Piszą o nas
Sardynia.. 24h / 7dni w tygodniu info@wakacjenasardynii.pl

Costa Verde

Włochy / Sardynia / Costa Verde

Szukacie na wakacje miejsc dzikich, pustych, jeszcze nieodkrytych przez wielkie machiny turystyczne i niezadeptanych przez tłumy turystów? Jeśli tak, to zdecydowanie czytacie tekst skierowany do Was. W dużej mierze Sardynia w ogóle taka jest, ale Costa Verde w szczególności. Południowa część zachodniego wybrzeża Sardynii to rzadka destynacja wakacyjna. Niewielu tradycyjnych turystów wie o jej urokach i pięknie, a takich miejsc jest na świecie coraz mniej. Można tu jechać godzinami krętymi drogami wzdłuż wybrzeża lub w głąb lądu i nie spotkać nikogo poza owcami, kozami i flamingami. Costa oznacza wybrzeże a Verde można przetłumaczyć jako zielone. Takie właśnie jest Costa Verde – bardzo zielona, świeża, nietknięta. Znajdziecie tu długie piaszczyste plaże otoczone wysokimi wydmami, rezerwaty dziewiczej przyrody, rozległe odludne tereny i postindustrialne smaczki na terenach związanych z dawnym rozwojem górnictwa w tej części wyspy. Morze jest oczywiście krystaliczne, lecz ma bardziej turkusowo zielone niż szmaragdowe odcienie. W popołudniowym słońcu woda codziennie wystawia fascynujący spektakl błyszcząc i połyskując i co ważne, jest to spektakl dla bardzo niewielu widzów

Uwaga - fragment wybrzeża w Hiszpanii też ma nazwę Costa Verde, szukając więc w Internecie informacji i zdjęć tych terenów, dodajcie słowo Sardegna lub Sardinia.

Costa Verde, czyli „graj w zielone"! Czego może się spodziewać turysta przybywający na sardyńskie Zielone Wybrzeże? Przywita go właśnie zieleń w wielu odsłonach – będzie to turkusowo-seledynowe morze, zielone połacie śródziemnomorskiej makii, ciemniejsza zieleń jałowców i drzewek poziomkowych, szarozielone sukulenty porastające wydmy, jasne oliwki na powykręcanych ze starości drzewach oliwnych i płaskie zielone talerze opuncji figowej obsypane czerwonymi kolczastymi owocami. Nie martwcie się jednak, że zieleń Was tutaj przytłoczy czy znudzi. Na tle tego morza zieleni ujrzycie na Costa Verde feerie barw podmorskiego świata, białe strzeliste kolumny antycznego miasta Tharros, wdzięcznie wygięte szyje różowych flamingów, kremowo żółte ruchome wydmy Piscinas, szare skalne ściany wysokich klifów, ciemne metalowe wagoniki wciąż tkwiące przed opuszczonymi kopalniami. Na turystów obierających na swoje wakacje na Sardynii właśnie ten oryginalny kierunek, czeka wiele fascynujących przeżyć i miłych niespodzianek. Jakie są plaże Costa Verde? Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Problem mogą mieć jedynie ci, którzy szukają plaż gwarnych i zatłoczonych. Zażywać morskich i słonecznych kąpieli oraz czerpać radość z uprawiania sportów możecie tutaj zarówno na długich, szerokich i piaszczystych plażach, jak i na zacisznych małych zatoczkach w otoczeniu jasnych skał i klifów. Linia brzegowa jest kręta i różnorodnie ukształtowana. Znajdziecie tu nadmorskie, w pół zatopione groty, wysokie skalne brzegi, łagodne płaskie nadmorskie tereny z unikatowymi wydmami. Najbardziej znane i warte odwiedzenia plaże tego rejonu to Spiaggia di Piscinas, Spiaggia di Scivu, Torre dei Corsari. Ciekawe miejscowości na wybrzeżu w tym rejonie Sardynii. to np. niezwykle ważne historycznie miasto Oristano, najbardziej regularne architektonicznie sardyńskie miasteczko z ciekawą, młodą historią Arborea , umiejscowione nad największych sardyńskim jeziorem Cabras – kraina ryb i ptactwa wodnego, San Vero Milis znane z najsłodszych pomarańczy, wakacyjna Marina di Arbus. Natomiast w głębi lądu warto odwiedzić miasteczko z nuragicznymi korzeniami Guspini. Leży ono pomiędzy górami Monte Arcuentu, a najsłynniejszymi wydmami Sardynii Dune Piscinas. Inne ciekawe cele wycieczek w głąb lądu, to wioska Arbus, znane z produkcji tradycyjnych sardyńskich noży arrasoias, a także Iglesias, założone przez Rzymian. Z wciąż działającymi naturalnymi rzymskimi łaźniami Fordongianus, otoczone wieloma sugestywnymi pozostałościami po XIX wiecznych kopalniach. Unikatową kwarcową plażę Is Arutas oraz ruiny fenickiego miasta Tharros znajdziecie na bardzo ciekawym przyrodniczo półwyspie Sinis. W okolicach Oristano produkowane jest najsłynniejsze białe wino sardyńskie Vernaccia, a lokalna kuchnia potwierdza znane na całym świecie niezwykle zdrowe działanie kuchni sardyńskiej. Jedna z najciekawszych fest regionalnych organizowana jest właśnie w Oristano. Stanowi wielki turniej jeździecki Sa Sartiglia di Oristano.

Wszystkie te niezwykle ciekawe i urzekające przyrodniczo, gastronomicznie, kulturalnie i historycznie miejsca na Costa Verde możecie poznawać i smakować, mieszkając w jednym z luksusowych 4 i 5 gwiazdkowych butikowych hoteli blisko plaż lub w ekskluzywnych Resort Spa w głębi lądu. Znajdą się tutaj wyposażone we wszelkie wygody rezydencje ze specjalna ofertą dla rodzin z dziećmi, a także ekskluzywne klimatyczne miejsca idealne na podróż poślubną, czy romantyczne wakacje we dwoje. Na terenie Costa Verde jest urocza rezydencja bezpośrednio przy plaży nastawiona na gości kochających konie. Na Zielonym Wybrzeżu jest także hotel stojący wprost na plaży, otoczony wydmami. Łączy on w niesamowity sposób atmosferę sztuki z fascynacją otaczającą przyrodą i poszukiwaniem głębokiego relaksu. Co roku inny znany artysta jest tam zapraszany, aby tworzyć na miejscu dzieła sztuki inspirowane pięknem i historią otoczenia. Goście zaś mogą co dzień rano praktykować jogę czy medytować pod kierunkiem nauczyciela. Na Costa Verde turyści marzący o wakacjach łączących wypoczynek z odnową biologiczną mogą zamieszkać w wygodnych apartamentach na terenie luksusowych ośrodków Spa z niezwykle szeroką ofertą zabiegów kosmetycznych, medycznych, upiększających, terapeutycznych i relaksacyjnych. Jeśli dodać do tego wszechobecną na Zielonym Wybrzeżu terapeutyczną zieleń, efekt głębokiego relaksu i odnowy ciała i ducha jest zapewniony.

 

region

Miasta w tym regionie:

Oristano

Jeśli widzieliście zdjęcia z Oristano w przewodnikach turystycznych to najprawdopodobniej była tu pełna ruchu i pasji scena ubranego w biała koszulę, czerwona kamizelkę i białą maskę jeźdźca pędzącego na koniu ze szpadą w ręce. To fragment słynnego, organizowanego w Oristano od wielu wieków turnieju jeździeckiego i szumnego regionalnego święta Sa Sartiglia. To pełna uroczych, barwnych tradycji i zwyczajów impreza folklorystyczna, urządzana w czasie karnawału. Ceremonialnie wybierany najlepszy jeździec ma za zadanie w kulminacyjnym momencie uroczystości trafić w pełnym galopie szpadą w wisząca na drogą gwiazdę. Od celności i ilości trafień zależy, według lokalnych wierzeń i przekonań, urodzaj i powodzenie w Oristano.

Cabras

Cabras to nazwa i miejscowości i wielkiego stawu na północ od Oristano, w pobliżu sporej zatoki Golfo di Oristano. Staw i pobliskie mokradła mają powierzchnię prawie 2300 hektarów. To największe słodkowodne jezioro na Sardynii oraz jeden z najważniejszych obszarów podmokłych na wyspie i jeden z kilku najcenniejszych tego typu terenów przyrodniczych w całej Europie. Ponieważ słodkie wody są tutaj połączone z morzem siecią kanałów, powstało niezwykle interesujące środowisko dla fauny i flory. Żyją tutaj m.in. sokoły wędrowne, łyski, błotniaki stawowe, a w wodach znajduje się mnóstwo ryb, m.in. węgorzy i cefali. Jeśli słyszeliście o słynnej sardyńskiej bottarga, czyli lokalnym kawiorze wytwarzanym m.in. z ikry tuńczyka, to musicie wiedzieć, że najcenniejsza i najsmaczniejsza jest bottarga z cefala, a Cabras to główne źródło tego przysmaku. Smakosze właśnie ikrę z cefala z Cabras nazywają "kawiorem Morza Śródziemnego".

TORRE DI CORSARI, MARINA DI ARBUS, PISCINAS

Piękno dzikiej przyrody, cudowne nadmorskie wydmy, bajeczne dzikie i często puste plaże, turkusowo zielone morze, wspaniała kuchnia i wina, a także wesołe i pyszne święta regionalne - to wszytsko w wielkim skrócie czeka na turystów gotowych odkryć uroki tej części Sardynii. Na południe od długiej zatoki Golfo di Oristano nie spotkacie już, tak jak powyżej, wielu jezior i stawów. Wybrzeże w tym rejonie im dalej na południe, tym jest bardziej urozmaicone, urokliwe, ze smaczkiem rozległych dziewiczych wydm oraz majestatycznego morza, rozbijającego się o wysokie brzegi. W pobliżu plaż morze śródziemnomorskiej makii, dużo pięknie kwitnących krzewów i palm, co nadaje tym miejcom bardzo egzotyczne i śródziemnomorskie klimaty. Niewielu jest tu za to turystów. Tym, co najbardziej wyróżnia ten fragment wybrzeża spośród innych na Sardynii są cudowne, wysokie wydmy okalające wiele plaż i nietknięty przez cywilizację krajobraz.

Arborea

Morze, jeziora, dzika przyroda, wino, smaki lokalnej kuchni i konie – oto w wielkim skrócie wakacje w Arborea. Na Sardynii nietrudno znaleźć wioski i miasta, w których ludzie żyli już 3 tys. lat przed naszą erą, ale Arborea to bardzo młode miasto, w porównaniu z większością sardyńskich miejscowości. Założono je w 1930 roku, a zamieszkali w nim osadnicy z Włoch kontynentalnych. Plan miasta oparto na nowoczesnych zasadach organizowania zabudowań miejskich. Ma w związku z tym bardzo regularną budowę. Nazwa miasteczka upamiętnia jedną z najważniejszych postaci sardyńskiej historii – Eleonerę d’Arborea, symbol sardyńskich marzeń o niepodległości i własnym państwie. Stoją w nim eleganckie budynki secesyjne. Od głównego placu Piazza Maria Ausiliatrice odchodzą promieniście główne szerokie i osadzone drzewami ulice miasta, Leży nad zatoką Oristano - Golfo di Oristano. Jesteście więc tutaj i nad morzem i w pobliżu wielkich jezior i mokradeł słodkowodnych, a przy tym godzinę drogi autem od najwyższych gór Sardynii.

San Vero Milis

Miasteczko San Vero Milis leży na wschód od półwyspu Sinis, w prowincji Oristano, u podnóża górskiego łańcucha Montiferru. Miejscowość słynie przede wszystkim z wytwarzanych tutaj kunsztownych wyrobów z sitowia. Mieszka tutaj i przekazuje następnym pokoleniom tajniki tego rzemiosła artystka Maria Pinna, która wytwarza cudeńka z sitowia, trzciny, a także z łodyg zbóż. W miasteczku warto odwiedzić bardzo wiekowy, bo z roku 600 n.e. kościół św. Zofii - Chiesa di Santa Sofia.

 

partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner partner

Piszą o nas

Dzień dobry TVN

Polka, która swoją urodą i charakterem uwiodła mieszkańców Sardynii. Monika Szredel od 18 lat mieszka na Sardynii. Znalazła się tam dzięki swojej pierwszej miłości. Jak jej się żyje na wyspie?

czytaj więcej

 

National Geographic

Czy wystarczy wyjechać na gorącą wyspę, by czuć się jak na wiecznych wakacjach? Opowiada Polka, która od 16 lat żyje na Sardynii

czytaj więcej

Cessanis

Wywróciła swoje życie do góry nogami i wyjechała z Polski na Sardynię

czytaj więcej

Wakacje-Sardynia Blog

W tym dziale bloga oddaję głos mojej wieloletniej przyjaciółce, Monice Szredel - naszej rodaczce mieszkającej od wielu lat na Sardynii. Miałam ogromna, i dla mnie niebywale egzotyczną, możliwość poznania z Moniką miejsc na Sardynii, które skromna blogerka może znać tylko ze słyszenia...

czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania lub chcesz zarezerować pobyt na Sardynii?
Napisz do nas lub zadzwoń!

info@wakacjenasardynii.pl

PL +48 517 417 659
IT +393314126886

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 9.00 do 20.00.

Płatności zabezpieczają
przelewy

Formularz kontaktowy