Sardyńskie plaże

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Wczoraj po raz kolejny rodacy zapytali mnie w mailu – „Alicjo, gdzie na Sardynii są najpiękniejsze plaże?” – i po raz kolejny nie odpowiedziałam na to pytanie. BO OBIEKTYWNA ODPOWIEDŹ NIE ISTNIEJE. Oczywiście, gospodyni tej strony – Monika, wciąż od lat zachwyca się plażami na Szmaragdowym Wybrzeżu, Sardyńczyk z Cagliari powie, że najpiękniejsza jest 11 kilometrowa plaża Poetto z górującym nad nim Czarcim Siodłem , moja przyjaciółka Susanna mieszkająca od 20 lat na wysepce La Maddalena uważa, że żadne inne plaże nie umywają się do tych na Archipelagu, a polska ekspertka od sardyńskiego kitesurfingu Ewa z Porto Botte na południowym zachodzie, za najcudowniejsze uważa plaże w tamtym rejonie.

WYCIECZKA NA PLAŻĘ

Ja natomiast, po odwiedzeniu ponad stu plaż na całej wyspie i w różnych porach roku, uważam, że SARDYNIA JEST WYSPĄ SKARBÓW, JEŚLI CHODZI O PLAŻE!!! Wielokrotnie wchodziłam na plaże w różnych rejonach Sardynii i na chwilę pozostawałam „oniemiała z zachwytu”. Podkreślają to także nasi rodacy po powrocie z Sardynii. Piszą, że tym, co jako pierwsze ich zachwyciło jest szmaragd i krystaliczność wody w morzu, naturalne, pełne niezaburzonej przez człowieka przyrody, otoczenie plaż. Opisuja w swoich relacjach z wakacji sugestywne, fantastyczne skałki strzegące niemal każdej plażowej zatoczki, widoki, jakie często można podziwiać plażując na Sardynii – a to wyłaniająca się w pobliżu z morskiej toni mniejsza wyspa czy skałki, a to flamingi bytujące na stawie za plażą, a to eukaliptusowy lasek i zarośla opuncji figowych na tyłach plaży. Jakby tego było mało, i pod wodą widoki nie zawodzą – maska i rurka to obowiązkowy ekwipunek sardyńskiego plażowicza.

HOTELE I APARTAMENTY PRZY PLAŻY

To, co mnie urzeka na mojej ukochanej wyspie w pobliżu wybrzeża, to brak wielkich, szpecących krajobraz turystycznych molochów, o które nie trudno np. w Hiszpanii czy Grecji. Na Sardynii budynki przy plażach nie mogą przekraczać określonej ( zwykle to 2 piętra) wysokości, jest kilka wyjątków w tym zakresie i są to zwykle hotele zbudowane wiele lat temu, jest ich jednak naprawdę nie wiele i linią architektoniczną wkomponowują się zgrabnie w otoczenie. Wszędzie indziej zobaczycie przy plażach najwyżej małe domki, niskie, bajkowe wille, budynki często giną w otaczającej je przyrodzie, toną w kwiatach i śródziemnomorskiej makii. Po wakacjach na Chorwacji zachwyci Was z kolei piaszczyste w 99% przypadków zejście do morza. Sardyńskie plaże są niemal wszytskie bardzo przyjazne dla młodszych plażowiczów! 

JACHTY ZABIORĄ CIĘ NA PLAŻĘ

Na Sardynii znajdą coś dla siebie miłośnicy długich, szerokich, piaszczystych plaż (La Cinta, Poetto, Li Junchi, Lido di Alghero…) i ci, którzy kochają małe urokliwe zatoczki, tzw „cala” (Costa Corallina, Coticcio, plaże w Villasimius, w Chia…) Takich plaż jest najwięcej, poprzedzielane skalnymi cypelkami, ścianami, ogromnymi głazami, z piaszczystym zejściem do morza i płytkim dnem są idealnymi „miejscówkami” na całodniowe  plażowanie dla 2-3 rodzin. Zajmujesz z przyjaciółmi taka plażyczkę rano i macie  prywatną plażę na cały dzień 🙂 Często między skałkami jest ścieżka prowadząca na sąsiednią plażę , można się w  ciągu dnia wybierać na bliższe i dalsze wędrówki, znaleźć być może plażę na kolejny dzień wakacji. Często znalezienie takiej małej dzikiej zatoczki, nieco oddalonej od tych głównych, na którą trzeba dojść pieszo, zapewnia nam pustą plaże nawet w szczycie sezonu Znajdziecie na Sardynii plaże pod klifami, dostępne tylko od strony morza lub przez trekking w górach ( Cala Mariolu, Cala Goloritze, Cala Luna…), a także eleganckie plaże z modnymi lokalami, pełnymi gwaru deptakami i nierzadko z zapachem luksusu (np. plaże na Szmaragdowym Wybrzeżu). Sardynia nie zawiedzie również surferów (Porto Pollo, Poetto, Porto Botte…). Ciekawostką jest także fakt, że na Sardynii znajdziecie także plaże z wykopaliskami z czasów fenickich czy rzymskich, np plaża Nora w Pula.

Podsumowując – powiedz mi, jaka jest Twoja wymarzona plaża, a powiem Ci, że znajdziesz ją na Sardynii 🙂 

Moje ulubione plaże na mojej ukochanej wyspie? No cóż, na to pytanie, nie wymagające obiektywizmu, mogę odpowiedzieć – mam kilka ukochanych plaż w każdej części Sardynii i jestem pewna, że znajdę jeszcze wiele nowych. Moje ulubione sardyńskie plaże są odległe od przejezdnych dróg i nagradzają tych, którzy podejmą trud dotarcia do nich ciszą, poczuciem przebywania na bezludnej wyspie, czasem prywatnością nawet w szczycie sezonu – Spiaggia del Dottore  , plaże w rezerwacie Biderosa, dzika skalista plażyczka z prywatnym zacienionym pokoikiem, drewnianym stołem i ławkami przy Capo Comino, mały skalny pokoik na jeden parasol, z piaszczystym zejściem do morza – Spiaggia dei Morti w Chia, przedziwna i magiczna Cala Domestica, na którą wchodzi się przez „skalne oko”, Cala Mariolu, na którą szłam przez góry 4 godziny i jeszcze kilka innych – tęsknię za nimi w zimowe wieczory w Polsce…

poniżej od lewej – plaża Teuredda na południu, jedna z plaż w Valle della Luna na północy oraz autorka bloga na plaży Berchida na północnym wschodzie wyspy.

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony