5 powodów, by odwiedzić Sardynię poza sezonem

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Mam wymienić tylko 5 powodów? To będzie bardzo trudne, bo znam ich dziesiątki… Wiosna, jesień i zima to najpiękniejszy czas by się ta wyspą zachwycić, by posmakować jej kultury, kuchni i wziąć udział w niesamowicie interesujących wydarzeniach. Na Sardynii jest ciepło i przyjemnie się plażuje  praktycznie do połowy listopada, a zacząć można już pod koniec kwietnia. Miesiące poza  lipcem i sierpniem są ciepłe ale nie tak upalne, pozbawione tłumów turystów na plażach i w ciekawych miejscach. O wiele przyjemniej się wtedy i plażuje, uprawia sporty, zwiedza i ogląda  lokalne barwne festy, a także degustuje wspaniałą sardyńską kuchnie i doskonałe wina. Jeśli jest dla Was argumentem opinia fanatyczki tej wyspy – ja bardzo rzadko bywam na Sardynii w lipcu i sierpniu, natomiast bardzo często we wszystkie pozostałe miesiące. Także dla miłośników trekkingu, wspinaczki, nordic walking i innych sportów lądowych, najlepszy czas na Sardynie to wiosna i jesień – temperatury są wtedy idealne na uprawianie tych sportów a słońce i tak świeci codziennie…

Poniżej wymieniam kilka z dziesiątków ciekawych lokalnych wydarzeń kulturalnych, enogastronomicznych i folklorystycznych, dla których warto się na Sardynię wybrać właśnie poza sezonem:

– majowy Porto Cervo Wine Festiwal – piękna wiosenna winiarska impreza na szmaragdowym Wybrzeżu. Bywają na niej eksperci, znani sommelier, przedstawiciele najlepszych winnic, odbywają się degustacje, pokazy, spotkania z autorami i znawcami win, można spróbować także sardyńskiej kuchni, wziąć udział w masterclass ze światowej sławy szefami kuchni.

– jesienny Rally Costa Smeralda – bardzo znana i szanowana impreza, organizowana od roku 2978, piękny rajd szutrowy , który rusza zwykle z Olbii i biegnie przepięknymi terenami Szmaragdowego Wybrzeża, wspaniała okazja, by przy okazji wakacji w tym cudownym rejonie Sardynii  przyjrzeć się zmaganiom uczestników sławnego rajdu.

– majowa Festa di sant’Efisio w Cagliari – największe wydarzenie folklorystyczne w basenie morza Śródzeimnego, przybywaja, by je obejrzeć, turyści z całego świata. Ta huczna i ogromna parada jest organizowana w stolicy Sardynii od 1657 roku! W tych dniach zjeżdżają do Cagliari przedstawiciele niemal wszystkich sardyńskich miasteczek, wszyscy w strojach regionalnych, wielu na koniach oraz na udekorowanych, ciągniętych przez woły wozach, uczestników procesji jest ok. 5500!

– obchody Świat Wielkanocnych– w tym czasie na Sardynii toczy się mnóstwo bardzo interesujących wydarzeń, obchodów, fest, do najbardziej sugestywnych nalezą tzw. Misteri – odgrywane sceny z drogi krzyżowej i śmierci Jezusa. Bardzo ciekawe są uroczystości wielkanocne w Castelsardo, Cagliari, Alghero. Znana jest wielkanocna festa di Cristo Risorto w górskim miasteczku Oliena.

– pewnie już się domyślacie, że także w czasie karnawału Sardyńczycy świetnie się bawią. Wśród wielu hucznych wydarzeń, fest i karnawałowych sardyńskich parad warto wymienić karnawał w Bosa, pełen przedziwnych , wywodzących się z czasów pogańskich, zwyczajów. La Sartiglia w Oristano – piękna widowiskowa impreza połączona z wyścigiem jeździeckim w strojach regionalnych. W ukrytym wysoko w górach miasteczku Mamoiada w czasie karnawały możecie oglądać  mamuthones – przebierańców w grubych owczych skórach i groźnych maskach, kroczą oni przy dźwiękach sardyńskiej muzyki ciężkim krokiem podzwaniając wielkimi metalowymi dzwonkami. Całość robi niesamowite wrażenie, ma posmak bardzo starych, pogańskich zwyczajów i klimat surowego pasterskiego życia

– bardzo dużo dzieje się na Sardynii także jesienią – w sercu wyspy w dzikiej krainie Barbagia toczy się wtedy do wielu lat cykliczny objazdowy festiwal kulinarno-folklorystyczny „Autunno In Barbagia.  Inna ciekawa impreza objazdowa to Cortas Apertas czyli „otwarte podwórka”, jest to objazdowa impreza kulinarno-folklorystycznapełna gościnności i atmosfery włoskiej festy.

Właściwie mogłabym napisać osobny artykuł o każdym miesiącu na Sardynii pod katem lokalnych świąt, wydarzeń, imprez – jest tego naprawdę mnóstwo! Sardyńczycy uwielbią celebrować święta i ważne wydarzenia, tańczyć, ucztować i cieszyć się z nadchodzących pór roku, imienin patronów miasteczek, czasu zbiorów lokalnych produktów – po prostu CELEBROWAĆ CODZIENNE WSPÓLNE ŻYCIE – myślę, ze jest to jedna z ich tajemnych receptur na długie i zdrowe życie…

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony