Kajakiem na Sardynii

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Piszę ten artykuł kilka dni po pięknej wycieczce kajakowej, którą odbyłam nad zatoką Orosei, na wschodnim wybrzeżu Sardynii. Wypożyczyliśmy 2 osobowy kajak na 4 godziny, ale już po 30 minutach zabawy żałowałam, że nie wzięliśmy go na cały dzień. Wyruszyliśmy z plaży w Cala Gonone o 10 rano w słoneczny i bardzo ciepły październikowy poranek i popłynęliśmy leniwie wzdłuż brzegu na południe, w stronę niezwykle widokowych, wysokich klifów.  Utworzyły je najwyższe góry Sardynii, które tutaj postanowiły wykąpać się w sardyńskim morzu. Efekt powalający – tony białych i kremowych skał tworzące niedostępne ściany pełne grot lub skalne rumowiska, a między nimi ukryte małe, bajkowe plaże. Najsłynniejsze z tych podklifowych plaż to Cala Golorotze’, Cala Mariolu, Cala Luna, możecie dopłynąć do nich podczas rejsu po całej Golfo di Orosei- zatoce Orosei. Lub możecie dojść górskim szlakiem, do Cala Luna dacie radę dopłynąć kajakiem biorąc go na cały dzień i wyruszając z Cala Gonone. Po drodze miniecie fantastyczną grotę Bue Marino, można tam przycumować kajak i zwiedzić ją z przewodnikiem. My zatrzymaliśmy się kawałek za grotą, przy cudownej małej zatoczce. Zmieści się na niej najwyżej kilka osób. Tam zjedliśmy lunch, który zabraliśmy ze sobą, muszę przyznać, że  kolejny raz Sardynia „powaliła” mnie swoim pięknem i dzikością. Powrót tam na dłużej i całodniową wycieczkę kajakową z Cala Gonone zapisałam natychmiast na mojej  LIŚCIE MIEJSC DO ODWIEDZENIA NASTĘPNYM RAZEM. Oczywiście lista wciąż się wydłuża i żaden „ następny raz” nigdy nie wystarcza, w związku z czym wracam na Sardynię bez końca… Woda w tym rejonie to przyrodnicze dzieło sztuki – krystaliczny szmaragd, w pobliżu skalnych ścian przybierający ciemno turkusowy odcień. Kolory morskiej wody zmieniają się podczas rejsu jak w kalejdoskopie, w zależności od rodzaju dna.

Jeśli kochacie poznawać świat z wiosłem w ręku lub macie ochotę tylko na krótką kajakarską przygodę, Sardynia sprawdzi się doskonale. Możecie popływać leniwie po morzu w pobliżu jednej z najbliższych plaż, w rejonie pobytu. Możecie odbyć dłuższą wodną wędrówkę, poznając piękno dłuższego odcinka wybrzeża Sardynii. Oczywiście możecie pływać także po rzekach i jeziorach. Pasjonaci wioseł mogą na kajaku spłynąć jedną z sardyńskich rzek np. rzeką Cedrino w regionie Barbagia, w sercu wyspy, podziwiając po drodze dziką, nienaruszoną przyrodę i spotykając ptaki i inne zwierzęta. Na Sardynii nie brak również jezior i stawów po których możecie pływać na kajaku, np. Lago di Liscia , Lago di Gusana, Lago Omodeo, jeziora i stawy nad zatoką Orosei np. na Stagno di Cabras. Przy odpowiedniej organizacji, w czym chętnie pomożemy, można kajakową przygodę połączyć z sardyńską ucztą w agriturismo, z wizytą w jednym z ciekawych miasteczek w głębi lądu, ze zwiedzanie akwarium w Cala Gonone itp. Wycieczka z kajakiem w roli głównej może być wspaniałą wycieczką rodzinną. Może to być wycieczka kulinarna z krótką przejażdżką kajakiem, np po rzece Cedrino z kolacją w słynnej restauracji z gwiazdkę Michelin, która znajduje się w pobliżu. . Poniżej kilka konkretnych pomysłów na jednodniowe kajakowe wyprawy na Sardynii:

 • spływ kajakiem w  rejonie kanionu Su Gorropu , rzeką Rio Flumineddu, wycieczkę można połączyć z trekkingiem w kanionie. Na trasie spływu bytują górskie kozice, muflony, orły. Często widać wspinających się na skały na okolicznych stanowiskach wspinaczkowych. Jest możliwość dojechania w miejsce startu oraz powrotu jeepem przez panoramiczne bezdroża.
 • wycieczka kajakowa na rzece i jeziorze Cedrino, jezioro Cedrino to sztuczny zbiornik wodny, utworzony z zapory na rzece, aby ułatwić irygacje terenów miejscowości i powiatu Dorgali ,u podnóża Gór Gennargentu. Jezioro jest zasilane z najważniejszych źródeł krasowych, woda  jest czysta a środowisko wokół dzikie i pełne zwierząt i ptactwa. W czasie wycieczki warto zrobić przerwę na spacer przyrodniczy z elementami birtchwatchingu, trekking na łonie natury lub piknik. Po drodze możliwość wizyty w słynnym źródle Su Gologone.
 • spływ rzeką Rio Posada, piękna dzika rzeka w rejonie północno-wschodnim Sardynii, trasa biegnie przepięknymi terenami pełnymi gajów pomarańczowych i śródziemnomorskiej przyrody. Rzeka poniesie Was w kajaku wprost na cudowną dziką plażę!
 • wycieczka morska kajakiem nad zatoką Orosei,  tutaj w zależności skąd wyruszycie i ile macie czasu, możecie dopłynąć do różnych punktów – Cala Luna, Cala Goloritze’, Cala Biriolu, 2 główne punkty startów to Cala Gonone i Santa Maria Navarrese. Oszałamiające krajobrazy najwyższych gór Sardynii schodzących do morza w bardzo kreatywny sposób…
 • kajakowy wypad na Szmaragdowym Wybrzeżu,  tu możliwości jest wiele, popływacie pięknie kajakiem np w zatoce Golfo di Arzachena, biorąc  kajak np z Cannigione, możecie odwiedzic mała wysepkę Isolotto dei Fichi d\’India, kilka bajkowych plaż, np Spiaggia Barca Bruciata, Cala Ginepro, Cala Bitta.
 • wycieczka morska kajakiem w Alghero, tutaj możecie wypłynać np. z Porto Conte i wiosłując podziwiać klify cypla Capo Caccia. Lub wyruszyc z Punta Negra Beach i płynąć wzdłuż długich plaż ciągnących się aż do Starego Miasta w Alghero.
 • wycieczka morska kajakiem w rejonie Chia, możliwośc podziwiania bajecznych plaż i przepłynięcia pod widokowymi klifami na cyplach Capo Malfatano i Capo Spartivento. 

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony