Slow food na Sardynii - kulinarna tradycja wyspy
Piękne plaże, śródziemnomorska roślinność i wykopaliska starożytnych cywilizacji to nie jedyne skarby, jakie kryje w sobie wyspa. Sardynia bowiem to także bogata tradycja kulinarna i smaki, których nie znajdziecie nigdzie indziej na Ziemi. Wszyscy badacze Blue Zone, a więc zajmujący się długowiecznością Sardyńczyków, podkreślają nieodłączny związek tutejszej diety ze stanem zdrowia mieszkańców wyspy. Zobaczmy co jedzą Sardyńczycy i dlaczego w pełni zasługuje to na miano “slow”!
SLOW FOOD ZAMIAST FAST
Otwarcie przy słynnych Schodach Hiszpańskich kolejnego w Rzymie punktu sieci McDonald’s było inspiracją do powstania w 1986 roku organizacji Slow Food. To ruch społeczny, który jest przeciwwagą do fast foodów. Celem jest promocja jedzenia świadomego, odpowiedzialnego i zrównoważonego zamiast szybkich i nie najzdrowszych “gotowców”. Mówiąc prościej, chodzi o ochronę dziedzictwa kulturalnego oraz wsparcie lokalnych producentów i tradycyjnych technik kulinarnych. Ten opis idealnie oddaje podejście jakie Sardyńczycy mają do swojej kuchni – wyspa słynie z wysokiej jakości składników pochodzących z lokalnych farm oraz z dużego nacisku jaki kładzie się na potrawy sezonowe oraz tradycyjne receptury.
OZNACZENIA DOP ORAZ DOCG
Na Sardynii podejmuje się wielorakie działania, aby chronić naturalne dobra i tradycyjne potrawy. W tym celu wprowadzone zostało między innymi oznaczenie DOP nadawane przez Unię Europejską.
Skrót ten można rozwinąć jako Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona nazwa pochodzenia. Dotyczy ono naturalnych produktów, które są charakterystyczne dla danego regionu. Odpowiednikiem tej etykiety wśród win jest DOCG. Obie te kategorie wymagają od producentów, aby cały proces produkcyjny przebiegał w wyznaczonym regionie. Od zbiorów po pakowanie – żaden z etapów nie może zostać wykonany poza chronionym terytorium i musi przebiegać pod ścisłym nadzorem.
SARDYŃSKIE LOKALNE SERY DOP
Do najbardziej znanych lokalnych produktów należą sery, a wśród nich wyróżnia się Pecorino Sardo DOP oraz Fiore Sardo DOP. Recepturę wyrabiania Pecorino Sardo DOP producenci określają mianem „antica”, co oznacza „starożytna”. Ser ten dostępny jest w dwóch odmianach: słodkiej i dojrzałej. Obie powstają z pasteryzowanego, w pełni owczego mleka. Proces dojrzewania w przypadku słodkiej wersji serów trwa od 20 do 60 dni, natomiast w przypadku wersji dojrzałej musi trwać dłużej niż 4 miesiące. Gotowe Pecorino Sardo DOP ma ok. 15 – 18 centymetrów średnicy i waży średnio do 4kg.
W przeciwieństwie do Pecorino, Fiore Sardo DOP wytwarzane jest z owczego mleka niepasteryzowanego. Proces produkcji rozpoczyna się od podgrzania mleka do 35 stopni Celsjusza w miedzianych kotłach. Jest to część receptury i dopiero pod koniec można umieścić przygotowywany ser w stalowych formach, które nadadzą mu charakterystyczny kształt. Na ogół Fiore Sardo DOP ma średnicę 22 cm i waży do 4 kg.
Ponadto Slow Food roztacza opiekę nad serem Casizolu, pochodzącym z obszaru Montiferru w pobliżu Oristano. Do jego produkcji, co jest nietypowe dla sardyńskich serów, wykorzystuje się mleko krowie. Nietypowy jest także jego kształt, który przypomina gruszkę. Rolnicy przygotowują go zwykle jedynie potrzeb własnego gospodarstwa domowego, rzadko sprzedając go na zewnątrz.
INNE CHRONIONE PRODUKTY NA SARDYNII
Wśród sardyńskich wyrobów oznaczonych znakiem DOP najczęściej pojawiają się sery, ale oprócz nich z logo DOP znaleźć można także tutejszą oliwę z oliwek i szafran.
W sardyńskim szafranie z oznaczeniem DOP elementy odpowiedzialne za jego kolor, zapach i smak znajdują się powyżej normy. Wyniki te czynią go niezwykle wartościową przyprawą. Na jego unikatowość wpływają zarówno warunki glebowe i klimatyczne, jak również wiedza i doświadczenie opiekujących się nim ludzi.
Slow Food obejmuje swym prezydium także deser pompia oraz pochodzącą z Sardynii modykańską rasę bydła. Krowy modykańskie charakteryzują się smacznym czerwonym mięsem, a dzięki opiece Slow Food są wypasane na pastwiskach aż do okresu na dwa miesiące przed ubojem. Zabronione jest podawanie im paszy pochodzenia zwierzęcego oraz GMO. Na całej wyspie jest kilku producentów, którzy w stały sposób współpracują z organizacją.
WYBIERZ SIĘ Z NAMI NA ODKRYWANIE WYSPY
Na naszych 'szytych na miarę’ wycieczkach czekają na Ciebie niezapomniane chwile – poznasz lokalnych mieszkańców, zobaczysz najpiękniejsze zakątki Sardynii, posmakujesz magii tutejszej kuchni, która sprawia, że Sardyńczycy żyją długo i zdrowo. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy te wycieczki, które najlepiej oddają ducha lokalnej, autentycznej atmosfery Sardynii i pozwolą poznać wyspę od mniej znanej strony:
TWOJE WAKACJE NA SARDYNII – ODKRYJ SLOW FOOD
Ty też możesz doświadczyć spokojnego i zdrowego stylu życia, który czyni Sardynię wyjątkową. Naszą misją jest pomoc w spełnianiu wakacyjnych marzeń, dlatego oferujemy kompleksową organizację całego pobytu – zajmiemy się kreowaniem Twoich wspomnień! Każdy pakiet wakacyjny “szyjemy na miarę” według indywidualnych oczekiwań, dbając o każdy szczegół podróży i zapewnienie usług na najwyższym poziomie. Spersonalizowana oferta może zawierać:
- przeloty samolotowe, przeprawy promowe,
- prywatne przeloty luksusowym odrzutowcem,
- transfery z/na lotnisko oraz na innych trasach,
- oferty wynajmu samochodu oraz rezerwacja auta,
- najlepsze oferty hoteli, apartamentów i willi,
- oferta najciekawszych wycieczek i atrakcji,
- listy polecanych restauracji, lokali, winnic,
- lokalna asysta w języku polskim, usługa concierge.
DOSTAWA NAJLEPSZYCH LOKALNYCH BIO PRODUKTÓW
By zadbać o Wasz najwyższy komfort i kompleksowość usług oferujemy dostawę najwyższej jakości sardyńskich bio produktów. Bez wychodzenia z willi możecie cieszyć się wspólnym przygotowywaniem posiłków i rozkoszowaniem się wyspiarskimi smakami.
- ekologiczne bio oliwy extravergine z oliwek
- najlepsze wina
- chleb carasau
- warzywa i owoce ekologiczne lub bio
- marmelady i konfitury z owoców, np. z pompia
- marynowane warzywa w oliwie, kremy z warzyw, oliwki
- makarony z orkisza nietoksycznego lub pełnoziarniste
- ryż z rejonów Oristano
- ryby i owoce morza z połowów od rybaków
- mięso i jajka bio
- miody, czarny czosnek, zioła i sól aromatyzowana
- szafran i oliwa z szafranem
- hydrolaty i olejki eteryczne dla skory po opalaniu idealne do utrzymania wilgotności i nawilżenia skóry
W celu otrzymania szczegółowych informacji i spersonalizowanej oferty skontaktuj się z nami!