Raj dla dwóch kółek

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Sardyńska wyspa to wbrew pozorom nie tylko niekończące się pasmo pięknych plaż z krystalicznie czystą wodą. To także zakręcona w serpentyny wstęga dróg z nieziemsko panoramicznymi widokami, które mogą przyprawić o zawrót głowy. To również bogactwo przepięknych miast i gospodarstw, pełnych dobrego jedzenia i unikalnego wina, a otoczonych zróżnicowaną, dziką przyrodą. Nieprzypadkowo bywa nazywana kontynentem w miniaturze. Można znaleźć tu wszystko, czego potrzeba – góry, miasta kryjące różne tajemnice oraz morze, którego wody mają prawdziwie szmaragdowy odcień. Dzięki temu Sardynia jest idealną propozycją dla wszystkich, którzy planują prawdziwą motocyklową przygodę.

Wśród wielu atutów tej włoskiej wyspy z pewnością należy wymienić mnogość panoramicznych tras, na których można nacieszyć oczy naturalnymi sardyńskimi krajobrazami. Do nich zalicza się na przykład położona na zachodzie wyspy trasa, wiodąca wzdłuż Koralowego Wybrzeża. Rozciąga się ona między dwoma urokliwymi miejscowościami – Bosa i Alghero i oznaczona jest jako SP49. Każdy kolejny zakręt tej trasy odkrywa nowe pejzaże. Śródziemnomorska roślinność, klify przypominające gdzieniegdzie baldachimy zawieszone nad taflą wody, dziwaczne formacje skalne z trachitu, a także cień przelatującego sępa płowego – rzadkiego gatunku ptaków, który ma w tej okolicy swoje gniazda, to jedynie fragment tego, co można podziwiać jadąc tą drogą. Zanim jednak wjedziecie do Bosa warto zatrzymać się na chwilę to przed miastem i spojrzeć na jego barwną panoramę. Domy Bosy mienią się różnymi kolorami niczym wyjęte z baśniowego świata. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić także tzw. nuragi, czyli ruiny zabudowań cywilizacji nuragijskiej pochodzące z okresu między 1500 a 500 rokiem p.n.e. Do takich zabytków starożytnej architektury należy na przykład nurag Santa Barbara w Macomer. Rożne nietypowe twory matki natury można oglądać także jadąc wzdłuż Zatoki Asinara. Znajduje się tu m.in. Roccia del’Elefante, czyli słynna skała o kształcie przypominającym słonia. Widoki z tamtejszych wysokich klifów mogą z zachwytu odebrać na chwilę oddech.

Inną trasą, którą warto wybrać się w podróż motocyklem jest Strada di Mulavera, która obejmuje drogi SP17 i SP18. Prowadzi ona ze stolicy Sardynii – Cagliari, leżącego nad zatoką zwaną czasem Zatoką Aniołów, do miejscowości Mulavera. Jej przebieg wytyczony jest pośród licznych granitowych wzgórz i skał, a na jej drodze leży m.in. śliczne miasteczko Villasimus. Inną panoramiczną trasą, którą podróż można rozpocząć w Cagliari jest fragment drogi SS 125, zwanej Orientale Sarda. Ta Strada Statale prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża, jednakże jej najlepszy odcinek wiedzie przez góry. U ich stóp, w miejscowości Urzulei polecamy zatrzymać się na typowo sardyński obiad. Przecinając góry mija się pobliski kanion Su Gorropu, który jest najgłębszym wąwozem w Europie. Sardyńskie trasy to wbrew obiegowej opinii nie tylko widok na bezkresne morze i piaszczyste plaże. To także kilometry szos wijących się w głębi lądu – w samym sercu Sardynii, jakim jest Barbagia. To kraina, w której życie zachowało najwięcej pierwotnego charakteru i toczy się niezmienionym rytmem od wielu pokoleń. Tutejsza kuchnia obfituje w liczne tradycyjne potrawy, a miejscowi kucharze, którzy wielokrotnie profesji uczyli się od swoich dziadków, podają swoim gościom na obiad pieczone prosię. Do kolacji – po przejechanej trasie – koniecznie trzeba skosztować nalewki z mirtu – popularnej na Sardynii rośliny.

Będąc w Sardynii nie można również nie odwiedzić Costa Smeralda – Szmaragdowego Wybrzeża, które jest nie tylko najbardziej rozpoznawalnym punktem wyspy, ale także synonimem wygody i luksusu. To tutaj każdego roku wypoczywają najznakomitsi goście ze świata biznesu, mediów i kultury. W portach zacumowane stoją rzędy luksusowych jachtów niezaprzeczalnie świadcząc o majętności swoich właścicieli. Ciekawostką jest, że wśród tutejszych willi swoją posiadłość ma także rodzina Kulczyków. W tym rejonie – jak praktycznie wszędzie na Sardynii – warto odwiedzić miejscowe winnice, aby poznać wyjątkowy smak i charakterystyczne cechy lokalnego wina, w tym najbardziej słynne białe Vermentino. Niektórzy z lokalnych producentów mogą poszczycić się winami o klasy DOCG, a więc najwyższym obowiązującym we Włoszech oznaczeniem. Gwarantuje ono jakość oraz pochodzenie wina.

Piękne widoki, niewielkie natężenie ruchu, kumulacja gór i morza obok siebie, śródziemnomorska makia oraz wiele ciekawych miejsc sprawia, że Sardynia kryje w sobie wszystko, czego potrzeba, aby cieszyć się jazdą motocyklem. Wszystkiego dopełnia świetna lokalna kuchnia, którą można rozkoszować się po skończonej trasie lub między przejazdami.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony