+48 517 417 659 Skontaktuj się

Sardynia - kraina bajecznych plaż

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

Sardynia - kraina bajecznych plaż

Od 10 lat podróżuję po Sardynii, wracam tam kilka razy w roku. Po odwiedzeniu ok. 300 plaż na całej wyspie i w różnych porach roku, uważam, że Sardynia jest wyspą skarbów, jeśli chodzi o plaże! Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że nigdzie w Europie nie znajdziecie tylu cudownych i różnorodnych plaż tak blisko siebie. Kluczowa jest tu wspomniana różnorodność. Bowiem plaża, która jest wymarzona dla Ciebie, nie musi taka być dla kogoś innego. Na Sardynii każdy znajdzie swoje idealne miejse. Przygotowałam dla Was przegląd sardyńskich plaż pod kątem różnych walorów turystycznych i przyrodniczych, ułatwi to wybór Waszej wymarzonej plaży.


KRYSTALICZNA WODA, BAJECZNE KOLORY

Wielokrotnie wchodziłam na plaże w różnych rejonach Sardynii i na chwilę pozostawałam „oniemiała z zachwytu”. Podkreślają to także polscy turyści po powrocie z Sardynii. Piszą, że tym, co jako pierwsze ich zachwyciło jest szmaragd i krystaliczność wody w morzu. Kolory morza bywają przeróżne, od niemal białego błękitu, przez szmaragd, turkus, zieleń do granatu. Morze zmienia kolor w zależności od pory dnia i pogody. Jeśli szukacie czystego, karaibskiego szmaragdu, znajdziecie go w wielu rejonach wyspy, ale szczególny odcień ma na słynnym, właśnie z tego powodu Szmaragdowym Wybrzeżu

DŁUGIE PIASZCZYSTE PLAŻE Z BARAMI I LEŻAKAMI

Poszukiwane przez rodziny z dziećmi i osoby starsze oraz miłośników długich spacerów boso brzegiem morza. Takich plaż jest wiele na Sardynii np. 11 kilometrowa plaża Poetto w Cagliari na południu,  Spiaggia Liscia Ruja na Szmaragdowym Wybrzeżu, cudowna La Cinta w San Teodoro na północnym wschodzie. Długa i szeroka Badesi na północnym wybrzeżu, Spiaggia Simius oraz Spiaggia Costa Rei na południowym wschodzie czy Lido di Alghero na północnym zachodzie. Przy tych dużych plażach znajdziecie bardzo często wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków, SUP, małe molo z motorówkami, a także szkółki surfingowe. Na tych kurortowych plażach możecie zjeść lub spędzić pełen rozrywek wieczór w modnych klubach i lokalach, służymy tutaj radą i pomocą.

ZATOCZKI ZAMKNIĘTE SKAŁKAMI

Te kocham najbardziej i takich znajdziecie na Sardynii setki! Mają różną długość, wypełnione drobnym, jasnym piaskiem i zwykle zamkniete z obu krańców skalnym cyplem lub skałami. Na tyłach plaży prawie nigdy nie ma budynków, to rajskie miejsca na spokojne plażowanie w otoczeniu dzikiej przyrody. Na wielu z tych plaż zejście do wody jest łagodne, a dno płytkie, są więc idealne na plażowanie z maluchami. Coraz częściej także w tych mniejszych plażowych zatokach pojawiają się bary, zwykle bardzo ładne i wpisujące się w krajobraz. Dla wielu polskich rodzin, które wcześniej kochały Chorwację, bardzo miłą odmianąjest to, że na Sardynii na jednej plaży mają i łagodne piaszczyste dno i skałki, przy których można uprawiać snorkeling. Mogłabym podać tutaj ponad 100 takich plaż z różnych rejonów sardynii, jednak artykuł byłby zbyt długi, wymieniam po kilka z każdego rejonu wyspy: na północnym wschodzie Spiaggia Bianca, Spiaggia del Principe, Cala Sabina, zatoczki na cyplu Capo Ceraso. Na południu Spiaggia Su Giudeu, Cala del Morto w Chia. Na południowym Wschodzie Cala Sinzias, Cala di Porto Giunco, Spiaggia Porto Luna. Na południowym zachodzie dzikie zatoczki bez nazw w Porto Pino, macie tam ciąg kilkudziesięciu małych “plażowych pokoików”, są bajeczne! Na zachodzie Cala S’Abba Drucche, Spiaggia Sa Mesa Longa. W rejonie Alghero Spiaggia Mariposa, Spiaggia di Porticciolo, Spiaggia Le Bombarde. Na północy Spiaggia di Ampurias, Spiaggia La Ciaccia, Spiaggia Li Cossi. Na wschodzie Cala Sa Figu, Spiaggia Foxi Manna, Su Srboni Beach. Fantastyczne połączenie płytkiego piaszczystego dna z rozrzuconymi finezyjnie skałkami oraz uroczą panoramą z hiszpańską wieżą w tle znajdziecie na słynnej plaży La Pelosa w Stintino, na północnym zachodzie.

PLAŻE “RAJ DLA DZIECI”

Bardzo poszukiwane przez rodziny z młodszymi dziećmi. Sardynia nie zawiedzie. Wiele sardyńskich plaż ma łagodne zejście do wody i płytkie dno na dużej odległości od brzegu. Ich lokalizacja powoduje osłonięcie od wiatru. Czasem wyższe skalne zbocza na tyłach lub po bokach zapewniają dodatkowy cień, tak ważny w najgorętszych godzinach dnia. Parkingi blisko brzegu plaży, bar i toalety, często drewniane pomosty/chodniki ułatwiające podjazd wózkom. Czyli wszystko, czego szukają na plaży najmłodsi turyści i ich rodzice. Polecam im m in plażę Porto istana na północnym wschodzie oraz niesamowicie piękną, z widokiem na wyspę-górę, plażę Cala Brandinchi, opisaną w artykule o najpiękniejszych sardyńskich plażach. Zadowoli ich także Putzu Idu na półwyspie Sinis, La Prima Spiaggia w Porto Pino na południowym zachodzie, plaża margine Rosso na południu w Quartu oraz Baia delle Mimose w Badesi. Rodzinom z małymi dziećmi spodoba się na plaży Maria Pia w Alghero, na plaży Campus w Villasimius, na plaży Sciumara w Palau.

SKALISTE, TOTALNIE DZIKIE

Nie każdy szuka piaszczystej plaży, niektórych zachwycają zatoczki wypełnione rzuconymi przez naturę skałami, ze wspaniałymi widokami pod wodą. Na Sardynii są takich setki. Niesamowicie powykręcana linia brzegowa wyspy ma długość ok. 1900 km i tworzą ją naprzemiennie odcinki piasku i skał. Dlatego tak łatwo znaleźć różne plaże obok siebie. Jeśli znudzi Wam się piasek pod stopami i zapragniecie bardziej dzikiego miejsca do kąpieli, na pewno będzie w najbliższej okolicy. Wielkim plusem takich plaż jest to, że zastaniecie je puste nawet w szczycie sezonu. Kilka moich ukochanych skalistych zatoczek to Cala Sirena w rejonie Villasimius, Spiaggia di Porto Santoru oraz Scoglio Su Brecconi na wschodnim wybrzeżu, skalne zatoczki z obłędnymi zachodami słońca na Costa Paradiso na północy. Szczególnym miejscem ze schodzącymi do morza skałami i niezwykłym krajobrazem jest Valle di Luna – Księżycowa Kraina na północnym wschodzie wyspy, na cyplu Capo Testa.

UKRYTE POD KLIFAMI, NIEDOSTĘPNE AUTEM

To naprawdę fantastyczne miejsca i musicie je zobaczyć! Najwięcej takich plaż jest nad zatoką Golfo di Orosei na wschodnim wybrzeżu. Niejednokrotnie wygrywają międzynarodowe konkursy piękności. To właśnie je zobaczycie w pierwszych wynikach, przeglądając w sieci zdjęcia sardyńskich plaż – Cala Mariolu, Cala Luna, Cala Biriolu i najsłynniejsza Cala Goloritze’, będąca na liście UNESCO. Do tych obłędnie pięknych plaż nie dojedziecie autem. Możecie popłynąć do nich podczas niezapomnianego rejsu po zatoce, np. szybką motorówką z doświadczonym skiperem. Na takim całodniowym rejsie odwiedzicie kilka różnych plaż, możecie także skorzystac z taxi boat i spędzić cały dzień na jednej plaży oraz odwiedzić morska grotę. Jeśli jesteście pasjonatami trekkingu, zapraszamy na pieszą wyprawę na słynną Cala Goloritze’, to niezapomniana przygoda. Te niedostępne, a przez to jeszcze piękniejsze plaże w Zatoce Orosei porażają swoja urodą, znajdziecie na nich ogromne białe skały rzucone siłami natury do morza. Wypełniają je wyślizgane przez morze śnieżnobiałe kamyczki, na tyłach wznoszą się majestatyczne zbocza gór, a morze ma niepowtarzalny szmaragdowo turkusowy odcień.

PLAŻE Z NIESPODZIANKAMI

Sardyńskie plaże bywają bardzo ciekawe i potrafią zapewnić wiele przygód. Nie myślcie, że plaże na Sardynii to tylko miejsce do plażowania, Sardynia zaskoczy Was swoją kreatywnością! Na wielu plażach spotkacie fantastyczne widoki, np. na hiszpańskie wieże, których ponad setka jest rozstawiona wzdłuż wybrzeży wyspy. Taka wieża to ciekawy cel spaceru podczas plażowania, stoją zwykle na cyplu, wzniesieniu i prowadzi do nich ścieżka wśród śródziemnomorskiej makii. Takich strzeżonych przez zabytkowe wieże plaż jest bardzo dużo, wymienię tylko kilka. Plaże w Torre di Bari na wschodzie, w Torre del Pozzo na północnym zachodzie, plaże pod cyplem Capo Mannu na półwyspie Sinis. Inne plaże strzeżone przez nadbrzeżne wieże to Spiaggia del Porticciolo koło Alghero, Cala Regina na południowym wschodzie czy Cala Domestica na zachodzie. Plażując w Porto Alabe na zachodnim wybrzeżu możecie powędrować 2 km ścieżką na klifie do super dzikich plaż pod wieżą Columbargia.

Na tyłach sardyńskich plaż spotkacie wydmy (plaża Is Arenas Biancas w Teulada, Piscinas na Costa Verde), piniowe i eukaliptusowe zagajniki, np. Spiaggia di Berchida na północnym wschodzie, dzikie plaże w Masua. Na tyłach plaż często są stawy, na których możecie obserwować flamingi, np. plaże w Chia, plaże w San Teodoro czy plaże na półwyspie Sinis. Na wielu plażach w pobliżu brzegu wystają z morza małe wysepki czy skały, dopłynięcie do nich wpław czy na materacu może być fajna przygodą. Spotkacie takie “przyplażowe wyspy skarbów”, np. na plaży Li Cuncheddi na cyplu Capo Ceraso, przy plaży Sa Mesa Longa na półwyspie Sinis, przy plaży La Conia w Cannigione na Costa Smeralda.
Przy plażach w rejonie Iglesias stoją klimatyczne pozostałości starych kopalń minerałów, gratka dla pasjonatów postindustrialnych klimatów. Wypoczywając na plaży Masua z niesamowitym widokiem na Pan di Zucchero (najwyższa w Europie skalna kolumna wystająca z morza), możecie wybrać się spacerem na zwiedzanie Porto Flavia. To zabytkowy, wykuty w skale port załadunkowy minerałów. Często w pobliżu skał znajdują się pozostałości super ciekawej i tajemniczej prehistorii Sardynii, studnie nuragiczne, nuragi, domy wróżek. Świętą studnię znajdziecie na tyłach plaży Coagheddas. Co ciekawe, na plaży stoją resztki zatopionego okrętu, możecie go także oglądać płytko pod woda, z maska i rurką, lezy zaledwie 120 metrów od brzegu. W pobliżu plaży hiszpańska wieża, spod której ścieżki prowadzą do rezerwatu przyrodniczego Oasi di Seu. Plaża Coagheddas to jedna z kwarcowych plaż na półwyspie Sinis, świetny przykład na to, jak ciekawie może być na sardyńskiej plaży. Inną plażą z ciekawymi niespodziankami jest plaża Porto Paglia na południowym zachodzie, stoi na nim najdziwniejszy, postawiony na skale domek rybaka, a zaraz za nim wystają z morza sugestywny ruiny.

PLAŻE Z BLOKAMI?

Jeśli myślicie, że ujrzycie na Sardynii plaże podobne do tych w Hiszpanii, z wysokimi blokami stojącymi nad brzegiem morza, to muszę wyprowadzić Was z błędu! Mądra polityka dotycząca architektury sardyńskich wybrzeży spowodowała, że możemy wszyscy cieszyć się urokiem naprawdę pięknego nadmorskiego krajobrazu. Żadnych bloków i wysokich budynków! Niskie, wkomponowane w przyrodę budynki, rozrzucone na zielonym terenie bungalowy, małe domki, wpasowane w śródziemnomorski klimat wille tonące w kwiatach. Szczególny nacisk położono na ten naturalny efekt na Szmaragdowym Wybrzeżu. Jego przemyślana architektura zachwyca. Bardzo wiele sardyńskich plaż jest otoczonych wyłącznie dziką przyrodą, to sprawia, że plażowania i wypoczynku na Sardynii nie sposób porównać z żadnym innym miejscem w Europie.

PLAŻE Z WILLĄ, DOMKIEM

Być może teraz, gdy wiecie, jak cudowne i różnorodne są sardyńskie plaże, zapragnęliście zamieszkać na wakacjach jak najbliżej jednej z nich. Proponujemy Wam na ten szczególny sezon bezpieczne wakacje w domku, willi czy apartamencie przy pięknej plaży, w dodatku z dostawą lokalnych, najlepszych produktów.  Jeśli natomiast chcielibyscie być właścicielami apartamentu czy domu na Sardynii, także polecamy nasze profesjonalne usługi w tym zakresie.

W celu otrzymania szczegółowych informacji prosimy wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.

+48 517 417 659, info@wakacjenasardynii.pl

    Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

    Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

    Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
    info@wakacjenasardynii.pl
    Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
    +48 517 417 659
    Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
    w godzinach od 9:00 do 20:00.

      Skorzystaj z formularza kontaktowego

      Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
      Zobacz regiony