Sa Mrecca. Jest to bardzo wiekowa tradycja kulinarna, o korzeniach fenickich. To namoczona uprzednio w słonej wodzie ryba cefal, owinięta w pewną specjalną, rosnącą na bagnach trawą. W okolicach wśród kilku doskonałych win, często poleca się wino Pontis, intensywne i lekkie jednocześnie, o lekko bursztynowym kolorze.

 

region
  • ręcznie lepiony makaron
  • Museo Civico Archeologico
  • restauracja Il Caminetto polecana przez przewodnik Michelin
  • fragmenty gigantycznych figur
  • łodzie fassonis uplecione z sitowia
  • największy we Włoszech staw Cabras

Miasta w tym regionie:

Oristano

Jeśli widzieliście zdjęcia z Oristano w przewodnikach turystycznych to najprawdopodobniej była tu pełna ruchu i pasji scena ubranego w biała koszulę, czerwona kamizelkę i białą maskę jeźdźca pędzącego na koniu ze szpadą w ręce. To fragment słynnego, organizowanego w Oristano od wielu wieków turnieju jeździeckiego i szumnego regionalnego święta Sa Sartiglia. To pełna uroczych, barwnych tradycji i zwyczajów impreza folklorystyczna, urządzana w czasie karnawału. Ceremonialnie wybierany najlepszy jeździec ma za zadanie w kulminacyjnym momencie uroczystości trafić w pełnym galopie szpadą w wisząca na drogą gwiazdę. Od celności i ilości trafień zależy, według lokalnych wierzeń i przekonań, urodzaj i powodzenie w Oristano.

Cabras

Cabras to nazwa i miejscowości i wielkiego stawu na północ od Oristano, w pobliżu sporej zatoki Golfo di Oristano. Staw i pobliskie mokradła mają powierzchnię prawie 2300 hektarów. To największe słodkowodne jezioro na Sardynii oraz jeden z najważniejszych obszarów podmokłych na wyspie i jeden z kilku najcenniejszych tego typu terenów przyrodniczych w całej Europie. Ponieważ słodkie wody są tutaj połączone z morzem siecią kanałów, powstało niezwykle interesujące środowisko dla fauny i flory. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w wodach znajduje się mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali. Jeśli słyszeliście o słynnej sardyńskiej bottarga, czyli lokalnym kawiorze wytwarzanym m.in. z ikry tuńczyka, to musicie wiedzieć, że najcenniejsza i najsmaczniejsza jest bottarga z cefala, a Cabras to główne źródło tego przysmaku. Smakosze właśnie ikrę z cefala z Cabras nazywają "kawiorem Morza Śródziemnego".

TORRE DI CORSARI, MARINA DI ARBUS, PISCINAS

Piękno dzikiej przyrody, cudowne nadmorskie wydmy, bajeczne dzikie i często puste plaże, turkusowo zielone morze, wspaniała kuchnia i wina, a także wesołe i pyszne święta regionalne - to wszytsko w wielkim skrócie czeka na turystów gotowych odkryć uroki tej części Sardynii. Na południe od długiej zatoki Golfo di Oristano nie spotkacie już, tak jak powyżej, wielu jezior i stawów. Wybrzeże w tym rejonie im dalej na południe, tym jest bardziej urozmaicone, urokliwe, ze smaczkiem rozległych dziewiczych wydm oraz majestatycznego morza, rozbijającego się o wysokie brzegi. W pobliżu plaż morze śródziemnomorskiej makii, dużo pięknie kwitnących krzewów i palm, co nadaje tym miejcom bardzo egzotyczne i śródziemnomorskie klimaty. Niewielu jest tu za to turystów. Tym, co najbardziej wyróżnia ten fragment wybrzeża spośród innych na Sardynii są cudowne, wysokie wydmy okalające wiele plaż i nietknięty przez cywilizację krajobraz.

Arborea

Morze, jeziora, dzika przyroda, wino, smaki lokalnej kuchni i konie – oto w wielkim skrócie wakacje w Arborea. Na Sardynii nietrudno znaleźć wioski i miasta, w których ludzie żyli już 3 tys. lat przed naszą erą, ale Arborea to bardzo młode miasto, w porównaniu z większością sardyńskich miejscowości. Założono je w 1930 roku, a zamieszkali w nim osadnicy z Włoch kontynentalnych. Plan miasta oparto na nowoczesnych zasadach organizowania zabudowań miejskich. Ma w związku z tym bardzo regularną budowę. Nazwa miasteczka upamiętnia jedną z najważniejszych postaci sardyńskiej historii – Eleonerę d’Arborea, symbol sardyńskich marzeń o niepodległości i własnym państwie. Stoją w nim eleganckie budynki secesyjne. Od głównego placu Piazza Maria Ausiliatrice odchodzą promieniście główne szerokie i osadzone drzewami ulice miasta, Leży nad zatoką Oristano - Golfo di Oristano. Jesteście więc tutaj i nad morzem i w pobliżu wielkich jezior i mokradeł słodkowodnych, a przy tym godzinę drogi autem od najwyższych gór Sardynii.

San Vero Milis

Miasteczko San Vero Milis leży na wschód od półwyspu Sinis, w prowincji Oristano, u podnóża górskiego łańcucha Montiferru. Miejscowość słynie przede wszystkim z wytwarzanych tutaj kunsztownych wyrobów z sitowia. Mieszka tutaj i przekazuje następnym pokoleniom tajniki tego rzemiosła artystka Maria Pinna, która wytwarza cudeńka z sitowia, trzciny, a także z łodyg zbóż. W miasteczku warto odwiedzić bardzo wiekowy, bo z roku 600 n.e. kościół św. Zofii - Chiesa di Santa Sofia.

 

partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner

Piszą o nas

 

National Geographic:

Czy wystarczy wyjechać na gorącą wyspę, by czuć się jak na wiecznych wakacjach? Opowiada Polka, która od 16 lat żyje na Sardynii

czytaj więcej

Cessanis

Wywróciła swoje życie do góry nogami i wyjechała z Polski na Sardynię

czytaj więcej

Wakacje-Sardynia Blog

W tym dziale bloga oddaję głos mojej wieloletniej przyjaciółce, Monice Szredel - naszej rodaczce mieszkającej od wielu lat na Sardynii. Miałam ogromna, i dla mnie niebywale egzotyczną, możliwość poznania z Moniką miejsc na Sardynii, które skromna blogerka może znać tylko ze słyszenia...

czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

PL +48 517 417 659
IT +393314126886

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Płatności zabezpieczają
przelewy

Formularz kontaktowy