6 najbardziej urokliwych sardyńskich miasteczek

Musisz to przeżyć

Warto zjeść

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Wakacje na Sardynii z bezglutenową kuchnią

Jeszcze niedawno kuchnia bezglutenowa dotyczyła wyłącznie osób z alergiami i problemami zdrowotnymi Jednak coraz częściej rezygnujemy ze spożywania glutenu dobrowolnie, dla zdrowia Z [...]
Czytaj więcej

Te miejsca warto zwiedzić

W czasie wakacji na Sardynii cudownie jest odwiedzić któreś z lokalnych miasteczek. Pospacerować klimatycznymi uliczkami, powdychać atmosferę sardyńskiego slow life, skosztować lokalnych przysmaków. Zapraszamy do kilku takich miejsc, gdzie dotkniecie wszystkimi zmysłami autentycznej wyspiarskiej kultury.

Dlaczego właśnie 6 i dlaczego właśnie te? Wyboru nie dokonaliśmy my, zrobiło to cenione włoskie stowarzyszenie Borghi più Belli d’Italia”, które co roku wyłania spośród włoskich wiosek, osad i miasteczek grupę najbardziej cennych historycznie, kulturowo i artystycznie. W tej oryginalnej rywalizacji biorą udział miejscowości zamieszkane przez mniej niż 15 000 osób, a pod uwagę bierze się walory historyczne i artystyczne, ład architektoniczny, życie kulturalne i społeczne oraz udogodnienia dla mieszkańców.
W roku 2018 w grupie 282 najpiękniejszych włoskich miejscowości, znalazlo się 6 sardyńskich osad. Przedstawiamy je Wam w porządku losowym, w żadnym razie nie próbując wyłonić spośród nich mniej i bardziej wartych odwiedzenie – WSZYSTKIE SĄ BEZDYSKUSYJNIE UROCZE I Z OGROMNĄ PRZYJEMNOSCIĄ ZABIERZEMY WAS TAM OSOBIŚCIE:

SADALI

Sadali leży w głębi sardyńskiego lądu w jego południowej części, niecałe 100 km na północ z Cagliarii. To maleńka osada zamieszkana przez niecałe 1000 mieszkańców, umiejscowiona na płaskowyżu, na wys. 750 m n.p.m. Jest nazywane miasteczkiem źródeł, których znajdziecie tu wiele, w tym piękny 7 metrowy wodospad wpadający do podziemnej pieczary. Centrum miasteczka jest zadbane, możecie tu spacerować między średniowiecznymi kamiennymi domami od jednego źródła do drugiego, odwiedzić kościółek San Valentino, chłonąć spokój i szczególną atmosferę sennego sardyńskiego miasteczka, gdzie czas zatrzymał się dawno, dawno temu…

NOCLEGI W OKOLICY – Kompleks Wille Sarde z basenem, przy plaży  oraz śliczne i romantyczne B&B Paola z tarasem na dachu w górskim miasteczku Baunei 

WYCIECZKI W  OKOLICY :

Barbagia jeepem – Tiscali i uczta po sardyńsku
Wycieczka zabytkowym pociągiem Trenino Verde
Wycieczka w góry z pieczeniem chleba, Barbagia, Oliena

ATZARA

Atzara to ukryta w samym sercu wyspy, u stóp najwyższych sardyńskich gór Gennargentu, pełna artystycznego klimatu granitowa osada z widocznym w architekturze wpływem aragońskim. Dziś mieszka tu nieco ponad 1100 osób. Założona ok. roku 1000 i od tego okresu góruje nad miasteczkiem dostojny kościół Santa Maria Bambina. Jednak te tereny zamieszkane były już od czasów neolitu, możecie wiec odwiedzić tu tajemnicze Domus de Janas, czyli Domy Wróżek. Atzara słynie z przepięknych strojów regionalnych i misternie tkanych dywanów.

NOCLEGI W OKOLICY – stworzony przez sardyńskich artystów i rzemieślników magiczny Hotel Su Gologone 4*  

Oraz  Bitti Hotel Su Lithu 4* – butikowy hotelik z rodzinną atmosfera i fantastycznymi widokami w górskiej wiosce .

WYCIECZKI W OKOLICY :

Wycieczka na płaskowyż Giara di Gesturi
W gościnie u sardyńskiego gospodarza – wycieczka do krainy Barbagia

CARLOFORTE

Carloforte to najciekawiej położone miasteczko na tej liście, aby do niego dotrzeć, musicie przepłynąć z lądu Sardynii na sąsiadującą z jej południowo-zachodnimi brzegami małą wysepkę Isola San Pietro. Carloforte ma bardzo ciekawą historię, założyli je genueńscy rybacy i poławiacze korala na polecenie włoskiego króla ok. roku 1738. Dziś, po krótkim 20 minutowym rejsie promem z Portoscuso lub z Calasetta, znajdziecie tutaj eleganckie miasto z włoskim klimatem. Wąskimi uliczkami  starówki możecie spacerować godzinami, by na koniec usiąść na pięknym placu Piazza Carlo Emanulele III z widokiem na morze. Miasteczko zamieszkuje ok. 6200 mieszkańców. Na wysepce san Pietro jest kilka cudownych plaż i punkty widokowe na wysokich klifach, np.  Punta delle Colonne.

NOCLEGI W OKOLICY- romantyczny Hotel Riviera 4* w Carloforte z widokiem na śliczny port 

WYCIECZKI W  OKOLICY :

Wycieczka na zachodnie wybrzeże – Sardynia nieznana

BOSA

Bosa to wymieniane przez wszystkie przewodniki miasteczko z niezwykłą rybacką starówką, założone przez Fenicjan. Dziś zamieszkane przez niecałe 8 tys. mieszkańców. Wąskie, pachnące dawnymi czasami uliczki Bosy oplatają wzgórze, na którym stoi Castello del Malaspina i są pełne małych domów i kamieniczek w pastelowych kolorach. Leży na zachodnim wybrzeżu wyspy nad jedyną spławną sardyńską rzeką Temo. Słynie z pięknych wyrobów złotniczych i koronkarskich. W Bosa stoi Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z pięknymi ołtarzami z kolorowego marmuru. Okoliczne plaże są uznawane za jedne z najładniejszych na zachodnim wybrzeżu Sardynii, a morze, co potwierdzają badania, należy do najczystszych w całych Włoszech.

NOCLEGI W OKOLICY – wysmakowane i komfortowe gospodarstwo agroturystyczne ze Spa, stadnina koni, doskonała kuchnia i winami Sa Mandra oraz az elegancki hotelik z widokiem na klimatyczna rybacką starówkę Hotel Palazzo Sa Pischedda 3* w Bosa.

WYCIECZKI W  OKOLICY :

Wycieczka do Alghero i Bosa z degustacją wina i lokalnych bio produktów w cieniu nuragh

CASTELSARDO

Castelsardo leży nad Zatoką Asinara na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii i jest polecane przez wszystkie przewodniki, nie bez powodu. To prawdziwa perełka architektury, sztuki i rzemiosła.  Jeśli szukacie klimatu starej nadmorskiej osady rybackiej, labiryntu wąskich uliczek, średniowiecznych zamków i kościółków a przy tym sugestywnego wybrzeża pełnego wielkich skał i widokowych klifów, koniecznie zajrzyjcie do Castelsardo. Nad miasteczkiem góruje piękne zamczysko z XIII wieku Castello dei Doria, mieści się w nim ciekawe muzeum wikliniarstwa – Civico Museo dell’Intreccio. Na uliczkach miasteczka wciąż można zobaczyć wikliniarski przy pracy. W miejscowości mieszka na stałe niecałe 6 tys osób, znajdziecie tu wiele sklepików z autentycznym, lokalnym rękodziełem. W Castelsardo odwiedźcie koniecznie piękną katedrę Cattedrale di Sant’Antonio Abate, ze strzelistą dzwonnicą przykrytą mozaikową kopułą tzw. majoliką. W okolicy bajeczne plaże.

NOCLEGI W OKOLICY – komfortowy Hotel Riviera 4* przy plaży lub luksusowy 5* hotel sieci Delphina – Hotel Marinedda 5* w Isola Rossa

WYCIECZKI W  OKOLICY :

Rejs na wyspę Asinara
Sardynia pełna tajemnic – wycieczka do Castelsardo, z wizytą u wróżek i w prehistorycznej świątyni.

POSADA

Posada to pełna uroku i duchów przeszłości osada założona już w czasach kartagińskich. Leży niemal nad morzem, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, 20 km na południe od modnego wakacyjnego kurortu San Teodoro.  Na wapiennym wzgórzu w Posada góruje kwadratowa wieża zamczyska Castello della Fava z XII wieku, a do stromych ścian wzniesienia przyklejono kolorowe domki Starego Miasta. Spacerując jego uliczkami poczujecie się jak przeniesieni w czasie, a ze szczytu odnowionej wieży zamku możecie podziwiać fantastyczna panoramę okolicy. Dziś w Posada mieszka niecałe 3 tysiące mieszkańców. Ślady ludzkiego bytowania na tych terenach sięgają neolitu, możecie więc w pobliżu miasteczka odwiedzić ślady dawnych sardyńskich cywilizacji – kamienne wieże nuragi i zbiorowe grobowce tzw. Groby Gigantów.

NOCLEGI W OKOLICY –klimatyczna agroturystyka Sas Pretas Latas w Siniscola, znajdziecie tu mini zoo dla dzieci,  ekologiczne produkty spożywcze z własnej uprawy i hodowli i oszałamiające krajobrazy  oraz pełen luksusu, wytworny Hotel Paradise 5* – Resort Superior w San Teodoro  

WYCIECZKI W  OKOLICY

Tour tradycje, shopping i lokalna kuchnia w rejonie Baronia
Turystyczną ciuchcią w głąb lądu – wycieczka do rezerwatu przyrodniczego, sardyński obiad i spotkanie z pasterzem
Wycieczka do kanionu w górach Monte Nieddu , San Teodoro 

Wszystkie te klimatyczne miasteczka odwiedzicie z naszym biurem podróży, z  przyjemnością  zabierzemy Was tam na szyte na miarę wycieczki z polskim przewodnikiem, zorganizujemy pobyt w najlepszych sprawdzonych miejscach, zadbamy o każdy szczegół Waszego pobytu –  jesteśmy ekspertami w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu. 

  Zapisz się do wakacyjnego Newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię żadna z naszych wyjątkowych ofert.

  Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
  info@wakacjenasardynii.pl
  Dostępność 24h / 7 dni w tygodniu
  +48 517 417 659
  Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
  w godzinach od 9:00 do 20:00.

   Skorzystaj z formularza kontaktowego

   Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
   Zobacz regiony