Rozpocząć nowe życie na Sardynii - jedno z najlepszych miejsc

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Rozpocząć nowe życie na magicznej Sardynii, ale gdzie zamieszkać? Zdradzamy Ci jedno z najlepszych miejsc!

Decyzja podjęta, chcecie przenieść się na Sardynię, spędzić resztę życia w cudownej słonecznej aurze. Otoczeni nienaruszoną przyrodą, czystym powietrzem, zdrowym jedzeniem i niepowtarzalną aurą sardyńskiegho slow life. Przed Wami najważniejsza decyzja – którą z wielu ciekawych miejscowości na wyspie wybrać na miejsce pobytu, gdzie szukać wymarzonego domu lub apartamentu? Większośc z Was widzi się na werandzie domku blisko morza, jednak rzadko są to miejsca zapewniające komfort mieszkania przez cały rok. Zimowe miesiące oznaczają często w tym przypadku izolacje od lokalnej społeczności, natomiast w czasie sezonu grozi Wam towarzystwo tłumów i turystyczny zgiełk. Poza tym zakup nieruchomości pieszo do plaży wymaga sporego budżetu, także codzienne życie w nadmorskich kurortach bywa droższe.

Na Sardynii zamieszkało w ostatnich kilku dziesięcioleciach wielu cudzoziemców. Większośc z nich wybrała jako miejsce do życia lub inwestycji klimatyczne miasteczka oddalone od morza na tyle, by w mniej niż godzinę znaleźć się na pięknej plaży, gdy tylko przyjdzie na to ochota, a zapewniające przez cały rok wygody cywilizacji, towarzystwo ludzi i wszelkie usługi dnia codziennego. O jednym z takich klimatycznych miasteczek chcemy Wam opowiedzieć.

Miasteczko Chiaramonti w prowincji Sassari na północy Sardynii, czy słyszeliście o nim? Słyszało o nim wiele osób, które marzą o przeniesienie się na Sardynię lub o zainwestowaniu na wyspie. W najbliższych latach będzie o nim słychać jeszcze więcej, bowiem powstaje tam niezwykle ciekawa społeczność. Jesli wybierzecie sie do uroczego, tętniącego historią Chiaramonti, podczas spaceru uliczkami starówki na pewno usłyszycie kilka konkretnych cudzoziemskich języków. Otóż w ciągu kilku ostatnich lat wielu Belgów, Holendrów, Niemców i Anglików kupiło tutaj kamieniczki, apartamenty i domy na obrzeżach miasteczka Chiaramonti staje się wielonarodowościową miejscowoscią, tworząc bardzo ciekawą przestrzeń społeczną i atrakcyjne miejsce do życia. Mieszkają tu rentierzy i emeryci, jak i osoby pracujące zdalnie, powstaje więc także rynek zbytu na produkty i usługi. Jeśli marzycie o stworzeniu sklepu z dobrymi winami, restauracji, butikowego hoteliku, Chiaramonti daje duże szanse na sukces przedsięwzięcia. Oczywiście nie zabraknie Wam tutaj sardyńskiej atmosfery i kolorytu lokalnego, mieszka tu wciąż wielu miejscowych. Niektórzy z nich to osoby przedsiębiorcze, remontują klimatyczne budynki w miasteczku, czekają więc tutaj na chętnych gotowe do zamieszkania, komfortowe i gustownie urządzone apartamenty i domy. Część z nich ma tarasy i ogródki oraz fantastyczny widok na ruiny średniowiecznego zamku Castello dei Doria górującego nad miasteczkiem.

W lokalnym dialekcie nazwa miejscowości brzmi “Zaramonte” i oznacza  “na wzgórzu z piękną panoramą”. Tak właśnie jest, tutaj nie braknie Wam oszałamiających widoków na zawsze zieloną okolicę, wzgórza pokryte śródziemnomorską makią, lasy dębów korkowych czy gaje oliwne. W 40 minut autem dojedziecie z Chiaramonti do cudownych plaż w Valledoria. Czekają tam na Was długie, szerokie plaże wypełnione drobnym jak mąka białym piaskiem i krystaliczna szmaragdowa woda. Podobna odległość dzieli miasteczko od urzekającego nadmorskiego Castelsardo. Okolica zapewnia nieopisanie piękne zachody słońca. Dookoła miejscowości są przepiękne trasy spacerowe, szlaki trekkingowe.

Kwadrans jazdy autem dzieli Was od jednego z najsłynniejszych sardyńskich kościołów – Santa Trinita’ di Saccargia, pół godziny od stolicy regionu, Sassari, oferującego pełną infrastrukturę i usługi dużego miasta. Nie myślcie, że będziecie się nudzić w Chiaramonti, lokalne stowarzyszenie dbające o zachowanie tradycji i zwyczajów prężnie działa. W miasteczku w ciągu roku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, gastronomicznych i religijnych. W mającym ok. 1200 mieszkańców Chiaramonte działa grupa lokalnych pasjonatów tradycyjnego sardyńskiego tańca, tzw. ballo sardo, działają w stowarzyszeniu Gruppo Folk Santu Mateu Tzaramonte. Miasteczko posiada także własny tradycyjny strój regionalny, mieszkańców ubranych w te piękne kostiumy zobaczycie w czasie świąt i festynów, na przykład podczas święta religijnego Festa di Sanrta Giusta w ostatnia niedzielę maja. 24 maja odbywa się w miasteczku sugestywna tradycja Sos fogos di Santu Juanne związana z ogniem. W lipcu mieszkańcy wspaniale się bawią podczas Sagra della Ricotta czyli Święta Ricotty. Innym festynem kulinarnym jest lipcowa Sagra Dell Agnello – święto z degustacją jagnięciny. We wrześniu odbywa się niezwykle ciekawe i organizowane wyłącznie przez młode dziewczęta tradycyjne święto Santa Maria de Aidos.

Także we wrześniu możecie w Chiaramonti podziwiać barwną paradę wielu różnych strojów regionalnych podczas imprezy Costumes e Costumanzias. Nie wymieniliśmy wszystkich lokalnych wydarzeń, jest tego dużo więcej. To niepowtarzalne i wzbogacające doświadczenie móc stać się członkiem takiej społeczności, obserwować na codzień, jak Sardyńczycy szanują swoje tradycję i świetnie się przy tym bawią. Położenie miasteczka Chiaramonti między dwoma głównymi centrami miejskimi północy, czyli Sassari a Olbią to duża zaleta. Godzina autem z lotniska w Olbii oraz 50 minut na lotnisko w Alghero, bliskość portów promowych w Olbii i Porto Torres, wszystko to sprawia, że na wiele sposobów Wy i Wasi bliscy i przyjaciele będziecie mogli dotrzeć do Chiaramonti drogą lotniczą i morską.

Oczywiście na Sardynii jest wiele innych interesujących miejscowości, także otwartych na nowych mieszkańców spoza wyspy. Warto wspomnieć o Sadali położonym bardziej niż Chiaramonte, w głębi wyspy. Miejscowość słynie z wielu źródeł, jest tutaj urocza historyczna starówka, przez miasteczko biegnie trasa słynnego zabytkowego pociągu Trenino Verde czyli Zielonej Ciuchci. Sadali leży na terenie słynnej historycznej krainy Barbagia, to tereny uznawane za najbardziej autentyczne kulturowo, z najbardziej rdzennym folklorem i tradycjami oraz niesamowitą lokalną kuchnią. Równie ciekawym miejscem na zamieszkanie na stałe na wyspie jest Aggius, autentyczna zabytkowa osada wpisana na listę UNESCO. Słynie między innymi z oryginalnych tkanin i dywanów, leży na północy Sardynii w regionie Gallura, 30 minut autem do pięknych plaż w Isola Rossa i Badesi. Także tutaj mieszkańcy kultywują stare tradycje, niezwykle interesujące i sugestywne obchody zobaczycie w Aggius w czasie Wielkanocy. Urzekną Was tradycyjne domy stawiane z lokalnego granitu. Dużą zaletą może być bliskość Szmaragdowego Wybrzeża oraz fantastycznych dzikich plaż Costa Paradiso.

Zapraszamy na wizytę w Chiaramonti i innych klimatycznych sardyńskich miasteczkach. Z przyjemnością i profesjonalnym podejściem zorganizujemy dla Was wstępną wizytę, pokażemy okolicę, odwiedzimy domy i apartamenty na sprzedaż. Zapewniamy pełną polskojęzyczną asystę przy poszukiwaniu i zakupie nieruchomości na Sardynii.

W celu otrzymania szczegółowych informacji prosimy wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.

+48 517 417 659, info@wakacjenasardynii.pl

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony